fbpx

Czemu kot załatwia się poza kuwetą?


Nieprzyjemne emocje, jakie towarzyszą spotkaniu z mokrą plamą poza kuwetą są uzasadnione. Teraz czeka nas walka z pozbyciem się zapachu kociego moczu i stres, czy sytuacja ta zdarzy się ponownie. Wbrew pozorom, koty nigdy nie załatwiają się poza kuwetą na przekór Tobie. Przyczyna takiego zachowania tkwi znacznie głębiej i wymaga Twojej uwagi. Koniecznie dowiedz się, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział:

 • Jaka jest przyczyna sikania poza kuwetą? – przyczyny behawioralne i zdrowotne
 • Jak uchronić się od takiej sytuacji?
 • Co zrobić z problemem i jak reagować?
 • Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Kot sika poza kuwetą – dlaczego to robi?

Daje Ci 100% gwarancji, że nie jest to spowodowane zemstą. Koty są niezwykle mądrymi zwierzętami, lecz ich intelekt znacząco różni się od intelektu człowieka. Twój pupil nie jest w stanie zaplanować zemsty, ani też być złośliwym. Nie generuje on myślenia przyszłościowego. Jeśli nakrzyczałeś na kota lub spryskałeś go psikaczem „za karę”, a on nasikał Ci do butów powód może być następujący:

1. Sytuacja generująca stres

Jeśli nie poradziłeś sobie z nieodpowiadającym Ci zachowaniem pupila i postanowiłeś zastosować wobec niego przemoc, doprowadziłeś go do dużego stresu. To właśnie stres jest częstą przyczyną tego, że kot sika poza kuwetą. Zestresowany zwierzak nie umie poradzić sobie z emocjami. Z tego względu nie potrafi również kontrolować swoich zachowań i niektórych, dotychczasowych nawyków.

Inne stresujące sytuacje, które mogą spowodować załatwianie się poza kuwetą:

 • Nieprawidłowa socjalizacja z nowym kotem – pamiętaj, że prawidłowy przebieg wprowadzania do domu nowego kota i ostrożne łączenie jego zapachów z zapachami domu znacząco pomoże Ci w ograniczeniu stresu Twoich zwierząt.
 • Zmiana miejsca zamieszkania lub remont/przemeblowanie – natłok nowych dla kota sytuacji, nowe dźwięki, zapachy, a nawet nowy układ mebli może wygenerować stres. Aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, koniecznie zadbaj o kocie samopoczucie.

  Kryjówki w cichych, osłoniętych miejscach, a także pudła, tunele czy torby pozwalają poczuć się bezpiecznie. Natomiast zabawa wędką czy inna aktywność zapewniająca kotu ruch i rozrywkę bardzo dobrze rozładowuje kocie napięcia.
 • Nowy członek rodziny – aby bezpiecznie przeprowadzić socjalizację dziecka z kotem postępujemy podobnie jak w przypadku łączenia dwóch kotów. Stopniowo wprowadzamy do domu zapach malca, pozwalając tym samym, aby jego przyszły koci przyjaciel poznał go i oswoił się z nową sytuacją.
 • Kłótnie w domu – jeśli kłócisz się z partnerem mam dla Ciebie złą wiadomość. Koty doskonale czują atmosferę w domu, a dodatkowe awantury z krzykami i rzucaniem talerzami źle wpływają na kota. Sytuacją następującą dzień po kłótni może być mokra plama na łóżku.
 • Goście ci mniej i bardziej hałaśliwi – jeśli wiesz, że Twój kot jest delikatny koniecznie poproś gości o zachowanie spokojnego tonu. Zawsze dbaj również o to, aby kot nie był niepokojony i brany na ręce przez obce mu osoby, w szczególności dzieci, które zwykle skore są do przytulania kota. Zapewnij mu również spokojną kryjówkę z dala od gości.
Kot w kuwecie
Załatwianie się poza kuwetą to najczęstszy problem z jakim opiekunowie zgłaszają się do behawiorysty.

Jak pomóc kotu, który załatwia się poza kuwetą z powodu stresu?

Sytuacje wymienione powyżej i wszelkie inne zmiany, odchyły od ustalonej normy dnia mogą wywoływać u kota stres. Z tego względu przede wszystkim staramy się ograniczyć stresujące bodźce lub całkowicie odciąć od nich naszego pupila. Dlatego oprócz:

 • zapewnienia kotu kryjówek poza zasięgiem rąk człowieka (wysokie szafy)
 • kryjówek w których można się zagrzebać ze wszystkich stron (wnętrza szaf, strefa pod łóżkiem)
 • udostępnienia kotu pudeł i osobnego, cichego pomieszczenia
 • aktywnej zabawy z kotem np. wędką (dowiedź się czemu aktywna zabawa jest konieczna!)

