fbpx

Strach psa przed fajerwerkami, petardami i hukiem – Fobia dźwiękowa


To już ostatni gwizdek, aby pomóc swojemu psu poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami w ten hałaśliwy, sylwestrowy czas. Zasadniczo im wcześniej zaczniemy przygotowania, tym lepiej! Z tego artykułu dowiesz się, jak zminimalizować stres prostymi sposobami oraz jak zadbać o bezpieczeństwo psa w sylwestrową noc.

Co zrobić, by zapobiec wystąpieniu fobii dźwiękowej u psa?

Nie od dziś wiadomo, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie, dlatego więc prawidłowa socjalizacja szczeniaka zminimalizuje ryzyko pojawienie się fobii w jego późniejszym życiu. Młody psiak jest przyzwyczajany że to, co się dzieje w jego otoczeniu jest normalnością i w żaden sposób mu nie zagraża.

Szczenię poddane socjalizacji uczy się radzić sobie z trudnymi dla niego emocjami, dlatego ważne, aby w okresie dojrzewania maluch poznał wiele bodźców zewnętrznych. Jeśli Twój młody psiak nigdy nie był socjalizowany koniecznie zapisz go na szkolenie lub psie przedszkole!

Jak pomoc przetrwać sylwestra dorosłemu psu?

Pierwszą metodą jest odwrażliwianie zwierzaka na stresujące go bodźce. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie jednak warto skorzystać z pomocą behawiorysty.

Niepokojące odgłosy wybuchów odtwarzane przez głośniki (początkowo przy niskim natężeniu) łączymy z przyjemnymi dla psa czynnościami – zabawą, drapaniem czy częstowaniem go ulubionymi smakołykami.  Stopniowo zwiększamy natężenie dźwięku. Pamiętaj, aby nagradzać psa tylko w momencie, kiedy nie okazuje nerwowości.

Trening ten jest pracą nawet na parę miesięcy, dobrze więc zacząć jak najszybciej. Pamiętaj, by sesje treningowe były krótkie lecz miały dużo powtórzeń- w ten sposób nie zanudzisz psa.

Psy wojskowe są szkolone, aby pracować mimo huku i wystrzałów, ale inne psiaki również mogą przyzwyczaić się do nieprzyjemnych dźwięków.

Kamizelki przeciwlękowe dla psa

Specjalna kamizelka, która równomiernie opina psi korpus może dobrze wpłynąć na uspokojenie psa; poprawia jego równowagę emocjonalną i zmniejsza poczucie zagrożenia. Efekt przytulenia możemy uzyskać także wykonując prowizoryczną kamizelkę, poświęcając swoje rajstopy czy leginsy- wystarczy wyciąć w nich otwór na łapy.

Kamizelka jest sprawą indywidualną, dlatego niektóre psy będą czuły się osaczone, gdy coś będzie opinać się ich korpus. Zwykle dyskomfort z powodu kamizelek czują starsze psy, które nie są przyzwyczajone do noszenia psich „ubrań”, a uczucie jakie u nich powodują może kojarzyć się im z trzymaniem przez przeciwnika.

W sytuacji gdy widzisz, że kamizelka powoduje nasilenie objawów, natychmiast ją zdejmij.

Owinięcie psa bandażem

Sposób ten może okazać się lepszym pomysłem niż kamizelka, ponieważ bandaż przypomina raczej szelki niż opinające ubranie.

Elastyczny bandaż owijamy przez klatkę piersiową psa, krzyżujemy go nad szyją i pod psim brzuszkiem, a następnie wiążemy kokardę na plecach psa.

Jeśli pies nie czuje się dobrze w bandażu, zdejmij mu go. Czas w jakim pies powinien być w bandażu nie powinien go do niego przyzwyczaić, ponieważ wtedy nastąpi zanik efektu uspokajania. Dla starszych psów zastosuj krótkie sesje 2-3 razy dziennie po 10-15 minut.

Masaż psa techniką TTouch 

Masaż wykonujemy regularnie, najlepiej zacząć już parę dni przed stresującym dniem. Świetnie utrwala on więź psa z opiekunem i buduje zaufanie. 

„Czym jest TTouch? – poniżej przetłumaczyliśmy dla Was oryginalne grafiki TTOUCH

TELLINGTON TTOUCH to system delikatnego masażu i ćwiczeń ruchowych które pozytywnie wpływają na zachowanie i dobrostan psów. TTouch bazuje na wzajemnej współpracy co pogłębi relację między psem i jego właścicielem.

CLOUDED LEOPARD TTOUCH to podstawowa wersja wszystkich masaży TTOUCH. Nazwa ta obrazuje w jaki sposób dłoń powinna dotykać ciała – wszystkie palce zataczają delikatne ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara. Ten sposób masażu podnosi świadomość i zwiększa umiejętność uczenia się psa. Udowodniono również, że jest bardzo skuteczny w przypadkach nerwowych i niespokojnych psów. Zwiększa ich pewność siebie w nowych i trudnych sytuacjach.

THE EAR TTOUCH to jedna z najważniejszych rzeczy jakie możesz zrobić dla swojego psa! Na uszach znajdują się punkty witalne, które podczas stymulacji przynoszą wiele pozytywnych efektów. Masaż uszu TTOUCH jest szczególnie ważny w sytuacjach awaryjnych, w trakcie szoku czy dużego stresu. Ten rodzaj masażu pomoże psu zrelaksować się, zredukować stres, ponadto poprawia trawienie, redukuje zmęczenie oraz objawy choroby lokomocyjnej.

