fbpx

12 kroków, aby poprawić zdrowie i dobrostan Twojego kota


Kot dla większości z nas to nie tylko futrzasty przyjaciel, ale także pełnoprawny członek rodziny. Z oczywistych względów chcemy, aby czuł się u nas jak najlepiej. Jednak bywa, że nie zawsze jesteśmy świadomi wszystkich kocich potrzeb. Dowiedź się czy masz wszystko na uwadze!

1. Jestem kotem prostym kotem, widzę fotel to drapie 🙂

Jedną z najbardziej naturalnych potrzeb kota jest tzw. „ostrzenie pazurków”. W rzeczywistości czynność ta nie służy jedynie do pozbywania się z pazura starej warstwy stwardniałego naskórka.

W naturze wszystkie koty, zarówno małe jak i duże znaczą teren m.in poprzez zaznaczanie swojej obecności na drzewach. Na kocich łapkach znajdują się gruczoły, których aromaty zostają na podrapanej przez kota powierzchni. W ten sposób zwierzak stara się zaznaczyć swoją obecność na danej przestrzeni.

Kolejnym powodem dla którego kot drapie jest odreagowywanie stresu i zapewnienie sobie rozrywki. Rozciąganie jest dla wszystkich zwierząt naturalnym sposobem, aby rozluźnić mięśnie, zatem nic dziwnego, że wyciągnięcie się na drapaku połączone z manicurem jest dla kotów świetną relaksacją.

Aby zapewnić swojemu kotu pełnie komfortu, a jednocześnie ocalić swoje meble przed możliwością podrapania należy zapewnić swojemu kotu rozmaite drapaki. Mile widziane są pionowe drapaki np. z kartonu czy drewna lub poziome, na którym kot może się rozłożyć. Dobrą opcją jest również wysoki drapak, na który można się wspiąć i z góry obserwować otoczenie. Na rynku istnieje wiele rodzai świetnych drapaków, a im więcej ich w domu tym lepiej. Twój kot będzie wniebowzięty!

2. Kot nie jest wszystkożerny, a mięsożerny

Czym rządzi się prawo naturalnego przystosowania do spożywania mięsa wie każdy dietetyk i osoba oczytana w temacie żywienia. Przykładowo, przeżuwacze (krowy, owce, kozy) przystosowane są wyłącznie do jedzenia roślin. Ich układ pokarmowy jest długi i zachodzą w nim procesy, pozwalające przyswoić jedynie pokarm roślinny. Gdybyśmy nakarmili krowę mięsem prawdopodobnie zgniłoby ono w drodze do jelit.

Sytuacja ma się zupełnie odwrotnie w sprawie kotów. Te są drapieżnikami, przystosowanymi do przyjmowania wyłącznie pokarmu mięsnego. Zarówno ich ostre zęby jak i krótki układ pokarmowy świadczą o tym, że dla kotów jedzenie roślin nie jest czynnością odpowiednią biologicznie. Mimo tego bardzo często koty karmione są karmami na bazie roślin, głównie dzięki nieuczciwym producentom, którzy dla zysku (soja i inne zboża są bardziej opłacalne do produkcji niż mięso) wmówili właścicielom, że tego typu pokarm jest odpowiedni dla ich pupila.

Zboża, pulpy, pasze, produkty uboczne pochodzenia roślinnego czy nawet lignoceluloza (drewno) są częstym składnikiem popularnych karm, również polecanych przez weterynarzy. Czemu tak jest?

Dowiedz się: Czy weterynarz może polecać szkodliwą karmę?.

Podsumowując. Koty jako zwierzęta mięsożerne muszą spożywać karmę, której głównym składnikiem jest mięso. Mięsne puszki dla kota, BARF czy Whole Prey powinny być podstawą kociej diety, aby Twój pupil mógł zachować pełnie zdrowia i dobre samopoczucie na długie lata.

Jeśli Twój kot odmawia jedzenia mięsa, ponieważ jest uzależniony od karm z fatalnym składem dowiedz się: Jak przestawić kota na dobrą, mokrą karmę?

