fbpx

Ściąga opieki nad kotem – wszystkie informacje potrzebne opiekunowi kota cz.1


Zaczynasz opiekę nad kotem i nie wiesz od czego zacząć? A może lubisz mieć wszystkie informacje w jednym miejscu? Dobrze trafiłeś! Ten artykuł to przestrzeń merytorycznych informacji, dzięki którym szybko i sprawnie dowiesz się wszystkiego, o czym powinien wiedzieć Świadomy Opiekun Kota.

Spis treści

 • 1. Wyprawka dla kota – co należy kupić gdy wprowadza się do nas kot
 • 2. Jak bezpiecznie i bezstresowo wprowadzić kota do nowego domu
 • 3. Niebezpieczeństwa, które czyhają na kota

  ŻYWIENIE KOTA I KOCIĘCIA
 • 4. Żywienie kota – czym najlepiej karmić kota i jakie smakołyki może dostać
 • 5. Czym poić kota?
 • 6. Jak często i jak dużą porcje karmy podawać? Ile gram karmy na dzień?
 • 7. Kot nie chce jeść? – Wybredny kot
 • 8. Alergie, najczęstsze błędy w żywieniu

  HIGIENA
 • 9. Czyszczenie zębów
 • 10. Jak uniknąć zakłaczenia?
 • 11. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
 • 12. Czy można kąpać kota?
 • 13. Kot załatwia się poza kuwetą

  ZDROWIE
 • 14. Sterylizacja
 • 15. Szczepienia
 • 16. Odrobaczanie

  ŻYCIE Z KOTEM
 • 17. Jak najlepiej bawić się z kotem?
 • 18. Co zrobić gdy kot gryzie ręce?
Następna część ściągi już wkrótce!

Początki – gdy właśnie przybył do nas kot

1 – Wyprawka dla kota

Podstawowe rzeczy, jakie powinnaś/powinieneś kupić kotu:

 • Miski – płaska, metalowa/ceramiczna miska do jedzenia i głęboka, najlepiej przezroczysta miska na wodę
 • Kuweta i łopatka do odchodów – na początek, zwłaszcza przy młodym kocie warto wybrać kuwetę odkrytą. Dla naszego komfortu może ona posiadać podwójne dno, które błyskawicznie oddziela brudny żwirek – Mps – Kuweta Miso
 • Żwirek – najlepsze żwirki to te zbrylające np. Benek czy Cat’s Best Original
 • Transporter – zapewnia on komfort i bezpieczeństwo kotu, ponieważ obudowuje go w bezpiecznej przestrzeni, która dodatkowo ogranicza bodźce z zewnątrz. W poczekalni gabinetów weterynaryjnych transporter dla kotów jest również wyrazem szacunku do innych czekających – bezpośredni widok kota trzymanego na rękach będzie stresował inne zwierzęta oczekujące na wizytę.
  Jednym z porządniejszych transporterów jest MPS – Transporter dla psów i kotów
 • Drapak i zabawki – drapaki wysokie, niskie, leżące,do tego wędki, piłki, myszki itd…
  Rozrywka wnosi w życie kota dynamikę i radość. Listę bezpiecznych zabawek dla kota znajdziesz tutaj: Zabawki dla kota
 • Cążki do pazurów – Skracanie kocich pazurów chroni nasze meble i skórę przed drobnymi wypadkami naszego pupila. Wytrzymałe cążki dla kota
 • Szczotka – naukę czesania zaczynamy od najmłodszych lat kocięcia. W ten sposób łatwiej będzie nam zapanować nad czystością w okresach kociego linienia. Szczotka dla kota KW sprawdzi się doskonale.
 • Artykuły bezpieczeństwa „Apteczka” – węgiel aktywny, kaolin na biegunkę, sól fizjologiczna, bandaż, strzykawka bez igły do podawania leku doustnie
 • Odpowiednia karma i przysmaki – o nich poczytasz poniżej

2 – Jak bezpiecznie i bezstresowo wprowadzić kota do nowego domu

Jeśli właśnie przyniosłeś do domu kota odizoluj go w jednym z Twoich pomieszczeń. To ważne, ponieważ:

 • Kot może być chory/zarobaczony– z nowym kotem należy szybko zgłosić się do weterynarza, jednak jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zadbaj, aby nowy pupil nie miał kontaktu z całą przestrzenią domu/mieszkania i jego domownikami. Jeżeli okaże się, że kot jest chory lub ma pasożyty czeka Cie ciężka praca z odkażaniem.
 • Wypuszczenie kota na dużą, nową przestrzeń jest sporym stresem dla niego jak i dla innych zwierzęcych rezydentów. Pozwól kotu, aby najpierw oswoił się z jednym pokojem. Następnie stopniowo oswajaj go z resztą domu.

