fbpx

Czym karmić małego kota?


Wraz z pojawieniem się kociaka w naszym domu, spada na nas odpowiedzialność za jego zdrowie. Odpowiednie żywienie jest podstawą dla rozwoju i funkcjonowania, a więc pytanie „Czym karmić małego kota?” pojawia się w naszej głowie jako pierwsze. Poniższy artykuł dotyczy kociąt, które żyją już powyżej 4 tygodni, a więc dotychczasowe mleko ich matki przestaje grać pierwszą rolę w żywieniu i zostaje zastąpione przez stały pokarm. Dowiedz się czym i w jakiej ilości karmić malucha, aby zapewnić mu świadomą opiekę żywieniową.

To co je maluch ma wpływ na jego dalsze życie? – Czym karmić małego kota?

Kocięta do ok. 4 tygodnia życia skupiają swoje potrzeby żywieniowe wokół mleka matki. To ono (o ile matka jest odpowiednio odżywiona) dostarcza im wszystkiego, co sprawia, że rozwijają się w bardzo szybkim tempie. W momencie, gdy kocięta mają już ok. miesiąc, w ich życie wchodzi pierwsza, poważna zmiana. Rozpoczynają się próby spożywania mięsnego pokarmu. To od jego jakości i ilości zależy ich prawidłowy rozwój, dalsze zdrowie czy nawyki żywieniowe.

Im lepiej żywiony maluch – tym lepiej będzie rozwijał się jego mózg, a co za tym idzie psychika, która przełoży się na jego zachowanie. Odpowiedni wzrost, waga i rozwój szkieletu, organów, również zależy od zdrowego odżywiania. Dobry start z dietą da nam zdrowego, prężnie rosnącego malucha, skupionego wyłącznie na poznawaniu świata i radzeniu sobie z jego nowościami. Nawet jeżeli jakość jego żywienia spadnie w następnych latach życia – to, co z czego zdołał skorzystać jako maluch – wyjdzie mu na dobre.

Dowiedz się tego, zanim weźmiesz kota: Pozycje bólowe u kotów.

Jakie składniki musi zawierać karma dla juniora? – Czym karmić małego kota?

Koty rodzą się mięsożerne. Ich pierwszym pokarmem zaraz po matczynym mleku – jest mięso. W naturze, mięso to zwykle stanowi upolowanego wcześniej gryzonia lub ptaka. Dodatkowo Kocica-Matka nie rozdrabnia pokarmu swoim maluchom. Zamiast tego muszą one uczyć się tego, jak używać małych (ale już ostrych) zębów. Krok za tym, jak zaczynają one naukę jedzenia – zaczyna się również nauka polowania. Koty to bez wątpienia mięsożerni drapieżnicy.

W naszych domach postępujemy nieco łagodniej. Zamiast całych ofiar, zwykle podajemy kocięciu gotową karmę dla kota. Niestety, ze względu na różnice w świadomości producentów – nie każda karma będzie miała najważniejszy dla kota składnik. Mowa tu o mięsie.

Mięso, jako podstawowy element posiłków drapieżnika, jest głównym elementem dobrej karmy. Aby dowiedzieć się, czy konkretna marka gwarantuje naszemu kotu mięso – odwracamy puszkę z karmą i czytamy skład.

Dobra karma dla malucha, tak jak dla kota dorosłego musi zawierać przede wszystkim ok. 70% mięsa (nie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego) oraz taurynę. Na karmę niskiej jakości będzie wskazywał skład, który zawiera zboża i cukry. To podstawowe zasady doboru dobrej karmy dla malucha. Dzięki temu dostarczymy naszemu kocięciu najlepiej przez niego przyswajalne białka oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Składniki w nich zawarte są najlepszym, czym może żywić się mięsożerca.

Dowiedz się teraz: Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

Czym lepiej żywić? Karmą suchą, czy mokrą? – Czym karmić małego kota?

