fbpx

Jak obciąć kotu pazury?


Obcinanie kotu pazurów, a właściwie skracanie ich wolnego brzegu to podstawowa kocia pielęgnacja. Jest najprostszym sposobem, aby uchronić meble i naszą skórę przez zadrapaniami. Czy warto skracać kocie pazury? Jak obcinać kotu pazury, aby nie zrobić mu krzywdy?

Jak obciąć kotu pazury? Przygotowania:

 • Najłatwiejszą i najbezpieczniejszą drogą do skrócenia kocich pazurów jest zakup cążków dla zwierząt. Zwykłe cążki dla ludzi nie są tak dobrze wyprofilowane i wygodne, przez co możemy zranić swojego kota. W przypadku Mruczków raczej nie sprawdzają się również pilniki do pazurów.
 • Drugim ważnym przedmiotem jest cienki, lekki koc którym będziemy ograniczać ruchy kota. Najlepiej sprawdzają się tu koce z polaru.
 • Jak obciąć pazury kotu? Bardzo ważnym aspektem jest tutaj zapewnienie kotu ekstremalnego spokoju. W kwestii obcinania pazurów bardzo mało się o tym wspomina. Warto uświadomić sobie, że nagła zmiana pozycji, trzymanie za łapkę i grzebanie przy niej narzędziem podbija stres. Nie potrzebujemy więc tutaj dodatkowych rozpraszaczy.

  Do pielęgnacji wybieramy porę dnia w której kot nie jest pobudzony. Godziny południowe to czas w którym większość kotów odpoczywa, wylegując się w najlepsze. Jest to również czas w którym koty są najbardziej zrelaksowane.

  Jeżeli kot miał ciężki dzień – byli u ciebie goście, sąsiedzi mają remont albo w domu była kłótnia – odpuść kotu tym razem. Przyzwyczajanie do obcinania pazurów musi odbywać się w momencie pełnego relaksu.

  Dodatkowo przed obcinaniem usiądź przy kocie, pogłaszcz go, daj mu powąchać cążki i sam/sama się nie stresuj! Jeżeli masz możliwość – świetnie będzie jeżeli poprosisz współlokatorów o ciszę. Odseparujecie się także od innych zwierząt.

  Gdy już zawiniesz kota w koc nic nie może hałasować. Pełny relaks sprawi, że Twój kot ma mniejsze szanse na spanikowanie.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-2.jpg
… A boczne pazurki zostawmy na sam koniec, żeby nie stresować kota.

Zawijanie w koc – tip do tego, jak obciąć kotu pazury

Na wygodnej dla nas powierzchni rozkładamy złożony na pół koc. Musi być ona na tyle szeroki, by tylne łapki kota nie wystawały zza koca. Gdy już mamy naszykowany prostokąt z koca na jednym z brzegów stawiamy kota. Teraz nie możesz się spieszyć!

Kładziemy kota, jednak nie wykonujemy przy tym agresywnych/szybkich ruchów. O ile kot nie wyczuje przymusu – tak raczej ulegnie naszym dłonią i położy się na kocu. Gdy to już nastąpi zawijamy drugą stronę koca tak, aby trzymał kota – koc ma ograniczać kocie ruchy, ale nie przesadnie ściskać go.


Przydatny tip. Jak obciąć kotu pazury?

Możesz mówić do kota i np. opowiadać mu o tym, jaki grzeczny będzie bez ostrych pazurków 🙂 Spokojny ton i monolog uspokoi Cię i przy okazji Twojego kota – chociaż oczywiście nie zrozumie wszystkiego co powiesz.


Jeżeli już udało nam się zrobić kocie burrito – siadamy na krawędzi łóżka i bierzemy kota pomiędzy kolana, tak, aby jego plecy dotykały naszego brzucha. Pochylając się nad nim trzymamy dół koca z kotem udami, a ramionami i klatką piersiową staramy się trzymać kocią górę. Z tej pozycji wyjmujemy łapkę kota i przystępujemy do obcinania pazurów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-1.jpg
1. Długość od której możemy zaczynać. 2. Długość docelowa.

Starajmy się nie wysuwać za mocno kocich pazurów by nie sprawić kotu bólu. Za każde ciachnięcie od razu chwalimy kota wesołym tonem – super, dobry kot!
Jeżeli to nasz pierwszy raz nie musimy być mocno precyzyjni. Obetnijmy tylko czubek pazura – jest znacznie cieńszy od reszty i nie ma tu jeszcze ryzyka, ze trafimy na macierz, czyli ukrwioną część pazura. Cała czynność pójdzie nam też o wiele szybciej – co w pierwszych próbach pielęgnacji będzie korzystne dla kota.

Przy pierwszym obcinaniu pazurów warto skrócić tylko pazurki w przednich łapkach. Są one najbardziej problematyczne bo jednak to one służą do drapania mebli 🙂 Tylne pazury zostawmy sobie na czas w którym będziemy bardziej pewni swoich ruchów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie jak-uciac-pazur.jpg

Przydatny tip

Jeżeli obcinasz pazury małemu kociakowi – w rękę, którą przytrzymujesz koc z kotem (tej wolnej od cążków) weź zabawkę, którą malec będzie mógł gryźć. Wiadomo, że skoro jest jeszcze maluszkiem to usiedzenie w miejscu jest dla niego trudniejsze.

Inny sposób niż zawijanie w koci – Jak obciąć kotu pazury?

Innym sposobem jest skorzystanie z pory dnia gdy kot jest mocno zrelaksowany. Ta metoda będzie wymagała odwrażliwiania na dotykanie łapek… albo zastania bardzo zaspanego kota.
W przypadku gdy kociak będzie jeszcze spał jest duża szansa, że uda nam się obciąć mu parę pazurów. Taka czynności ćwiczy także delikatność względem tego zabiegu, chociaż jest znacznie łatwiejsza do wykonania przy mniej czujnych, młodych kociętach.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-3.jpg

Trudne koty – jak sobie z nimi poradzić?

Trudne kociaki będą szczególnie ciężkie do odwrażliwienia na temat dotykania łapek. Na pewno będą również szybko się frustrować, gdy są zawinięte w koc. Nie powinniśmy przytrzymywać kota jeżeli krzyczy i szarpie się. Jeżeli to nie jest czynność ratująca kocie życie lepiej puścić kota, aby nie pogłębiał swojej frustracji.

Nieco inną sytuacją są koty lękliwe. O ile raczej nie będą one zawodzić ze złości to co jakiś czas będą próbowały się wyszarpać. Tutaj mamy jeszcze nieco większe pole do uspokojenia kota. Jeżeli jednak się nie udaje, a kot boi się coraz bardziej również musimy wypuścić go z koca.

Niemożność obcięcia pazurów ma dwa podłoża – albo właściciel nie potrafi zapanować na tym – albo kot ma głębsze problemy behawioralne, przez które obcięcie pazurów jest niemożliwe dla opiekuna bez większej wiedzy behawioralnej.

W takim wypadku warto zasięgnąć pomocy behawiorysty, który oceni zarówno nasze zachowanie, jak i zachowanie kota. Następnie będzie mógł ocenić gdzie leży problem – być może ktoś mocno nie szanował granic naszego pupila i przez to bardzo frustruje się on na taką formę ograniczenia jego ruchów.

Zobacz także:
Czy kot może jeść surowe mięso?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content