fbpx

Czy pedigree to dobra karma dla psa?


Czy wiesz, że większość karm dostępnych w markecie nie nadaje się do spożycia przez psy? Głównym powodem jest komercja marek, które zaniedbały składy na rzecz oszczędności. O stylu zdrowego żywienia zwierząt jest głośno już od paru lat. Nie jest to jednak moda na jedzenie zdrowych kiełków i sałaty, a powrót do korzeni tego, jaką istotą jest pies. A jest istotą mięsożerną, co za tym idzie w jego posiłku musi znajdować się mięso. Niestety, w dużej większości popularnych karm zdecydowanie go tam nie znajdziesz. Co jest jeszcze gorsze – puszki i kolorowe paczki z chrupkami są napchane konserwantami i inną chemią.

W tym artykule dowiesz się:

 • Co to jest „śmieciowa karma”?
 • Dlaczego nie warto kupować karm w marketach i gabinetach weterynaryjnych?
 • „Dlaczego mój pies jadł śmieciową karmę x lat i żyje?”
 • Jak wybrać DOBRĄ karmę i nauczyć się czytać składy?
 • Gdzie spotkać ludzi, którzy tak jak my chcą zdrowo i świadomie opiekować się swoim psem?

Stać Cie na lepsze 😉 – jakie karmy dla psów są „śmieciowe”?

Karmami śmieciowymi nazywamy wszystkie te, których procent mięsa w składzie nie przekracza przynajmniej 60% . Zamiast mięśni i (w mniejszej części) podrobów w zawartości psiego posiłku znajdziemy sojowe lub ryżowe pulpy, czasem ziemniaczane lub inne – warzywne – aby producent mógł zaoszczędzić na mięsie. Wartości mięsa są uzupełniane sztucznie.

Sprawdź skład karmy jaką karmisz swojego psa. Czy wiesz, że pies tak jak jego przodkowie jest mięsożerny? Z czego składa się karma, którą żywisz pupila? Psy jedynie częściowo trawią podawane im produkty roślinne, jednak to mięso przynosi im najwięcej wartości i to właśnie ono powinno stanowić przynajmniej 2/3 diety.

Płacąc za zbożowo-warzywne karmy wydajesz niemałe pieniądze na słaby, komercyjny produkt z małą zawartością mięsa. Produkt ten trzyma Twojego psa przy życiu, jednak nie dostarcza mu maksimum tego co powinien oraz nie sprzyja zdrowiu zwierzaka.

Podsumowując – płacisz za zboża i sztucznie uzupełniane składniki odżywcze w puszce/granulacie, a dodatkowo prawdopodobnie zapłacisz za usługi weterynarza, gdy Twój pies będzie cierpiał na problemy z nerkami i tym podobne, spowodowane słabą jakością karmy.

Twój pies kupowałby mięso 🙂

Pies – mięsożerca nie z przypadku

42 ostre zęby nie świadczą o tym, że pies został przystosowany do skubania ryżu z pola ryżowego czy rozrywaniu na strzępy ziemniaka. Cały układ pokarmowy został stworzony tak, aby doskonale rozdrabniać i trawić mięso. Nie jest więc przypadkiem, że najlepsze wartości i zdrowie dostarczają psu mięsne posiłki. Więcej o tym poczytasz w artykule Czy koty i psy mogą być wegetarianami?

Jednak tak jak już wspominaliśmy, mięsne karmy nie należą do tanich w produkcji, z tego względu składnik ten jest często pomijany. Nawet w gabinetach weterynaryjnych zdarza się, że polecana jest nieopłacalna, zbożowa karma. Dlaczego tak się dzieje przeczytasz tu: Dlaczego weterynarz może polecać złą karmę?

Nie ma znaczenia rozmiar psa – każdy nadal pozostaje mięsożercą.

Burki wiejskie, chlebem i wodą żyjące

Wielu ludzi nadal kieruje się tokiem myślenia, iż skoro psy na wsiach przeżywały na resztkach z obiadu i mimo braku opieki weterynaryjnej zdarzało im się przeżyć te parę lat to nie warto karmić swojego pupila prawidłowo.