Aktualną królową kociego pokarmu jest wysokomięsna, mokra karma. Nie bez powodu zyskała ona swój wysoki status wśród kocich opiekunów. Oprócz dobrego składu, zawierającego mięso – jest ona również zbliżona wilgotnością do naturalnych, kocich posiłków. Koty są zwierzętami, które większość wody przyjmują z pożywienia. Dlatego też wilgotna dieta jest najlepszą opcją odpowiedniego nawodnienia.

Wilgotność karmy mokrej wiąże się również z jej niskim przetworzeniem. Aby karma sucha mogła zagościć na sklepowych półkach – potrzebny jest długi proces jej produkcji, przez który zalicza się do żywności wysoko przetworzonej, tak samo jak wafle ryżowe, czy chipsy. Drastyczne przetworzenie suchej karmy wpływa na jej niższe przyswajanie przez organizm. Z tego względu karma mokra, poddana jedynie procesowi gotowania daje kotu więcej korzyści, a także (jeżeli ma odpowiedni skład) zalicza się do zdrowego, kociego żywienia. Z tego względu, sucha karma dla kota powoli odchodzi w zapomnienie.

Podsumowując, lepiej, jeżeli podstawą żywienia będzie wysokomięsna, mokra karma dla kotów. Nie ma potrzeby, aby podawać maluchowi karmy suchej, natomiast dobrze, jeżeli będzie on już od małego czyścił zęby, gryząc do jakiś czas surowy kawałek mięsa. Taka nauka profilaktyki przeciw kamieniowi nazębnemu przyda się w późniejszych latach życia kota.

Dowiedz się: Jak dbać o zęby malucha od najmłodszych lat.

Jak często karmić małego kota?

Niektórzy zwykli mawiać, że tak często, jak kociak chce. Nawet jeżeli jest to karmienie na żądanie. Osobiście nie polecamy karmienia „na żądanie”, ze względu na to, że może zamienić się w nawyk. W związku, z czym kocie, jak i póżniej – dorosły kot – będzie budził nas w nocy czy wcześnie i wymuszał jedzenie. Nie powinno się również dopuszczać do przeciążania kociego brzuszka. Maluchy, gdy są najedzone – zawsze mają okrągłe brzuchy, jednak ich nadmierne rozciąganie (tak, że przypomina on piłeczkę tenisową) nie jest komfortowe, dla przejedzonego malucha. Mimo tego, że to on sam doprowadził się do takiego stanu 🙂

Kocięta karmimy przynajmniej 5-6 razy dziennie w nieprzesadnie długich odstępach czasowych. Podczas gdy piły one mleko matki – ich posiłki były częstsze. Również dorosłe koty, polując, jedzą z mniej więcej taką samą częstotliwością. Koci żołądek przystosowany jest do przyjmowania małych, ale częstych posiłków.

Dowiedz się: Po czym poznać, że kot posiada traumę na tle jedzenia?

Podsumowanie – Czym karmić małego kota?

Zdrowe żywienie jest filarem kociego zdrowia. Dlatego od początku dobrze jest karmić swoje kocie mokrą karmą, z mięsnym składem. Parę razy w tygodniu podajemy maluchowi kawałek surowego mięsa – w ramach treningu czyszczenia zębów. Ok. raz na tydzień możemy również zaserwować mu żółtko (najlepszą opcją jest to surowe, ale proszkowane żółtko jajka również może stanowić dobry dodatek).

Karmimy naszego malucha o regularnych porach, przynajmniej 5-6 razy dziennie. Ilość pokarmu jest orientacyjna, jednak lepiej, aby maluch jadł więcej, niż mniej. Zwykle dobrze rozwijające się kociaki jedzą tyle samo (lub więcej) co dorosłe koty. Ważne jednak, by nie obciążać kociego żołądka zbyt dużymi porcjami, podawanymi jednorazowo.

Protip: Dobrze jest codziennie ważyć kociaka, aby widzieć jego wzrost wagi.


Zobacz także:

Dlaczego hodowca nie musi być autorytetem w kwestii żywienia?

Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad

Jakie karmy dla kotów są najlepsze?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

2 thoughts on “Czym karmić małego kota?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content