fbpx

Jak czyścić zęby kotu i psu? – o tym na pewno nie wiedziałeś!


Czyszczenie zębów psów i kotów jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Niestety, bywa pomijane… Prowadzi to do powstawania niebezpiecznego kamienia nazębnego, a ten może powodować np. zaburzenia pracy nerek. Dowiedź się faktów, które nie są wspominane przez lekarzy weterynarii i producentów przysmaków „na zęby”.

W tym artykule dokładnie omówimy:

 • W jaki sposób przebiega czyszczenie zęba zwierzęcia?
 • Co najdokładniej czyści zęby?
 • Do czego prowadzi kamień nazębny i jak temu zapobiec?

Jak czyścić zęby psu? Jak czyścić zęby kotu?

Psy i koty należą do zwierząt mięsożernych. Przez to ich szczęka nie przesuwa się na boki – nie mają one możliwości wstępnego trawienia pokarmu w jamie ustnej. Żuchwa psów i kotów porusza się wyłącznie w górę i w dół czego przeznaczeniem jest rozgryzanie kawałków mięsa – czyli pokarmu do którego przystosowane są zwierzęta mięsożerne.

Dlaczego o tym mówimy? Jest to kluczowy fakt, aby zrozumieć jak oczyszczają się psie i kocie zęby.

Dzięki prawidłowej higienie zębów Twój pupil będzie cieszył się lepszym zdrowiem!

Sucha karma nie czyści psich ani kocich zębów

Krokieciki suchej karmy/przysmaków na zęby są albo połykane w całości, albo rozgryzane na pół. Kruchość suchych chrupek nie pozwala zębom wbić się w nie wyżej niż na poziomie czubka korony zęba.

Gdy odsłonimy zęby naszego pupila, zauważymy, iż większość osadu nazębnego gromadzi się u nasady zęba, a więc w jego najwyższym punkcie. Tam też zaczyna tworzyć się kamień nazębny, Żaden suchy przysmak czy chrupek, nawet dedykowany zębom, nie jest w stanie usunąć osadu z tamtego miejsca. Dzieje się tak, ponieważ rozgryzane chrupki nie są w stanie dotrzeć do nasady zęba.

Bywa, że do suchej karmy dedykowanej zębom dodawane są ekstrakty, które mają zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Owszem, istnieją naturalne suplementy obniżające ryzyko powstawania kamienia (np. algi brunatne). Niestety przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej nie przyniosą one znaczących rezultatów.

Jak czyścić zęby psu jak czyścić zęby kotu
Początki kamienia nazębnego.

Ważna uwaga!

Nieprzyjemny zapach z pyska kota czy psa może wskazywać np. na chorobę nerek. Ważne, aby usunąć przyczynę brzydkiego zapachu, a nie go maskować.

Jak czyscic zeby kota i psa
Jeśli nie usuwamy osadu nazębnego – zamieni się on w kamień nazębny.

Gryzaki dentystyczne dla psów

Czy jesteśmy w stanie umyć zęby szorując po nich ołówkiem? Zapewne nie jest to możliwe. Z tego samego powodu gryzaki mimo, iż mają multum zalet (więcej przeczytasz w artykule: Dlaczego gryzaki dla psów są ważne?) nie są w stanie dokładnie wyczyścić zębów.

Okazałe, wymyślne kształty gryzaków przekonują o swojej skuteczności. Jednak nie usuną one osadu nazębnego tak dokładnie jak może zrobić to szczoteczka do zębów dla psa lub kota i… pewien tajemniczy, tani produkt, który doskonale radzi sobie z czyszczeniem psich i kocich kłów. Ale o nim dowiesz się poniżej 🙂

Szczoteczka do zębów dla psów
Szczoteczki do zębów dla psów i kotów dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.

Czy kości czyszczą zęby?

Tak samo jak w przypadku gryzaków – kości nie czyszczą zębów. Mogę one ścierać płytkę nazębną, jednak w dalszym ciągu nie jest to idealny sposób na higienę jamy ustnej.

Ciekawostka

Surowe kości mogą występować w diecie psów, a nawet i kotów (np. w diecie BARF – Czym jest BARF dla kota=, czym jest BARF dla psa?) jednak należy pamiętać o ogólnych zasadach podawania kości.

 • Nigdy nie podajemy kości poddanych obróbce termicznej, czyli gotowanych, pieczonych itp ze względu na ich zwiększoną kruchość. Mogą okazać się niebezpieczne.
 • Pamiętajmy, że od nadmiaru kości w diecie zwierze może mieć nie tylko problemy z załatwianiem, ale także zaburza to zbilansowanie diety psa lub kota
 • Kości powinny być dopasowane do rozmiarów zwierzęcia. Kotom i małym psom podajemy kości z nogi czy skrzydła kurczaka.
 • Nie podajemy suchych kości – zawsze bezpieczniej jest podać kość, na której jest mięso
Czym czyścić zęby kota?
Szczoteczki do zębów, czyściki, a także pewien tajemniczy składnik doskonale czyszczą zęby.

