fbpx

Czy sucha karma czyści zęby?


Czyszczenie zębów naszych pupili bywa pomijane co jest podstawowym błędem w pielęgnacji psów i kotów. Jej lekceważenie prowadzi do powstania kamienia nazębnego, a ten może powodować nieprzyjemne zmiany w organizmie, np. zaburzenia pracy nerek. Czy postępujemy słusznie kierując się opinią, jakoby zęby miały czyścić się poprzez suchą karmę, wszystkie gryzaki czy kości? Jaka jest prawda na ten temat? Postaramy się wyjaśnić Ci dokładny przebieg czyszczenia zębów zwierzęcia.

W tym artykule dokładnie omówimy:

 • W jaki sposób przebiega czyszczenie zęba zwierzęcia?
 • Co najdokładniej czyści zęby?
 • Do czego prowadzi kamień nazębny i jak temu zapobiec?

Jak czyścić zęby psu? Jak czyścić zęby kotu?

Psy i koty należą do zwierząt mięsożernych. Od zwierząt roślinożernych odróżnia je między innymi fakt, iż ich szczęka nie przesuwa się na boki – nie mają one możliwości wstępnego trawienia roślin, poprzez rozcieranie ich wraz ze śliną w jamie ustnej (żucie). Żuchwa psów i kotów porusza się wyłącznie w górę i w dół czego przeznaczeniem jest rozgryzanie kawałków mięsa – czyli pokarmu do którego przystosowane są zwierzęta mięsożerne.

Jak zatem przebiega proces czyszczenia zębów mięsożerców? Czym czyścić zęby pupila?

Dzięki prawidłowej higienie zębów Twój pupil będzie cieszył się lepszym zdrowiem!

Sucha karma nie czyści psich ani kocich zębów

Krokieciki suchej karmy są albo połykane w całości, albo rozgryzane na pół. Kruchość suchych chrupek nie pozwala zębom wbić się w nie. Musimy tu zaznaczyć, że większość osadu nazębnego gromadzi się u nasady zęba (tam zaczyna tworzyć się również kamień), a więc w jego najwyższym punkcie. Żaden suchy przysmak czy chrupek, nawet dedykowany zębom, nie jest w stanie usunąć osadu. Dzieje się tak, ponieważ rozgryzane chrupki nie są w stanie dotrzeć do nasady zęba.

Bywa, że do suchej karmy dedykowanej zębom dodawane są ekstrakty, które mają odświeżyć oddech zwierzaka. Jest to jedynie maskowanie problemu, a nieświeży oddech może być objawem choroby nerek czy innych nieprzyjemności.

Gryzaki dentystyczne dla psów

Czy jesteś w stanie umyć zęby gryząc ołówek? Zapewne nie jest to możliwe. Z tego samego powodu gryzaki mimo, iż mają multum zalet (więcej przeczytasz w artykule: Dlaczego gryzaki dla psów są ważne?) nie są w stanie dokładnie wyczyścić zębów.

Pomocne mogą okazać się wymyślne kształty gryzaków, jednak nie usuną one osadu nazębnego tak dokładnie jak może zrobić to szczoteczka do zębów i… pewien tajemniczy, tani produkt, który doskonale radzi sobie z czyszczeniem psich i kocich kłów. Ale o nim dowiesz się poniżej 🙂

Szczoteczki do zębów dla psów i kotów dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.

Czy kości czyszczą zęby?

Tak samo jak w przypadku gryzaków – kości nie czyszczą zębów. Jest to bardzo popularny mit. Owszem, kości mogą występować w diecie psów, a nawet i kotów (np. w diecie BARF – Czym jest BARF dla kota, czym jest BARF dla psa?) jednak należy pamiętać o ogólnych zasadach podawania kości.

 • Nigdy nie podajemy kości poddanych obróbce termicznej, czyli gotowanych, pieczonych itp ze względu na ich zwiększoną kruchość. Mogą okazać się niebezpieczne.
 • Pamiętajmy, że od nadmiaru kości w diecie zwierze może mieć nie tylko problemy z załatwianiem, ale także zaburza to zbilansowanie diety psa lub kota
 • Kości powinny być dopasowane do rozmiarów zwierzęcia
 • Nie podajemy suchych kości, zawsze bezpieczniej jest podać kość, na której jest mięso
Czyste zęby oznaczają również świeży oddech.

Naturalna szczoteczka do zębów dla psów i kotów

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli będziemy szczotkować zęby naszemu pupilowi. Jednak jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić naszego podopiecznego do szczotki i pasty dla psa/kota sprawdzi się naturalny dodatek do diety, który może polubić każdy zwierzak.

W naturze zęby psowatych czy kotowatych czyszczą się podczas gryzienia twardego mięsa i ścięgien. My, jako opiekunowie udomowionych już zwierzaków możemy czerpać z mądrości natury i 1-2 razy w tygodniu podawać pupilom spory kawałek poprzerastanego mięsa z którym będzie musiał się pomęczyć.

Dlaczego mięso musi być poprzerastane i co to właściwie znaczy?

Chude mięso np. z piersi kurczaka zostanie szybko zjedzone. Owszem, w ten sposób osad również jest usuwany, jednak jeśli zależy nam na dobrym efekcie warto wybrać mięso, które dla nas wydaje się brzydkie. Im bardziej twarde, trudne do pogryzienia i włókniste (np. poprzerastana wołowina lub trudniej dostępne surowe ścięgna) tym większy wysiłek będzie musiał włożyć pies lub kot, aby taki kawałek rozgryźć.

Im więcej razy kły zanurzą się w mięsie, tym lepiej zostaną wyczyszczone. Dodatkowo, trudny kawałek mięsa zaspakaja potrzebę gryzienia przede wszystkim psów, ale również i kotów. Uspokaja oraz łagodzi problem łapczywości zwierzaka podczas posiłków, ponieważ długie żucie wysyła do mózgu komunikat, że jedzenia jest całkiem pod dostatkiem.

Co może stać się, jeśli nie będziemy czyścić zębów psom i kotom?

Jeśli zaniedbamy higienę jamy ustnej (lub jak kto woli pyskowej :)) musimy liczyć się z szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji.

 • kamień nazębny
 • paradontoza
 • choroby nerek
 • ropne zapalenia, które mogą przenieś się poza dziąsło np. na całą szczękę
 • ubytki w uzębieniu
 • choroby serca czy wątroby
 • nieprzyjemny zapach z pyska
 • brak apetytu, ból towarzyszący zwierzęciu

Podsumowując

Warto dbać o higienę zębów psów i kotów, aby uniknąć przykrych konsekwencji jakie mogą nastąpić w przypadku zaniedbania tego punktu pielęgnacji. Szczoteczka i pasta dla zwierząt z łatwością usunie osad nazębny, należy jednak pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu zwierzaka do mycia zębów. Krótkie sesje, nagradzane smakołykami oraz smakowa pasta dla zwierząt z pewnością stworzy pozytywne spojrzenia wokół wspominanej czynności.

Alternatywą dla szczoteczki i pasty jest podawanie 1-2 razy w tygodniu kawałka ścięgna lub poprzerastanego mięsa. Podczas rozgryzania smakołyku przez zwierzaka zęby zostają wbite w mięso, które skutecznie usunie osad nazębny.

Dbaj o zęby zaraz po ich wymianie!

Zapoznaj się również z artykułem:
Czy psy ras ozdobnych i towarzyszących mogą jeść mięso?
Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?
W jaki sposób szkodzisz swojemu kotu kupując mu suchą karmę?

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content