Czym jest mokra wysokomięsna karma dla kota?
Mokra karma dla kota, która jest wysokomięsna to przede wszystkim mięso, podroby i suplementy, które po zmieleniu zostają zamknięte w puszcze lub saszetce, pozwalającej na wygodne dawkowanie karmy naszemu zwierzęciu. Wyłącznie wysokomięsna mokra karma dla kota stanowi dla niego posiłek odpowiedni biologicznie. Tylko mokra karma stanowi najlepsze źródło pobierania wody dla zwierzęcia półpustynnego, jakim jest kot.
Dobrą, wysokomięsną karmę dla kota cechuje min. 80% składu stanowi mięso i podroby. Stosunek mięsa powinien być wyższy niż poziom podrobów. Należy pamiętać, aby unikać karm z widniejącymi w składzie „produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego", ponieważ nie są one mięsem, a jedynie odpadami z produkcji jak pióra, skórki, kopyta czy sierść. Dobra karma mokra dla kota będzie składała się przede wszystkim z mięsa. Dzięki karmie wysokiej jakości z wartościowym mięsem mięśniowym zwierząt takich jak królik, indyk, łosoś, kurczak organizm naszego kota otrzymuje najlepiej przyswajalne źródło witamin i białka.
W przeciwieństwie do większości dostępnych stacjonarnie karm dobra mokra karma dla kota nie będzie zawierała zbóż (ryż, pszenica, owies, soja, białko sojowe), zbyt dużej liczby warzywnych wypełniaczy np. ziemniaki 50% czy hydrolizowanych białek. Wysokomięsność gwarantowana jest przez jasno opisane mięso (np. wołowina — udziec 80%), a nie przez mączkę mięsną.
Czy mokra karma dla kota jest dla niego smaczna?
Karma dla kotów, która jest naturalna i mięsna posiada wyjątkowy aromat. Dzięki podgotowaniu mięsnej mieszanki podbijany jest smak i zapach, co za tym idzie mokra karma dla kota, dostarcza mu większej satysfakcji z jedzenia. Wyjątek stanowią koty, których nawyki żywieniowe są zaburzone, ponieważ np. od wczesnych lat jedzą karmę suchą. Takie przypadki będą odmawiać karmy mięsnej.
Na szczęście wybrzydzanie to sytuacja, która można naprawić pozytywnymi sposobami. Przestawianie kota tak, aby od tej pory był na mokrej karmie, dostarcza mu niesamowitych korzyści i nawet najwięksi fani suchej karmy z chęcią będą korzystać z mokrej karmy.
Karmy mokre są idealnym żywieniem zarówno dla kociąt, jak i starszego kota. Wynika to z ogólnej mięsożerności kotów. Przyjmowanie źródła białka takiego jak kurczak, wołowina, królik, indyk, jagnięcina czy łosoś jest dla zdrowia kota bardzo korzystne bez względu na wiek. Natomiast w niektórych przypadkach kocich chorób nadal możemy podawać kotu mięsne posiłki, jednak muszą one posiadać odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych. Dietę dla kotów chorych (i nie tylko) układa dietetyk zwierzęcy.
Żadna kocia przypadłość nie wyklucza mokrego żywienia. Wręcz przeciwnie, w chorobie, gdzie kot potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, podawanie mu suchych posiłków szkodzi Twojemu pupilowi. Chory kot, np. z nerkową przypadłością powinien jeść karmę z obniżonym poziomem fosforu, jaki prezentuje np. karma Gussto Renal.
Aby spełnić biologiczne potrzeby swojego kota karma, którą go karmisz, musi być wilgotna. Karmy mokre odgrywają tę rolę w odróżnieniu od karmy suchej.
Koty jako zwierzęta pustynne przystosowały się do tego, aby duży procent wody, którą przyjmują pobierać z ciał upolowanych ofiar. Z tego powodu nie odczuwają pragnienia tak jak np. psy i sucha bądź pół sucha dieta odwadnia kota, a do ciągnie za sobą przykre konsekwencje jak np. choroby nerek. Jednocześnie przyjmowanie wody z mięsa, jakie zawiera w sobie puszka czy saszetka wysokomięsnej karmy jest najlepszym sposobem na przyjmowanie wody.
W przypadku młodych kotów wybieranie suchej karmy zamiast karmy mokrej przyzwyczaja kota do złych nawyków żywieniowych. Z tej sytuacji trudno jest potem wyjść, aby przekonać dorosłego już kota, że mokra karma jest dla niego najlepsza.
Uwaga! Karmę mokrą powinieneś podawać wyłącznie po przeanalizowaniu jej składu. Jak już pisaliśmy — nie każda karma mokra dla kota jest karmą wysokomięsną.
Puszkę bądź saszetkę z wysokomięsną, mokrą karmą przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Nigdy nie zostawiamy karmy dla kotów w zasięgu promieni słonecznych.
Po otwarciu puszka lub saszetka karmy musi być zabezpieczona np. pokrywką do puszek (klik), dzięki której przechowujemy karmę mokrą w lodówce 2-3 dni. Karma mokra jest również odpowiednia do mrożenia tak jak każda wysokomięsna karma dla kotów.
Zdecydowanie tak. Wysokomięsna karma mokra spełnia zapotrzebowanie zwierzęcia na mięso, zaspokaja głód i sprawia, że pies lub kot do pełnego najedzenia się muszą przyjąć mniej karmy niż w przypadku karm z niską zawartością mięsa.
Warto również zaznaczyć, że mięso jest najlepiej przyswajalnym pożywieniem, jakie może przyjąć zwierzę mięsożerne (psy i koty zdecydowanie do nich należą), z tego powodu jest to najzdrowsza dieta, jaką możesz zapewnić swojemu pupilowi. Podawanie mokrej karmy sprzyja dostarczaniu organizmowi wody i wysoce przyswajalnych składników odżywczych wysokiej jakości.