  … możemy posłużyć się także wspomagaczami, np.
 • feromony uspakajające do kontaktu
 • krople Dr.Bacha
 • w cięższych przypadkach możemy poprosić lekarza weterynarii o przepisanie odpowiednich leków uspokajających

Kot sika poza kuwetą ze stresu – informacje dodatkowe

To, że kot sika poza kuwetą może mieć swoje przyczyny również w zaniedbywaniu kuwety. Upewnij się, że jest ona utrzymywana w czystości. Codzienne usuwanie odchodów jest konieczne, w innym wypadku kot może nie chcieć załatwić się w brudnym miejscu.

Inną przyczyną niechęci do kuwety może być za mała kuweta dla kota lub zbyt mała ilość żwirku. Ponadto rodzaj kuwety (zakryta, odkryta) lub rodzaje żwirku dla kota (drewniany, silikonowy itd…) może przeszkadzać kotu. Nie bez znaczenia jest tu również dodatki do kuwety jak np. neutralizatory zapachu.

Warto również pamiętać, że zwłaszcza podczas łączenia nowych kotów muszą mieć one swoje własne kuwety + najlepiej jedną dodatkową. Umownie przyjęta zasada kocich opiekunów to: jedna kuweta dla każdego kota i jedna wspólna dla całego stada.

Ważne!

Kuweta kota powinna być ulokowana w cichym, mało uczęszczanym miejscu tak, aby zwierzak miał z nią pozytywne skojarzenia. Wszelkie przerywanie czy przeszkadzanie kotu w załatwianiu się prowadzą do problemów behawioralnych – w konsekwencji kot załatwia się poza kuwetą.

Dlaczego kot sika poza kuwetą
„Muszę mieć dobre relacje z kuwetą!”

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą – przyczyny zdrowotne

Równie często przyczyną załatwiania się poza kuwetą jest ból lub dyskomfort spowodowany stanem zdrowia kota. Załatwienie się na miękkiej powierzchni czy po prostu innej niż żwir przynosi kotu lekką ulgę w cierpieniu. W związku z tym, zasikaną kanapę lub odchody na łóżku musimy rozpatrywać również pod kontem pozycji bólowej*.

*Pozycja bólowa jest schematem zachowań kotów, który może powiedzieć nam, iż kot odczuwa ból i wymaga pomocy lekarza weterynarii.

Jeśli sytuacja, że kot załatwia się poza kuwetą powtórzyła się mimo ograniczenia kociego stresu i usunięcia zapachu odchodów koniecznie udaj się z kotem do weterynarza. Dodatkowo, jeśli w moczu zobaczysz krew nie zwlekaj. Zgłoś się do poradni jak najszybciej, najlepiej tego samego dnia!

W przypadku moczu o standardowym kolorze zadzwoń do przychodni weterynaryjnej i umów się na wizytę opisując problem. Prawdopodobnie dostaniesz informację, że w celu m.in. dobrej jakości badań krwi (powinny one zostać wykonane) kot musi być na czczo ok. 9 godzin przed wizytą. Otrzymasz również wskazówki jak pobrać poranny mocz kota.

Podsumowanie badań, jakie powinny zostać wykonane przy załatwianiu się poza kuwetą:

 • badanie moczu
 • badanie krwi (z parametrem nerkowym)
 • jonogram
  Dodatkowo:
 • USG i sprawdzanie stanu nerek
 • sprawdzanie stanu pęcherza

Nie pomiń tej informacji!

Jeśli Twój kot nie jest wykastrowany koniecznie zabierz go na ten zabieg! Brak kastracji nie tylko sprawia, że zwierze męczy się z popędem, ale również powoduje załatwianie się poza kuwetą. Powód: znaczenie terenu. Nie musisz obawiać się tej operacji – jest ona szybka i prosta. Dla dobrego weterynarza nie stanowi problemu. Więcej o kastracji dowiesz się tu – Kastracja, fakty i popularne mity, w które wierzysz.

Kot załatwia się poza kuwetą
„Jeśli mnie nie wykastrujesz nie zdziw się, że zacznę znaczyć teren.”

Jak usunąć zapach moczu z powierzchni? – Zrób to koniecznie, aby zapobiec kolejnej wpadce!

Jeśli zapach moczu pozostanie na powierzchni może to zachęcać inne koty i samego sprawcę zamieszania do załatwiania się w tym samym miejscu. Z tego względu:

 • Zamoczone prześcieradło, pościel, koc lub ubrania jak najszybciej wstaw do prania. Możesz dodać do niego nieco sody oczyszczonej.
 • Materiały, których nie można wyprać potraktuj wodą utlenioną, octem* lub sodą oczyszczoną. Namocz nimi plamę i zostaw do wyschnięcia. Pamiętaj, że niektóre tkaniny mogą ulec odbarwieniu.
 • * zapach octu może być równie nieprzyjemny jak zapach moczu, jednak jest on dobrym neutralizatorem „większego zła” – użyj go do umycia twardych, zanieczyszczonych powierzchni.

Dowiedź się również!

Jak prawidłowo dbać o zęby pupila?

Dlaczego nie warto karmić kota suchą karmą?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content