fbpx

Kot nie chce jeść – Jak mu pomóc?


Zaburzenie łaknienia może mieć wiele przyczyn, dlatego warto przyjrzeć mu się z bliska. Bywa, że kot nie chce jeść przez chorobę, jednak może być to również skutek przekarmiania lub stałego dostępu do suchej karmy. Powinniśmy zwrócić także uwagę na skład karmy, jaką podajemy kotu – niektóre z nich zawierają substancje uzależniające.

Artykuł podzielony jest na części:

 • Kot nie chce jeść – przyczyny zdrowotne
 • Kot nie chce jeść – przyczyny behawioralne, kot wybredny
 • Praktyczne porady przy kocie wybrednym

  Jeśli trafiłeś tu dlatego, że Twój kot nie chce jeść innej karmy niż jadł dotychczas kliknij tu: Jak przestawić kota na inną karmę?

Kot nie chce jeść – przyczyny zdrowotne

Jeśli kot przestał jeść w krótkim odstępie czasowym możemy zakładać, że spowodowane jest to chorobą. Dodatkowo, jeżeli pupil stracił ok. 10% masy ciała sytuacja wymaga szybkiego udania się do lekarza weterynarii.

Warto pamiętać również o pewnym niebezpieczeństwie, które może wywołać nieprzyjmowanie pokarmu przez kota. Mianowicie, sytuacja, w której kot nie przyjmuje pożywienia dłużej niż 2 dni może powodować stłuszczenia wątroby. Jeśli kot nie je kolejną dobę weterynarz może podjąć decyzję o podaniu kroplówki.

Kot u weterynarza
Brak apetytu występuje prawie przy wszystkich chorobach.

Jakich chorób możemy się spodziewać?

 • Nadżerki, zapalenie dziąseł – ta grupa schorzeń powoduje duży ból i tym samym utrudnia przyjmowanie pokarmu. Często towarzyszy im przykry zapach z jamy ustnej. Aby ulżyć cierpieniu kota należy udać się do weterynarza oraz regularnie kontrolować stan zębów pupila oraz prawidłowo dbać o ich higienę.

  Jak porządnie zadbać o zęby kota dowiesz się tu: Jeśli sucha karma nie czyści zębów to jak zrobić to dobrze?
 • Niewydolność nerek, cukrzyca – najczęściej występują u kotów starszych, które za młodu karmione były bezmięsnymi lub suchymi karmami. Aby ich uniknąć, oprócz prawidłowego karmienia należy co pół roku wykonywać badania krwi oraz moczu kota.
 • Niedrożność przewodu pokarmowego – niedrożność spowodowana ciałem obcym połkniętym przez kota lub zakłaczenie może powodować odmowę przyjmowania pokarmu.

  Aby zapobiec zakłaczeniu należy prowadzić profilaktykę przeciw kulom włosowym: Najważniejsze informacje o zakłaczeniu.
 • Zarobaczenie – pamiętaj o badaniu kału pod kątem pasożytów i regularnym odrobaczaniu, ponieważ jest to kolejny czynnik obniżający apetyt
Kot podczas wizyty u doktora
Jeśli kot nie chce jeść żadnej karmy nie zwlekaj z udaniem się do lekarza

Kot nie chce jeść – przyczyny behawioralne oraz koty wybredne

Jeśli weterynarz potwierdza dobre zdrowie kota bazując na wykonanych badaniach m.in. krwi i moczu możemy przejść dalej. Koty są zwierzętami wrażliwymi, a więc stres również może powodować zaburzenia apetytu. Jeśli w Twoim domu jest właśnie remont lub niedawno odwiedzili Cię goście Twój pupil mógł poczuć się zagrożony. Stres może wywołać również:

 • Przeprowadzka
 • Przybycie do domu nowego członka rodziny
 • Kłótnie domowników!
 • Przekraczanie granic osobistych kota – kot nie chce być dotykany, brany na ręce, a mimo to nie szanujemy wysyłanych przez niego sygnałów niezadowolenia.
 • kaftanik pokastracyjny – bywa, że stresuje koty na tyle, iż nie chcą w nim jeść

Wybredny kot czyli zbyt dużo bodźców serwowanych pod nos

Wybiórczość żywieniowa może mieć różnorakie przyczyny. Często łączą się one ze sobą.

 • Stały dostęp do karmy – niektóre Mruczki źle reagują na stały dostęp do pożywienia. Karma, której mają nadmiar może przestać być dla nich atrakcyjna. Z tego względu posiłki podajemy ok. 5 razy dziennie w małych porcjach. Po posiłku chowamy miskę.
 • Uzależniacze w składach suchych lub marketowych karm – wzmacniacze smaku mogą powodować zaburzenia odżywiania. Podczas jedzenia smakowitych produktów podbija nam się poziom dopaminy przez co czujemy się zadowoleni. Sztuczną, zbyt silnie wywołaną reakcję u kota możemy porównać do reakcji dziecka, które od spróbowania tortu odmawia zjedzenia obiadu.

