fbpx

Po czym poznać, że kota coś boli? – Pozycje bólowe


Koty nie są w stanie bezpośrednio zakomunikować nam, że odczuwają ból. Co więcej, w ich naturze leży ukrywanie swojej choroby. Aby zorientować się, że z kotem dzieje się coś złego musimy uważnie obserwować jego zachowania. Specyficzne pozycje wykonywane przez kota, a także wszelkie odstępstwa w zachowaniu mogą wskazywać na to, że naszemu kotu dzieje się coś złego.

Head pressing – objaw bólu brany za „foch”

Ta pozycja bólowa często brana jest za foch lub mylona z barankowaniem (czyli potocznie mówiąc przybijaniem „czółeczka” przez kota). Niestety, Head pressing ma zupełnie inne podłoże.

Sytuacja, w której kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni może wskazywać na to, że odczuwa on silny ból. Dociskając głowę do przedmiotów, odcina się w pewnym stopniu od bodźców zewnętrznych. Instynktownie sprawia on nacisk na bolącą część ciała, co nieco łagodzi doskwierający ból.

Jakie przyczyny mogą wywołać takie zachowanie?

Head pressing może wywodzić się z:

  • Zaburzeń neurologicznych
  • Zatrucia
  • Pasożytów
  • Guza mózgu (ucisk w głowie)
  • Udaru słonecznego

Działaniem wymaganym w sytuacji zauważenia takiej zmiany w zachowaniu jest udanie się do weterynarza. W niektórych przypadkach, np. przy zatruciach, śmierć zdrowego dotychczas kota może nadejść w krótkim czasie. Dobry lekarz nie zlekceważy tematu i odpowiednio poprowadzi dalsze leczenie naszego pupila.


Zobacz także: Jakie karmy dla kotów są najlepsze?

O Head Pressingu opowiada weterynarz znana w całym kocim i psim świecie – dr. Karen Becker

Pozycja bólowa kucająca

Czyli sposób, w jaki koty wyrażają (najczęściej) ból brzucha. Ten objaw bólu często mylony jest z pozycją „na chlebek”, czyli leżeniem z podwiniętymi pod tułów łapami.

Pozycja bólowa „kucająca” wyróżnia się tym, że brzuch nie dotyka podłoża, na którym siedzi kot. Jest od niego wyraźnie odciągnięty – to niestety jeden z niewielu sposobów, w jaki kot może próbować radzić sobie z bólem.

Łokcie skierowane są do góry, a na kocim pyszczku często widoczne jest napięcie. Napięty jest również kark i plecy. Kocie uszy i głowa mogą być także skierowane w podłogę.

Jeśli obserwujemy, że nasz pupil przybiera taką pozycję, udajmy się z nim do weterynarza w celu wykonania badań krwi, moczu itd. Pamiętajmy, że opieka weterynaryjna obejmująca naszego zwierzaka jest obowiązkiem właściciela.

Zobacz także: Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad

Pozycja bólowa – załatwianie się poza kuwetą

Załatwianie się poza kuwetą spowodowane jest stresem, bólem lub mieszanką obu czynników – stresem wynikającym z odczuwanego bólu.

Ostry ból brzucha lub innych narządów zmusza do szukania ukojenia, powoduje stres i zaburza dotychczasowe nawyki – otępieni złym samopoczuciem często nie myślimy racjonalnie. Podobnie jest z kotami, które szukając ukojenia w bólu, stresie i przy okazji nie panując nad sobą z powodu cierpienia – mogą spowodować niehigieniczną wpadkę.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy pogodzić się z zostawianiem odchodów poza kuwetą. W sytuacji kociej wpadki powinniśmy zacząć od zabrania pupila do weterynarza na komplet badań i zastanowienia się jaka sytuacja mogła zestresować kota w ostatnim czasie.

Oznacza to, że powyższy problem może wynikać z przyczyn zdrowotnych (konsultujemy je z weterynarzem) lub przyczyn behawioralnych (konsultujemy z behawiorystą). Więcej o tym przeczytasz tutaj – Kot załatwia się poza kuwetą, problemy behawioralne i zdrowotne.

Wskazówka!
Kot przed wizytą u weterynarza powinien być na czczo przynajmniej 9 godzin.

Zobacz także: Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?

Jednak to nie wszystko

Zarówno podczas defekacji poza kuwetą jak i w kuwecie – gdy występuje ból, ciało kota zachowuje się w specyficzny sposób. Jeśli mimo, iż kot załatwia się w żwirze zaobserwujesz, że:

  • Jego grzbiet jest wygięty
  • Tylne kończyny są mocno podkurczone
  • Mięśnie nóg, pyszczka są napięte
  • Pojawia się wokalizacja

Oznacza to, że kot odczuwa dyskomfort lub ból podczas załatwiania się (może występować także podczas normalnego korzystania z kuwety). Aby uniknąć rozwoju sytuacji w niekoniecznie oczekiwaną przez nas stronę możemy zrobić zdjęcie podejrzanej pozycji i pokazać ją weterynarzowi. Prawdopodobnie wykona on USG pęcherza moczowego.

Inne czynniki wskazujące na ból

Świadomy Opiekun Kota winien być wyczulony na zmiany, jakie zachodzą w kocim zachowaniu. Jeśli sposób załatwiania:

  • różni się od normy
  • kot stał się agresywny
  • wokalizuje – można rzecz, że bez potrzeby
  • nie ma apetytu
  • zmienił się sposób w jaki je/załatwia się/śpi
  • unika dotyku
  • nie czyści futra
  • niechętnie się porusza
  • ukrywa się
  • wylizuje wciąż to samo miejsce na ciele

Zapisz grafikę, aby mieć ją pod ręką:

Kliknij i dowiedz się, czym jest zdrowa żywność dla zwierząt.

Przeczytaj również:

Kot nie chce jeść – jak mu pomóc?

Czy sucha karma rzeczywiście czyści zęby?

Dlaczego nie warto karmić suchą karmą? – Czyli czemu Furtastic nie ma jej w ofercie 🙂

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

7 thoughts on “Po czym poznać, że kota coś boli? – Pozycje bólowe

  1. Dziękujemy ♥ Przydatny artykuł udostępniałam na klubie sfinks 🥰

    � www.facebook.com/groups/SphynxCatClub �

  2. Świetny artykuł, wielkie podziekowania!❤ Dzieki Wam mój kot otrzymał niezwlocznie pomoc weterynarza i teraz jest dobrze❤

  3. Super artykuł. Szukałam odpowiedzi na chorobę moich kotków . Mam 4 i od jakiegoś czasu zaczęły chorować. Najpierw kotek przestał jeść , był osowiały nie siadał na pupie nawet przy jedzeniu .Tylne nóżki były jakby sztywne i utrudniały poruszanie się .Weterynarz przepisał antybiotyk ,pomogło na tydzień i odnowa taka sama sytuacja. Po kolei to samo przeszły następne .Jeden wyzdrowiał następny zachorował w odstępie 10 dni,potem drugi 10 dni, trzeci 10 dni i teraz 4
    Ostatni jeszcze źle się czuje.
    Wszystkie te same objawy .Nie zachorowały razem lecz jeden po drugim. Może ktoś miał taki problem i podzieli się swoim doświadczeniem . Lub podpowie co to może być ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content