Ostrożność w tej kwestii pomaga uniknąć chorób oraz problemów z nietrafianiem do kuwety. Pamiętaj również aby:

 • Stosować socjalizacje z izolacją między zwierzakami, czyli stopniowo mieszać ich zapachy tak, aby ograniczyć stres nowego kota i rezydenta.
 • Nie spieszyć się. Zbyt pochopne połączenie zwierzaków może skazać ich relacje na kłopoty.
Od pierwszych kocich kontaktów zależy przebieg ich dalszej relacji.

3 – Niebezpieczeństwa, które czyhają na kota

 • Rośliny trujące dla kotówLista roślin które szkodzą kotu dostępna jest tu *Klik*
 • Nieosiatkowany balkon – koty, które przeżyły upadek z balkonu często giną na skutek wyobcowania w nieznanym środowisku, rzadko udaje się je odnaleźć – zwierzaki wychowane w domu nie potrafią o siebie zadbać. Zwykle szybko umierają z głodu, zabite przez inne zwierzęta lub wbiegają pod samochód.
 • Niezabezpieczone szpary w oknach – nie zostawiaj okna na uchył lub zakup specjalne zabezpieczające kratki boczne. Bywa, że koty próbują wydostać się z mieszkania przez uchylone okno co kończy się dla nich zaklinowaniem i bardzo bolesną śmiercią lub kalectwem.
 • Nigdy nie zostawiaj na wierzchu wędek i sznurków od rolet – koty, zwłaszcza młode mogą się na nich powiesić.
 • Zamykaj toaletę – woda z toalety i detergenty których używasz do czyszczenia toalet są dla kota niebezpieczne
 • Nie pozwalaj kotu pić wody z wazonów – może być trująca.
 • Nie zostawiaj na wierzchu jedzenia – większość ludzkiego jedzenia szkodzi kotom.

Żywienie kota i kocięcia

4 – Żywienie kota – czym najlepiej karmić kota i jakie smakołyki może dostać

Kot z racji tego, iż jest mięsożerny powinien być żywiony mięsną, pełnowartościową karmą z jak najmniejszym procentem produktów roślinnych. Będą to między innymi karmy Gussto, Power of Nature czy Catz Finefood. Inną opcją jest żywienie BARF’em, czyli odpowiednio zbilansowanym surowym mięsem.

O tym, jak samodzielnie wybierać karmy z dobrym składem dowiesz się tu: Każdy właściciel powinien to wiedzieć! Jak wybrać karmę z dobrym składem?

Nie ma potrzeby podawania kotom suchych lub bezmięsnych karm. Z poniższych artykułów dowiesz się dlaczego.
Dlaczego nie powinno się podawać suchej karmy?
Dlaczego bezmięsne karmy typu Whiskas są złe?

Przysmaki dla kotów również powinny zawierać mięso. Możesz samodzielnie wykonać przysmaki np. z suszonego mięsa lub zakupić mięsne przysmaki dla kotów lub rybne przysmaki dla kotów. Parę razy w tygodniu podawaj również twardszą część wołowiny dla usunięcia osadu na zębach, zebranego podczas posiłków.

Ważne!

Najlepsza miska na jedzenie dla kota to naczynie, które nie dotyka wąsów – wibrysów. Będą to płaskie, szerokie miski lub talerzyki.

Dobre żywienie to gwarancja zdrowia.

Dodatkową gratką dla zapalonych kociarzy jest dieta BARF.
Polega ona na samodzielnym wykonaniu karmy dla kota w surowej wersji oraz dobranej jej pod indywidualne wyniki badań pupila.

Dieta ta jest bardziej czasochłonna niż otworzenie puszki, ale za to przynosi kociemu zdrowiu rewelacyjne efekty. Więcej na ten temat przeczytasz tu: BARF dla kota, czym dokładnie jest i jak zaczać?

5 – Czym poić kota?

Świeża, czysta woda to wszystko czego kot potrzebuje do picia. Mleko (nawet to bez laktozy) szkodzi kotu.

