fbpx

BARF dla psa – jak zacząć? Wszystko o żywieniu psa surowym mięsem.


BARF polega na podawaniu pupilowi całkowicie surowego mięsa wraz z podrobami oraz naturalnymi suplementami. Ten, jak mogłoby się wydawać osobliwy sposób żywienia idealnie wpasowuje się w biologiczne potrzeby psa. Żywienie Biologically Appropriate Raw Food zostało opracowane przez lek. wet Dr Ian’a Billinghurst’a. Był on przekonany, iż psy, których dieta składa się z surowego mięsa mniej chorują oraz są w lepszej kondycji.

Po artykule doskonale zrozumiesz:

  • Co to jest dieta BARF?
  • Jakie są korzyści z diety BARF?
  • Czy dieta BARF się opłaca?
  • Jak zacząć BARFowanie?
  • W jaki sposób zrobić swoją pierwszą mieszankę + czego dokładnie potrzebujesz?
  • Co jest mitem na temat diety BARF?
  • Czy psy chore mogą jeść BARF?

Czym jest dieta BARF dla psa?

Dieta BARF czyli Biologically Appropriate Raw Food to całkowicie surowa dieta. Łączy ona w sobie mięso, podroby i w pełni naturalne suplementy tak, aby stworzyły w 100% pełnowartościowy posiłek dla psa. Oczywiście wzorowany na tym, jak pies żywiłby się w naturze. Całość jest zbilansowana i pełnowartościowa – właściciel indywidualnie dobiera składniki diety pod psa.

Podawanie surowej karmy jest (zaraz po Whole Prey czy Franken Prey) najbardziej biologicznie odpowiednim sposobem żywienia. Cała anatomia psa jest przystosowana do spożywania takiego typu pokarmu.

Mieszankę w zależności od preferencji przygotowujemy na zapas, mrożąc porcje.

Korzyści diety BARF dla psa

Zdrowie i dłuższe życie

Era gloryfikacji karmienia psów resztami z obiadu przemija. Teraz chętniej karmimy naszych przyjaciół suchym granulatem. Zapominamy jednak, jak powinna wyglądać dieta psa, który to na przekór składom, jakie posiadają marketowe karmy dla psów – jest mięsożercą. 

Co idzie za tym faktem, tylko mięsna dieta w naturalny sposób stwarza mu najlepsze korzyści i gwarantuje dobrą przyswajalność składników odżywczych – a więc lepsze zdrowie i dłuższe życie.

Psy, będące na odpowiednio zbilansowanej pod siebie diecie BARF żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i rzadziej cierpią na nadwagę – która to negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie zwierzaka. Mięsna dieta jest również pomocna dla psiej psychiki. Rozgryzanie rozmaitych struktur mięs czy kości to zaspakajanie potrzeby gryzienia i różnorodności.

Warto również wspomnieć jakie korzyści płyną z całkowitej surowości diety. Każda obróbka cieplna pozbawia pokarmu jego wartości. Mięso, które nie zostało poddane gotowaniu zatrzymało w sobie pełnię składników odżywczych i witamin.

Lśniąca sierść

Ludzie, którzy całe życie karmili psy nieodpowiednią dietą w zasadzie nie mieli pojęcia jak dobrze może wyglądać sierść ich pupila. Odżywiona i nawilżona skóra wytwarza lepszą i mocniejszą sierść. Znikają także problemy skórne, nadmierne wypadanie sierści, a nawet minimalizuje się jej przykry zapach np. gdy pies jest mokry.

Wszystkie suplementy, które wspomagają blask i napigmentowanie sierści psa podawane są mu w naturalnej formie (oleje z łososia, kryl) wraz z posiłkiem. Przez co są najlepiej przyswajalne.

Dbałość o naturę psa i potrzebę gryzienia

BARF jest dla psa bardzo naturalny. O ile suchy, przetworzony granulat nie do końca spełnia biologiczne potrzeby psiego organizmu, tak surowa dieta nie tylko dostarcza mu wszystkiego co najlepsze. Zaspakaja także potrzebę spożywania/gryzienia mięsa. Mięso nie powinno być psim luksusem, a zgodnie z jego naturą – podstawą diety.

