Podając mięso bez suplementacji tauryny, sporo ryzykujemy, ponieważ nie wiedząc, ile substancji tej jest w posiłku, narażamy naszego zwierzaka na niedobór tego składnika. Właśnie dlatego ważne jest, aby samodzielnie komponując posiłki dla swojego pupila suplementować w nich m.in. taurynę.Tauryna to aminokwas siarkowy, który występuje w organizmie głównie w stanie wolnym.Jego najważniejszą funkcją jest:
Tauryna wspomaga również procesy trawienne tłuszczów pokarmowych , poprzez tworzenie soli kwasów żółciowych. Dodatkowo jest konieczna do prawidłowego rozwoju kociąt.
Koty, w przeciwieństwie do niektórych zwierząt wytwarzają samoistnie jedynie małe ilości tauryny. W ofierze, jaką kot złapałby w naturze najwięcej tauryny, znajduje się w płynie trawiennym i żółci. Podając kotu mięso bez suplementacji, (jako główną dietę) stwarzamy ryzyko poważnych niedoborów. Konsekwencje to m.in.:
Tauryna musi być zawarta w kociej karmie w odpowiedniej ilości, jakiej często nie ma w psich karmach czy zwykłym surowym mięsie bez suplementów. Pamiętaj, aby nie dawać kotu psiej karmy, a surowe mięso podawać w formie przekąski lub w suplementowanej diecie BARF.
Koty i psy - na 1 kg mięsa podawanego zwierzęciu - 4 płaskie miarki
Dziennie zaleca się podawać następujące ilości preparatu w zależności od masy ciała zwierzęcia:
Koty – na każde 2,5 kg m.c. – ½ płaskiej miarki
Psy – na każde 10 kg m.c. – 1 płaska miarka
Opakowanie zawiera miarkę. 1 płaska miarka to odpowiednik około 450 mg produktu.
Przed podaniem należy rozpuścić taurynę w niedużej ilości letniej wody.