fbpx

Jak prawidłowo wybrać dobrą karmę dla kota? Samodzielne czytanie składu karm.


Dobra karma dla kota posiada dobry skład. Jeżeli chcesz być niezależny w wyborze karmy i rozumieć co musi ona zawierać koniecznie zapoznaj się z artykułem. Jaką karmę dla kota wybrać?

Po tym artykule będziesz mógł:

 • Samodzielnie interpretować poszczególne produkty widniejące w składzie.
 • Samodzielnie czytać skład karm.
 • Zdobędziesz wiedzę jakich składników karmy unikać.
 • Zawsze prawidłowo odpowiesz na pytanie co powinno być głównym składnikiem kociej diety.

Odczytywanie składu karmy dla kota -najważniejszy składnik kociej i psiej diety

Koty zaliczane do zwierząt mięsożernych. Fakt ten nie polega jedynie na tym, że koty lubią spożywać mięso.
Niestety, bywają koty, które nie chcą go tknąć. Wynika to z nieprawidłowo prowadzonej diety kota, gdzie od początku karmiliśmy go suchą karmą.

Suche jak i inne zbożowe karmy posiadają mnóstwo wzmacniaczy smaku, przez co kot uzależnia się od karmy. Smak mięsa jest dla niego mniej atrakcyjny niż zbożowe kulki. Nie zmienia to jednak faktu, że kot jest drapieżnikiem.

Odmawianie mięsa przez kota jest błędem jaki popełniają właściciela karmiący koty inaczej, niż wysokomięsną karmą. Nie da się ukryć, że nie zależnie od preferencji żywieniowych układ pokarmowy domowego kota wygląda i jest organami przystosowanymi do spożywania mięsa.

Z tego względu głównym składnikiem kociej diety musi być mięso. W dobrej karmie widnieje ono na pierwszym miejscu w składzie.

92% kurczak i tuńczyk, ( z czego 25% mięso tuńczyka, 19% serca kurczaka, 13% mięso kurczaka ze skórą, 14% szyja kurczaka, 9% wątróbka kurczaka, 5% żołądki kurczaka, 4,5% krew kurczaka) 5% cukinia, 1,8% drożdże piwowarskie, sól morska (0,4%), olej z łososia (0,2%), tauryna (0,15%) i naturalna mieszanina tokoferoli (witamina E)

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Meatlove – Kurczak i Tuńczyk

Uwaga!

Nie wybieraj karm, które posiadają ,,mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego„.

Nie chodzi to o to, aby karma nie zawierała produktów pochodzenia zwierzęcego. Tak jak wspomnieliśmy, dobra karma dla kotów składa się z mięsa.

Jednak udział mięsa w karmie, która nie określa pełnego procentu mięsa nie jest znany. Może być minimalny, a tajemnicze produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być niejadalnymi częściami zwierząt (kopyta, pióra, rogi). Są to odpady z rzeźni, których cena jest znacznie niższa niż mięso. W takich karmach składniki odżywcze są uzupełniane sztucznymi suplementami.

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65% w tym 4% kurczaka i 4% cielęciny), minerały, różne cukry.

Powyższy skład należy do karmy Sheba – cielęcina i drób.

Zauważ ile owa karma posiada w sobie cielęciny (4%) i drobiu (4%). Jest to bardzo mała ilość, za którą zapłacisz zdecydowanie zbyt dużo. Reszta składu to tajemnicze produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie będą to podroby, a wyżej wspomniane odpady z produkcji mięsa.

Karma zawiera również cukier, na który nie ma miejsca w kociej karmie.

Mięso musi być głównym składnikiem kociej diety.

Podroby – jako dodatek do diety

Podroby nie mogą stanowić podstawy diety, a jedynie jej uzupełnienie (w tym należy uważać na wątróbkę, dzięki której łatwo przedawkować witaminę A).
Karma w której procent podrobów przeważa nad procentem mięsa może powodować biegunki. Jednakże podroby w rozsądnych ilościach stanowią bardzo dobre źródło witamin i składników odżywczych. 

70% Wołowina (w tym ok. 2/3 mięso mięśni i serca, ok 1/3 wątroba, i płuca), 28,8% wywar własny z mięsa (bulion), 1% minerały, 0,2% olej z ostropestu

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Gussto – Fresh Beef

„Zdrowa karma polepsza moje samopoczucie i ogólne działanie organizmu.”

Bulion – nadaje wilgoci

Bulion jest wywarem powstałym w trakcie gotowania mięsa.
To on tworzy galaretkę w karmie i sprawia, że koci posiłek jest soczysty i pachnący. Bez bulionu karma nie miałaby odpowiedniej wilgotności, byłaby za sucha.
To czy karma jest mokra jest kluczowe przy wyborze karmy dla kota.

