fbpx

Jeśli nie chcesz martwić się w święta – spraw, aby były bezpieczne dla Twojego kota


Kot i Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z ciepłem i domową atmosferą. Mruczek spokojnie wylegujący się przy kominku, ciepły napój i choinkowe lampki są świetnym relaksem dla zabieganych. Jednak należy pamiętać, iż niektóre ozdoby, rośliny czy potrawy mogą poważnie zaszkodzić kotu. Jak skutecznie zapobiec świątecznej wpadce z udziałem pupila?

Choinka świąteczna – co zrobić by była bezpieczna?

Choinka jest wielką atrakcją dla kota – w końcu w domu pojawia się nowa możliwość wspinaczki. Bezpieczniej, jeśli od razu założymy, że choinka może się przewrócić i na zapas solidnie ją zabezpieczymy.

W tym celu nieubraną jeszcze choinkę możemy solidnie przywiązać chociażby do kaloryfera, użyć porządnego stojaka, wymienić jej doniczkę na szeroką i solidną lub przymocować ją do stelaża.

Zaraz po tym pozwalamy naszemu kotu pocieszyć się nowością przez parę dni i dopiero gdy emocje upadną – ubieramy choinkę.

Większość kotów uwielbia choinki.

Uwaga!
Koty nie mogą pić wody z doniczek, w których ustawiona jest choinka. Jeśli w taki sposób przechowujesz w domu świąteczne drzewko pamiętaj o odcięciu kotu dostępu do tego płynu.

Ozdoby choinkowe

Jeśli będą szklane – z pewnością w końcu potłuką się i być może zranią kota, a na pewno przysporzą nam więcej sprzątania. Dobrym wyborem jest zadbanie o plastikowe lub nietłukące się ozdoby choinkowe.

Niebezpieczne dla kota są również:

  • Anielskie włosy (lamenta) – koty lubią je gryźć, przez co dochodzi do uszkodzenia przewodu pokarmowego.
  • Lampki choinkowe – lepiej nie zostawiać ich włączonych, jeśli nasz kot ma zapędy do gryzienia/przegryzania rzeczy, które do gryzienia nie służą
  • Świeczki – na choinkę dobrze jest wybrać sztuczne, natomiast jako ozdoba powinny stać stabilnie, by nie było możliwości przewrócenia ich
Przegryzienie lampki spowoduje przykre w konsekwencjach porażenie prądem.

Jemioła – świąteczna tradycja zakochanych

Każda część tej rośliny jest trująca dla kota, a niestety – jeżeli zielona część rośliny nie zachęci Twojego pupila do potraktowania jej ząbkami – możesz zakładać, że jeśli owoc jemioły spadnie na ziemie będzie doskonałą zabawką, która może wylądować w kocim pyszczku. Lepiej tego unikać.

Kolejną trującą rośliną jest gwiazda betlejemska. Którą można dostać w wersji sztucznej. Dzisiejszy rynek oferuje rośliny równie piękne co ich prawdziwe wersje, a dodatkowo nie są toksyczne dla naszych podopiecznych.

Nie tylko świąteczne rośliny mogą być trujące dla kotów. Uważaj również na kwiaty, które przynosisz do domu w ciągu roku.

Goście – zadbaj, by wizyta nie skończyła się obsikanym łóżkiem

Niektóre koty stresują się nowymi osobami w domu, a zdecydowanie najbardziej hałasem, jaki generują. Koci stres może spowodować załatwianie się poza kuwetą, agresje czy duży lęk.

Aby kot czuł się dobrze w chwili, kiedy do domu przybywają najbliżsi koniecznie zadbaj o:

  • poinformowanie gości, że chcesz, aby kot był pozostawiony w spokoju
  • zapewnienie kotu kryjówki na szafach i innych wysoko umieszczonych punktach
  • udostępnienie kotu kartonu – ten prosty przedmiot pomaga kotu poczuć się bezpiecznie
Święty Mikołaj chociaż czasem osobiście przynosi prezenty – kotu może wydać się przerażający 🙂 Jeśli usłyszycie parkujące sanie lepiej odseparujcie kota w osobnym pokoju.

12 wigilijnych potraw – które może spróbować kot ?

Pamiętaj, że Twój kot nie może być częstowany żadną z wigilijnych potraw. Uprzedź o tym szczególnie osoby starsze, które bagatelizują skutki, jakie może przynieść takie podkarmianie kota.

Potrawy z cebulą, czosnkiem, nabiałem czy przyprawami są szczególnie szkodliwe. Chwila kociej przyjemności może skończyć się nie tylko bólem brzucha, ale biegunką czy zatruciem

Mimo to koci nos może, nakłaniać kota do kradzieży świątecznego przysmaku. Jeśli nie możesz się powstrzymać podaj kotu kawałek surowego mięsa, jeszcze przed tym, zanim przygotujesz potrawę.

Smażone rybka nie jest dobrym pomysłem.

Prezenty – wstążki, tasiemki, sznurki i taśma

Zabawa tego typu przedmiotami powinna odbywać się pod okiem opiekuna. Folie i sznurki są najczęstszymi ciałami obcymi znajdywanymi w kocich żołądkach ale również tymi najniebezpieczniejszymi.

Co gorsza, tego typu „zabawki” bardzo trudno jest wykryć badając kota, mogą one powodować zatkanie przewodu pokarmowego, co może skończyć się śmiercią.

Nie zapomnij o prezencie dla swojego kota 🙂

Bonus – Czy z kotem można podzielić się opłatkiem?

Jeśli czujesz potrzebę dzielenia się opłatkiem z kocim przyjacielem mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Opłatek, jako, że składa się z mąki i wody, podany w małej ilości nie powinien zaszkodzić kotu.

W kościołach dostępne są opłatki dla zwierząt w kolorze różowym – są one jednak potraktowane barwnikiem, który nie jest potrzebny naszemu kotu.

„Najlepiej podziel się ze mną surowym mięskiem.” 🙂

Zobacz także:
Jak pomóc kotu w sylwestra?
Jak pomóc psu w sylwestra?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content