fbpx

Jak prawidłowo wybrać dobrą karmę dla kota? Samodzielne czytanie składu karm.


Dobra karma dla kota posiada dobry skład. Jednak czym jest dobry skład? Jeżeli chcesz być niezależny w wyborze karmy i rozumieć co musi ona zawierać koniecznie zapoznaj się z artykułem. Jaką karmę dla kota wybrać?

Po tym artykule będziesz mógł:

 • Samodzielnie interpretować poszczególne produkty widniejące w składzie.
 • Samodzielnie czytać skład karm.
 • Zdobędziesz wiedzę jakich składników karmy unikać.
 • Zawsze prawidłowo odpowiesz na pytanie co powinno być głównym składnikiem kociej diety.

Odczytywanie składu karmy dla kota -najważniejszy składnik kociej i psiej diety

Koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych. Fakt ten nie polega jedynie na tym, że lubią one spożywać mięso. To znacznie głębsze zagadnienie, bazujące na całym układzie pokarmowym kota, aż po jego budowę ciała. Przypadek, w którym kot odmawia jedzenia mięsa spowodowany jest krytycznym nawykiem prowadzenia kota wyłącznie na mocno przetworzonej karmie. Podbijany smak suchych czy zbożowych karm skutecznie „nudzi” niektórym kotom ich prawdziwy pokarm.

W przypadku gdy kot od kocięcia żywiony jest innym pokarmem niż wysokomięsną karmą nawyk ten, chociaż zły wpisuje się w jego świadomość żywienia. Aby przywrócić kociemu organizmowi odpowiedni tor konieczny jest wybór odpowiedniej karmy, którym głównym składnikiem będzie mięso. Gdy już wybierzemy nowy sposób żywienia – możliwe będzie przestawianie kota na nową karmę.

Poniżej prezentujemy przykładowy skład dobrej karmy dla kota. Choć teraz może on się wydawać po prostu zbiorem składników – za chwile poznasz cechy na które należy zwrócić uwagę.

92% kurczak i tuńczyk, ( z czego 25% mięso tuńczyka, 19% serca kurczaka, 13% mięso kurczaka ze skórą, 14% szyja kurczaka, 9% wątróbka kurczaka, 5% żołądki kurczaka, 4,5% krew kurczaka) 5% cukinia, 1,8% drożdże piwowarskie, sól morska (0,4%), olej z łososia (0,2%), tauryna (0,15%) i naturalna mieszanina tokoferoli (witamina E)

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Meatlove – Kurczak i Tuńczyk

Skład powyższej karmy na pierwszym miejscu zawiera mięso. Co ważne jest ono dokładnie określone, wraz z procentami poszczególnych składników. Gdyby mięsem były określone po prostu składniki pochodzenia zwierzęcego – udział mięsa w diecie stanowiłby niewiadomą.

Czym w takim razie są produkty pochodzenia zwierzęcego? Jest to bardzo ogólna nazwa, która nie mówi nam nic o składzie karmy. W praktyce jednak każdy producent oferujący jedzenie z mięsa i podrobów pragnie wyszczególnić te składniki. Jeżeli skład podany jest ogólnie – powinniśmy zakładać, że są to po prostu niehandlowe pozostałości z mięsa.

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65% w tym 4% kurczaka i 4% cielęciny), minerały, różne cukry.

Powyższy skład należy do karmy Sheba – cielęcina i drób.

Powyższa karma zachęca do kupienia cielęciną i drobiem. W rzeczywistości mięso z tych zwierząt stanowi bardzo mały procent zawartości karmy. Pod tym względem cena za saszetkę Sheby nie jest opłacalna. Karma zawiera również cukier, na który nie ma miejsca w kociej karmie.

Mięso musi być głównym składnikiem kociej diety.

Podroby jako dodatek do diety – czy to dobry składnik?