Naturalna szczoteczka do zębów dla psów i kotów – tajemnicza porada

Jak czyścić zęby kotu i psu? Najlepszym (i najdokładniejszym) sposobem na czyszczenie zębów naszych pupili są szczoteczki do zębów zwierząt, specjalne czyściki nakładane na palec, czy chusteczki do mycia zębów psów i kotów.

Jednak jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić naszego podopiecznego do szczotki i pasty dla psa/kota sprawdzi się naturalny dodatek do diety, który może polubić każdy zwierzak.

W naturze zęby psowatych czy kotowatych czyszczą się podczas gryzienia twardego mięsa i ścięgien. My, jako opiekunowie udomowionych już zwierzaków możemy czerpać z mądrości natury i 1-2 razy w tygodniu podawać pupilom spory kawałek twardego mięsa z którym będzie musiał się pomęczyć (a kły zanurzą się w produkcie wiele razy).

Jak czyścic zęby kota aby nie powstał kamień nazebny.
W soczyste mięso zęby drapieżników wbijają się aż do samej nasady. Dzięki temu dobrze się czyszczą.

Dlaczego mięso musi być poprzerastane i co to właściwie znaczy? – jak czyścić zęby kotu i psu

Chude mięso np. z piersi kurczaka zostanie szybko zjedzone. Owszem, w ten sposób osad również jest usuwany, jednak jeśli zależy nam na dobrym efekcie warto wybrać mięso, które dla nas wydaje się mało atrakcyjne. Im bardziej twarde, trudne do pogryzienia i włókniste (np. poprzerastana wołowina lub trudniej dostępne surowe ścięgna) tym większy wysiłek będzie musiał włożyć pies lub kot, aby taki kawałek rozgryźć.

Im więcej razy kły zanurzą się w mięsie, tym lepiej zostaną wyczyszczone. Dodatkowo, trudny kawałek mięsa zaspakaja potrzebę gryzienia przede wszystkim psów, ale również i kotów. Gryzienie uspokaja oraz łagodzi problem łapczywości zwierzaka podczas posiłków, ponieważ dłuższe żucie wysyła organizmowi komunikat, że jedzenia jest całkiem pod dostatkiem.

Co może stać się, jeśli nie będziemy czyścić zębów psom i kotom?

Jeśli zaniedbamy higienę jamy ustnej (lub jak kto woli pyskowej :)) musimy liczyć się z szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji, które w najgorszym wypadku prowadzą do śmierci zwierzęcia.

 • kamień nazębny
 • paradontoza
 • choroby nerek
 • ropne zapalenia, które mogą przenieś się poza dziąsło np. na całą szczękę
 • ubytki w uzębieniu
 • choroby serca czy wątroby
 • nieprzyjemny zapach z pyska
 • brak apetytu, ból towarzyszący zwierzęciu
Jak czyścic zęby psu.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Podsumowując – Jak czyścić zęby kotu i psu

Warto dbać o higienę zębów psów i kotów, aby uniknąć przykrych konsekwencji jakie mogą nastąpić w przypadku zaniedbania tego punktu pielęgnacji. Szczoteczka dla zwierząt z łatwością usunie osad nazębny, należy jednak pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu zwierzaka do mycia zębów. Krótkie sesje, nagradzane smakołykami oraz smakowa pasta dla zwierząt z pewnością stworzy pozytywne spojrzenia wokół wspominanej czynności.

Alternatywą dla szczoteczki i pasty jest podawanie 1-2 razy w tygodniu kawałka ścięgna lub poprzerastanego mięsa. Podczas rozgryzania smakołyku przez zwierzaka zęby zostają wbite w mięso, które skutecznie usunie osad nazębny.

Ważne!

Pamiętaj, aby nigdy nie być psu czy kotu zębów pastą dla ludzi! Może to spowodować rozmaite zatrucia pokarmowe, bóle brzucha i całkowite zniechęcenie zwierzaka do pielęgnacji.

W roli pasty do zębów znakomicie sprawdza się kaolin wraz z ulubionym olejem zwierzaka, np. olejem z łososia.

Dbaj o zęby zaraz po ich wymianie!

Zapoznaj się również z artykułem:
Czy psy ras ozdobnych i towarzyszących mogą jeść mięso?
Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?
W jaki sposób szkodzisz swojemu kotu kupując mu suchą karmę?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content