Dodatkowo pies prowadzony na diecie BARF spożywa urozmaicone posiłki oraz ma możliwość zaspokojenia najbardziej naturalnej psiej potrzeby, jaką jest gryzienie. Różne tekstury i rodzaje mięs do dokładnego pogryzienia są dla psa dużą radością.

Dokładnie wiesz co je Twój pies

Producent karmy Twojego psa straszy hydrolizowanymi białkami, produktami pochodzenia zwierzęcego czy innymi tajemniczymi składnikami karmy?

Przy diecie BARF własnoręcznie wybierasz mięso dla Twojego pupila. Możesz posłużyć się znajomą hodowlą zwierząt rzeźnych lub zamawiać mięso od lokalnego rolnika. Ostatecznie samodzielnie wybierasz mięso z ulubionego marketu, uprzednio upewniając się czy jest ono świeże i dobrej jakości.

Możesz dobrać proporcje idealnie pod wyniki lub alergie psa

Jeśli Twój pies choruje – zanim kupisz karmę weterynaryjną przemyśl lepszą, lecz niedocenianą opcje. Dietę BARF dobiera się po wykonaniu badań krwi – zgodnie z wynikami psa, możliwymi alergiami lub preferencjami. Możesz dopasowywać odpowiednią ilość tłuszczu czy białka i sprawić, że posiłek będzie indywidualnie jak najlepszy dla rozwoju i zdrowia Twojego pupila.

Dłuższy czas jedzenia

Psiaki jedzące mięso nie tylko zaspakajają swoje mięsne potrzeby, ale także poprzez gryzienie znacznie więcej czasu spędzają przy posiłku.

To dobrze odbija się na psiej psychice, pomaga przy pracy z problemami behawioralnymi i uspokaja umysł psa, dając do zrozumienia, że potrzeby są zaspokojone. Dodatkowo fakt, że dieta BARF jest znacznie lepiej urozmaicona – pies może cieszyć się gryzieniem różnych tekstur i rodzajów mięsa.

Jak rozpocząć przygotowanie diety BARF dla psa?

Musisz zdobyć wiedzę

Dla pełnego bezpieczeństwa możemy skorzystać z usług zwierzęcego dietetyka, który dzięki swojemu doświadczeniu podpowie Wam na co zwracać uwagę i gdzie czerpać wiedzę o surowej diecie. Oczywiście przede wszystkim poprowadzi nasze działania. Możemy liczyć na pełną pomoc zarówno przy dopasowaniu przepisu pod naszego psa, jak i późniejszą opiekę dietetyczną.

Istnieje również opcja zakupu usług dietetyka już wraz z suplementami i przepisem! *Patrz niżej: Suplementy do diety BARF*

Jeśli sami chcemy wziąć na siebie tą odpowiedzialność musimy zdobyć wiedzę o diecie. Na rynku dostępne są BARFne kursy, oraz książki o BARFnej tematyce. Warto czytać, dopytywać o szczegóły inne barfujące osoby i non stop poszerzać swoją wiedzę. Dieta BARF bez wątpienia stworzona jest dla osób zaangażowanych w żywienie.

Wykonaj badania

Musimy wykonać ogóle badania psa (w celu sprawdzenia odstępstw od normy, możliwych niedoborów czy choroby). Właśnie na ich postawie powstanie przepis, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszego pupila. Warto zacząć od badań, ponieważ dzięki temu mamy szanse podreperować szkody, które być może wywołało dotychczasowe żywienie.

Akcesoria do BARF’a – co powinniśmy mieć?

Przyrządy do rozdrobnienia mięsa

Ostry, duży nóż, tasak czy nożyczki do mięsa są nam niezbędne. Warto również zaopatrzyć się w ostrzałkę do noży. Psi BARF podajemy w postaci całych kawałków mięsa, jednak jeśli nasz pies preferuje bardziej delikatną konsystencje możemy posłużyć się maszynką do mięsa i zmielić mieszankę, którą będziemy podawać psu. Kości w mieszance możemy mielić (lub nie), albo suplemenować za pomocą mączki kostnej czy węglanu wapnia.

Pamiętajmy jednak, że zęby najlepiej czyszczą się w starciu z poprzerastanym mięsem. Jeśli rezygnujemy z podawania całych kawałków mięsa musimy myć psu zęby lub podawać kawałek mięsa co najmniej raz w tygodniu.

