fbpx

Czym karmić psy rasy pomeranian?


Szpic miniaturowy (pomeranian) jest drobnym psiakiem, o wesołym usposobieniu. Żywienie pomeraniana skupia się na dostarczeniu mu odpowiedniej dla niego proporcji białka, tłuszczy i niewielkiej ilości węglowodanów z dobrej jakości źródeł. Odpowiednie zbilansowanie pokarmu oraz dostarczenie wszystkich składników odżywczych pomaga temu psiakowi zachować zdrowie fizyczne i psychiczne, a do tego – utrzymuje jego sierść w doskonałej kondycji. Na co warto zwrócić uwagę, dobierając żywienie do pomeraniana?

Pomeranian, historia rasy – czym karmić psy rasy pomeranian?

Ludzie lekceważący pomeraniany, kojarząc je jedynie z psami „do torebki” na pewno tego nie wiedzą! Szpice uchodzą za jedną z najstarszych ras psów. Ich pochodzenie również może budzić dumę – psy tej rasy wywodzą się prawdopodobnie od wilka arktycznego lub od psa torfowego żyjącego około 6 tysięcy lat temu. Przeszły długą drogę, zanim trafiły do ludzkich domów, gdzie są dopieszczane i zadbane. Niegdyś szpice popularne były przede wszystkim na wsiach. Trzymane często w okropnych warunkach służyły ludziom w rozmaity sposób.

Szpic miniaturowy, a więc Pomeranian jest bliższy naszym stronom, niż może się to wydawać. Jego nazwa (Pomeranin) wzięła się od Pomeranii, czyli po polsku Pomorza (kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego). Rasa to pochodzi z Niemiec.

Specyfika rasy Pomeranian– Czym karmić psa rasy pomeranian?

Psiaki rasy Pomeranian mają dużo energii, a ich niezwykle pocieszną cechą jest wiecznie uśmiechnięty pyszczek. Wygląd spokojnej maskotki to tylko pozory – pies ten bardzo chętnie (i szybko) uczy się sztuczek. Bez problemu bierze udział w psich sportach, jak agility czy taniec z psem. Najbardziej aktywne psiaki mają największe zapotrzebowanie energetyczne. Jednak niezależnie czy ćwiczysz z psem, czy po prostu aktywnie się z nim bawisz – dbaj o staranne zaspakajanie jego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Pomeranian lubi znajdować się w centrum uwagi. Chociaż nie zawsze będzie tolerował obcych – potrzebuje czułej opieki i regularnej pielęgnacji. Mówi się, że jest psem jednego opiekuna. Ma stosunkowo niewielkie wymagania mieszkaniowe, a więc nie będzie przeszkadzało mu mieszkanie w kawalerce. Najważniejsze, by miał odpowiednią dla siebie, dzienną porcję ruchu.

Psiak ten może dogadać się z dzieckiem, pod warunkiem, że jest ono nauczone szacunku do granic psa, które komunikuje on za pomocą mowy ciała. Warto brać pod uwagę, że szpic miniaturowy jest o wiele drobniejszy i delikatny niż inne szpice (waży przeciętnie tyle, co kot), a więc łatwo jest go zranić, nawet w nieplanowany sposób.

Zobacz: Mowa ciała psa – Sygnały uspokajające u psa

Z czego powinna składać się dieta Pomeraniana? – Czym karmić psa rasy pomeranian?

Zalecenia odnośnie żywienia psa rasy Pomeranian zmieniają się wraz ze wzrostem wiedzy o żywieniu. Niegdyś, szczególnie na wsiach, szpice musiały przeżyć na tym co zostało z ludzkich stołów. Potem natomiast dzielnie znosiły eksperymenty żywieniowe, jakie wprowadzano dla psów na dworach. W momencie, gdy szpic miniaturowy utracił swój instynkt polowania – nie mógł już dożywiać się, polując na drobne zwierzęta, co czynili jego kuzyni. Stąd zdany był wyłącznie na łaskę człowieka, który ciągle szukał diety najlepszej dla psa.

Zobacz: Historia karmienia psów – karmy suche i mokre

Dzisiejsze zalecenia żywieniowe określone są przez FEDIAF (The European Pet Food Industry) i stanowią solidne podstawy do zdrowego sposobu karmienia futrzastych podopiecznych. Określenia zawierają ilość białka, tłuszczy i innych składników, jakie powinna zawierać psia dieta – dla jej najlepszych efektów.

