fbpx

Zakłaczenie u kotów – solidna podstawa tematu. Jaką pastę odkłaczającą wybrać?


Kule włosowe, czyli inaczej pilobezoary powstają na skutek zbierania się w przewodzie pokarmowym połkniętej przez kota sierści. Jeśli sierść nie zostanie wydalona może dojść do poważnego naruszenia zdrowia zwierzęcia, a nawet do jego śmierci. Profilaktyka przeciwko kulom włosowym jest ważną częścią dbania o kota, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem Mruczka o długiej/gęstej sierści. Jaką pastę odkłaczającą wybrać?

Po tym artykule zrozumiesz:

 • Jak powstają kule włosowe?
 • Jakie są objawy zakłaczenia?
 • Co należy zrobić, jeśli podejrzewamy zakłaczenie kota?
 • W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kul włosowych?
 • Jaką pastę na odkłaczenie wybrać? Czy w ogóle ją stosować?

Kule włosowe – jak powstają?

Powierzchnia kociego języka posiada maleńkie, ostrze haczyki. Służą one czyszczeniu futra z powierzchniowego brudu oraz martwej sierści. Kot, nie będąc w stanie wypluć „wyczesanego” językiem futra połyka je, przez co dostaje się ono do jego żołądka.

Zdrowy kot, którego sierść nie wypada w nadmiernym stopniu zazwyczaj radzi sobie z połkniętą sierścią poprzez strawienie jej,
wydalenie z kałem bądź wymiotowanie częściowo przetrawioną sierścią (często wraz z treścią pokarmową).

Bywa jednak, że w przypadku, gdy sierść kota jest długa, gęsta, kot choruje (i ma osłabione są procesy trawienia) lub proces linienia jest zaburzony (kot zdecydowanie za mocno się „sypie” np. poprzez chorobę) sierść znajdująca się w żołądku zbija się w kule i nie może znaleźć ujścia. Kot nie jest w stanie jej strawić, ani wydalić.

Jeśli sfilcowane kule sierści (kule włosowe) będą zalegać w żołądku, dojdzie do podrażnienia jego błony śluzowej, a w konsekwencji powstanie stan zapalny. Kot cierpiał będzie na wrzody żołądka. Dodatkowo, wytworzyć się mogą kamienie kałowe i dojdzie do zaburzeń perystaltyki jelit.

Jeśli kule włosowe spowodują niedrożność jelit przewód pokarmowy kota zostanie zatkany. Taka sytuacja może być na pierwszy rzut oka niezauważalna, natomiast stanowi bezpośrednie zagrożenie życia zwierzęcia.

Jaką pastę odkłaczającą wybrać?

Jakie są objawy zakłaczenia u kota?


Jeżeli zaobserwujesz u swojego kota objawy takie jak:

 • Zaparcia, problemy z wypróżnianiem lub brak wypróżniania
 • Wymioty po jedzeniu i piciu
 • Kaszel, dławienie się (sierść nie daje się zwrócić lub proces przeciąga się w czasie)
 • Apatia, ospałość, kot cały czas śpi
 • Brak apetytu i spadek masy ciała

Możesz podejrzewać, że problemem Twojego pupila stały się nagromadzone w przewodzie pokarmowym kule włosowe.
Nie czekaj na dalsze konsekwencje niepokojących objawów oraz nie działaj na własną rękę. Bezwzględnie udaj się się do lekarza weterynarii. W wypadku poważnie sfilcowanych kul sierści nie pomogą żadne domowe środki. W przypadku kilkudniowego niewypróżniania się, sytuacja powinna być dla Ciebie bardzo niepokojąca.

Po udaniu się do przychodni weterynaryjnej Twój kot zostanie przebadany pod kątem różnych przypadłości. Prawdopodobnie zostanie również wykonane RTG lub USG, dzięki którym lekarz oceni jakie są rokowania zwierzęcia.

W zależności od postępu przypadłości może zostać zalecona operacja w celu usunięcia pilobezoarów lub też wykonana zostanie lewatywa ze specjalnym środkiem w celu zmiękczenia i usunięcia masy włosowej.

Jaką pastę odkłaczającą wybrać? Jaka jest najelpsza?
„Profilaktyka uchroni mnie przed takimi nieprzyjemnościami.”

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kul włosowych – profilaktyka

Dbanie o sierść zwierzęcia

Jaką pastę na odkłaczenie wybrać? Najpierw zajmijmy się podstawą. O prawidłową relacje kota ze szczotką do czesania należy dbać od samego początku przybycia zwierzaka do naszego domu.
Jeśli z jakiś powodów nie udało się nam przyzwyczaić kota do czesania mamy nie mały problem. Czesanie kociej sierści powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Do tego celu najlepiej użyć szczotki lub grzebienia, które bezpośrednio wchodzą w podszerstek skupiając się na dokładnym usunięciu jego martwych części.

