fbpx

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety odkrytej i zakrytej?


Kocię lub dorosły kot żyjący dotąd na zewnątrz z łatwością nauczy się korzystania z kuwety w domu. Idealne miejsce do załatwienia się dla kota to po prostu kuweta ze sporą warstwą żwiru ulokowana w bezpiecznym miejscu. Instynkt nakazuje kotu, aby zakopać swoje odchody. Ten odruch pomoże Ci nauczyć Twojego kota czystości.

W tym artykule dowiesz się:

 • Jak nauczyć kota korzystania z kuwety zamkniętej i otwartej?
 • Jakie problemy możemy napotkać przy nauce korzystania z kuwety?
 • Gdzie najlepiej ustawić kuwetę?
 • Jaką kuwetę wybrać?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety otwartej?

Naukę korzystania z kuwety polecamy zacząć od skorzystania ze zwykłej, otwartej kuwety. Będzie to najprostsza i najszybsza metoda na naukę, a przy okazji najbardziej zbliżona do naturalnych miejsc, w których załatwiają się koty.

Jak nauczyć małe kocię korzystania z kuwety?

Gdy do naszego domu zawita młode kociątko koniecznie musimy przygotować mu jego tymczasowy pokój. Osobiste lokum pozwoli maluchowi szybciej oswoić się z nowym miejscem zamieszkania, a przy okazji pomoże nam to ustalić zasady zachowania higieny.

Przygotowanie kuwetki dla malucha:

 • W zacisznym kącie, oddalonym od miejsca w którym kocię będzie jadło i piło ustawiamy kuwetę. Jeżeli nasz kot jest jeszcze bardzo młody najlepiej, aby kuweta była łatwo dostępna – aby maluszek mógł z łatwością ją odnaleźć i do niej zdążyć.
 • W roli pierwszej kuwety doskonale sprawdzi się Kuweta do nauki higieny. Posiada ona niskie progi, które nie zniechęcą malucha do wchodzenia do niej. Ostatecznie możemy wybrać zwykłą otwartą kuwetę i podstawić przy niej stabilny stopień.
 • Do kuwety nasypujemy delikatnego żwiru. Dla maleńkich łapek dobrze sprawdzi się naturalny żwirek kukurydziany lub drewniany np. popularny Super Benek lub ekonomiczny Cat’s Best.
 • 2-3 cm żwiru rozprowadzamy po całej powierzchni kuwety.
Jak nauczyc kota korzystac z kuwety
„Szybko nauczę się korzystania z kuwety jeśli odpowiednio o mnie zadbasz.”

Rozpoczęcie nauki:

 • Po każdym posiłku, zabawie i drzemce malucha delikatnie wkładamy do kuwety.
 • Upewniamy się, że jest spokojny (jeśli się boi może uciekać z kuwety), po czym delikatnie kopiemy palcem w żwirze, aby pokazać mu co należy robić. W ten sposób naukę prowadziłaby kocia mama.
 • Po kilku próbach maluch powinien zacząć naśladować nasz ruch i przystąpić do załatwienia się.
 • Cierpliwie czekamy, aż maluch skończy czynność po czym chwalimy go i głaszczemy. Możemy też poczęstować go przysmakiem.
 • Wkładanie do kuwetki i kopanie palcem w żwirze musimy powtarzać, aby maluch utrwalił sobie zasady higieny.

Najczęstsze problemy, występujące przy nauce korzystania z kuwety:

Załatwianie się poza kuwetą – Bywa, że kocięta mimo tego, że zdarza im się już samodzielnie wejść do kuwety i tak wybierają w celu załatwienia się kąty, kocyki czy poduszki. Warto wykazać się jednak cierpliwością, ponieważ kociaki dopiero zapamiętują jakie zachowanie jest odpowiednie. Bywa, że zapominają, że należy załatwić się do żwiru. Nie należy karać malucha. Nie przerywamy jego załatwiania się, ponieważ możne to spowodować strach przed załatwianiem. Spokojnie kontynuujemy naukę korzystania z kuwety.

Inną przyczyną załatwienia się poza kuwetą może być ból lub stres. Jeśli Twój kociak ma biegunkę lub zatwardzenie – na pewno boli go brzuch i z tego powodu nie potrafi podtrzymać nawyku. Dodatkowo przeżyty stres lub kuweta ustawiona w nieodpowiednim miejscu może powodować niechęć do załatwiania.

Jeśli kocię jest zdrowe, a kuweta ustawiona jest w bezpiecznym, osłoniętym miejscu przemyśl, czy pokój nie jest za duży dla malucha. Na zbyt dużej przestrzeni kocięta czasem nie mogą trafić lub zdążyć do kuwety 🙂

Uwaga! Jeśli kociak załatwił się poza kuwetą koniecznie przemyj brudne miejsce octem, aby usunąć zapach odchodów – może on zachęcać malucha do ponownego załatwiania się w tym samym miejscu.