  W analogicznej sytuacji kot, który je zbyt dużą ilość przysmaków lub niezdrowej karmy może odmawiać pełnowartościowych posiłków. Starajmy się nagradzać koty z głową i wybierać karmy, które posiadają naturalne składy.
 • Brak higieny i starość karmy – Koty są wrażliwe na zapachy, dlatego codziennie powinniśmy myć miskę kota oraz dbać, by jego pokarm był świeży
 • Zła jakość karmy – nie wszystkie koty są skore do jedzenia kocich fast foodów typu whiskas. Niektóre z nich wyczuwają jakość karmy i z pewnością wolą mięsne i naturalne produkty.

  Z tego względu zadbaj o to, aby karma Twojego kota była wysokomięsna, naturalna i ze składnikami dobrej jakości. Dobrym wyborem może okazać się mięsna karma dla kotów wybrednychPower of Nature. Ma ona konsystencje musu, dlatego często przekonuje do siebie niejadków.
 • Zbyt mała różnorodność – koty są podobne nam, jeśli coś im smakuje mogą jeść to codziennie, jednak każdy może czasem potrzebować zmiany. Próbuj z innymi smakami karmy i przysmaków, jeśli Twój kot tego potrzebuje
 • Zbyt duża różnorodność karmy – z drugiej strony powinniśmy trzymać równowagę, ponieważ zbyt duża ilość bodźców smakowych może sprawić, że kot zacznie wybrzydzać
 • Nieprawidłowy sposób karmienia – kot w naturze je małe porcje pożywienia co parę godzin – staraj się nie nakładać zbyt dużej ilości karmy
Zdziwiony kot
„Hmm? to skomplikowane ;)”

Porady na niejadków

Jeśli podajemy kotu karmę złej jakości powinniśmy zmienić sposób żywienia na mokry, wysokomięsny. Jak sprawnie przestawić kota na zdrowy sposób żywienia przeczytasz tu: Przestawianie kota na dobrą karmę.

Karma sucha powinna zniknąć z domu. Schowana w szafce w dalszym ciągu będzie wyczuwalna dla kota. Dodatkowo dbamy o higienę misek oraz podajemy kotu pełnowartościowe posiłki ok. 5 razy dziennie, w małych porcjach. Nie przesadzamy również z przysmakami podawanymi między posiłkami. Możemy natomiast dodawać je do karmy, jeśli to sprawia, że kot je chętniej.

Kot nie chce jeść? Dosmacz karmę

Dosmaczanie polega na dodawaniu do głównej diety kota (najlepiej naturalnych) składników, o silnym aromacie. Sprawdza się w tym np. przysmak w formie potrawki Moonlight Dinner . Jest on bardzo aromatyczny i smakowity dla większości kotów, dlatego można dodawać go do głównej karmy jako zachętę do zjedzenia.

Jako domowy dosmaczacz karmy sprawdzi się również łyżeczka smalcu gęsiego lub drobno posiekane, suszone mięso.

Karma moonlight
Moonlight Dinner posiada konsystencję szarpanego mięsa.

Więcej ruchu poprawia apetyt

Z doświadczenia wiemy, że najlepszy apetyt mamy zaraz po wysiłku fizycznym. W dzikim kocim świecie, wysiłek fizyczny zawsze poprzedza jedzenie. Z tego względu przed podawaniem posiłku możesz pobawić się z kotem wędką, odtwarzając jego cykl łowiecki.

O tym jak to zrobić dowiesz się z : Dlaczego zabawa wędką jest tak ważna?

Zdecydowanie może być tak, iż Twój kot nie ma apetytu, ponieważ za mało się rusza. Pamiętaj, że zabawa z kotem to obowiązek każdego opiekuna. Dodatkowo, przynajmniej 30 minut aktywnej zabawy znacząco poprawia funkcjonowanie organizmu. Koty o regularnym ruchu lepiej radzą sobie z sierścią zalegającą w żołądku, rzadziej tworzą się więc kule włosowe.

Wędka dla kotaa
Najbardziej trwała wędka na rynku – Homemade Furtastic

Mniejsze porcje

Tak jak zostało wspomniane – w naturze posiłki kota są małe. Jednorazowa porcja karmy, która mogłaby odpowiadać wielkości małego gryzonia to ok. łyżka stołowa karmy. Dbaj więc o to, aby jednorazowe porcje nie były za duże. Możesz je dodatkowo zmniejszyć, rozwlekając podanie całej dziennej dawki karmy na jeszcze drobniejsze porcje.

W sytuacji gdy Twój kot jest otyły – zmniejsz dzienną dawkę karmy z odniesieniem do dawkowania dla wagi, jaką powinien osiągnąć. Nienajadanie się do syta zwiększa apetyt.

Kot jedzący z miski
Bonus: Koty czasem wolą jeść z talerzyka niż z miski 😉

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content