Szczególną uwagę należy przyłożyć do pielęgnacji sierści długiej lub bardzo gęstej – to ona (zaraz po wypadającej sierści zwierzęcia chorego) stanowi największe prawdopodobieństwo zbicia się w kule włosowe w żołądku pupila. Jest to naturalnie spowodowane jej większą objętością.

Dużo ruchu i odpowiednie nawodnienie

Ruch bardzo dobrze wpływa nie tylko na kondycje kota i jego wagę, ale także na pracę układu pokarmowego. Rozruszany organizm lepiej pracuje, dlatego zadbaj, aby Twój kot miał odpowiednią dawkę ruchu.

Dorosłe koty potrzebują nieco większej stymulacji, aby zostały zachęcone do zabawy. Leżąca bezwładnie myszka-zabawka nie robi na nich takiego wrażenia jak za młodu, dlatego często znudzone mogą przespać większość dnia.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest przynajmniej 30 minut dziennie aktywnej zabawy z kotem – w tym celu idealnie sprawdzi się wędka z piórkami czy innymi atrakcyjnymi dla kota dodatkami. Dodatkowo, jeśli posiadasz jednego kota koniecznie przemyśl adopcję drugiego – futrzaki będą bawić się razem co znacząco wpłynie na ich samopoczucie.

ojej jaką pastę odkłaczającą wybrać?

Jeśli chodzi o nawodnienie sprawa wygląda podobnie. Gdy organizmowi brakuje wody (np. gdy podajemy kotu suchą karmę)- zwyczajnie nie funkcjonuje tak dobrze jak powinien. Dlatego zadbaj o nawodnienie swojego kota podając mu wyłącznie mięsną, mokrą karmę lub BARF.

Suche karmy oprócz tego, że są wysoko-przetworzone, posiadają szkodliwe zboża i bardzo małą ilość wody, przez co kot jest odwodniony. Sucha karma (odwodnienie) jest również przyczyną obciążenia nerek, a w konsekwencji ich choroby.

Więcej na temat suchych karm przeczytasz tu: Jak zapobiec skutkom karmienia suchą karmą?

Pasty odkłaczające, karmy i przysmaki odkłaczające dla kota – czy warto?

Pasty odkłaczające

Jaką pastę odkłaczającą wybrać jako profilaktykę? Pasty odkłaczające, nawet jeżeli są produktem weterynaryjnym często posiadają długi skład, którego elementy są zupełnie nieadekwatne do roli, jaką ma posiadać pasta odkłaczająca. Profilaktykę należy zacząć od innej strony.

Rolą długotrwałej profilaktyki odkłaczania kota jest po pierwsze wzmocnienie organizmu, aby radził sobie ze strawieniem sierści. Pomogą w tym odpowiednia dieta, ruch i nawodnienie.

Drugi punkt to bardzo ważna forma zapobiegania powstawania kul włosowym. Jest to podawanie kotu trawy. Zielona trawa dla kota (taka jak delikatne źdźbła owsa, pszenicy czy jęczmienia) powinna być jedyną formą zboża przyjmowanego przez koty. Odpadają zatem wszelkiego rodzaju słody/produkty pochodzące z ziaren zbóż stanowiące skład wielu past odkłaczających. Nie nadają się one do podawania na dłuższą metę.

Jaką pastę na odkłaczanie wybrać? żadną!
Jaką pastę na odkłaczanie wybrać? Najlepiej wybrać trawę!

Trawa (jak każde inne zboże) nie ulega strawieniu przez mięsożernego kota. W połączeniu ze sfilcowaną sierścią ułatwiła zwymiotowanie i tym samym pomogła kotu w pozbyciu się zalegającej w żołądku, niebezpiecznej treści.

Źdźbła trawy są jedzone także przez dzikie koty. Ten odruch stanowi naturalną część kociego dbania o swój organizm.

Ciekawostka!

W tramach pomocy z wydaleniem zalegającej sierści można raz na jakiś czas podać kotu łyżkę tłuszczu. Większy poślizg ułatwi defekację kulom włosowym- jeżeli zalegają. W tej profilaktyce sprawdzi się smalec gęsi lub kaczy. Uwaga! Nie zastąpi on trawy dla kota!

Przejdźmy do składu past odkłączających – Jaką pastę dla kota wybrać? Kiedy jest już konieczna?

Vetexpert TrichoCat
Skład:
syrop glukozowy, cukier, wazelina, ekstrakt słodowy, olej słonecznikowy, olej parafinowy, drożdże.

Gimpet Kase-Paste pasta z serem i biotyną dla kota 
Skład
: produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, drożdże, mleko i pochodne mleka (4% ser).

Beaphar Duo Malt Paste
Skład:
Oleje i tłuszcze, mleko i produkty mleczne, produkty pochodzenia roślinnego (Malt extract 12%, MOS 1%), drożdże, minerały.

