fbpx

Dobra karma dla psa – jak wybrać?


Royal Canin, Pedigree oraz ryż z kurczakiem… czy to dobra karma dla psa? W trosce o zdrowie i jakość życia psów musimy porzucić stare przyzwyczajenia żywieniowe. Kierując się aktualną wiedzą dietetyków zwierzęcych możemy dobrać karmę z odpowiednim i mądrym składem. Jak samodzielnie wybrać dobrą karmę dla psa?

Czy dieta ma znaczenie?

Zabawki, fryzjer i chuchanie na pupila na nic się nie zdadzą, jeśli jego dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i dobrze przyswajalna. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zdrowiu pupila jest odpowiednie, nieprzypadkowe żywienie.

Gwarantuje ono nie tylko aktualny dobry stan pupila, ale zabezpiecza również jego stare lata. Duża ilość chorób nie daje o sobie znać od razu – wręcz przeciwnie wychodzi na jaw w ostatnich latach pupila. Nieodpowiednia dieta przyspiesza i wspiera rozwój chorób.

dobra karma dla psa małego
„Dobra karma dla mnie musi zawierać mięso, mimo, że jestem maleńki!”

Czego na pewno nie powinna zawierać karma dla psa? – Dobra karma dla psa

Zachęcająca etykieta nie ma tu znaczenia. W doborze karmy przede wszystkim kierujemy się składem. Dlatego ważne, aby wiedzieć co powinno się w nim znajdować – mięso musi być podstawą psiej karmy.

Idąc za tym faktem dostrzeżemy, iż popularne karmy dostępne w marketach czy nawet w gabinetach weterynaryjnych nie są najlepszym pomysłem.

Zwykle składają się one ze zbożowych/kukurydzianych pulp, które są słabo trawione przez mięsożerne drapieżniki – psy. Mięso w komercyjnych karmach zastępuje się nie tylko zbożem, ale także hydrolizowanym białkiem zwierzęcym i mączkami drobiowymi, które sztucznie pozyskuje się z mięsa.

W związku z tym, na tropie wyboru dobrej karmy dla psa mamy pierwsze ostrzeżenie. Kupując psią karmę, unikamy:

 • Zboża – zboże nie jest naturalnym pokarmem dla psa. Słabo przyswajalne i ciężkostrawne zostaje wydalone niemal w niestrawionej formie. W konsekwencji czego karmiąc karmą na bazie zboża kupy naszego pupila są duże i śmierdzące. Nie doświadczają tego właściciele psów karmiących psy karmą mięsną.
 • Zastępstwa mięsa w postaci hydrolizowanych białek – dbając o zdrowie psa wybierajmy naturalne, pełne składniki. Białko pobrane z mięsa i wszelkie mączki mięsne powinny budzić nasze wątpliwości.
 • „Składniki pochodzenia zwierzęcego” – starajmy się wybierać karmy, których skład konkretnie określa jakie mięso znajduje się w produkcie. Tajemnicze, nieokreślone składniki pochodzenia zwierzęcego nie są mile widziane w karmie o dobrej jakości. Pod tą nazwą kryć się mogą kopyta, pióra i inne z założenia niejadalne odpady z rzeźni.
 • Cukry – omijamy karmy, których skład, zwykle na ostatnim miejscu w spisie posiada cukier.
dobra karma dla psa dużego
„Zboża są dla mnie nienaturalne!”

Co powinna zawierać dobra karma dla psa?

Mięso – to ono powinno stanowić podstawę diety psa ze względu na jego biologiczne przystosowanie do takiej formy pokarmu (Dlaczego pies jest mięsożerny przeczytasz tu). Karma, która dba o naturalne potrzeby psa zawiera mięso na pierwszym miejscu w składzie.

Akceptowany, jest również dodatek podrobów, jednak powinien on być mniejszy niż ilość mięsa. Zbyt duża ilość podrobów w karmie może prowadzić do biegunek.

Generalnie, dla większości psów najlepszą sytuacją będzie jak największa ilość mięsa w karmie. Dobierając dietę indywidualnie do psa możemy kontrolować jego ilość i razie potrzeby zastąpić je dobrym wypełniaczem*. Jednak pamiętając o potrzebach drapieżnika (psa) nie wybierajmy karm poniżej 60% mięsa.

*Wypełniacze – nie da się ukryć, iż wypełniacze są stosowane w celu zmniejszenia kosztów produkcji karmy i szczególnie widać to jeśli chodzi o karmy zbożowe. Istnieją jednak wypełniacze, które mogą przynosić psu więcej korzyści niż zboża. O ile kukurydza, pszenica czy ryż są psom całkowicie zbędne to bataty, jabłka czy marchew jak najbardziej mogą stanowić dodatek do diety.