THE BODYWRAP to technika bandażowania psa, która sprawia, że pies „wraca do siebie” i nabiera dystansu do sytuacji w której się znajduje. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku psów z fobią dźwiękową, nerwowych, hiperaktywnych lub doświadczających ataków paniki podczas jazdy samochodem. The Bodywrap pozwala psu poczuć stabilność w przestrzeni która go otacza. Schemat owijania bandażem został pokazany na grafice powyżej.

Masaż Ttouch posiada również dodatkowy bonus dla psów, które ciągną na smyczy:

THE BALANCE LEAD to prosta technika mająca na celu pomóc psu wyrównać tempo chodu względem opiekuna, gdy pies ciągnie na smyczy. Wówczas szyja psa jest odciążona, a siła opiera się bardziej na jego klatce piersiowej co z kolei powoduje przeniesienie obciążenia na łapy. Dzięki temu pies ciągnący nie dusi się tylko samoczynnie się hamuje. Jak widać na poniższym filmie, szelki dla psa easy-walk mogą być zastąpione ulubioną smyczą psa i właściciela.

Trening psa metodą Tellington TTouch

Zajęcie czasu poprzez zabawę i rozładowanie napięcia u psa

Psy mogą rozładowywać zgromadzone w sobie napięcie poprzez gryzienie. Z tego względu warto udostępnić im smaczne, wytrzymałe gryzaki, które zajmą naszego psa. Już 20 minut dziennie może skutecznie rozładować negatywne emocje czworonoga. 

Aby wyjątkowo skupić uwagę Twojego psa na gryzaku, polecamy oryginalny gryzak CHURPI, wykonany z twardego, aromatycznego, himalajskiego sera bez laktozy. 

Pamiętaj!

Jeśli pies odmawia gryzaka czy smakołyków lub co gorsza w sylwestrową noc w ogóle nie ma zamiaru jeść oznacza to, ze jego poziom stresu jest na bardzo wysokim poziomie. Rozważ wtedy wspomaganie się farmakoterapią. Wśród wielu ludzi może ona budzić niepokój, jednak nie musimy się jej obawiać, jeśli przepisana jest przez zaufanego lekarza weterynarii. 

Bezpieczne miejsce, czyli daj psu wejść gdzie chce 

Daj psu wolną łapę co do wyboru miejsca kryjówki. Jeśli ma ochotę schować się w wybrane przez siebie miejsce pozwól mu na to oraz postaraj się, aby owa kryjówka była dobrze osłonięta. Zadbaj także o to, aby zminimalizować przedostanie się nieprzyjemnych dźwięków i rozbłysków do domu, zasłaniając okna np. grubym kocem– zahamuje on dostawanie się hałasu do pomieszczenia.

W pomieszczeniu gdzie przebywa pies zostaw włączone światło i telewizor czy inne źródło dźwięku.

Wspieranie psa podczas sylwestra

Twój pies jest istotą czującą emocje podobnie jak człowiek i jeżeli jesteście ze sobą blisko to jak najbardziej potrzebujące on Twojego wsparcia. Możesz dotykać go (jeśli czujesz, że mu to pomaga), głaskać, zaprosić go pod wspólny kocyk, natomiast postaraj się zachować spokój. Dodatkowo pamiętaj:

  • Nie wydawaj pełnych czułości dźwięków, gdyż pies może odebrać to jako skomlenie ze strachu, a to patrząc na Ciebie widzi jak należy się zachowywać w danym momencie. Zwracaj się do swojego pupila spokojnie, z pewnością siebie, tak jak zawsze. 
  • Staraj się nie głaskać psa w momencie, gdy panikuje – nagradzasz w ten sposób jego stan i dajesz znać, że jest się czego bać.

Bezpieczeństwo podczas spacerów z psem w Sylwestra

Postaraj się, aby wyprowadzać psa, gdy na zewnątrz jest jeszcze widno. Jeśli masz taką możliwość załóż psu i szelki i obroże, na których umieszczone będą adresatki – gdyby pies zerwał się z szelek, na jego szyi zawsze pozostanie obroża z adresatką, dzięki której łatwiej będzie mu wrócić do domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie także wyprowadzanie psa po znanych mu terenach, tak, aby w razie czego znalazł drogę do domu – jeśli oczywiście strach nie spowoduje ucieczki w nieznane rejony.

Dobrym pomysłem jest również zachipowanie psa. Koszt takiego zabiegu waha się od ok. 30 do 50 zł, jest szybki i jednorazowy, a pozostawia pewność, że pies zostanie rozpoznany jako Twój, gdy tylko trafi do schroniska czy przychodni weterynaryjnej.  Jeśli Twój pies już ma chipa, upewnij się czy jest on sprawny, a dane w bazie danych są aktualne. 

Ważne! 

Aby zupełnie wyeliminować strach psa konieczne będzie skorzystanie z usług behawiorysty, wskazane w tym artykule punkty są środkami doraźnymi. Pomoc specjalisty może okazać się jedyną drogą do rozwiązania problemu.

Pamiętaj o socjalizacji szczeniaka. To podstawa, jeśli chcesz zaoszczędzić swojemu psu kłopotów!

Zobacz także:
Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?
Czy karme marketowe są zdrowe?
Jak zrobić dobre zdjęcie adopcyjne?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content