W jaki sposób mleko, nawet to bez laktozy szkodzi kotom dowiesz się z artykułu dietetyka zwierzęcego – Nie podawaj kotu mleka, ponieważ… Dowiedź się także jak zachęcić kota do picia wody: Woda dla kota – bardzo ważne fakty

6 – Jak często i jak dużą porcje karmy podawać? Ile gram karmy na dzień?

Kot powinien jeść 4-5 razy dziennie. To dla niego najlepsze, ponieważ koci żołądek nie jest przyzwyczajony do przyjmowania dużych porcji pożywienia, jak robią to psy czy ludzie.

Ilość karmy jaką powinien przyjmować kot zależy od jego wieku i aktywności fizycznej.
Koty do ok. 1 roku życia powinny jeść więcej niż koty dorosłe. Podczas gdy starszak o średniej wadze potrzebuje ok. 200g karmy dziennie, maluch może zjeść jej nawet 400g.

Więcej o żywieniu kociąt dowiesz się tu: Jak żywić kocie, aby zdrowo rosło i dobrze się odżywiało.
O tym, jak prawidłowo dobrać ilość pożywienia pod dorosłego kota przeczytasz tu: Ile powinien jeść dorosły kot?

7 – Kot nie chce jeść? – Wybredny kot

Wybredność kotów to szeroki temat, jednak możemy ją rozwiązać lub zminimalizować jej postęp. Przyczyną wybredności lub braku apetytu mogą być problemy zdrowotne lub behawioralne. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule poniżej.

Wszystko co musisz wiedzieć, jeśli masz wybrednego kota.

Co drugi właściciel spotkał się z wybrednością u kota.

8 – Alergie, najczęstsze błędy w żywieniu

Alergia to przypadłość, w której organizm broni się przed pozornie niezagrażającymi mu czynnikami. Z tego powodu, jeśli nasz kot ma objawy alergii pokarmowej na dany rodzaj białka (uczulenie jest zawsze na konkretny rodzaj białka, nie na samo białko) unikamy go, aby organizm nie musiał reagować obronnie.

Najczęściej uczulają białka roślinnych wypełniaczy zawarte w karmach, takie jak soja, ryż, kukurydza, pszenica i inne zboża. Najlepszym sposobem na wykrycie i poradzenie sobie z alergią, jest przeprowadzenie tzw. diety eliminacyjnej.

Dieta eliminacyjna polega na stosowaniu jednego rodzaju białka w diecie kota. Z czasem wzbogacamy dietę o kolejny składnik, cały czas przy tym obserwując pupila. W ten sposób jesteśmy w stanie ocenić, co tak naprawdę wywołuje alergię pokarmową.

Wśród karm z opcją monobiałkową mamy do wyboru Gussto, Cats Plate, Granatapet, Fish4Cats i wiele innych.

Higiena kota

9 – Czyszczenie zębów

Aby skutecznie wyczyścić kocie zęby wybieramy niezawodną szczoteczkę do kocich zębów i pastę dla kotów (np. z kaolinu i oleju rybnego) lub podawanie mięsa w dużych kawałkach. Aby ząb prawidłowo się oczyścił (osad został usunięty) musi on zostać wbity parokrotnie w elastyczną, mięsną treść trudną do ugryzienia. W roli naturalnej szczoteczki do zębów sprawdzi się antrykot, rozbratel lub inne twardsze części wołowiny.

Mitem jest, że zęby mogą być czyszczone suchą karmą. Dlaczego dowiesz się tutaj: Czy sucha karma czyści zęby?

10 – Jak uniknąć zakłaczenia?

Koty zakłaczają się, gdy przewód pokarmowy nie radzi sobie ze strawieniem połkniętej podczas mycia sierści. Aby wspomóc organizm kota i zapobiec przykrym w konsekwencjach zbijaniem się sierści w kule włosowe zapoznaj się z artykułem:

Wszystko co musisz wiedzieć o zakłaczaniu. Nie zapomnij również zapisać poniższej grafiki.