Na tropie dobrej karmy mamy już kolejne wymagania:

 • Dobra karma dla psa musi posiadać mięso. Od ok. 60% do 100% mięsa, rzetelnie określonego np. jako mięso wołowe.
 • Podroby są akceptowalne, jednak pamiętaj, że ich zbyt duża ilość może spowodować biegunkę.
 • Dopuszczalny procent wartościowych dla psa warzyw lub owoców to ok. 1-40%, w zależności od potrzeb psa. Jako prawidłowy roślinny dodatek nie zaliczamy ryżu, pszenicy i innych zbóż.
dobra karma dla psa skład jej wartości

Dobra karma dla psa – Jak porównywać składy karm?

Trzymając w ręku karmę warto pamiętać czego nie powinna posiadać w składzie. Dla przypomnienia, niedopuszczalne są: Zboża, hydrolizowane białka, „produkty pochodzenia zwierzęcego”. W ten sposób łatwo możemy dostrzec czy karma posiada dobrą jakość.

Dla przykładu, mając przed oczyma skład komercyjnej karmy, doskonale widzimy ile błędów zawiera:
> mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (51%, w tym 21% 3 rodzajów mięsa: wołowiny, jagnięciny i drobiu), zboża, minerały, produkty pochodzenia roślinnego (0,5% suszonej pulpy buraczanej), oleje i tłuszcze (0,5% oleju słonecznikowego)

Porównajmy powyższy skład karmy z dobrą jakościowo karmą Alpha Spirit :
> mięso indyka 92% (mięso z mięśni 75%, wątroba 17%), maliny 4%, minerały.

Powyższy produkt zawiera wszystko, czego oczekujemy od karmy. Duży procent mięsa o jasno określonej proporcji (75% mięśni indyka) oraz niewielką ilość podrobów i owoców/warzyw.

jak wybrac dobra karma dla psa
Skład powinien być jasny i czytelny

Czy dłuższy skład oznacza gorszą/lepszą karmę?

Zwykle karmy dobrej jakości ograniczają udział składników stanowiących dodatek i stawiają na prosty skład, jednak nie zawsze. Wyjątkiem jest przykładowo karma dla psów Canagan o dość rozmaitych, jednak akceptowalnych składnikach.

Oceniając skład karmy kierujmy się wspomnianymi wyżej wytycznymi i rozsądkiem. Krótki skład karmy ze zbożem mógłby być gorszy niż długi skład z rozmaitym mięsem i warzywami, dlatego przede wszystkim uważnie czytajmy składy.

Dobra karma dla psa – Lista dobrych karm

W ramach ćwiczeń przeanalizuj składy dobrych karm, polecanych przez dietetyków, by wiedzieć jakiego schematu należy się trzymać.
Karmy polecane:

Następnie przeanalizuj karmy nie polecane. Zobacz, czy widzisz w ich składzie zbędne składniki.

 • Royal Canin
 • Pedigree
 • Purina
 • Rinti
 • Wszelkie karmy marketowe (Wyjątkiem może być Butchers, który nie posiada zbóż)
dobra karma dla psa wysokomięsna
Pies, aby najeść się zbożową karmą musi przyjąć jej znacznie więcej niż karmy mięsnej

Czy karmę dla psa można przygotowywać samemu?

Mamy możliwość przygotowania karmy dla psa samodzielnie. Nie może być to jednak popularny wśród właścicieli psów ryż z kurczakiem, resztki z obiadu lub losowo wrzucone do miski mięso.

Aby zdrowe żywienie miało sens i nie poskutkowało niedoborami, zwiastującymi rozmaite choroby konieczne jest, aby karma była pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana.

Przez zbilansowanie rozumie się odpowiednio zrównoważony i korzystny dla zdrowia i jakości życia psa dobór składników odżywczych. Nie ma tu mowy o przesadzonej ilości białka lub np. witaminy A (często jest ona przedawkowywana przez właścicieli karmiących wątróbką).

Natomiast pełnowartościowość oznacza, iż karma posiada każdy składnik, który potrzebny jest psiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Nie osiągniemy tego, karmiąc psa ryżem z filetem kurczaka.

Samodzielne osiągnięcie zbilansowanej karmy nie jest najprostszym zadaniem, jednak jest możliwe wykorzystując wiedzę na temat diety BARF.

dobra karma dla psa zdrowa dieta
„Nie chce ryżu z marchewką! Chcą mięsnej karmy!”

BARF dla psa – czym jest domowa dieta dla psów?

Jeśli mamy ochotę samodzielnie komponować posiłki dla psa korzystnie jest przejść na dietę BARF. Opiera się ona na surowym mięsie odpowiednio zbilansowanym naturalnymi suplementami jak mączka ze skorupek jaj czy hemoglobina. Nie możemy z tego powodu BARF’em nazywać losowo podawanych psu kawałków mięsa.

W diecie BARF bardzo ważną kwestią jest dobranie i zbilansowanie składników odżywczych konkretnie pod indywidualne potrzeby psa.
Więcej o tym jak przygotowuje się BARF’a przeczytasz tu: (BARF dla psa – wszystkie informacje).

Zobacz także:

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

2 thoughts on “Dobra karma dla psa – jak wybrać?

 1. Moj właśnie nie lubi diety BARF i tylko gotowa karmę chce jeść i to jeszcze taki wybredny ze tylko ta z bozity 😅

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content