fbpx

Wędka dla kota – aż 10 korzyści o jakich nie wiedziałeś!


Czy wędkę dla kotów można nazwać najważniejszą kocią zabawką? My nie mamy wątpliwości, że tak! Dobrze rozegrana zabawa z kotem spełnia jego potrzeby ruchu i polowania w domowych warunkach. Dzięki niej podnosisz nastrój kota, co będzie pozytywnie wpływało na jego apetyt, spokój psychiczny i ogólny dobrostan. Dowiedź się, jakie korzyści kryje wędka dla kota.

Magiczna różdżka w kocim wydaniu – wędka dla kotów

Wędka dla kotów jest ważnym narzędziem, ponieważ za jej pomocą możesz odtworzyć czynność, która wpisana jest w życie każdego kota. Mruczki, nawet te z najbardziej miękkim futrem w dalszym ciągu pozostają drapieżnikami. Polowanie na małe obiekty jest tym, co robiłby w naturze przez dużą część czasu. Gdy za pomocą wędki odtwarzasz kocie polowanie, począwszy od śledzenia ofiary, aż do złapania jej i nagrody – sprawiasz kotu wielką radość i dostarczasz jego organizmowi mnóstwo korzyści.

1. Poprawa apetytu

Każdy słyszał o kocie, który jest niejadkiem – a może ten problem dotyczy właśnie Twojego kota? Wybredne koty wydają się być przewrażliwione na punkcie jedzenia. Często zjadają wyłącznie saszetki lub – co gorsza – w ogóle odmawiają pełnowartościowej, mięsnej karmy. Koty niejadki często albo nie mają apetytu, albo odmawiają zjedzenia karmy lepszej jakości niż jadły dotychczas.

Podczas gdy prawidłowo pobudzamy naszego kota do zabawy wędka, podnosimy jego nastrój i spełniamy szereg jego biologicznych potrzeb. Posiłek podany zaraz po zabawie pełni funkcje nagrody za polowanie i jest dla kota o wiele bardziej atrakcyjni niż karma, która cały czas stoi w misce. Dodatkowo porcja ruchu pobudza organizm, przyspiesza metabolizm i podnosi apetyt na jedzenie.

2. Poprawa pewności siebie – wędka dla kota

Nic tak nie buduje pewności siebie jak sukces! Ta zasada działa także w kocim świecie. Sukcesy w polowaniu na wędkę nie tylko podnoszą koci nastrój, ale i pewność siebie. Kot przekonany o swoich umiejętnościach łowieckich czuje się pewniej, co jako kolejny czynnik poprawia jego samopoczucie, ale i zdrowie. Stres nie jest korzystny dla kociego organizmu, a więc wszystko, co skupia swoją uwagę na poprawieniu dobrobytu – jest pożądane.

Puchate, naturalne piórka przypominają ofiarę, którą kot złapałby w naturze. Stąd jeżeli stworzysz rutynę codziennej zabawy z kotem, w której pozwolisz mu na wygraną w postaci złapanej wędki – bez wątpienia jego pewność siebie wzrośnie. Pamiętaj jednak, aby schwytanie wędki nie było za łatwe, a każdy sukces był nagradzany przysmakiem lub posiłkiem, ponieważ w innym przypadku kot może stracić motywację do polowań.

3. Mniej problemów behawioralnych

Większość problemów behawioralnych, z jakimi zmagają się pupile i siłą rzeczy ich opiekunowie pochodzi z nieprawidłowego zaspokojenia potrzeb gatunkowych. Jako że koty są drapieżnikami, w ich naturze leży polowanie i spora ilość ruchu. Niestety nasze mieszkania nie zawsze są przystosowane pod kocie potrzeby (choć niektórzy wolą stwierdzenie, że to koty nie przystosowały się jeszcze do naszych mieszkań). Nie zawsze również wiemy jak zareagować gdy kot przeżył przy nas stresująca sytuację – a nierozładowany stres często daje nam w rezultacie potraktowane moczem łóżko lub buty.

Parę sesji dziennie z wędką znacząco wspomaga rozładowywanie negatywnych, kocich emocji. To prawdziwa ulga dla kociej psychiki. Różnice w zachowaniu między kotem, z którym nikt się nie bawi, który nie poluje i większość czasu przesypia (z nudów), a między kotem, który bawi się wędką z opiekunem – są fenomenalne.4. Sposób na nudę – wędka dla kota dopełnieniem potrzeb

Wiele osób narzeka, że ich kot jest leniwy. Często mówi się, że przesypia on cały dzień i jest ociężały. Nic dziwnego, jeżeli większość jego emocji związanych jest z nudą. Koty, które nie mają nic do roboty, pozostają wygaszone, także w aktywnościach, które mogą sprawiać im frajdę. Jeżeli Twój kot stracił zainteresowanie wędką, może być to znak, że cierpi z powodu obniżonego nastroju.

Aby urozmaicić kocie życie, a także samą zabawę wędką najlepiej wybrać wędkę, która posiada wymienne końcówki. Szczególnie jeżeli Twój kot szybko nudzi się zwykłymi, kolorowymi piórkami.

