fbpx

Czy kastrować kota? Fakty i najpopularniejsze mity!


Czy kastrować kota?

Sterylizacja lub kastracja kotów to niezwykle ważna sprawa! Pomaga ona w walce nie tylko z ogromną bezdomnością, ale także z mnóstwem chorób fizycznych i behawioralnych, jakie mogą dotknąć zwierzaki. Wokół tych prostych, nieinwazyjnych zabiegów chirurgicznych narosło wiele mitów i legend. Postaramy się naprostować większość z nich.

Czy kotki można poddać jedynie zabiegowi sterylizacji?

MIT
Przede wszystkim – sterylizacja to podwiązanie nasieniowodów rozrodczych. Kastracja polega na usunięciu części układu rozrodczego, więc w przypadku samicy jajników i jajowodów oraz macicy.

Kocice można więc wysterylizować jak i wykastrować .Obydwa zabiegi uniemożliwiają zwierzęciu zajście w ciąże i są nieodwracalne. Jednak niewątpliwie najbezpieczniejszą opcją jest kastracja, gdyż daje nam pewność, że ryzyko chorób i nowotworów macicy i jajników jest wyeliminowane. To samo dotyczy kocurów u których również występują nowotwory narządów rodnych.

Czy kastrować kota?

Czy zachowanie wykastrowanego kota/kotki się zmienia?

FAKT. 
Koty męczą się z powodu rui. Niemożność zaspokojenia pierwotnej potrzeby źle wpływa na ich samopoczucie i funkcjonowanie. Dlatego koty, które zostały wykastrowane żyją spokojniej. A my nie musimy martwić się czy nasza kotka przeżyje kolejny poród lub czy wydamy kolejne kocięta.

Warto zaznaczyć, że koty nie planują świadomie potomstwa i nie są świadome utraty możliwości rozmnażania. Zwierzęta te, ze względu na różnice w funkcjonowaniu mózgu nie pojmują swojego ciała i możliwości posiadania dzieci w ten sam sposób co ludzie, ze względu na różnice na poziomie intelektualnym. Do rozmnażania pcha je wyłącznie popęd płciowy, a nie chęć założenia rodziny.

Ponadto koty, które pragnęły wyjść na zewnątrz uspokajają się i tracą potrzebę oddalania się od domu. Zmniejsza się również agresja zwierzaka (o ile agresywne zachowanie nie jest spowodowane jego stanem zdrowia). Kot staje się spokojniejszy i niekiedy bardziej domaga się pieszczot.

Czy moja kotka może nie przeżyć kastracji lub sterylizacji? – Czy kastrować kota?

Wielki MIT. 
Tego typu zabiegi chirurgiczne są proste i szybkie – dla dobrego weterynarza stanowią rutynową czynność. Ryzyko niepowodzenia operacji jest bardzo małe.
Tego, że nasz pupil nie wybudzi się z narkozy także nie musimy się obawiać. Badania krwi przeprowadzone przed zabiegiem powinny rozwiać nasze obawy. Warto je wykonać, aby wiedzieć czy kot jest zdrowy.

Narkoza, która zostanie podana kotu przed zabiegiem sprawi, że kot nie będzie czuł bólu czy strachu, a po operacji pozostanie osowiały jedynie przez parę godzin. Następnego dnia kot wraca do pełni sił.

Niektóre koty „trzęsą się” po kastracji

FAKT. 
Temperatura ciała po operacji może się obniżyć, dlatego ważne jest, aby po zabiegu zapewnić naszemu zwierzęciu ciepłe miejsce do odpoczynku.

Dobrze jest także zainwestować w termofor, aby pomóc pupilowi się ogrzać. Jeśli zostawiamy naszego pupila u lekarza weterynarii możemy wyłożyć wnętrze transportera dla kota kocykiem – troskliwy weterynarz otuli naszego śpiącego kota.

Kot po operacji powinien być na środkach przeciwbólowych. Gdy na nich jest nie czuje bólu, a jego złe samopoczucie spowodowane jest przebytą narkozą- jednak ta szybko odpuszcza.

Czy koty po kastracji tyją i potrzebują specjalnej karmy?

MIT. 
Czy kastrować kota? Pierwszą przyczyną tycia kotów (i tych po kastracji i przed) są m.in. zboża w karmie. W komercyjnych karmach jest ich bardzo dużo, często nawet zastępują mięso – co jest absurdem, ponieważ koty są zwierzętami mięsożernymi i potrzebują zdrowych mięsnych karm dla kotów.

Dobre karmy nie dzielą się na kategorie „dla kastratów”, ponieważ tego nie potrzebują. Koty należy karmić bezzbożowymi, mięsnymi karmami niezależnie czy są wykastrowane czy nie. Dlaczego? Dowiesz się z artykułu w którym odpowiadam na pytanie, czy psy i koty mogą być wegetarianami lub weganami. 

Aby kot nie tył zarówno przed jak i po kastracji należy zapewnić mu:

  • karmę bezzbożową, wysokomięsną jak Power of NatureGusstoGranatapet
  • odpowiednią porcję posiłków
  • ruch – odpowiednia dawka aktywności fizycznej

Więcej poczytasz w artykule Ile karmy powinien jeść kot.

