fbpx

Kot boi się fajerwerków? Jak pomóc kotu przetrwać sylwestra.


Sylwestrowa noc to bez wątpienia trudny okres dla kotów. Przyzwyczajone do ciszy i spokoju boją się wybuchów fajerwerków i panicznie uciekają czując się zagrożone. Kierowane instynktem w czasie ucieczki mogą sobie zrobić krzywdę, dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczne schronienie dla kota, zaczynając przygotowywania już nieco wcześniej.

Jak słyszą koty?

Słuch kota jest w stanie wyłapać dźwięki o częstotliwości nawet do 100 000 Hz, dla porównania człowiek słyszy dźwięki do 20 000 Hz, a pies do 40 000 Hz. Nietrudno zatem wyobrazić sobie, że nasz kot doskonale wyłapuje różnorodne dźwięki w pomieszczeniu, w którym dla naszego ucha panuje zupełna cisza. Być może to właśnie dzięki tej wrażliwości na dźwięki koty śpią tak długo – trudno wyspać się, gdy co chwile słyszy się przelatującego gdzieś nieopodal ptaka lub ludzkie kroki z mieszkania obok 😉 Nie powinno zatem być dla nas niespodzianką, jeśli nasz kot boi się gwałtownych dźwięków wybuchu.

Czy mój kot się boi? Jak rozpoznać strach u kota

Znakami, że nasz kot się boi, są:

  • próby wciskania się w trudno dostępne miejsca
  • przerażające miauczenie
  • trzęsienie się, panika
  • bieganie na obniżonych łapach
  • rozszerzone źrenice
  • bieganie w bardzo szybkim tempie po całym mieszkaniu
  • biegunka, nietrzymanie moczu, wymioty

Dowiedz się jak pomóc przetrwać kotu w tę hałaśliwa noc!

1. KARMIĆ CZY NIE?

Wbrew powszechnej opinii nagły całodniowy brak dostępu do jedzenia wcale nie pomaga kotu poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Ewentualne ryzyko wymiotów spowodowanych stresem jest mniej inwazyjne zarówno na zdrowie fizyczne i samopoczucie, niż całodobowa głodówka. Jeśli Twój kot nie jest na tyle zestresowany, że odmawia jedzenia, jak najbardziej możesz podawać mu jego dotychczasowe posiłki. Ewentualnie ostatni posiłek zaserwuj parę godzin przed północą. Wszystkie smakołyki, które poprawiają samopoczucie Twojego kota również są mile widziane, mogą to być też zajmujące gryzaki dla kota jak np Patyczki Matatabi.

2. Zminimalizuj hałas

Nie jesteśmy w stanie kompletnie wyciszyć naszego domu czy mieszkania bez pomocy specjalistów, ale zdecydowanie możemy samodzielnie zminimalizować przedostawanie się hałasu. W tym celu:

  • Zakryj okna grubym kocem – nieco zahamuje on hałas
  • Pokój, w którym przebywa kot wyłóż miękkimi kocami i poduszkami – pochłaniają one dźwięki 
  • jeśli kot jako swoją ostoje spokoju wybiera pudło lub gniazdo w drapaku, możesz obłożyć go styropianem – to dobry izolator akustyczny

3. Pozwól kotu wybrać sobie kryjówkę

Otwórz szafki, drzwi łazienki, zrób miejsce pod łóżkiem lub ułatw dostęp na szafę. Dobrze jeśli kryjówki różnią się od siebie wysokością na jakiej są umieszczone – tak, aby kot sam mógł wybrać przestrzeń w której ma ochotę się schować. Nie wyciągaj go stamtąd na siłę, jednak co jakiś czas staraj się zajrzeć do niego, sprawdzając czy wszystko w porządku. Być może będzie potrzebował, aby go pogłaskać. Być może w miarę zachęcania odważy się wyjść z ukrycia. 

4. Uważaj na drzwi

Niektóre koty doznając ataku paniki, mogą biec przed siebie na oślep, próbując jakichkolwiek dróg ucieczki. Dlatego gdy w sylwestrowy wieczór otwierasz drzwi czy okna na zewnątrz upewnij się, że Twojego pupila nie ma w pobliżu. O tym, że w tym dniu należy szczególnie uważać uprzedź także ewentualnych gości i rodzinę. 

Jako, że przezorny jest zawsze ubezpieczony dobrą opcją wydaje się wszczepienie kotu chipa. Na wypadek ucieczki możesz mieć pewność, że kot zostanie zidentyfikowany jako Twój, gdy tylko trafi do schroniska lub przychodni weterynaryjnej. Koszt takiego zabiegu to 30-50 zł, zabieg jest szybki i jednorazowy.