Dolfos LINTOFF PASTE
Skład
: słód, melasa z trzciny cukrowej, olej sojowy, dekstroza jednowodna, olej z ryb.

Jak można łatwo zauważyć, składy past, które mają spełniać prostą rolę posiadają udziwniony, długi skład.

Cukier, wazelina (oleje parafinowe), produkty mleczne, tajemnicze produkty pochodzenia roślinnego, słody lub syropy glukozowe są produktami niedopuszczalnymi dla spożycia przez koty – nie powinny stanowić części, ani dodatku do diety kota. Niestety, składniki te są podstawą dużej większości (o ile nie wszystkich) past odkłaczających.

Podobna sytuacja dotyczy karm i smakołyków odkłaczających. Niestety w tym artykule nie będziemy opisywać składów tego typu produktów, jednak zazwyczaj są to mocno zbożowe, suche, wysoko przetworzone karmy z małym dodatkiem produktu mającego wspomagać profilaktykę zapobiegającą kulom włosowym.

O ile produkty te miałyby dobry skład, opierający się na mięsie, moglibyśmy zastanawiać się nad podawaniem tego typu pożywienia naszemu kotu. Zazwyczaj sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, a jak wiadomo żadna zbożowa karma nie jest opłacalna ani zdrowa.

Dla naszego kota, jak i dla naszej kieszeni najlepiej będzie inwestować w dobrą, mięsną karmę, a ochroną przeciw kulom włosowym można zając się osobno – naturalnymi sposobami 🙂

Naturalnym, tanim, a przede wszystkim zdrowym sposobem na zapobieganie kulom włosowym jest podawanie kotu trawy, gęsiego smalcu, dbanie o jego nawodnienie oraz zapewnienie mu ruchu.

Tłuszcz gęsi sadełkowy

Dostępny jest praktycznie w każdym większym markecie i sklepie internetowym ze zdrową żywnością. Jego cena jest stosunkowo niska, waha się między 7-30 zł w zależności od pojemności słoiczka. Możemy podawać po jednej łyżeczce smalcu raz w tygodniu lub po pół łyżeczki co parę dni.

Większa ilość tłuszczu w diecie nada poślizgu kłaczkom, które utknęły w kocim żołądku.

Należy pamiętać, aby nie przesadzić z podawaniem tego smakołyku – zbyt duża ilość gęsiego smalcu może obciążyć trzustkę, a w niektórych wypadkach może spowodować biegunkę.

Zielona, delikatna trawa

Tak jak już wspominaliśmy, bardzo dobrym produktem na odkłaczanie jest trawa. W naturze koty, ale i psowate i inne radzą sobie tak z zalegającymi w żołądku kłaczkami. Instynktownie jedzą trawę, aby pomogła im w zadbaniu o swój przewód pokarmowy. Być może dyskomfort w żołądku samoczynnie popycha ich do takiego działania.

Trawa dla kota należy do tanich produktów. Delikatne (ważne, aby trawa nie miała ostrych krawędzi) źdźbła owsa, pszenicy czy jęczmienia możemy zasiać sami.
Jednak możemy nabyć ją również w formie zestawu do zasiania trawy lub kupić już wyrośniętą, zieloną trawę w doniczce. Kot może mieć do niej dostęp przez cały czas, jednak jeśli nie ma takiej możliwości możemy podawać mu ją przynajmniej raz w tygodniu.

Podsumowanie – Jaką pastę odkłaczającą wybrać? – postawy wiedzy

 • Kule włosowe powstają przez połkniętą podczas mycia sierść, która nie może zostać strawiona.
 • Jeżeli zauważymy u swojego kota zaparcia, problemy z wypróżnianiem lub jego brak, wymioty po jedzeniu i piciu, kaszel, dławienie się, apatie, ospałość, brak apetytu i spadek masy ciała – możemy podejrzewać, ze kot jest zakłaczony.

  Należy w tej sytuacji niezwłocznie udać się do weterynarza. W przypadku zlekceważenia objawów może dojść do śmierci kota.
 • Profilaktyka przeciw kulom włosowym jest bardzo ważna, szczególnie u kotów o gęstej lub długiej sierści.
 • Pasty odkłaczające oraz karmy odkłaczające nie są dobrym wyborem ze względu na ich zły skład w którym nierzadko znajdziemy wymyślne, niepotrzebne składniki szkodzące kotu.
 • Najlepszym sposobem na dbanie o przewód pokarmowy kota jest podawanie mu kociej trawy i łyżki tłuszczu gęsiego raz w tygodniu. Dodatkowo warto zadbać o nawodnienie pupila i zagwarantować mu odpowiednią ilość ruchu.

Zobacz także:
Karmy marketowe szkodzą. Dowiedź się dlaczego.
Jak 30 minut zabawy wędką wpłynie na zdrowie Twojego kota?
Jak karmiąc zdrowo zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content