Podroby nie mogą stanowić podstawy diety, a jedynie jej uzupełnienie (w tym należy uważać na wątróbkę, dzięki której łatwo przedawkować witaminę A).
Karma w której procent podrobów przeważa nad procentem mięsa może powodować biegunki. Jednakże podroby w rozsądnych ilościach stanowią bardzo dobre źródło witamin i składników odżywczych. 

70% Wołowina (w tym ok. 2/3 mięso mięśni i serca, ok 1/3 wątroba, i płuca), 28,8% wywar własny z mięsa (bulion), 1% minerały, 0,2% olej z ostropestu

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Gussto – Fresh Beef

„Zdrowa karma polepsza moje samopoczucie i ogólne działanie organizmu.”

Bulion – nadaje wilgoci

Bulion jest wywarem powstałym w trakcie gotowania mięsa.
To on tworzy galaretkę w karmie i sprawia, że koci posiłek jest soczysty i pachnący. Bez bulionu karma nie miałaby odpowiedniej wilgotności, byłaby za sucha.
To czy karma jest mokra jest kluczowe przy wyborze karmy dla kota.

Cielęcina 72% (mięso, serca, wątroba), bulion z cielęciny 25%, pestki granatu 1%, olej z łososia 1%, minerały 1%

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Granatapet Delicatessen – Cielęcina

Tłuszcz zwierzęcy – nośnik smaku

W składnikach analitycznych zazwyczaj wynosi 6-8%. To on decyduje o smakowitości karmy, jednak to nie oznacza, że powinniśmy przekraczać jego normę w posiłkach naszego kota. 

Bywają karmy które są za tłuste. Dlatego zwracaj uwagę również na ich skład analityczny. Bywają koty, które potrzebują tłustszej diety np. przy chorobie. O prawidłowe żywienie kota, tym bardziej chorego zawsze pytaj zoodietetyka.

Tauryna – konieczna w diecie mięsożercy

Tauryna jest aminokwasem niezbędnym m.in do prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu i siatkówki oka. Dobra karma zawsze powinna ją zawierać. Im jest jej więcej tym lepiej – nadmiar jest wypłukiwany z organizmu.

Istnieją karmy, które maja zbyt małą ilość tauryny. W takich przypadkach należy ją suplementować. Uwaga! Podawanie samego mięsa mięśniowego nie dostarcza odpowiedniej ilości tego produktu, dlatego nawet karmiąc dietą BARF należy uzupełniać jego braki.

Mięso królika 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna 2500 mg, Sól morska, Minerały, Witaminy

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Power of Nature – Królik

Wysokomięsne karmy również są smaczne, a co najważniejsze – są zdrowe.

Suplementy i witaminy – czy są naturalne?

Olej z łososia, drożdże browarnicze, pestki granatu, małże zielone, spirulina, skorupki jaj, sól morska czy witaminy to naturalne dodatki do karmy, który czyni ją odżywczą i pełnowartościowa. Takie same, naturalne suplementy używa się do suplementacji diety BARF.

Wołowina i mięso z kurczaka 72% (wołowina 36%: mięso, serca, płuca, wątroba, kurczak 36%: mięso, serca, żołądek, wątroba), bulion z wołowiny i kurczaka 25%, pestki granatu 1%olej z łososia 1%, minerały 1%

Skład: Mięsna mokra karma dla kotów GranataPet – Wołowina i Kurczak

Dodatki:

Niewielki procent warzyw (cukinia, marchew), owoce (żurawina, banan) i oleje (jak olej z ostropestu czy słonecznikowy) mogą stanowić niewielki procent karmy. W przypadku kotów nie jest to niezbędny składnik, jednak w tak małym procencie nie jest szkodliwy, a samych karm, które go nie zawierają jest bardzo mało.

Koty w bardzo małym procencie trawią składniki pochodzenia roślinnego. Dlatego karma powinna zawierać jak najwięcej mięsa.