3. Dostęp do wody pitnej w królewskim stylu

Koty to zwierzęta, które ze względu na swoje pochodzenie nie odczuwają pragnienia tak jak ludzie. Z tego powodu (szczególnie jeśli nasz kot nadal jest na suchej karmie) warto zachęcić kota do picia wody.

Kocia miska ze świeżą, czystą wodą powinna stać w innym miejscu niż kocie jedzenie. Wynika to z faktu, że w naturalnych warunkach, stojąca woda w pobliżu „ofiary” może szybciej stać się nieświeża. Niektóre koty bardzo lubią pić z kryształowych/szklanych miseczek, odpijających światło lub z filiżanek. Jeśli chcesz w 100% dogodzić swojemu pupilowi, warto przydzielić mu jego wyjątkową miseczkę i ustawić np. na parapecie.

Inną opcją, aby Twój kot pił więcej wody są dostępne na rynku fontanny dla kotów. Spływająca z miseczek woda zachęca koty do picia, ponieważ instynktownie kojarzy im się z świeższą, płynącą wodą.

4. Aktywna zabawa z kotem

Młode kocięta spędzają cały dzień na igraszkach, jednak ich starsi koledzy wraz z wiekiem tracą zainteresowanie zabawą. Dzieje się tak, ponieważ dorosłe koty potrzebują większej stymulacji, aby zostały zachęcone do aktywności.

W tym wypadku bezwładnie wylegujące się na podłodze pluszowe myszki dla kota nie są tak atrakcyjne jak za czasów dzieciństwa.

Sporadyczna, wieczorna zabawa dorosłego kota bez dodatkowej stymulacji nie wystarcza, aby dostarczyć mu odpowiedniej dawki aktywności.
Brak ruchu może skutkować otyłością, a nawet i kocią depresją.

Twój kot nie jest leniuchem, brak zajęć, stymulacji i zabawy z nim sprawia, że staje się znudzony, przez co potrafi spać przez długi czas – po prostu nie ma innego zajęcia.

Aby zapewnić swojemu pupilowi niezbędnej rozrywki poświęć przynajmniej 30 minut dziennie na aktywną zabawę wędką dla kota.

Pogoń za piórami, myszką czy kawałkiem futra umieszczonym na sznurku symuluje kotu polowanie w naturalnym środowisku, przy czym doskonale rozwija jego mięśnie, poprawia apetyt i umacnia więź z opiekunem.

Nie muszę wpływać na ekosystem, „polowanie” możesz urządzić mi w domu!

5. Wysoki punkt obserwacyjny

Koty doskonale czują się na wysokościach. Możliwość obserwacji otoczenia z wysokiego drapaka dla kota, szafy lub półki dodaje pewności siebie i łagodzi stres.

Jeżeli mamy gości lub wprowadzamy do domu nowego zwierzaka, nasz kot zazwyczaj będzie wolał oswoić się z sytuacją poza zasięgiem rąk.

Możesz zafundować swojemu kotu wysoki drapak, ułatwić mu dostęp do szafki umieszczonej pod sufitem lub zamontować specjalne kocie półki. W te miejsca połóż kocyk lub legowisko, a z pewnością nowy punkt obserwacyjny stanie się ulubionym miejscem Twojego kota.

Pamiętaj, że zejście z wysokości musi być dla Twojego pupila równie łatwe co wejście. Skok ze zbyt dużej wysokości może skończyć się tragicznie, dodatkowo regularne skoki z wysokich punktów znacząco obciążają stawy.

6. Pudła, więcej legowisk i jeszcze raz pudła

Przebywanie w pudełkach jest dla kota prawdziwą przyjemnością i niezastąpioną rozrywką. Nawet zwykłe, czasami również za małe kartonowe pudło skutecznie redukuje koci stres, pozwala poczuć się bezpiecznie i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Bywa, że karton służy naszym pupilom za gryzak, a wynikiem tego jest konieczność sprzątania kartonowych wiórów z całej podłogi!


