fbpx

Kot boi się fajerwerków? Jak pomóc kotu przetrwać sylwestra.


kot boi sie fajerwerków

Sylwestrowa noc jest dla większości zwierząt bardzo traumatycznym wydarzeniem. Nieoczekiwane wybuchy są niezrozumiałe i stresujące także dla kotów. Stres towarzyszący pierwszym sylwestrowym hukom może nie tylko spowodować niebezpieczną ucieczkę z domu, ale stwarza także zagrożenie kociego zdrowia. Trzeba również wspomnieć o psychicznym dyskomforcie, jaki czuje kot… Jak pomóc kotu w sylwestra?

Jak słyszą koty?

Słuch kota jest w stanie wyłapać dźwięki o częstotliwości nawet do 100 000 Hz, dla porównania człowiek słyszy dźwięki do 20 000 Hz, pies natomiast do 40 000 Hz. Zauważmy fakt, że nasz pupil doskonale wyłapuje różnorodne dźwięki w pomieszczeniu, w którym dla naszego ucha panuje zupełna cisza.

Nie powinno zatem być dla nas zaskoczeniem, jeśli kot boi się wybuchów. Łatwo jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jaki stres przezywalibyśmy my, słysząc kilkukrotnie większy huk niż na co dzień. Dodatkowo nie potrafiąc pojąć jego przyczyny.

Czy mój kot się boi? Jak rozpoznać strach u kota

Znakami, że nasz kot się boi, są:

 • próby wciskania się w trudno dostępne miejsca
 • przerażające miauczenie
 • trzęsienie się, panika
 • bieganie na obniżonych łapach
 • rozszerzone źrenice
 • paniczne bieganie w bardzo szybkim tempie
 • biegunka, nietrzymanie moczu, wymioty
 • zastyganie w miejscu, upadek na ziemie
Przestraszony kot może również zastygnąć w miejscu!

Kot boi się fajerwerków? Dowiedz się jak pomóc!

1. KARMIĆ CZY NIE?

Wbrew powszechnej opinii nagły całodniowy brak dostępu do jedzenia wcale nie pomaga kotu poradzić sobie z negatywnymi emocjami.

Ewentualne ryzyko wymiotów spowodowanych stresem jest mniej inwazyjne zarówno na zdrowie fizyczne i samopoczucie, niż całodobowa głodówka. Jeśli Twój kot nie jest na tyle zestresowany, że odmawia jedzenia, jak najbardziej możesz podawać mu jego dotychczasowe posiłki. 

Ostatni posiłek zaserwuj parę godzin przed północą. Wszystkie smakołyki, które poprawiają samopoczucie Twojego kota również są mile widziane, mogą to być też zajmujące gryzaki dla kota, jak patyczki matatabi. Pamiętaj, aby nie nagradzać momentu w którym kot jest wystraszony.

2. Zminimalizuj hałas

Nie jesteśmy w stanie kompletnie wyciszyć naszego domu czy mieszkania bez pomocy specjalistów, ale zdecydowanie możemy samodzielnie zminimalizować przedostawanie się hałasu. W tym celu:

 • Szczelnie zakryj okna grubym kocem – nieco zahamuje on hałas
 • Pokój, w którym przebywa kot wyłóż miękkimi kocami i poduszkami – pochłaniają one dźwięki 
 • jeśli kot jako swoją ostoje spokoju wybiera pudło lub gniazdo w drapaku, możesz obłożyć go styropianem – to dobry izolator akustyczny
Kot boi się fajerwerków jak mu pomoc
Dobrze, jeśli w pokoju w którym przebywa kot będzie zapalone światło – błyski zza okna nie będą tak widoczne.

3. Pozwól kotu wybrać sobie kryjówkę

Otwórz szafki, drzwi łazienki, zrób miejsce pod łóżkiem lub ułatw dostęp na szafę. Dobrze jeśli kryjówki różnią się od siebie wysokością na jakiej są umieszczone – tak, aby kot sam mógł wybrać przestrzeń w której ma ochotę się schować.

Nie wyciągaj go stamtąd na siłę, jednak co jakiś czas staraj się zajrzeć do niego, sprawdzając czy wszystko w porządku. Być może będzie potrzebował, aby go pogłaskać. Możliwe, iż w miarę zachęcania odważy się wyjść z ukrycia. 

Wskazówka:
W kociej kryjówce również możesz umieścić karton – jest on dla kotów ostoją bezpieczeństwa.

Kot boi się fajerwerków
W pudłach koty czują się bezpiecznie otulone. Niektóre futrzaki mogą również podgryzać karton w formie zabawy.

4. Uważaj na drzwi

Kot boi się fajerwerków? Niektóre koty doznając ataku paniki mogą biec przed siebie na oślep, próbując jakichkolwiek dróg ucieczki. Dlatego gdy w sylwestrowy wieczór otwierasz drzwi czy okna na zewnątrz upewnij się, że Twojego pupila nie ma w pobliżu. O tym, że w tym dniu należy szczególnie uważać na kota uprzedź także ewentualnych gości i rodzinę. 