Dobra karma dla kota nigdy nie zawiera (tego należny unikać):

Produkty pochodzenia zwierzęcego:

Karmy z tego typu zapisem na etykiecie zazwyczaj nie mają nic wspólnego z mięsem. Produkty pochodzenia zwierzęcego to jak już zostało wspomniane różnego typu niejadalne, zmielone odpady z produkcji mięsnej. Są dodawane do karm ze względu na to, że są zwyczajnie bardziej opłacalne dla producentów niż świeże, dobrej jakości mięso.

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (min. 4% kurczaka), składniki mineralne, cukier, produkty uboczne pochodzenia roślinnego.

Skład karmy Gourmet o smaku kurczaka. Mamy nadzieję, że udało Ci się zauważyć inne szkodliwe składniki w owej karmie jak cukier czy zboża.

Białka pochodzenia roślinnego lub produkty uboczne pochodzenia roślinnego:

Znajdziesz je w składach wątpliwej jakości karm dla kotów czy psów, jednak nie są one potrzebne w ich diecie.

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, ryby i produkty uboczne pochodzenia rybnego (min. 4% tuńczyka), zboża, ekstrakty białka roślinnego, minerały, cukier.

Skład karmy Whiskas z tuńczykiem

Jedynym „zbożem” jakie powinien przyjmować kot są trawy zbóż takich jak owies czy pszenica. Zmieszane z zalegającą sierścią powodują wymioty, dzięki którym kot pozbywa się tzn. kłaczków.

Cukry i zboża:

Wbrew opinii niektórych producentów karm dla zwierząt, cukry i zboża nie są potrzebne w diecie mięsożerców. Nie stanowią dla nich wartości odżywczych, a wręcz mocno szkodzą i powodują rozmaite choroby oraz zaburzenia.

Nawet, jeśli producent tłumaczy, że cukier w karmie jest cukrem trzcinowym to nie zmienia to faktu, że jest on zwyczajnie dosypywany podczas produkcji tak, aby uzależnić zwierze od danej karmy. To m.in. przez to szkodliwa, zbożowa karma tak smakuje Twojemu mięsożercy.

A co do zbóż, nie powinien zdziwić Cię fakt, że w przypadku nieuczciwych producentów są one tanim zapychaczem składu.

ryż, białko drobiowe (suszone), pasza z glutenu pszennego*, pasza z glutenu kukurydzianego, lignoceluloza, białko zwierzęce (hydrolizowane), tłuszcz zwierzęcy, minerały, olej sojowy, suszone wysłodki buraka cukrowego, suszone jajo, olej rybny, drożdże, fruktooligosacharydy, psylium (ziarna i łupiny), hydrolizat drożdży (źródło mannanooligosacharydów), mączka z kwiatu aksamitki

Powyższy skład należy do karmy weterynaryjnej Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie Veterinary. Jak widać zawiera mnóstwo zbóż, 0% mięsa, a jedynie hydrolizowane białka oraz lignocelulozę, która jest uwaga – odpadem przemysłu drzewnego.

Dlaczego więc karma ta ma dopisek „Veterinary” skoro jej skład przypomina paszę, a nie karmę dla mięsożernego zwierzęcia? Dowiedź się tu: Dlaczego zdarza się, że weterynarze polecają szkodliwą karmę?

Weterynarz możne wydawać Ci się skarbnicą wiedzy – niestety w kwestii żywienia lepiej konsultować się z dietetykiem zwierzęcym.

Skład karmy dla kota powinien być krótki i czytelny! – podsumowanie

Dobra karma dla kota powinna posiadać:

 • jasno opisany udział i rodzaj mięsa oraz podrobów 
 • mały procent warzyw lub owoców 
 • taurynę – to bardzo ważny składnik w kociej diecie
 • naturalne suplementy i witaminy
 • zawiera duży % mięsna tzw. wysokomięsna karma

Karmy, których powinniśmy unikać zwierają: 

 • produkty pochodzenia zwierzęcego (zamiast jasno określonego mięsa)
 • produkty uboczne pochodzenia roślinnego/ekstrakty białka roślinnego/pulpy
 • hydrolizowane białka zwierzęce
 • soje
 • zboża
 • cukry
 • LIGNOCELULOZĘ – dodawana do niektórych karm jest odpadem z produkcji drewna…

Oszczędność – czy zdrowy sposób odżywiania zwierząt jest ekonomiczny?

