fbpx

Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad


Zdrowe żywienie nie dotyczy jedynie ludzi! Również nasze zwierzaki potrzebują odpowiednio dobranej diety… prawidłowych nawyków żywieniowych. Odżywianie może być kluczem do zdrowia i świetnego samopoczucia. Zobacz, jak minimalnym wysiłkiem podwyższyć jakość kociego żywienia tak, aby przyniosło kotu maksimum korzyści.

Teoretycznie każdy troskliwy opiekun stara się dbać o zdrowe żywienie swojego kota. Praktyka jednak nie zawsze idzie w parze z teorią – a skoro już o niej mowa to warto znać jej podstawy. Od czego zacząć? Oto najprostsze porady, jakie warto wdrożyć w życie swojego pupila!

Karm kota regularnie, często, ale niewielkimi porcjami

Częste, niewielkie posiłki to najzdrowszy sposób dawkowania pokarmu! Koty, jako małe drapieżniki, przystosowane są do zdobywania małych ofiar – nawet do kilkudziesięciu razy dziennie. Chociaż ich żołądek może rozciągnąć się, mieszcząc naprawdę duże porcje pokarmu to jest on zdecydowanie lepiej trawiony, gdy kot dostaje małe porcje. To dla niego po prostu zdrowe!

Nie można również zapominać o regularności posiłków. Całodobowy dostęp do karmy nie jest wskazany, dlatego możesz rozłożyć dzienną porcję karmy na 5 części. Ustal godziny, w jakich podasz kotu posiłek np.

1. Posiłek pierwszy 6:00 – zaraz po przebudzeniu.
2. Posiłek drugi 8:00 – chwilę przed wyjściem do pracy.
3. Posiłek trzeci 17:00 – zaraz po powrocie z pracy.
4. Posiłek czwarty 20:00 – przykładowo po zabawie z kotem.
5. Posiłek piąty 23:00 – zaraz przed położeniem się spać.

Jeżeli kocię nie ma jeszcze roku i potrzebuje mniejszych przerw w jedzeniu – na czas, w którym nie będzie Cię w domu, możesz użyć miski automatycznej lub po prostu zostawić kotu większą porcję karmy w misce. Gdyby wsunął całość – po prostu będzie miał więcej czasu na trawienie. Lekki głód podsyca apetyt!

Twój kot ma ZA DUŻY apetyt? Może być to wynik tzw. traumy na tle głodu. Przejdź do artykułu!

mokra karma dla kota

Pamiętaj o tym, co powinno znajdować się w kociej karmie!

Mięso mięśniowe, niewielka ilość podrobów, tauryna czy inne suplementy, takie jak olej z łososia – to właśnie one powinny być podstawą diety Twojego kota. Szukaj ich w karmach dla swojego pupila, ponieważ produkty dla kotów ze zbożem w składzie czy też z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego wskazują na karmę niskiej jakości.

Każdy kot, ten dumnie kroczący przez sawannę, czy też domowy, wylegujący się na kanapie – jest mięsożernym drapieżnikiem. Karmy zwane wysokomięsnymi, a więc z przynajmniej 80% mięsa w składzie są uważane za najlepsze dla kotów. Taka dieta potrafi zdziałać cuda nie tylko na zdrowie kota, ale i jego psychiczne samopoczucie.

Karmy wysokomięsne – oprowadzenie po składach dobrych karm, dzięki czemu sam będziesz wybierał prawidłowo!

Odpowiednie nawodnienie kota

O podstawowym, zbawiennym wpływie wody na organizmy żywe wiedzą już wszyscy. Dietetycy zalecają nam picie (w zależności od wagi) około 2 litrów wody dziennie. Dzięki temu nasze ciało lepiej funkcjonuje, efektywniej się regeneruje, lepiej trawi – jednym zdaniem, pozwala nam optymalnie funkcjonować. Ta sytuacja nie dotyczy tylko nas, ludzi, ale także każdy inny żywy organizm, w tym koty!

Kot, ze względu na specyfikę jego drapieżnego organizmu – nie jest w stanie wypić poza posiłkami tyle ile potrzebuje. Dlatego najlepszym sposobem na dbanie o odpowiednie nawodnienie kota, jest podawanie mu wysokomięsnej, mokrej karmy. Dlaczego ten rodzaj pożywienia jest lepszy w celu nawodnienia? Przede wszystkim, tak jak naturalna ofiara kota, zawiera w sobie wodę. Jednak oprócz tego, wysokomięsna karma mokra jest mniej przetworzona od karmy suchej, dzięki czemu zużywa mniej wody na pełen proces trawienia pokarmu.

Więcej o wodzie w diecie kotów dowiesz się tu – Czy koty naturalnie piją mało wody?

mięsna mokra karma dla kotów


Dbaj o higienę kociego miejsca posiłków

Koty nie są padlinożerne, dlatego zapach starej karmy nie poprawia ich apetytu. Dbaj o to, aby myć kocią miskę przynajmniej 3 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), tak samo jak powierzchnie, na którym stoi naczynie. Najlepszym wyborem do mycia są naturalne składniki – dobry, koci węch może nie czuć się komfortowo przy mocnym środkach myjących.

Warto zwrócić również uwagę na przechowywanie napoczętej karmy. Szczelne zabezpieczenie jej pokrywką na puszki i przechowywanie w lodówce to konieczność. Musisz również wiedzieć, że podawanie karmy, która nie ma już świeżego zapachu, buduje u kota negatywne skojarzenia z danym produktem. Właśnie dlatego, dbając o koci apetyt nie możemy zmuszać kota do zjedzenia karmy, która zalega w misce lub lodówce.

Naturalne, mięsne karmy w Furtastic!

Dbaj o odpowiednią dzienną porcję!

Dorastające kociaki do około pierwszego roku życia nie muszą się tym martwić. W ich przypadku organizm potrzebuje mnóstwa energii do wzrostu i prawidłowego rozwoju, mogę jeść więc dwukrotnie więcej niż dorosły kot. Jednak jak karmić dorosłego kota, aby zachował dobrą sylwetkę?

Producenci karm sugerują dzienne dawkowanie pożywienia, na odwrocie puszki. Proponowana dzienna porcja jest obliczona ogólnie, dlatego samodzielnie (lub z pomocą dietetyka zwierzęcego) musisz ocenić czy ze względu na dużą aktywność kota powinien on jeść więcej, czy mniej. Jeżeli mimo podawania odpowiedniej (według producenta) dziennej porcji Twój kot tyje – upewnij się, że karma nie ma w sobie zbóż, podbijając w ten sposób puste kalorie w posiłku. Następnym ważnym krokiem jest zwiększenie kociej aktywności. Jeżeli dbasz o to, by kot bawił się i pozostał aktywny – zmniejszasz jego szansę na otyłość.

mięsne mokre karmy

Zobacz także:
Dlaczego koty nie mogą jeść zboża?
Czy sucha karma to niezdrowy sposób żywienia?
Żywienia kota, który nie ma apetytu.

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content