fbpx

Jaka karma dla kota po sterylizacji?


Główną przyczyną występowania otyłości u kotów jest zły dobór kaloryczności pożywienia. Sterylizacja czy kastracja może zmniejszyć potrzebę ruchu u zwierzęcia, co sprzyja magazynowaniu tkanki tłuszczowej. Czy ten prosty zabieg medyczny zmusza nas do zmiany kociego żywienia? O tym czy wybrać karmę mniej kaloryczną i jak świadomie podejść do tematu żywienia po kastracji – dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy kastracja zmienia charakter? – Jaka karma dla kota po sterylizacji?

Sterylizacja i kastracja to zabieg, który pozwala kontrolować wciąż rosnącą populację kotów. Pomaga on również ograniczyć bezdomność zwierząt, oraz zapobiega wielu chorobom m.in. nowotworom. Po kastracji koty tracą popęd płciowy, który popychałby je do większej aktywności czy większego poziomu agresji. W tym temacie charakter kota może zmienić się na lepsze, o ile agresja czy nadaktywność nie mają swojego dodatkowego źródła.

Niektórzy opiekunowie kotów zaobserwowali, że ich podopieczni stali się bardziej przyjacielscy, zależni od człowieka. To z kolei łączy się w pewien sposób z większą potrzebą odpoczynku, pozostania w okolicy swojego legowiska. Gdy zmniejsza się ilość ruchu kota, konieczne jest zmniejszenie dziennej dawki pożywienia

Jaka karma dla kota po sterylizacji?
Kocia otyłość to poważny problem.

Jak nie dopuścić do otyłości? – Jaka karma dla kota po sterylizacji?

Otyłość u kotów oznacza duży problem. Pod wizualnie miękkim i puszystym – otyłym kotem, kryje się mnóstwo potencjalnych chorób, chociażby z wątrobą czy stawami. Warto zwrócić uwagę na to, że nie spotkamy otyłego, dzikiego kota żyjącego w jego naturalnym środowisku. Sterylizacja nie jest bezpośrednią przyczyną otyłości u kotów. Odpowiedzialne są za nie złe nawyki żywieniowe prowadzone przez właściciela oraz zbyt mała ilość ruchu.

Aby kot nie utył, musimy dostarczyć mu tyle dziennej dawki pożywienia, ile jest w stanie przetworzyć. Jeżeli kot zje puszkę karmy, ale nie będzie miał ruchu – niezużyta energia odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. A jeżeli chodzi o to, jaka karma dla kota po sterylizacji jest najlepsza – tak samo jak przed sterylizacją, warto postawić na pełnowartościową, mięsną karmę.

Zobacz najlepsze wysokomięsne karmy w Furtastic.

Dotychczasowa karma, czy wysokomięsna?

Bez znaczenia, czy kot przeszedł sterylizacje, czy nie – zawsze najlepszym wyborem dla niego będzie karma składająca się z mięsa. Jeżeli Twój kot jest już na karmie tego typu to oprócz zachęcania kota do ruchu nie musisz nic zmieniać. Nie da się jednak ukryć, że jeśli Twój kot je produkty o dużej ilości węglowodanów – jak karmy zbożowe, bezmięsne – otyłość jest u niego najbardziej prawdopodobna.

Trzeba dodać, że koty bardziej najadają się karmą zawierająca mięso. Dlatego ewentualne ograniczenie pożywienia będzie mniej obciążające dla kociej psychiki i organizmu. Oczywiście można również nie zmniejszać ilości karmy, a po prostu zwiększyć ilość ruchu kota.

Jaka karma dla kota po sterylizacji?

Zobacz także:

Pozycja bólowa – trzy pozycje, które komunikują ból u zwierząt
Dlaczego sucha karma dla psa może być szkodliwa?
Sucha karma dla kota – czy jest zdrowa?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content