5. Brak konieczności wypuszczania kota na dwór i korzyści dla środowiska

Z reguły drapieżniki powinny polować, szczególnie takie, które mimo udomowienia nie straciły w sobie instynktu łowieckiego. Niestety duże zagęszczenie kotów na świecie, w tym kotów, które w niekontrolowany sposób eksplorują środowisko – bardzo źle wpływa na ekosystem. Codziennie poprzez koty giną przedstawiciele chronionych gatunków, a duża ilość ptaków czy gadów zostaje ranna, co niestety zwykle i tak kończy się dla nich śmiercią. Z tego względu zabawa wędką w polowanie, zamiast rzeczywistego polowania jest znacznie bardziej kuszącą opcją, z korzyścią dla obu stron.6. Wędka dla kota, a lepsze stosunki z innymi kotami

Jak już wspominaliśmy, koty są zwierzętami, które nie utraciły instynktu łowieckiego na skutek udomowienia. Z tego względu gdy nie mają możliwości wyładowania swoich potrzeb, mogą przenosić je na osobniki ze swojej domowej grupy. O ile polowanie na innego kota może sprawiać przyjemność kotu polującemu to zastępca „ofiary” rzadko jest zadowolony. Wzajemne polowanie na siebie często rodzi konflikty między kotami i jest przyczyną stresu, szczególnie dla wrażliwszych kotów. Zastraszony, nękany kot wciąż buduje negatywne skojarzenia ze swoim oprawcą, co nie pomaga ich relacji.

Jeżeli dobrze zadbamy o spełnienie potrzeb łowieckich naszego kota, przestanie on uciążliwie polować na inne koty ze swojego stada. Taka sytuacja jest podstawą do tego, aby załagodzić konflikty między kotami i zacząć budować ich pozytywne relacje.


7. Lepszy kontakt z ludźmi

Kot poluje na ręce i nogi, rzuca się na stopy, gdy te wystają spod kołdry? Zachowania tego typu są normalne jeżeli patrzymy na koci etogram, jednak na pewno nie są pożądane przez ludzi. Tak jak w przypadku relacji kot-kot, jak i relacji kot-człowiek w grę wchodzi tu zaspokojenie potrzeb. Kot, który nie poluje, który nie może w żaden inny sposób rozładować swojego napięcia, zawsze będzie dążył do polowania na ruchomy obiekt, który uzna za odpowiedni. W niektórych przypadkach całkiem odpowiednim obiektem polowań (w rozumieniu kotów) są nasze nogi i ręce, czego być może boleśnie doświadczyłeś.

Zabawa wędką uczy kota tego, w jaki sposób lepiej rozładowywać napięcie i swoje potrzeby. Poprzez spełnienie w polowaniu nasz kot jest grzeczniejszy i wydaje się bardziej przyjazny.


8. Wędka dla kota i lepsze zdrowie

Kondycja to nie tylko umiejętność przebiegnięcia dłuższego odcinka drogi bez zadyszki. Ruch, w przypadku kotów napędzany polowaniem na wędkę działa pozytywnie na cały organizm. Jednocześnie, brak aktywności w kocim życiu może skutkować rozmaitymi chorobami. Codzienna zabawa wędką sprzyja pracy mięśni, co chroni przed  dolegliwościami układu kostno-stawowego. Ruch w połączeniu z odpowiednią dawką pokarmu na dzień zapobiega otyłości u kotów, którą powikłaniem jest cukrzyca. Nie można również zapominać o kociej psychice, która zadbana – wpłynie na kocie zdrowie. Przykładowo, przy FHS (z którym zmaga się coraz większa liczba kotów) ruch, a więc zaspokojenie potrzeb kota jest podstawą terapii.

Wędka dla kota w tym przypadku sprawdza się o wiele lepiej, niż standardowe piłeczki czy myszki dla kota.

9. Wzbogacenie życia

Nie da się ukryć, że nie każdy ma możliwość udostępnienia kotu zabezpieczonego ogrodu. Znacznie trudniej jest spełnić potrzeby gatunkowe swojego pupila, gdy do dyspozycji mamy małe mieszkanie. Półki dla kotów, tunele czy mostki jak najbardziej są pożądanym elementem kociego domu, tak samo jak i drapaki. Jednak gdy rutyna dnia i tak pozostaje taka sama warto, aby w grę wchodziła wędka dla kota.

Ruchoma ofiara, której ruchy nie są przewidywalne, dostarczają kotu solidnej dawki radości i satysfakcji. Prawidłowa zabawa wędką urozmaica kocie życie i wprowadza w nie to, czego kot doświadczałby w naturze.


10. Wędka dla kota – wzmocnienie więzi z opiekunem

Chociaż kot nie koniecznie zdaje sobie sprawę z tego, że to my poruszamy wędką to i tak podczas zabawy wzmacniamy naszą relację. Widząc satysfakcję naszego kota, budujemy wokół niego jeszcze więcej pozytywnych skojarzeń, dzięki czemu kochamy naszego pupila bardziej. Widząc swój sukces – czyli naszego zadowolonego i spełnionego kota pragniemy jeszcze bardziej opiekować się nim i pozostać w dobrej relacji.

Wędka dla kota to również świetna okazja do obserwowania zachowania kota w polowaniu. Jeżeli koty są zwierzętami, którymi jesteśmy żywo zainteresowani – obserwacja ich drapieżnej strony na pewno poszerzy naszą perspektywą o tym zwierzętach.Wędka dla kota – jaką wybrać?

W naszym sklepie oferujemy wędki handmade – ręcznie robione, z różnorodnymi końcówkami, aby zapobiegać kociej nudzie. Posiadają one wymienną końcówkę, dzięki czemu masz możliwość jednorazowego zakupu kijka do wędki i dowolnego dysponowania zapasowymi końcówkami. Wędkowisko – bo tak nazywa się nasza marka nie bez powodu oferuje ręcznie robione wędki – dzięki temu są one wytrzymałe, trwałe i dobrej jakości.

Wędkowisko wędka dla kota - prezentacja

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content