fbpx

Dlaczego sucha karma jest szkodliwa dla psa?


dlaczego sucha karma jest szkodliwa

Wraz ze wzrastającą świadomością zdrowego żywienia zadajemy coraz więcej pytań w temacie diety naszych pupili. Czym tak właściwie jest sucha karma dla psa? Czy może być szkodliwa? A może po prostu nie należy do najzdrowszych produktów? Przekonaj się o tym, czytając poniższy artykuł.

Czym jest sucha karma – Dlaczego sucha karma jest szkodliwa?

Mimo jej popularności, sucha karma nie jest najlepszym, co możesz dać swojemu psiakowi. Wynika to głównie z mocnego przetworzenia karmy. Twardy, suchy granulat jest masą składników, poddanych wielokrotnemu gotowaniu oraz pieczeniu. Z tego względu większość jego wartości odżywczych uległa zniszczeniu. Aby uzupełnić wartości odżywcze karmy suchej, konieczne jest końcowe zaaplikowanie na nią mieszanki witamin i minerałów. Jednak ten sposób przygotowywania karmy sprawia, że jest ona słabo przyswajalna i ciężko ją strawić.

Mimo że mokra karma uległa znacznie mniejszej obróbce przemysłowej to nie jest ona tak popularna jak karma sucha. Wynika to niestety z większej wygody użytkowania karmy suchej .

dlaczego sucha karma dla psa jest szkodliwa

Czy wysoko przetworzona karma jest zdrowa?

Na pytanie „czy można żywić psa suchą karmą” zawsze, odpowiadamy, że można. Z pewnym ryzykiem. Jednak na pytanie, czy można zdrowo karmić psa, suchą karmą – tutaj odpowiedź jest już nieco inna. Zdrowe żywienie psa ma polegać na zapewnieniu mu określonych składników odżywczych. Zdrowe odżywianie polega na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia lub jego poprawy. Istotne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak otyłość, nowotwory czy choroby serca. Przyjmowanie wysoko przetworzonej karmy nie wpisuje się w te ramy.

Do tej samej kategorii żywności wysoko przetworzonej, oprócz suchej karmy należą wafle ryżowe, chipsy czy słone paluszki. Teoretycznie, nasza dieta mogłaby opierać się o te produkty. Patrząc jednak praktycznie – nasz organizm nigdy nie będzie funkcjonował na nich tak, jak może najlepiej.

Chcesz żywić zdrowo? Zobacz sklep ze zdrową żywnością dla zwierząt!

Co zamiast suchej karmy dla psa? – Dlaczego sucha karma jest szkodliwa?

Alternatywną dla suchej karmy są mniej przetworzone produkty jak karma mokra, czy nawet diety oparte na surowym mięsie. Przy doborze diety dla psa warto jednak pamiętać o dobrze dobranym składzie produktu. Mokra karma dla psa powinna składać się przede wszystkim z mięsa i warzyw, nie wliczając w to zbóż i produktów odpadowych pochodzenia zwierzęcego. Taki rodzaj karmy mokrej, nazywamy karmą wysokomięsną. W zależności od karmy wysoko przetworzonej jest ona najlepszym, co może dostać psiak.

Wysokomięsne karmy mokre przystosowane są do drapieżników, jakimi bez wątpienia są psy. Dzieje się tak z powodu wymaganych preferencji mięsożernych stworzeń. Cały układ pokarmowy psa, od zębów po jelita przystosowany jest przede wszystkim do pokarmów mięsnych. Roślinne produkty powinny stanowić jedynie dodatek.


Czy zamiast mokrej karmy pies może przyjmować domowe jedzenie?

Aby skomponować domową dietę, musimy dokładnie znać proporcję składników odżywczych, jakich potrzebuje nasz pies. Jeżeli interesujemy się psią dietetyką – naturalne jest, że uda nam się ułożyć dietę dla naszego psa, która pozwoli uniknąć mu niedoborów i zaspokoi potrzeby jego organizmu.

W innym wypadku lepiej nie sugerować się komponowaniem diety „na oko”. Postawienie na gotowe, pełnowartościowe karmy jest racjonalnym rozwiązaniem.

Zobacz także:

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?
Czym jest surowa dieta dla psa?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content