Malutka, miękka myszka idealnie dopasowuje się do kocich łapek. Jej mały rozmiar i owalny kształt zachęca koty do trącania zabawki jak prawdziwej ofiary. Mysz nie posiada twardych elementów. Długie wąsy i ogon dodatkowo zachęcają kota do zabawy.
Zwierzak pozbawiony atrakcyjnych bodźców zapewniających mu zabawę nie jest w stanie spełniać swoich naturalnych potrzeb psycho-ruchowych. Aby był chętny do aktywności potrzebne są mu urozmaicenia w przedmiotach do zabawy, a także aktywna zabawa wędką. Kot, szczególnie w wieku dorosłym, niezachęcany do zabawy popadać będzie w znudzenie, a to może przekładać się na problemy behawriolane, np. gryzienie właściciela
Aby zabawka dla kota nie poszła w kąt konieczne jest chowanie jej poza zasięgiem kota na jakiś czas. Gdy zauważymy, że zabawka zaczyna być pomijana zamieniamy ją na inną, pierzemy i chowamy, by wyjąć ją ponownie za dwa- trzy tygodnie lub dłużej. Przy ponownym użyciu zabawki możemy natrzeć ją kocimiętką lub popsikać wywarem z niej.
Koty lubią rytynę, jednak potrzebują urozmaicenia i nowości w postaci nowych przedmiotów do zabawy. Im więcej zabawek i im bardziej są urozmaicone tym lepiej. Zabawy wędką, piłeczkami, myszkami w różnych kształtach i o różnej fakturze sprawiają, że kot po prostu się nie nudzi. Ograniczona ilość nudy będzie owocować tym, iż nasz kot będzie mniej ospału, “leniwy”, a dodatkowo będzie szczęśliwszy :)