Oprócz pudeł, koty cenią sobie wygodne legowiska o różnych kształtach, rozmiarach i miękkościach. Możesz rozpieścić swojego kota stawiając różnorodne legowiska (także wykonane z odmiennych wielkości kartonu) w całym domu.

Wskazówka

Jeśli posiadasz zbędne kartony możesz zanieść je do schroniska lub fundacji w Twoim mieście. Schroniskowo-fundacyjne koty bardzo często przebywają w małych pomieszczeniach ze zbyt duża ilością kotów na raz, co powoduje u nich przewlekły stres. Pudła w których mogą się ukryć na pewno poprawią im humor.

7. Osiatkowany balkon

Niezależnie czy mieszkasz na parterze czy na 9 piętrze Twój kot może spaść z balkonu i stracić zdrowie lub życie. Dzieje się to zazwyczaj niespodziewanie, gdy kot mimo tego, że nigdy nie spadł nagle stracił równowagę, zobaczył owada, który usiadł na barierce lub źle zaplanował skok.

Takie sytuacje bardzo znacząco zagrażają życiu i zdrowiu Twojego kota. Nawet jeśli kot przeżyje upadek to będąc w szoku może uciec, zgubić się, a w konsekwencji tego i tak stracić życie.

Siatkowanie balkonu można wykonać w każdym rodzaju zabudowań. W zależności od Twoich umiejętności manualnych prawdopodobnie dasz radę zamontować siatkę samemu, jednak możesz również zasięgnąć pomocy fachowca.

Pamiętaj, aby siatka była przymocowana solidnie i posiadała na tyle małe oczka, aby kot nie mógł włożyć w nie głowy. Unikniesz w ten sposób zerwania siatki i utknięcia w niej kota.

Nie należy zapominać o oknach, które uchylasz. Je także należy zabezpieczyć, jeśli zależy Ci na zdrowiu i życiu swojego pupila. W tym celu posłużą Ci specjalne kratki, które samodzielnie przykleisz pomiędzy ramami okien. Możesz kupić je na Allegro lub stacjonarnie w większych sklepach zoologicznych, a już niedługo również w naszym sklepie zoologicznym – Furtastic.pl

8. Spacery na szelkach

Wypuszczanie samopas niesamodzielnego zwierzęcia na którym życiu nam zależy nie jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.

Natomiast możesz wychodzić ze swoim kotem na spacery! Szelki, smycz i obowiązkowe szczepienia dla kotów wychodzących to wszystko czego Ci potrzeba, aby zacząć oswajać swojego kota z wychodzeniem na zewnątrz.

Do spacerów zaleca się wybieranie cichych, osłoniętych drzewami miejsc, w których istnieje małe prawdopodobieństwo, że zetkniecie się z rowerem, samochodem lub co gorsza psem.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem spacerów zachipować kota i przymocować do szelek adresatkę. Jeżeli z przyczyn losowych Twój kot zdołałby uwolnić się ze smyczy jest większa szansa, że go odnajdziesz.

Chipowanie kota to koszt ok. 30-50 zł. Jest to jednorazowy zabieg, podczas którego wprowadza się pod skórę kota chip. Następnie opiekun z pomocą weterynarza lub samodzielnie wprowadza swoje dane w internetową bazę danych dla właścicieli zwierząt.

Od tej pory, za każdym razem, gdy schronisko lub weterynarz zbada kota skanerem zbliżeniowym, będzie w stanie uzyskać dane opiekuna zwierzęcia.

Pierwsze kroki w lesie 🙂

9. Kastracja, kontrola wagi i weterynarz

Dobrobyt Twojego kota zależy także od jego zdrowia. Częste, przymusowe wizyty u weterynarza, możliwe kroplówki, operacje, coroczne rodzenie kociąt czy po prostu brak kastracji nie sprawi, że Twój kot będzie szczęśliwy. Zatem zadbaj o jego zdrowie.

Kastracja, jest podstawową czynnością, jaką powinien przejść każdy kot – bez różnicy czy jest kotem wychodzącym czy nie.