6. Pomyśl o środkach uspokajających

Jeśli ataki paniki Twojego kota są bardzo mocne lub jeśli w sylwestrową noc wychodzisz z domu, postaraj się aby  zaufany weterynarz dobrał Twojemu pupilowi dobrej jakości środki uspokajające. Pamiętaj, że leki należny podawać przed nocą sylwestrową, a nie w trakcie ataku paniki, ponieważ możemy w ten sposób nasilić lęk. Należy także unikać komercyjnych preparatów takich jak Sedalin. Nie uspokaja on, a jedynie upośledza możliwość ruchu. Nigdy nie zostawiaj kota samego sobie z jego problemem – twoim obowiązkiem jako opiekuna jest jak najlepiej zająć się swoim podopiecznym.

7. Zachowaj spokój – czy moja reakcja wpływa na kota?

Twoje zachowanie ma niewątpliwy wpływ na kota, ponieważ widzi on Twój nastrój. Postaraj się nie okazywać żadnych skrajnych emocji. Nie jest wskazane nadmierne głaskanie kota jak i całkowite pozbawienie go dotyku, jeśli na co dzień nie stronicie od pieszczot. Dobrą opcją będzie spokojne, delikatne głaskanie połączone z lekkim masażem. Zwróć uwagę także na swój ton głosu. Zwracaj się do kota tak jak dotychczas by dać mu do zrozumienia, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego.

8. Wybaw kota

Tego dnia postaraj się, aby kot był szczególnie zmęczony zabawą. W grę wchodzą wszelkie wędki i piórka, myszki i piłeczki oraz zabawki interaktywne. Zmęczony Mruczek znaczenie spokojniej odbierze dźwięki sylwestrowych wystrzałów, dodatkowo to, że poświęciłeś czas na zabawę z nim wprawi go w dobry nastrój. Możesz również podać swojemu kotu patyczki matatabi lub kocimiętkę.

9. Jeśli impreza sylwestrowa odbywa się u Ciebie

Uprzedź swoich gości, że Twój zwierzak boi się wybuchów i tej nocy w miarę możliwości należy zapewnić mu spokój. Ważne jest, aby Twoi towarzysze uszanowali ten fakt i nie niepokoili kota próbami głaskania, brania na ręce czy nagłymi głośnymi dźwiękami. Jeśli jest możliwość świetnie byłoby, gdyby impreza odbywała się za zamkniętymi drzwiami.  

10. Jak pomóc kotom wychodzącym oraz wolno żyjącym w sylwestra

Nie popieramy wypuszczania kotów, jednak jeśli to robisz, postaraj się nie wypuszczać kota już parę dni przed sylwestrem. Wystrzały zaczynają się wcześniej niż 31-go grudnia, a w przedsylwestrowych, hałaśliwych dniach ryzyko, że Twój kot wpadnie w tarapaty jest jeszcze bardziej prawdopodobne.

W przypadku kotów wolno żyjących warto udostępnić im garaż, piwnicę czy inne pomieszczenia, które będą łatwo dostępne z poziomu podwórka. W owych pomieszczeniach możesz umieścić kartony wyłożone starymi kocami lub kartony obłożone styropianem. Dobrze sprawdzają się także ocieplane budki dla kotów.

Ekipa Furtastic.pl życzy bezpiecznego i szczęśliwego nowego roku!

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content

link to Dlaczego whiskas jest zły?

Dlaczego whiskas jest zły?

Dlaczego tak właściwie karmy dostępne w markecie nie nadają się do spożycia przez koty? O stylu zdrowego żywienia zwierząt jest głośno już od paru lat. Ludzie, stopniowo poszerzają swoją wiedzę odnośnie zdrowia swoich podopiecznych i nie kierują się wyłącznie kolorowymi, zachęcającymi do zakupu opakowaniami karmy – zamiast tego czytają składy kupowanych przez siebie produktów i […]
link to Wędka dla kota - dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

Wędka dla kota - dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

Znudzone koty częściej zapadają w stany depresyjne i choroby wynikające z braku ruchu. Aby zapewnić dorosłemu podopiecznemu odpowiedniej dawki zabawy nie wystarczy rzucenie na ziemie pluszowej myszy. Bywa, że starsze koty potrzebują większej stymulacji, aby mogły spełniać swoje potrzeby ruchowe. W tym artykule dowiesz się: Na początek – jak to jest z zabawą u kotów? […]