11 – Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Aby nauczyć kota korzystać z kuwety wykonujemy następujące czynności:

 • Kuwetę z grubo nasypanym żwirkiem stawiamy w osłoniętym miejscu. Jeśli dopiero wprowadzamy kota do domu konieczne jest, aby stała ona w pokoju w którym izolujemy kota.
 • Po każdej kociej drzemce i posiłku delikatnie wkładamy kota do kuwety.
 • Za pomocą palca kopiemy w żwirze zachęcając kota do takiej samej czynności.
 • Zachowujemy spokój gdy kot się załatwia, nie przeszkadzamy mu.
 • Chwalimy kota gdy skończy czynność i wyjdzie z kuwety.

Wskazówka!

Masz problem z maluchem, który mimo nauki korzystania z kuwety nadal załatwia się poza nią? Nie zniechęcaj się! Maluch dopiero uczy się ciągłości zachowania higieny, a więc po prostu kontynuujcie naukę. Możesz także zastanowić się, czy przestrzeń jaką udostępniłeś maluchowi nie sprawia, że nie trafia on do kuwety.

12 – Czy można kąpać kota?

Oswojenie kota z wodą jest czynnością, która powinna przebiegać zgodnie ze wskazówkami behawiorysty. Większość kotów jest panicznie przerażona wodą, zatem unikamy kąpieli gdy nie jest ona zalecona przez weterynarza. A i w takim wypadku wymagany jest odpowiednie postępowanie. Kąpiel nigdy nie powinna być traumą dla kota.

Jeżeli nasz kot ubrudził się substancją, której zlizanie może spowodować utratę zdrowia lub życia staramy się usunąć ją z sierści bez kąpieli. Wystarczy nam do tego celu mokra ścierka z odrobiną szamponu dla kotów. Pozostałości zmywamy za pomocą mokrej ścierki z wodą i wycieramy papierem kuchennym (szybciej wchłania wilgoć).

Jeśli kąpiel całego kota zlecił weterynarz możemy postąpić tak, aby zminimalizować stres kota. W tym celu:

 • unikamy wkładania kota bezpośrednio do wody!!! Nie zmuszamy kota do zanurzania w wodzie całego ciała czy nawet łap
 • unikamy zbyt zimnej lub gorącej wody
 • unikamy dużych strumieni wody lanej zarówno na kota jak i w jego pobliżu (stresujący dźwięk oraz odpryśnięte krople wody drażnią kota)
 • najlepiej, jeżeli namaczamy sierść za pomocą małych naczyń lub gąbek – nie lejemy kota wodą ze słuchawki prysznicowej – generuje ona kolejne stresujące bodźce

Dodatkowo

 • na wszelki wypadek skracamy kotu pazury
 • przy spłukiwaniu możemy polewać sierść wodą z gąbki (aby strumień wody nie był drażniący)
 • używamy wyłącznie delikatnego szamponu dla kotów, pH 6,5
 • nie zalewamy kocich uszu, oczu i nosa!
 • chwalimy kota za grzeczne zachowanie
 • unikamy samostresowania się 🙂
Pamiętaj, aby używać szamponu o odpowiednim pH!

13 – Kot załatwia się poza kuwetą

Załatwianie się poza kuwetą może mieć przyczyny zdrowotne, wynikające z objawów choroby lub behawioralne, pojawiające się zwykle przez odczuwany stres. Bywa również, że zostawianie odchodów w niepożądanych miejscach generuje nieodpowiednie dobranie kuwety i akcesoriów do niej.

W przypadku wpadki poza kuwetą konieczne jest podjęcie działań, które pomogą kotu rozwiązać jego problem. Pamiętaj, że kot nie robi tego złośliwie, a z przyczyny bólu psychicznego lub fizycznego.

Więcej na ten temat poczytasz tu: Dokładne wyjaśnienie, dlaczego koty załatwiają się poza kuwetą.

14 – Sterylizacja

Sterylizacja lub kastracja jest konieczną częścią opieki nad kotem. Nie możemy rozmnażać kotów, aby nie wspierać poszerzania bezdomności wśród zwierząt, która w tym momencie jest ogromna. Aby się o tym przekonać wystarczy udać się do najbliższego schroniska.
Przy braku kastracji kot czy kotka całe życie męczy się z popędem płciowym którego nie może zaspokoić – dlatego pilnowanie zwierzaka nie jest rozwiązaniem. Wzrasta tu również ryzyko wystąpienia ropomacicza czy raka jąder.

Kastracje przeprowadzamy przed 6 miesiącem życia. Jest to rutynowy zabieg dla każdego, dobrego lekarza weterynarii. Nie powinniśmy się go obawiać.