Innym bardzo ważnym aspektem opieki nad kotem jest kontrolowanie jego stanu zdrowia. Oprócz typowo chorobowych objawów jak biegunka czy wymioty zaniepokoić powinna Cie również zmiana zachowania (nagłe ataki paniki, załatwianie się w innym miejscu niż kuweta, agresja, siadanie w pozycji bólowej) lub nawet mała utrata wagi czy jej gwałtowny przyrost.

W tym celu na tyłach książeczki zdrowia Twojego kota postaraj się zapisać jego aktualną wagę i kontroluj co jakiś czas czy pozostała w normie.

10. Znajomość języka ciała

Nic tak nie wzmacnia więzi opiekuna ze swoim pupilem, jak wspólne zrozumienie. Wyłapywanie kocich sygnałów ułatwi Ci komunikacje z nim i sprawi, że poczujesz się pewniej jako jego towarzysz.

Typowym znakiem wysyłanym przez koty jest powolne mrużenie oczu podczas wpatrywania się we właściciela. Oznacza to, iż kot przekazuje nam informacje, że „jest w porządku” i zachęca Cię do przyjęcia takiego samego stanu.

Innym sygnałem, jakiego miejmy nadzieje nie trzeba nikomu przedstawiać jest syczenie, kładzenie uszu i uderzanie ogonem o podłoże. W takiej sytuacji nasz pupil daje nam do zrozumienia, że nie podoba mu się sytuacja w której się znajduje i należy dać mu spokój.

Uwaga!

Dobry opiekun powinien być również dobrym obserwatorem. Każda zmiana w zachowaniu kota może świadczyć o pogorszeniu zdrowia i samopoczucia pupila.

Na rynku istnieje wiele książek w całości poświęconym zachowaniu kotów. Jedną z nich jest m.in Koci Detektyw autorstwa Vicky Halls. Wzbogacając swoją półkę o lektury o kocim behawioryzmie nie tylko dowiesz się jak lepiej rozpoznawać sygnały jakie wysyła Ci Twój kot, ale będziesz także wiedzieć co jest ich przyczyną i jak temu zapobiec!

11. Pielęgnacja /higiena

Pielęgnacja kota nie jest skomplikowana, jednak zabiegi wykonywane w jej zakresie wymagają przyzwyczajania od młodości. Im wcześniej zaczniesz czesać kociaka i obcinać mu pazurki – tym łatwiej będzie poradzić sobie z tym w późniejszym życiu. Oczywiście wszystko zależy również od tego czy zbudujesz wokół tych czynności pozytywne skojarzenia.

Pamiętaj także o: Profilaktyce przeciw kulom włosowym, oraz: czyszczeniu zębów za pomocą szczoteczki do zębów lub kawałka twardego mięsa.

Inna, higieniczna kwestia dotycząca dobrostanu kota:

  • codziennie myj kocie miski i wymieniaj wodę
  • zadbaj aby kuweta nie znajdowała się w tym samym pomieszczeniu co miski kota
  • sprzątaj kuwetę codziennie, a raz w miesiącu myj i odkażaj jej wnętrze
  • szczotkuj kota przynajmniej raz w tygodniu

12. Bezpieczny transport

Dla bezpieczeństwa Twojego i innych przewoź kota wyłącznie w transporterze przystosowanym do kocich potrzeb. Taka forma transportu zwiększy szanse kota na przeżycie podczas wypadku oraz pozwoli uniknąć niekontrolowanych zachowań pupilach, które mogą zagrozić bezpieczeństwu na drodze.

Transporter dla kota to również oznaka taktu podczas wizyty u weterynarza. Siedząc w poczekalni jesteś zobowiązany zachować kulturę i dbać również o komfort innych, w tym zwierząt znajdujących się w pomieszczeniu. Z tego względu koty powinny być odizolowane od innych pupili. Ograniczona widoczność zmniejsza także koci stres spowodowany wizytą u weterynarza czy podróżą.

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content