fbpx

Czy kot może jeść jajka? Dobroczynny wpływ jajek na zdrowie kotów.


Jajka zawierają ogromną ilość składników odżywczych. Są źródłem wielu witamin m.in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu. Żółtko jaja zawiera luteinę. Poprawia ona wzrok, a także chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Zapobiega również zwyrodnieniu plamki żółtej. Czy kot może jeść jajka?

Koci koktajl witaminowy – Czy kot może jeść jajka?

Surowe żółtko jaja kurzego podawane kotu raz w tygodniu doskonale wpłynie na kondycję jego skóry i sierści. W naturalny sposób stanie się ona bardziej lśniąca i gładka. Podnosi również na zdrowie kota.

To jednak dopiero początek dobroczynnych właściwości jajka.

Białka wchodzące w skład żółtka wspierają układ immunologiczny kota. Ten zbawienny wpływ na odporność często wykorzystywany jest przy żywieniu młodych kociąt. Mieszanka mięsa i żółtka stawia na nogi każdego osłabionego malucha.

Żółtko zawiera witaminy A, D, E i K, jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B oraz żelaza. Ponadto zawiera luteinę (odpowiada ona m.in. za żółty kolor), która jest substancją doskonale poprawiającą sprawność i kondycję mózgu. Jest też silnym przeciwutleniaczem oraz pozytywnie wpływa na koci wzrok – w tym na kondycję siatkówki oka. Przez co polecane jest podawanie żółtka przy kocim katarze lub nawracającymi problemami z oczami naszego podopiecznego.

Czy kot może jeść jajka? Oprócz tych wszystkich zalet warto wspomnieć o walorach smakowych tej witaminowej bomby. Dla większości kotów jajka są bardzo smaczne. Wiele Mruczków woli zjeść surowe żółtko niż przyjmować je w postaci suplementu.

Pamiętaj! – Czy kot może jeść jajka?

Raczej nie podawaj kotu białka jaja. Zawiera ono awidynę, która utrudnia wchłanianie do organizmu biotyny, czyli witaminy B7. Jest ona niezbędna do prawidłowej przemiany materii, zwłaszcza w przemianie glukozy, której poziom we krwi stabilizuje. Ponadto białko często również uczula, przez co nie jest aż tak doceniane przez dietetyków zwierzęcych.

Czy kot może jeść gotowane jajko?

Oczywiście, jeżeli kot woli gotowane jajko może je zjeść. Nie mniej gotowanie zabija nieco składników odżywczych i to podając surowe żółtko kot dostarcza organizmowi najwięcej korzyści. Wystrzegajmy się za to majonezu, przyprawianych jajek czy produktów mlecznych z jajkami – to one stanowią zagrożenie dla samopoczucia i zdrowia kota.


Czy kot może jeść surowe jajko?

Bez obaw możemy podawać kotu surowe żółtko, nie przejmując się salmonellą czy cholesterolem. Ta pierwsza nie jest kotu straszna. Broni go przed nią naturalna bariera kwasowości żołądka (pH 1), która jest nieprzekraczalna dla ww. bakterii. Szczególnie, jeżeli Twój kot zajada się odpowiednią dla niego – mokrą, mięsną karmą jego żołądek poradzi sobie z surowym jajkiem. Oczywiście mimo to, zawsze podawaj jajka zbadane, z pewnego źródła.

A co z cholesterolem? Cholesterol w diecie również nie stanowi problemu dzięki endogennemu wytwarzaniu w organizmie Witaminy C. Jej rolą jest ochrona ścian naczyń krwionośnych, co niweluje ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej u każdego mięsożercy.

Aby dieta Twojego kota była jeszcze bardziej pełna i zdrowa, wybieraj karmy z mądrym składem. Takie jak GusstoPower of NatureMeatlove czy Granatapet. Znajdziesz je u nas! 

Czy kot może jeść jajka?
Czy kot może jeść jajka?

Zobacz także:
W jaki sposób sucha karma szkodzi Twojemu kotu?
Czy karmy marketowe są zdrowe?
Jak czyścić zęby kotom?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content