Cielęcina 72% (mięso, serca, wątroba), bulion z cielęciny 25%, pestki granatu 1%, olej z łososia 1%, minerały 1%

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Granatapet Delicatessen – Cielęcina

Tłuszcz zwierzęcy – nośnik smaku

W składnikach analitycznych zazwyczaj wynosi 6-8%. To on decyduje o smakowitości karmy, jednak to nie oznacza, że powinniśmy przekraczać jego normę w posiłkach naszego kota. 

Bywają karmy które są za tłuste. Dlatego zwracaj uwagę również na ich skład analityczny. Bywają koty, które potrzebują tłustszej diety np. przy chorobie. O prawidłowe żywienie kota, tym bardziej chorego zawsze pytaj zoodietetyka.

Tauryna – konieczna w diecie mięsożercy

Tauryna jest aminokwasem niezbędnym m.in do prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu i siatkówki oka. Dobra karma zawsze powinna ją zawierać. Im jest jej więcej tym lepiej – nadmiar jest wypłukiwany z organizmu.

Istnieją karmy, które maja zbyt małą ilość tauryny. W takich przypadkach należy ją suplementować. Uwaga! Podawanie samego mięsa mięśniowego nie dostarcza odpowiedniej ilości tego produktu, dlatego nawet karmiąc dietą BARF należy uzupełniać jego braki.

Mięso królika 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna 2500 mg, Sól morska, Minerały, Witaminy

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Power of Nature – Królik

Wysokomięsne karmy również są smaczne, a co najważniejsze – są zdrowe.

Suplementy i witaminy – czy są naturalne?

Olej z łososia, drożdże browarnicze, pestki granatu, małże zielone, spirulina, skorupki jaj, sól morska czy witaminy to naturalne dodatki do karmy, który czyni ją odżywczą i pełnowartościowa. Takie same, naturalne suplementy używa się do suplementacji diety BARF.

Wołowina i mięso z kurczaka 72% (wołowina 36%: mięso, serca, płuca, wątroba, kurczak 36%: mięso, serca, żołądek, wątroba), bulion z wołowiny i kurczaka 25%, pestki granatu 1%olej z łososia 1%, minerały 1%

Skład: Mięsna mokra karma dla kotów GranataPet – Wołowina i Kurczak

Dodatki:

Niewielki procent warzyw (cukinia, marchew), owoce (żurawina, banan) i oleje (jak olej z ostropestu czy słonecznikowy) mogą stanowić niewielki procent karmy. W przypadku kotów nie jest to niezbędny składnik, jednak w tak małym procencie nie jest szkodliwy, a samych karm, które go nie zawierają jest bardzo mało.

Koty w bardzo małym procencie trawią składniki pochodzenia roślinnego. Dlatego karma powinna zawierać jak najwięcej mięsa.

Dobra karma dla kota nigdy nie zawiera (tego należny unikać):

Produkty pochodzenia zwierzęcego:

Karmy z tego typu zapisem na etykiecie zazwyczaj nie mają nic wspólnego z mięsem. Produkty pochodzenia zwierzęcego to jak już zostało wspomniane różnego typu niejadalne, zmielone odpady z produkcji mięsnej. Są dodawane do karm ze względu na to, że są zwyczajnie bardziej opłacalne dla producentów niż świeże, dobrej jakości mięso.

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (min. 4% kurczaka), składniki mineralne, cukier, produkty uboczne pochodzenia roślinnego.

Skład karmy Gourmet o smaku kurczaka. Mamy nadzieję, że udało Ci się zauważyć inne szkodliwe składniki w owej karmie jak cukier czy zboża.

Białka pochodzenia roślinnego lub produkty uboczne pochodzenia roślinnego:

Znajdziesz je w składach wątpliwej jakości karm dla kotów czy psów, jednak nie są one potrzebne w ich diecie.

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, ryby i produkty uboczne pochodzenia rybnego (min. 4% tuńczyka), zboża, ekstrakty białka roślinnego, minerały, cukier.

Skład karmy Whiskas z tuńczykiem

Jedynym „zbożem” jakie powinien przyjmować kot są trawy zbóż takich jak owies czy pszenica. Zmieszane z zalegającą sierścią powodują wymioty, dzięki którym kot pozbywa się tzn. kłaczków.

Cukry i zboża:

Wbrew opinii niektórych producentów karm dla zwierząt, cukry i zboża nie są potrzebne w diecie mięsożerców. Nie stanowią dla nich wartości odżywczych, a wręcz mocno szkodzą i powodują rozmaite choroby oraz zaburzenia.