Czy kastracja kotki zapobiega chorobom?

FAKT. 
Kastracja zmniejsza ryzyko występowania rozmaitych nowotworów narządów rodnych i ropomacicza. Wczesny zabieg, wykonany przed pierwszą rują minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego.

Należy również wspomnieć, że kastracja zapobiega powikłaniom związanym z ciążą i porodem, infekcjom gruczołu mlekowego i macicy, a także zmniejsza ryzyko problemów behawioralnych.

Uwaga!
Jednym z problemów behawioralnych niewykastrowanych kotów jest załatwianie się poza kuwetą!

Czy kotka po kastracji możne mieć ruje?

MIT. 
Z oczywistych względów kotka po kastracji nie ma możliwości wejścia w ruje, jednak po źle wykonanym zabiegu sterylizacji jest taka możliwość.

Czy sterylizacja/kastracja kotki jest nienaturalna?

FAKT. 
W naturze zwierzęta nie dokonują sterylizacji, jednak dlaczego mamy nieracjonalnie gloryfikować naturalne czynności, jeśli kastracja chroni nasze zwierze przed chorobami, nowotworami, problemami behawioralnymi, cierpieniem przez niemożność zrealizowania swoich potrzeb popędu płciowego, a także chroni przed szerzeniem się bezdomności? W takim przypadku, każda empatyczna osoba nie ma wątpliwości co do słuszności tego zabiegu.

Wiedza o psychice kota skutecznie przekonuje nas, że kastracja nie jest dla niego krzywdą.

„Kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć potomstwo” / „Nie mogę pozbawić swojej kotki radości macierzyństwa”

MIT. 
Z medycznego punktu widzenia nie ma powodów, aby kotka musiała mieć potomstwo, a jego brak jest dla niej zdrowszy, ponieważ poród i ciąża zawsze niosą za sobą ryzyko.

Jeśli chodzi o rzekome pozbawianie kota radości macierzyństwa – koty nie posiadają zdolności myślenia przyszłościowo i nie mają pragnienia założenia rodziny. Do kopulacji nakłania je instynkt, a nie potrzeba czerpania przyjemności z chwil opieki nad kocięciem. 

Kluczem do zrozumienia sprawy jest świadomość różnic między pojmowaniem świata przez koty i ludzi. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem – koniecznie skontaktuj się z behawiorystą zwierzęcym.

Zatem kastrując lub sterylizując kotkę czy kota nie przyczyniamy się do jej cierpienia. Kot nie jest świadomy wykonanego zabiegu, a dyskomfort powoduje u nich jedynie narkoza, która jest konieczna i która całkowicie wydalana z organizmu w ciągu jednego dnia.

Dalsze życie kotki nie będzie opierało się na niespełnieniu, a na spokoju i lepszym zdrowiu!

Każdy, kto jest przeciwnikiem kastracji powinien udać się do najbliższego schroniska.

Pragnienie, aby kot nie był wykastrowany, bo tylko tak jest „prawdziwym kocurem” lub to, aby kotka miała młode, bo przecież jest taka śliczna jest wyłącznie egoistyczną zachcianką. Wpływa ona pozytywnie za ludzkie samopoczucie, ale jest niemoralna w skutkach.

Nawet jeśli udaje Ci się rozdać kocięta po sąsiadach zabierasz w ten sposób dom kotom, które są już na świecie i na miejsce przy opiekunie czekają latami w schroniskowych klatkach. Rozmnażając swoją kotkę dopuszczasz się poszerzania bezdomności i zabierasz domy kotom, które ich potrzebują.

Jeśli pragniesz opiekować się małymi kociętami zostań domem tymczasowym

Jeżeli jednak potrzeba zaspokojenia Twojej potrzeby posiadania małych kotów jest silniejsza niż Ty, możesz zostać jednorazowym lub długoterminowym domem tymczasowym dla kociąt!

Ludzie wyrzucają oseski i maleńkie kociaki, które nie mogą trafić do schroniska ze względu na panujące tam choroby. Takie maluchy potrzebują domowych warunków do wzrostu, odpowiedniego rozwoju, a nawet do przeżycia.

Jeśli jesteś zainteresowany zostaniem Domem Tymczasowym i pomocy kociętom w znalezieniu nowego domu zgłoś się do najbliższej fundacji lub schroniska – będą bardzo wdzięczni za Twoją pomoc!

Kocięta z domu tymczasowego „Mother of Cats”

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

One thought on “Czy kastrować kota? Fakty i najpopularniejsze mity!

  1. Czy tabletki antykoncepcyjne szkodza kotom?   Tabletki, jak kazde hormony, moga wyrzadzic krzywde. Jesli podajesz je dlugotrwale, moze wystapic np. ropomacicze, guzy nowotworowe sutkow. Podajac je sporadycznie, ryzyko nie jest duze, ale mimo wszystko, skuteczniejsza bedzie sterylizacja kotki. Wiecej na ten temat w artykule Cala prawda o kastracji i sterylizacji .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content