Więcej o czyszczeniu zębów dowiesz się tu: Jak czyścić zęby psu?

Waga kuchenna i jubilerska

Aby precyzyjnie obliczyć ilości suplementów i wagę mięs oraz mieszanki koniecznie zakupmy dokładną wagę, najlepiej do dwóch miejsc po przecinku.

Suplementy do diety BARF

Suplementy do diety BARF to niezbędna część BARFowania. Jeśli ich nie podajesz narażasz swojego psa na niedobory, które mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie pomijaj tego kroku i skorzystaj z możliwości modyfikowania suplementów pod potrzeby psa.

Przykładowo w okresie aktywności kleszczy możesz dodawać do diety psa czystek. Wydzielając się przez skórę pomaga on w ochronie psa przed pasożytami.

Suplementy, jakie mogą okazać się niezbędne to:

Oraz opcjonalnie:

To na podstawie wiedzy Twojej lub dietetyka zapada decyzja, jakie suplementy są potrzebne dla zachowania prawidłowego zdrowia pupila.

Worki do mrożenia lub pudełka

Mięso, które stanowić będzie posiłek psa możesz jednorazowo zamrozić. Oszczędzasz w ten sposób czas na przygotowanie dania dla swojego podopiecznego. W tym celu zaopatrz się w pudełka lub worki do mrożenia. Pamiętaj, by po rozmrożeniu podawać mięso w temperaturze pokojowej.

Zamrażarka

Im większe potrzeby żywieniowe ma Twój pies tym większa zamrażalka może okazać się przydatna. Osobny zamrażalnik na mięso jest marzeniem każdego BARFera, jednak na początek wystarczy Ci jedynie zamrażarka o słusznej pojemności 🙂

MITY na temat diety BARF

1# Pies nie może jeść kości

Jedzenie kości, które zostały poddane obróbce termicznej jest niebezpieczne. Nie jest jednak też całkiem neutralne np. w przypadku psów, które łapczywie połykają pokarm.

Mniejsze ryzyko stanowi surowa kość, dodatkowo pokryta surowym mięsem. Oczywiście wypadki chodzą po psach. Jednak z zasady nie musimy się tego obawiać, a po prostu obserwujemy jak psiak radzi sobie z kością. Opcjonalnie zamiast kości możemy podawać mączkę kostną czy węglan wapnia.

2# Psy od jedzenia surowego mięsa robią się agresywne

Jest to najczęściej spotykany mit, który zdaniem dobrych behawiorystów i dietetyków nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, psy karmione mięsem są spokojniejsze, ponieważ ich potrzeby żywieniowe są zaspokojone. Agresja jest przyczyną braku socjalizacji, przemocy wobec psa, nierozumieniu jego potrzeb – w tym potrzeb wiążących się z jedzeniem.

3# Psy ras małych nie mogą jeść mięsa

Psy małych ras mogą jeść mięso, ponieważ mimo pięknych fryzur – pozostają psami z takim samym układem pokarmowym, jak ich więksi bracia.

Wyjątek mogą stanowić jedynie alergie i nietolerancje pokarmowe psów, które mogą wystąpić u każdej rasy. Działanie, jakie możemy podjąć, aby pomóc swojemu psu jest dieta eliminacyjna prowadzona przez dietetyka zwierzęcego.

4# Mięso powoduje choroby nerek, bo ma za dużo białka

Mięso nie składa się z samego białka. Poza tym faktem dietę BARF ustalamy pod psa, tak, aby mieszanka była dobrana indywidualnie i na korzyść psa. W surowym żywieniu celuje się w 8g białka na każdy kilogram ciała psa.

Nie ma tutaj mowy o tym, że przy prawidłowej analizie diety czegoś będzie za dużo. Tak samo, jeśli chodzi o psy chore – BARF pozwala na dopasowanie przepisu dobranego wyłącznie pod chorobę naszego psa – z tego powodu jest dla niego najlepszą opcją.

Nie zapomnijcie zapoznać się z artykułem
Czemu weterynarz poleca złą karmę?
Dlaczego psy nie mogą być wege?
Czemu marketowe karmy nigdy nie są zdrowe?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content