fbpx

Pozycja chorego kota – jak ją rozpoznać?


Jak wygląda pozycja chorego kota i czym właściwie jest? Dlaczego za jej pomocą możemy dowiedzieć się, że naszego pupila coś boli? Sygnały świadczące o tym, że kot odczuwa ból, są subtelne, a wiedza o kocich sygnałach bólowych jest mało popularna — nie każdy opiekun nie poszerza wiedzę odnośnie kotów. W poniższym artykule starannie przedstawimy Ci pozycję bólowe, które koniecznie powinieneś znać, jeśli jesteś Świadomym Kocim Opiekunem.

Pozycja chorego kota – kucająca

Pozycja bólowa tzw. kucająca należy do jednych z najpopularniejszych oznak bólu. Wyróżnia się tym, że brzuch kota nie dotyka podłoża, na którym siedzi. Jest on od niego wyraźnie odciągnięty. Łokcie skierowane są do góry, a na kocim pyszczku możemy zauważyć napięcie. Uszy i głowa kota bywają skierowane w podłogę. Mięśnie pyszczka są widocznie napięte.

Kucanie z bólu może być mylone z innymi pozycjami, w których kot jest zrelaksowany. Jedną z błędnie interpretowanych pozycji jest siadanie na tzw. chlebek, która nie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Dlaczego koty kucają, gdy odczuwają ból? To ułożenie ciała ma pomagać w przetrwaniu dyskomfortu. Oczywiście taka pozycja chorego kota nie usuwa jego bólu. Powinien to być znak dla nas, aby udać się do lekarza weterynarii. Sytuacja może wymagać szczególnej szybkiej reakcji, jeżeli mamy podejrzenia, że nasz kot mógł zjeść coś podejrzanego.

Co może boleć kota, który kuca? Najczęściej jest to brzuch, jednak niewykluczone są przypadłości w całym przewodzie pokarmowym i innych narządach.

Zobacz także: Czy koty mogą jeść ryż?

Autor zdjęcia po lewej: Monika Janasik

Kucająca pozycja chorego kota może być skojarzona z sytuacją, w której osoba dotknięta silnym bólem, kuli się w celu zmniejszenia swojego cierpienia. Wiele z Was zapewne doświadczyło takiego stanu i nie ma wątpliwości, że to nic przyjemnego.

Jeżeli zauważysz, że Twój kot kuca w ten sposób – koniecznie udziel mu pomocy, zabierając go do weterynarza (nie podawaj leków samodzielnie!).

Zobacz także: Czym są wysokomięsne karmy dla kota?

Pozycja chorego kota – Head pressing, czyli dociskanie głowy

Ból, a może jednak „foch”? Niestety, ale Head pressing nie ma nic wspólnego z uroczym obrażaniem się. Chociaż pozycja ta jest nagminnie bagatelizowana przez opiekunów kotów, to już znacznie bardziej respektują ją np. u hodowcy bydła. Występuje ona u wielu gatunków – również ludzie przyciskają dłoń do czoła, np. w momencie silnej migreny.

Jest to sposób na poradzenie sobie z bólem głowy (w tym spowodowanym problemami neurologicznymi), bólem zębów, ale może również wskazywać na zatrucie.

Gdy zauważymy takie zachowanie u kota, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. W niektórych przypadkach np. przy zatruciach, śmierć zdrowego dotychczas kota może nadejść w krótkim czasie. Dobry lekarz, który jest obeznany z kocią mową ciała, nie zlekceważy tego tematu i odpowiednio poprowadzi diagnozowanie naszego pupila.

Pozycja chorego kota – Head pressing, a więc dociskanie głowy do ściany, ziemi czy poduszek to druga przypadłość, którą koniecznie musisz zapamiętać.

Pozycja chorego kota – napięcie podczas załatwianie się i załatwianie się poza kuwetą

Ból u swojego podopiecznego można również zauważyć w chwili, gdy specyficznie ustawia ciało podczas załatwiania się. Jego plecy są wtedy wygięte, a mięśnie pozostają w napięciu jak w większości przypadków bólowych. Łatwo domyślić się, że takiej sytuacji towarzyszy ból przy załatwianiu. Warto znaleźć źródło problemu – mogą to być problemy z układem moczowym, zatwardzenia (które mogą być niebezpieczne) lub biegunki. Dalszym okołokuwetowym oznakiem bólu jest załatwianie się poza kuwetą. Nie jest to już „pozycja chorego kota”, ale postępowanie spowodowane chorobą lub obciążeniem psychicznym.

Załatwianie się poza kuwetą bezpośrednio wiąże się ze stresem. Czasami jest on napędzany czynnikami zewnętrznymi np. krzyczeniem na kota, jednak bywa również spowodowany bólem. Jeśli nasz kot załatwia się poza kuwetą, zabieramy go do weterynarza i przeprowadzamy komplet badań.Zobacz także: Sucha karma dla kota – dlaczego nie?

Inne objawy bólu

Świadomy Opiekun Kota winien być wyczulony na zmiany, jakie zachodzą w kocim zachowaniu. Praktycznie każdy odstęp od normy wymaga zwrócenia na niego uwagi. Obserwuj i reaguj, jeśli Twój kot:

  • Stał się agresywny.
  • Wokalizuje – częściej niż zwykle.
  • Nie ma apetytu.
  • Zmienił się sposób, w jaki je/załatwia się/śpi.
  • Unika dotyku.
  • Nie czyści futra.
  • Niechętnie się porusza.
  • Ukrywa się.
  • Wylizuje wciąż to samo miejsce na ciele.

Zobacz także:

Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad
Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?
Karma dla kota, który nie chce jeść.

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content