fbpx

Po czym poznać, że kota coś boli? – Pozycje bólowe


Koty nie są w stanie bezpośrednio zakomunikować nam, że odczuwają ból. Dodatkowo, w ich naturze leży ukrywanie swojej choroby. Aby zorientować się, iż z kotem dzieje się coś złego musimy uważnie obserwować jego zachowania. Specyficzne pozycje wykonywane przez kota, a także wszelkie odstępstwa w zachowaniu mogą wskazywać na to, że naszemu kotu dzieje się coś złego.

Head pressing – objaw bólu brany za „foch”

Ta pozycja bólowa często brana jest za foch lub mylona z barankowaniem (czyli potocznie mówiąc przybijaniem „czółeczka” przez kota). Niestety, Head pressing ma zupełnie inne podłoże.

Sytuacja, w której kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni może wskazywać na to, iż odczuwa on silny ból. Dociskając głowę do przedmiotów odcina się w pewnym stopniu od bodźców zewnętrznych. Instynktownie sprawia on nacisk na bolącą część ciała, co nieco łagodzi doskwierający ból.

Jakie przyczyny mogą wywołać takie zachowanie?

Head pressing może wywodzić się z:

 • Zaburzeń neurologicznych
 • Zatrucia
 • Pasożytów
 • Guza mózgu (ucisk w głowie)
 • Udaru słonecznego

Działaniem wymaganym w sytuacji zauważenia takiej zmiany w zachowaniu jest niewątpliwie natychmiastowe udanie się do weterynarza. W niektórych przypadkach np. przy zatruciach, śmierć zdrowego dotychczas kota może nadejść w krótkim czasie. Dobry lekarz, który jest obeznany z kocim behawioryzmem nie zlekceważy tematu i odpowiednio poprowadzi dalsze leczenie naszego pupila.

O Head Pressingu opowiada weterynarz znana w całym kocim i psim świecie – dr. Karen Becker

Pozycja bólowa kucająca

Czyli sposób w jaki koty wyrażają najczęściej ból brzucha.
Ten objaw bólu często mylony jest z pozycją „na chlebek”, czyli leżeniem z podwiniętymi pod tułów łapami.

Pozycja bólowa „kucająca” wyróżnia się tym, iż brzuch nie dotyka podłoża na którym siedzi kot. Jest od niego wyraźnie odciągnięty – to niestety jeden z niewielu sposobów w jaki kot może próbować radzić sobie z bólem.

Łokcie skierowane są do góry, a na kocim pyszczku często widoczne jest napięcie. Napięty jest również kark i plecy. Kocie uszy i głowa mogą być także skierowane w podłogę.

Jeśli obserwujemy, iż nasz pupil przybiera taką pozycje udajmy się z nim do weterynarza w celu wykonania badań krwi, moczu itd. Pamiętajmy, że opieka weterynaryjna obejmująca naszego zwierzaka jest obowiązkiem właściciela.

Pozycja bólowa – załatwianie się poza kuwetą

Załatwianie się poza kuwetą spowodowane jest stresem, bólem lub mieszanką obu czynników – stresem wynikającym z odczuwanego bólu.

Ostry ból brzucha lub innych narządów zmusza do szukania ukojenia, powoduje stres i zaburza dotychczasowe nawyki – otępieni złym samopoczuciem często nie myślimy racjonalnie. Podobnie jest z kotami, które szukając ukojenia w bólu, stresie i przy okazji nie panując nad sobą mogą spowodować niehigieniczną wpadkę.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy pogodzić się z zostawianiem odchodów poza kuwetą. W sytuacji kociej wpadki powinniśmy zacząć od zabrania pupila do weterynarza na komplet badań.

Oznacza to, że powyższy problem może wynikać z przyczyn zdrowotnych (konsultujemy je z weterynarzem) lub przyczyn behawioralnych (konsultujemy z behawiorystą). Więcej o tym przeczytasz tutaj – Kot załatwia się poza kuwetą, problemy behawioralne i zdrowotne.

Wskazówka!
Kot przed wizytą u weterynarza powinien być na czczo przynajmniej 9 godzin.

Zamiast karać kota zrozum z czego wynika jego zachowanie

Jednak to nie wszystko

Zarówno podczas defekacji poza kuwetą jak i w kuwecie – gdy występuje ból, ciało kota zachowuje się w specyficzny sposób. Jeśli mimo, iż kot załatwia się w żwirze zaobserwujesz, że:

 • Jego grzbiet jest wygięty
 • Tylne kończyny są mocno podkurczone
 • Mięśnie nóg, pyszczka są napięte
 • Pojawia się wokalizacja

Oznacza to, że kot odczuwa dyskomfort lub ból podczas załatwiania się (może występować także podczas normalnego korzystania z kuwety). Aby uniknąć rozwoju sytuacji w niekoniecznie oczekiwaną przez nas stronę możemy zrobić zdjęcie podejrzanej pozycji i pokazać ją weterynarzowi. Prawdopodobnie wykona on USG pęcherza moczowego.

Inne czynniki wskazujące na ból

Świadomy Opiekun Kota winien być wyczulony na zmiany, jakie zachodzą w kocim zachowaniu. Jeśli sposób załatwiania:

 • różni się od normy
 • kot stał się agresywny
 • wokalizuje – można rzecz, że bez potrzeby
 • nie ma apetytu
 • zmienił się sposób w jaki je/załatwia się/śpi
 • unika dotyku
 • nie czyści futra
 • niechętnie się porusza
 • ukrywa się
 • wylizuje wciąż to samo miejsce na ciele

Zapisz grafikę, aby mieć ją pod ręką:

Przeczytaj również:

Kot nie chce jeść – jak mu pomóc?

Czy sucha karma rzeczywiście czyści zęby?

Dlaczego nie warto karmić suchą karmą? – Czyli czemu Furtastic nie ma jej w ofercie 🙂

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

4 thoughts on “Po czym poznać, że kota coś boli? – Pozycje bólowe

 1. Dziękujemy ♥ Przydatny artykuł udostępniałam na klubie sfinks 🥰

  � www.facebook.com/groups/SphynxCatClub �

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content