15 – Szczepienia kotów

Szczepienia, które należy wykonać to:

 • W okresie 8-10 tygodni życia kota: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
 • 11-13 tygodni: szczepimy na koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
 • kolejne szczepienie w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
 • następne szczepienia co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

W przypadku kotów wychodzących (choć zdecydowanie odradzamy tą formę prowadzenia życia pupila) oraz żyjących w dużym zagęszczeniu np. jeśli prowadzisz dom tymczasowy, wskazane jest powtarzanie szczepień co roku przez całe życie.

Szczepienia nieobowiązkowe na inne choroby:

wścieklizna: W przypadku zwierząt wychodzących pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonujemy 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii (wiek ok. 14-16 tygodni). Kolejne szczepienia należy powtarzać co 2 lata

białaczka: Szczepienie wykonuje się dwukrotnie, w odstępie 3-tygodniowym. Jest ono wskazane jedynie u kotów mających kontakt z wieloma kotami oraz u kotów wychodzących. Wówczas powinno być odnawiane co 3 lata.

Wskazówka

Kot powinien być szczepiony w kończyny. Istnieje bowiem ryzyko powstania w miejscu iniekcji mięsaka poszczepiennego – nowotworu o dużej złośliwości. Zaszczepienie w kończynę daje szansę, ze amputacja powstrzyma chorobę.

16 – Odrobaczanie

Plan odrobaczania kotów:
– pierwsze odrobaczenie wykonujemy w wieku ok. 4 tygodni
– kolejne w wieku ok. 6 tygodni
– później odrobaczanie co pół roku w przypadku kotów domowych lub co 3 miesiące w przypadku kotów wychodzących (także wychodzących na spacer na smyczy)

Wskazówki dotyczące odrobaczania:

 • W dzień odrobaczania musimy odrobaczyć wszystkie zwierzęta w domu
 • Pamiętaj o dokładnym umyciu kuwet, podłóg i legowisk
 • Przy podejrzeniu silnego zarobaczenia rozkładamy odrobaczenie na 2-3 dni. Zbyt duża ilość martwych pasożytów może zatkać jelita zwierzęcia.

17 – Jak najlepiej bawić się z kotem?

Najlepsza zabawa z kotem to taka, która odtwarza cykl łowiecki. W tym celu wykorzystujemy wędkę dla kotów, aby odtworzyć cały proces polowania. O tym dlaczego zabawa wędką jest tak ważna i w jaki sposób robić to najlepiej przeczytasz w artykule poniżej.

Dlaczego zabawa z kotem jest obowiązkiem właściciela?

Oczywiście równie ważne jest, aby dostarczyć kotu zabawki w rozmaitej formie. Dzięki temu kot będzie mógł samodzielnie zapewniać sobie rozrywkę podczas gdy nie możemy się z nim bawić. Ciekawostką jest, że zwykle w roli najlepszej zabawy dla pupila sprawdza się przygarnięcie drugiego kota 😉

18 – Co zrobić gdy kot gryzie ręce?

Jeśli młode kocie gryzie powinniśmy zaprzestać zabawy z nim rękoma. Dłonie powinny służyć jedynie do głaskania, natomiast aby aktywować zabawę z kociakiem używamy zabawek. W zgodzie z tym faktem, aby zakończyć kąsanie naszych rąk przekierowujemy uwagę malucha na zabawki.

Natomiast jeśli przez gryzienie mamy na myśli agresywne atakowanie naszych rąk podczas głaskania – zwróćmy uwagę na sygnały wysyłane przez kota. Jeśli kuli on uszy, uderza ogonem o podłoże jest to znak, że potrzebuje przestrzeni. Nie naruszajmy granic naszego pupila, jeżeli chcemy żyć z nim w zgodzie. Więcej o mowie ciała przeczytasz tu: Mowa ciała kota.

Druga część kociej ściągi już niebawem!

Szukasz najlepszego sklepu zoologicznego? Furtastic jest pierwszym sklepem w Polsce, który postawił wyłącznie na zdrowe produkty rezygnując z karm suchych i bezmięsnych, szkodliwych dla Twojego kota! Każdy Twój wybór w naszym sklepie jest poparty aktualnymi badaniami odnoście dietetyki zwierzęcej, jednym słowem – znajdziesz u nas wyłącznie mięsne, naturalne karmy i suplementy najwyższej jakości.

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content