Warto podkreślić tu jedną rzecz, owszem, psy „przeżywały”, jednak było to tylko i wyłącznie „przeżycie”, które pozwalało im ciągnąć dzień za dniem na łańcuchu. Nie zależnie jak silny był ich organizm w końcu dopadła je choroba i umierały, a my, ludzie, jako że nie zapewniliśmy psu opieki weterynarza nawet nie wiedzieliśmy na co pies był chory. Nie możemy więc mówić, iż psy na wsi były zdrowe, skoro często nie słyszały o weterynarzu, a co dopiero o badaniu krwi.

Organizm psa, tak jak organizm ludzki nie jest robotem i do przeżycia potrzebuje określonych składników odżywczych w ilości, jaka zaspokoi jego zapotrzebowanie. Bez tego każdy organizm w końcu podupadnie.

W obecnych czasach możemy pozwolić sobie, aby świadomie i porządnie dbać o swojego psa. Zabierajmy więc swojego podopiecznego do weterynarza i odżywiajmy prawidłowo, jednocześnie stale poszerzając wiedzę na temat psów, aby nie „przeżywały”, a żyły ciesząc się długim życiem w zdrowiu.

Rasa psa nie ma znaczenia jeśli go kochasz. Zarówno rasowe jak i mieszańce zasługują na dobre żywienie.

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Jak sprawić, by pies zjadł ze smakiem ryżową pulpę, która nie kusi naturalnym mięsnym zapachem? Musi zawierać polepszacze smaku i zapachu. Jedak nie skupiajmy się teraz na chemii, a przeanalizujmy składy dwóch popularnych karm.

SKŁAD: zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (18%, w tym 4% wołowiny w czerwonobrązowych granulkach, w tym 4% drobiu w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze (w tym 0.4% oleju słonecznikowego), produkty pochodzenia roślinnego (w tym 1% wysłodków buraczanych), substancje mineralne.

SKŁAD: zboża, produkty pochodzenia roślinnego, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% wołowiny w czerwonych granulkach, 4% drobiu w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze, substancje mineralne, warzywa (w tym 4% marchewki w pomarańczowej granulce, 4% groszku w zielonej granulce).

Porównajmy je ze składami dobrych, wysokomięsnych karm jak Alpha Spirit czy Naturina.

Alpha Spirit
Mięso indyka 83%, tkanka kostna indyka 9%, maliny 4%, substancje mineralne, algi morskie, ksyloza.

Naturina
Królik 94%, Ziemniaki 4%, Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia 1%, Olej roślinny 1%, Rozmaryn


Które karmy wydają Ci się bardziej naturalne i najlepsze dla mięsożercy?

Dobra karma dla psa powinna zawierać:

 • Przynajmniej 60% mięsa. Ważne, aby mięso było opisane. Chcemy przecież wiedzieć co je nasz pies.
 • Małą ilość warzyw i zbóż (lub ich brak) – płaćmy za dobrze zbilansowaną, mięsną karmę – nie za tanie wypełniacze. Poza tym im mniej mięsa w karmie, tym więcej karmy potrzebuje pies.
 • Mięso używane przy produkcji karmy powinno być świeże.

Dobra karma dla psów nie powinna zawierać:

 • Produktów pochodzenia zwierzęcego – jeśli producent nie chwali się ilością mięsa w składzie prawdopodobnie nie ma z czego być dumnym. Produktami pochodzenia są zwykle odpady z rzeźni które nie są mięsem ani podrobami. Stanowią za to niejadalne produkty jak kopyta czy pióra.
 • Dobra karma nie może zawierać barwników. Występują one w karmie mimo, że nie są podane w składzie – czerwony kolor suchego, popularnego granulatu nie bierze się z mięsa.
 • Nie ma tutaj mowy o dziwnych, niejasnych składnikach jak hydrolizowane białka, pulpy, mąki pszenne, kukurydziane (zboża i zbędne cukry), dodany do karmy gluten czy tłuszcze zwierzęce niewiadomego pochodzenia.