Jako, że przezorny jest zawsze ubezpieczony dobrą opcją jest wszczepienie kotu chipa. Na wypadek ucieczki możesz mieć pewność, że kot zostanie zidentyfikowany jako Twój, gdy tylko trafi do schroniska lub przychodni weterynaryjnej. Koszt takiego zabiegu to 30-50 zł. Zabieg jest szybki i jednorazowy.

Nie zapomnij zarejestrować CHIPa kota w bazie danych!

6. Pomyśl o środkach uspokajających

Jeśli ataki paniki Twojego kota są bardzo mocne lub jeśli w sylwestrową noc wychodzisz z domu, postaraj się aby  zaufany weterynarz dobrał Twojemu pupilowi dobrej jakości środki uspokajające. Pamiętaj, że leki należny podawać przed nocą sylwestrową, a nie w trakcie ataku paniki, ponieważ możemy w ten sposób nasilić lęk. Należy także unikać komercyjnych preparatów takich jak Sedalin. Nie uspokaja on, a jedynie upośledza możliwość ruchu.

Jeżeli strach Twojego kota nie jest wyjątkowo nasilony możesz zastosować pastę uspakajającą VETFOOD.

Nigdy nie zostawiaj kota samego sobie z jego problemem – Twoim obowiązkiem jako opiekuna jest jak najlepiej zająć się swoim podopiecznym i ograniczyć jego cierpienie.

7. Zachowaj spokój – czy moja reakcja wpływa na kota?

Twoje zachowanie ma niewątpliwy wpływ na kota, ponieważ widzi on Twój nastrój. Postaraj się nie okazywać żadnych skrajnych emocji. Nie jest wskazane nadmierne głaskanie kota, jak i całkowite pozbawienie go dotyku, jeśli na co dzień nie stronicie od pieszczot.

Dobrą opcją będzie spokojne, delikatne głaskanie połączone z lekkim masażem. Zwróć uwagę także na swój ton głosu. Zwracaj się do kota tak jak dotychczas by dać mu do zrozumienia, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego.

W tle możesz puścić muzykę, aby hałas nie był aż tak niespodziewany.

8. Kot boi się fajerwerków? Wybaw go!

Tego dnia postaraj się, aby kot był szczególnie zmęczony zabawą. W grę wchodzą wszelkie wędki i piórka, myszki i piłeczki oraz zabawki interaktywne. Zmęczony Mruczek znaczenie spokojniej odbierze dźwięki sylwestrowych wystrzałów, dodatkowo to, że poświęciłeś czas na zabawę z nim wprawi go w dobry nastrój. Możesz również podać swojemu kotu patyczki matatabi lub kocimiętkę.

9. Jeśli impreza sylwestrowa odbywa się u Ciebie

Jeżeli kot boi się fajerwerków uprzedź o tym swoich gości. Tej nocy w miarę możliwości należy zapewnić mu spokój. Ważne jest, aby Twoi towarzysze uszanowali ten fakt i nie niepokoili kota próbami głaskania, brania na ręce czy nagłymi głośnymi dźwiękami. Jeśli jest możliwość świetnie byłoby, gdyby impreza odbywała się za zamkniętymi dla kota drzwiami.  

Ważne!
Jeśli to Ty wychodzisz w sylwestra pamiętaj, że lepiej będzie, jeśli ktoś znajomy kotom zostanie z nimi. Podróż kota do hoteliku i przebywanie w nowym dla siebie jest dla niego dodatkowo stresujące.

Nie narażaj również kota na spotkania z innymi zwierzętami, aby nie kumulować dodatkowego stresu.

10. Jak pomóc kotom wychodzącym oraz wolno-żyjącym w sylwestra?

Nie popieramy wypuszczania kotów, jednak jeśli to robisz, postaraj się nie wypuszczać kota już parę dni przed sylwestrem. Wystrzały zaczynają się wcześniej niż 31-go grudnia. Ryzyko, że w przedsylwestrowych, hałaśliwych dniach Twój kot wpadnie w tarapaty jest jeszcze bardziej prawdopodobne.

W przypadku kotów wolno żyjących warto udostępnić im garaż, piwnicę czy inne pomieszczenia, które będą łatwo dostępne z poziomu podwórka. W owych pomieszczeniach możesz umieścić kartony wyłożone starymi kocami lub kartony obłożone styropianem. Dobrze sprawdzają się także ocieplane budki dla kotów.

Z okazji nowego roku, raz z całą załogą sklepu Furtastic życzymy Wam, jak i Waszym podopiecznym wszystkiego co dobre. Spokoju ducha, ogromu miłości i świadomości odnośnie potrzeb Waszych kotów i psów! 🙂

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content