Przeciętny kot potrzebuje około 200 g mokrej, mięsnej karmy na dzień.

Taka ilość dobrej jakości posiłku wystarczy, aby przyjął wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, zaspokoił głód oraz zachował dobrą wagę.

W przypadku karmy z małą zawartością mięsa kot ma ochotę zjeść jej więcej, ponieważ zbożowe wypełniacze czy zmielone pióra nie zaspakajają jego potrzeb. W konsekwencji kot domaga się większej ilości jedzenia, a my kupujemy znacznie więcej śmieciowej karmy, podczas gdy przy wysokomięsnej nie byłoby takiego problemu.

Cierpią na tym również sprawy „kuwetkowe”, ponieważ śmieciowe składniki karmy nie zostaną wykorzystane przez organizm i kot po prostu wydali je pozostawiając nam śmierdzącą, dużą niespodziankę. Koty karmione prawidłowo, zostawiają mniejsze odchody, których zapach nie jest aż tak odrzucający. Dodatkowo koci żwirek starcza na dłużej. 

Oszczędzanie na zdrowej karmie dla kota to żałowanie pieniędzy na jego zdrowie… Niestety jest to oszczędność wysokiego ryzyka. Kot karmiony zbożowymi karmami ze złym składem ma większe prawdopodobieństwo zachorowania. Obciążone organy kończą swoją prawidłową pracę szybciej, stąd koty żyją krócej.

Przykładowe oszczędzanie, karmiąc kota suchą karmą poskutkuje wydawaniem mnóstwa pieniędzy na późniejsze leczenie.

… a więc w gratisie do zdrowego odżywiania otrzymujesz zdrowego kota, oszczędność na karmie, żwirku oraz mniej cuchnące kuwetowe niespodzianki.

Jeśli razem z Twoim kotem stałeś się ofiarą karmowego oszustwa serdecznie zachęcamy Cię do przeczytania artykułu o tym jak przestawić kota na dobrą karmę 🙂

Zobacz także:
Jak prawidłowo czyścić zęby zwierzakom?
Dlaczego sucha karma szkodzi kotom?
Dlaczego lepiej nie karmić psa suchą karmą?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

3 thoughts on “Jak prawidłowo wybrać dobrą karmę dla kota? Samodzielne czytanie składu karm.

 1. Dziekuje za ten artykuł
  Zainteresowałam się tematem jak mojej kotce zaczęlo dziać sie coś zebami, mimo tego ze jest młoda. Bardzo żałuje ze właściwie cały czas jej kupowałam Whiskas. Nawet nie pomyślałam o składzie bo kotka już od początku uwielbiała ta karmę 🙁 mam nadzieje ze nie będzie za późno a dzisiaj udam sie do sklepu i kupię coś wysoko mięsnego. Przykre ze reklamy wciskają taki kit ale z drugiej strony tez powinnam zainteresować sie tematem…

 2. Swietny artykul!!
  Moje dwie kotki przeszly niedawno na diete BARF, oczywiscie pod okiem dietetyka zwierzecego 🙂 Poki co wszystko idzie fajnie, jedza ze smakiem a ja mam mega satysfakcje kiedy przygotowywuje im posilki 🙂
  Potrzeba bylo choroby I(i to obydwu) zeby nastapilo olsnienie. Wczesniej dostawaly sucha karme „niby bez glutenu”. Potem przeszlysmy na wysokomiesna karme z puszek . Starsza kotka miala zaparcia a mlodsza struwity 🙁 tak wiec od niedawna rzadzi u nas BARF !
  Pozdrawiam was serdecznie.
  Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content