Nawet, jeśli producent tłumaczy, że cukier w karmie jest cukrem trzcinowym to nie zmienia to faktu, że jest on zwyczajnie dosypywany podczas produkcji tak, aby uzależnić zwierze od danej karmy. To m.in. przez to szkodliwa, zbożowa karma tak smakuje Twojemu mięsożercy.

A co do zbóż, nie powinien zdziwić Cię fakt, że w przypadku nieuczciwych producentów są one tanim zapychaczem składu.

ryż, białko drobiowe (suszone), pasza z glutenu pszennego*, pasza z glutenu kukurydzianego, lignoceluloza, białko zwierzęce (hydrolizowane), tłuszcz zwierzęcy, minerały, olej sojowy, suszone wysłodki buraka cukrowego, suszone jajo, olej rybny, drożdże, fruktooligosacharydy, psylium (ziarna i łupiny), hydrolizat drożdży (źródło mannanooligosacharydów), mączka z kwiatu aksamitki

Powyższy skład należy do karmy weterynaryjnej Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie Veterinary. Jak widać zawiera mnóstwo zbóż, 0% mięsa, a jedynie hydrolizowane białka oraz lignocelulozę, która jest uwaga – odpadem przemysłu drzewnego.

Dlaczego więc karma ta ma dopisek „Veterinary” skoro jej skład przypomina paszę, a nie karmę dla mięsożernego zwierzęcia? Dowiedź się tu: Dlaczego zdarza się, że weterynarze polecają szkodliwą karmę?

Weterynarz możne wydawać Ci się skarbnicą wiedzy – niestety w kwestii żywienia lepiej konsultować się z dietetykiem zwierzęcym.

Skład karmy dla kota powinien być krótki i czytelny! – podsumowanie

Dobra karma dla kota powinna posiadać:

 • jasno opisany udział i rodzaj mięsa oraz podrobów 
 • mały procent warzyw lub owoców 
 • taurynę – to bardzo ważny składnik w kociej diecie
 • naturalne suplementy i witaminy
 • zawiera duży % mięsna tzw. wysokomięsna karma

Karmy, których powinniśmy unikać zwierają: 

 • produkty pochodzenia zwierzęcego (zamiast jasno określonego mięsa)
 • produkty uboczne pochodzenia roślinnego/ekstrakty białka roślinnego/pulpy
 • hydrolizowane białka zwierzęce
 • soje
 • zboża
 • cukry
 • LIGNOCELULOZĘ – dodawana do niektórych karm jest odpadem z produkcji drewna…

Oszczędność – czy zdrowy sposób odżywiania zwierząt jest ekonomiczny?

Przeciętny kot potrzebuje około 200 g mokrej, mięsnej karmy na dzień.

Taka ilość dobrej jakości posiłku wystarczy, aby przyjął wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, zaspokoił głód oraz zachował dobrą wagę.

W przypadku karmy z małą zawartością mięsa kot ma ochotę zjeść jej więcej, ponieważ zbożowe wypełniacze czy zmielone pióra nie zaspakajają jego potrzeb. W konsekwencji kot domaga się większej ilości jedzenia, a my kupujemy znacznie więcej śmieciowej karmy, podczas gdy przy wysokomięsnej nie byłoby takiego problemu.

Cierpią na tym również sprawy „kuwetkowe”, ponieważ śmieciowe składniki karmy nie zostaną wykorzystane przez organizm i kot po prostu wydali je pozostawiając nam śmierdzącą, dużą niespodziankę. Koty karmione prawidłowo, zostawiają mniejsze odchody, których zapach nie jest aż tak odrzucający. Dodatkowo koci żwirek starcza na dłużej. 

Oszczędzanie na zdrowej karmie dla kota to żałowanie pieniędzy na jego zdrowie… Niestety jest to oszczędność wysokiego ryzyka. Kot karmiony zbożowymi karmami ze złym składem ma większe prawdopodobieństwo zachorowania. Obciążone organy kończą swoją prawidłową pracę szybciej, stąd koty żyją krócej.

Przykładowe oszczędzanie, karmiąc kota suchą karmą poskutkuje wydawaniem mnóstwa pieniędzy na późniejsze leczenie.

… a więc w gratisie do zdrowego odżywiania otrzymujesz zdrowego kota, oszczędność na karmie, żwirku oraz mniej cuchnące kuwetowe niespodzianki.

Jeśli razem z Twoim kotem stałeś się ofiarą karmowego oszustwa serdecznie zachęcamy Cię do przeczytania artykułu o tym jak przestawić kota na dobrą karmę 🙂

Zobacz także:
Jak prawidłowo czyścić zęby zwierzakom?
Dlaczego sucha karma szkodzi kotom?
Dlaczego lepiej nie karmić psa suchą karmą?

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

One thought on “Jak prawidłowo wybrać dobrą karmę dla kota? Samodzielne czytanie składu karm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content