Najłatwiejszym sposobem żywienia Pomeraniana jest podawanie mu pełnowartościowych karm mokrych. Niektórzy nadal posiłkują się karmą suchą, jednak jako sklep ze zdrową żywnością dla zwierząt nie zalecamy takiego typu karmy. Dla najlepszej przyswajalności karmy ważne jest, aby nie była ona mocno przetworzona – a to właśnie karma sucha należy do najbardziej przetworzonych produktów dla zwierząt.

Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?

Warto wziąć pod uwagę fakt, z czego powinna składać się karma dla Pomeraniana. Będzie to przede wszystkim mięso oraz niewielka ilość podrobów i warzyw.


Mięso w karmie dla Pomeraniana

Idealnie, jeżeli karma dla psa rasy pomeranian zawiera mięso na pierwszym miejscu w składzie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że „mięso i produkty uboczne…” nie oznaczają tego samego co mięso, ponieważ zawierają w sobie niskiej jakości odpady z produkcji rzeźniczej. Szukając karmy dobrej jakości, kierujemy się tym, aby zawierała ona pełnowartościowe mięso.

Jeżeli chodzi o podroby – dobrze jeśli nie przeważają one w karmie. Ich zbyt duża ilość może prowadzić do biegunki. Niestety producencie nie zawsze zaznaczają dokładny udział podrobów w karmie.

Warzywa

Warzywa w diecie Pomeraniana są źródłem błonnika pokarmowego, soli mineralnych, witamin oraz węglowodanów. Psiaki te są mięsożerne, natomiast w odróżnieniu od kotów są w stanie przyjmować wartości odżywcze z ugotowanych lub startych warzyw. Warzywa w karmie stanowią dopełnienie mięsnego posiłku.


Zboża?

Po modzie na żywienie psów ryżem z kurczakiem na pewno zastanawiasz się jaką rolę w psiej diecie pełnią zboża. Ryż, makarony czy pszenica wykorzystywane są w karmach jako najtańszy wypełniacz. Jako produkty z dużą ilością węglowodanów szybko zapełniają brzuch psa. Nie chodzi jednak o ilość produktu, a o jego jakość. Dlatego zdecydowanie lepszym dopełnieniem karmy będą warzywa. Ponadto, ryż stanowi najczęściej uczulający składnik. Pamiętaj zatem, że karma dla psa nie musi zawierać zbóż.

Zobacz: Czy pedigree to dobra karma dla psa?

Alternatywy dla karm ze sklepu – Czym karmić psa rasy pomeranian?

Pamiętajmy, że dieta Pomeraniana musi zawierać określoną ilość składników odżywczych i ich zbilansowanie. Dlatego decydując się na dietę domową warto korzystać z wytycznych diety BARF/RAW dla psów.

Jest to dieta oparta na surowym lub gotowanym (gotowany BARF) mięsie oraz podrobach i startych lub gotowanych warzywach. Aby żywienie to było pełnowartościowe – sami musimy je suplementować. Nie robimy tego oczywiście „na oko”, a zgodnie z wiedzą o odpowiedniej suplementacji pokarmów dla psów. Jeśli nie mamy ochoty uczyć się w tym temacie – kluczowym aspektem jest wsparcie dietetyka zwierzęcego, który układa dla nas przepisy na mieszanki dla naszych maluchów.

Odpowiednie diety domowe dla pomeranianów wymagają wiedzy i czasu w ich przygotowywaniu, ale odpłacają się wieloma zaletami. Przede wszystkim sami dobieramy składniki posiłków naszego pupila, dzięki czemu możemy komponować dietę idealnie pod potrzeby naszego pupila. Zwłaszcza psiaki chore skorzystają z takiej diety, oczywiście pod okiem zoodietetyka i weterynarza.

Zobacz: BARF dla psa – jak zacząć? Wszystko o żywieniu psa surowym mięsem.

Przykłady odpowiednich karm – Czym karmić psa rasy pomeranian?

Naszą propozycją dla psów rasy pomeranian są delikatne karmy wysokomięsne, bez zawartości zbóż. Bardzo dobrze, jeśli karma posiada krótki skład i nie więcej niż dwa rodzaje białka – dzięki temu w przypadku alergii będziemy w stanie szybciej określić, co uczula naszego malucha i jakich źródeł białka w karmie unikać.

Zobacz: Dobra karma dla psa – jak wybrać?

Zobacz także:

Dlaczego sucha karma jest szkodliwa dla psa?

Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka?

Czy weterynarz może polecać szkodliwy sposób żywienia?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content