Idealna karma, zawiera krótki i naturalny skład z jasno opisanymi składnikami, gdzie czarno na białym opisane mięso stanowiące co najmniej 60% zawartości opakowania. Resztę mogą stanowić warzywa lub owoce, które nie szkodzą psom (niedopuszczalne są strączki powyżej 2%, kapusta itd).

Mięsna karma jako podstawa diety, warzywa jako urozmaicenie lub dodatek, nigdy odwrotnie!

Zależy mi na ekonomicznym karmieniu, jednak nadal chce dbać o zdrowie psa – co robić?

W naszym sklepie zebraliśmy wszystkie (i jedynie takie) karmy dla psów, których skład jest bardzo dobry. Jeśli jednak ceny mięsnych karm dla psów GranataPet, DogzFinefood czy Meatlove to dla Ciebie za dużo możesz zdecydować się na o wiele tańszy sposób żywienia czyli BARF.

BARF czyli Biologically Appropriate Raw Food wychodzi taniej, a jako że to karma z całkowicie surowego mięsa jest najlepiej przyswajalna przez mięsożerców. Jego jedyną wadą jest jednak to, iż karmę przygotowujemy sami, a więc wymaga to od nas nieco więcej wysiłku niż w przypadku codziennego otwierania puszek.

Więcej o tym czym jest BARF dla psa dowiesz się tutaj: Jak to jest z BARF’em dla psów?

Naturalne żywienie w tym BARF jest coraz bardziej popularne!

Gdzie uzyskać wsparcie w żywieniu psa?

Jako że żywieniem powinien zająć się profesjonalista, zawsze zalecamy radzić się w tym temacie u dietetyka zwierzęcego. Pomoże on nam dobrać karmę czy dietę idealnie pod naszego psa, uwzględniając wszelkie alergie czy zaburzenia zdrowia pupila.

Jeżeli chodzi o miejsce, gdzie chcielibyśmy wymieniać się doświadczeniami i postępami w żywieniu z innymi opiekunami przemyślmy dołączenie do psich grup na facebooku, takich jak Świadomi Opiekunowie Psów czy RAW – rzetelna grupa wsparcia – w przypadku jeśli zdecydujemy się na surowe żywienie naszego podopiecznego.

Zapraszamy!

Dziś to tyle. Pamiętajcie, aby czytać składy i powodzenia w zmianie nawyków żywieniowych Twojego pupila!

Koniecznie zapoznaj się również z artykułami:
Dlaczego whiskas jest zły?
Jak powstała sucha karma dla psa?
Czy psy mają włosy?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

2 thoughts on “Czy pedigree to dobra karma dla psa?

 1. Witam, czy sucha karma powinna mieć również powyżej 60% mięsa? Mój pies ma alergię pokarmową i weterynarza polecił nam karmę że strusia happy dog Africa tylko że w tej karmie jest dużo mniej mięsa…

  1. Dzień dobry,
   Jeżeli wybieramy psu karmę suchą również powinna ona posiadać duży procent mięsa i najlepiej, jeżeli nie ma w niej zbóż. Jednakże warto pamiętać, że każdy rodzaj suchej karmy jest żywnością maksymalnie przetworzoną. Weterynarz słusznie polecił karmę z mało oczywistym źródłem białka – im mniej spotykane mięso tym mniejsze prawdopodobieństwo, że psiak będzie miał na nie alergię. Nie mniej mięsa jak najbardziej powinno być w karmie więcej, dodatkowo „bogaty” skład karmy daje nam więcej produktów, które mogą uczulać (często przykładowo największym alergenem w karmach jest ryż). W sprawach alergii, a przede wszystkim wykrycia tego, co naprawdę uczula naszego psa warto zgłosić się do zoodietetyka w celu poprowadzenia diety eliminacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content