Zabawy w kuwecie – świat młodego kociaka jest pełen zabawnych rzeczy. Żwirek uciekający pod łapkami może zachęcać koty do zabawy w kuwecie. Zachowanie to mija z wiekiem, gdy kot poważnieje.

Kociątko i nauka korzystania z kuwety otwartej
„Wpadki nie są moją winą! Daj mi czas lub zabierz do weterynarza.”

Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety otwartej?

Jeśli zabraliśmy do domu kota, który żył na dworze sprawa wydaje się bardziej skomplikowana. W rzeczywistości to łatwy proces, ponieważ dorosły kot ma już opanowaną potrzebę załatwiania się w piach lub żwir.

Przygotowanie kuwety dla dorosłego kota oraz nauka:

 • Kuwetę stawiamy w miejscu oddalonym od jedzenia, picia i głównego posłania kota. Uwaga! Jeśli to Twój drugi kot koniecznie zapoznaj się z zasadami socjalizacji, do których dochodzi też prawidłowe korzystanie z osobistej kuwety.
 • Do kuwety nasyp grubą warstwę ziemi lub piachu z bezpiecznego miejsca z dworu – najlepiej z ogrodu. Jeśli zależy Ci na sprawnej wymianie piachu, a później żwiru możesz wybrać Kuwetę Miso z samoczyszczącym dnem.
 • Wsadź kota delikatnie w kuwetę pokazując mu tym samym nowe miejsce do załatwiania się. Pokop palcem w piachu, aby przypomnieć mu co należy zrobić.
 • Kot powinien samodzielnie załatwiać się w kuwecie. Jeśli tego nie robi upewnij się, że kuweta stoi w bezpiecznym, cichym i zakrytym miejscu. Strachliwe koty mogą czuć lęk przed załatwieniem się na nowym terenie.
 • Po paru dniach zacznij stopniowo wymieniać żwir na nowy, np. naturalny Cat’s Best.
Dorosły kot i nauka korzystania z kuwety jak nauczyć korzystac z kuwety
„Pff… Łatwizna.”

Najczęstsze problemy około-kuwetowe dorosłych kotów

Kot zaprzestał załatwiania się w kuwecie – na ten temat stworzyliśmy osobny artykuł Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Kot wybiera do załatwienia się łóżko lub ścierki/ręczniki – problem ten może łączyć się bezpośrednio z powyższym problemem. Zwróć uwagę na zdrowie kota oraz to czy czuje się bezpiecznie podczas załatwiania (nikt go nie niepokoi, odpowiada mu żwir i miejsce ustawienia kuwety)

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety zakrytej?

Nie wszystkie koty polubią się z zakrytą kuwetą. Jednak przy doborze odpowiedniego rozmiaru kuwety, częstym sprzątaniu w niej oraz zbudowaniu pozytywnych skojarzeń związanych z drzwiczkami mamy szanse nauczyć kota korzystania z kuwety zakrytej.

Przygotowanie kuwety zakrytej oraz nauka:

 • Otwieramy drzwiczki kuwety na stałe, tak, aby nie stanowiły przeszkody dla kota.
 • Do kuwety wrzucamy przysmaki. Gdy kot wejdzie po nie chwalimy go słownie. Gdy wyjdzie głaszczemy go i ponownie wrzucamy przysmak do kuwety.
 • Po kilku powtórzeniach dajemy kotu odpocząć – kot kojarzy już nowy przedmiot i ma z nim dobre skojarzenia.
 • Kolejne próby powtarzamy już z opuszczonymi drzwiczkami kuwety zakrytej. Podtrzymując drzwiczki ręką wrzucamy przysmak do środka.
 • Gdy kot wejdzie delikatnie opuszczamy drzwiczki i wołamy go, aby do nas wyszedł. Powinien szybko sobie poradzić, ale niezależnie od czasu jaki spędzi na wyjściu – należy się mu pochwała i smakołyk 🙂
 • Po kilku próbach nie przytrzymujemy już drzwiczek, ale wrzucamy do środka numer 1 wśród przysmaków naszego pupila – teraz potrzebuje solidnej motywacji, aby samemu wejść do kuwety otwierając drzwiczki.
 • Jeśli wejdzie, chwalimy go słownie. Gdy wyjdzie wręczamy mu przysmak.
 • Do kuwety nasypujemy żwiru i stawiamy obok dotychczasowej kuwety. Stopniowo zmniejszamy ilość żwirku w kuwecie otwartej tak, aby kot zaczął wchodzić do kuwety zamkniętej

Powodzenia!

Zobacz także:

Dlaczego nie warto karmić kota suchą karmą?
Po czym poznać, że kot czuje ból?
Fakt, o którym nie powie Ci weterynarz!

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content