fbpx

Sucha karma dla kota – dlaczego nie?


Od ponad stu lat popularnym sposobem żywienia jest sucha karma dla kota. Dlaczego nie wszyscy kontynuują to przyzwyczajenie? Coraz więcej osób znajduje powód, dla którego warto zrezygnować z suchej karmy i zastąpić ją wilgotnym, mięsnym żywieniem. Przekonaj się, jaki jest tego powód.

Era zdrowego żywienia – sucha karma dla kota – dlaczego nie?

Nie bez powodu sklepy ze zdrową żywnością robią się coraz bardziej popularne. Nawet ludzie, którzy nie zdecydowali o przejściu na zdrową dietę – starają się wprowadzić do życia, chociażby jej elementy. Lubimy mieć na uwadze, że to, co jemy poprawia nasze zdrowie, samopoczucie czy wagę. Dzieje się tak, ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi potrzeb naszego organizmu i korzyści z prawidłowego odżywiania.

Wraz ze zwiększoną świadomością zdrowego żywienia, opiekunowie wprowadzają je także w dietę swoich kotów. Oczywiście, kocia dieta nie będzie opierała się o warzywa i owoce. W przypadku wszystkich mruczków zdrowe odżywianie oznacza mięsną, mokrą dietę – w końcu koty to mięsożercy.

Kot jedzący mięso mokra karma

Dlaczego lepiej wybrać mokrą karmę?

Sucha karma przegrywa z mokrą, jeżeli chodzi o jej przetworzenie. Podczas gdy karma mokra często jest produktem wolno gotowanym – to karma sucha przechodzi intensywne gotowanie, pieczenie, konserwacje czy w końcu sztuczne dodawanie do niej smaku. To wszystko czyni z karmy suchej jeden z najbardziej przetworzonych produktów spożywczych na świecie. Porównać ją można z zupkami chińskimi czy waflami ryżowymi.

Nadal karmisz suchą karmą? Zmień to teraz! *klik*

Jak wysokie przetworzenie karmy wpływa na jej jakość?

Suche granulki karmy, które już nie przypominają mięsa – nie mają również jego właściwości. Z mocno przetworzonych karm o wiele trudniej jest czerpać korzyści odżywcze. Niższa przyswajalność składników odżywczych w karmie skłania kocich opiekunów do zmiany produktu na mniej przetworzony – a więc na karmę mokrą. Nie da się również ukryć, że sucha karma dłużej zalega w żołądku, obciążając tym samym układ pokarmowy. To, jak organizm nie radzi sobie z suchą karmą możemy zaobserwować w kociej kuwecie. Odchody kota jedzącego suchą karmę są znacznie większe i bardziej śmierdzące niż odchody kota na karmie mokrej. Przy suchym żywieniu w szczególności tym z dodatkiem zboża – wytwarza się więcej odpadowych produktów procesu trawienia.

Sucha karma dla kotów? Dlaczego nie

Obecność wody w diecie – Sucha karma dla kota, dlaczego nie?

Woda jest podstawowym składnikiem każdego organizmu. Regularne przyjmowanie jej odpowiedniej ilości to najzdrowsze, co możemy zrobić. Gdy podajemy kotu wyłącznie suchą karmę, przypomina to sytuację, w której rezygnujemy z wszelkich sosów, makaronów, zup i innych wilgotnych dań – na rzecz suchych wafli.

Specyfika kociego organizmu nie pozwala mu przyjąć poza posiłkami takiej ilości wody, jakiej potrzebuje. Z tego względu najlepszym sposobem na dostarczanie kotu wody jest podawanie jej wraz z posiłkiem. Odwodnienie, na które permanentnie cierpią koty karmione suchą karmą, często staje się przyczyną problemów z nerkami.

Sucha karma dla kotów dlaczego nie

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content