fbpx

Rasy psów z włosem. Potężna dawka informacji.


Pies z włosem i rasy psów z włosem to najczęściej wyszukiwane frazy odnośnie psów towarzyszących. Wiele osób posiadających Yorka, Shih Tzu czy Pudla twierdzą, iż okrywa włosowa ich psa znacząco różni się od tej, jaka zdobi psy innych ras. Utarło się, że psom z „włosem” przypisuje się także wartości hipoalergiczne. Najwyższa pora objaśnić prawdę od A do Z!

Z artykułu dowiesz się:

 • Na czym polega różnica między sierścią, a włosem?
 • Jaka jest różnica między okrywą włosową psów tzw. z włosem, od tych „z sierścią”?
 • Czy sierść psa może uczulać?
 • Dlaczego niektóre psy nie gubią sierści?
 • Dlaczego futro psów „z włosem” rośnie stale, a zwykła sierść tylko do pewnej długości?

Czy wiesz czym tak na prawdę jest sierść, a czym włos?

Sierść to nazwa okrywy włosowej charakterystyczna dla wszystkich ssaków. W zależności od gatunku ssaka nazywa się ją inaczej. Dzik będzie mieć szczecinę, okrywa włosowa człowieka nazwana została włosami, natomiast prawidłowa nazwa określająca futro psów czy kotów to sierść. Dodatkowo potocznie włosem możemy nazwać pojedynczą łodygę dowolnej okrywy włosowej.

Ciekawostka:

W języku angielskim nie ma jednoznacznego odpowiednika słowa sierść. Występuje za to słowo „fur” określające futro ssaków, oraz „coat” określające ogólnie okrywę włosową. Określając sierści psa lub kota używa się zwrotu „dog’s hair, cat’s hair”. Nazewnictwo to dotyczy nie tylko yorków.

Owłosienie ciała u żadnego ze ssaków nigdy nie różni się jeżeli chodzi o jego podstawowy budulec. Włos, szczecina czy sierść zawsze zbudowane są z białka zwanego keratyną oraz są zrogowaciałym wytworem naskórka. Jednak różnicę stanowi proporcja rdzenia do kory, struktura rdzenia oraz przekrój włosa. Ten zależy od tego, czy włos jest kręcony, prosty czy falowany).

Medycyna Wet, 53 (9) 1991

Pojedynczy włos każdej rasy psa – Yorka czy Owczarka Kaukaskiego posiada taką samą strukturę rdzenia włosa i stosunek rdzenia do kory włosowej. Różnica w budowie polega jedynie na porowatości łusek włosowych (rasy gładkowłose lub szorstkowłose posiadają inną porowatość włosa) oraz przekroju włosa. Kręcona sierść w przekroju będzie owalna, bardziej spłaszczona, natomiast prosta, gruba sierść będzie w przekroju przypominała okrąg.

Nie ma za to podziału na psy z włosami o budowie włosów człowieka i budowie sierści „zwyczajnego psa”.
Możemy mówić jedynie o podobiźnie budowy włosa ogólnie wszystkich psów do włosa człowieka. Taki sam będzie (jedynie) kształt przekroju. Pudel o kręconej sierści będzie miał taki sam przekrój włosa co właściciel fryzury afro, a włos z szaty okrywowej charta o prostej sierści – taki sam jak osoba o prostych włosach.

Włosy Europejczyków zazwyczaj są lekko falowane, natomiast włosy Azjatów naturalnie występują jako grube i proste. Włosy afrykańczyka, które tworzą burze poskręcanych loków w przekroju poprzecznym pokażą się jako owalne.

Największą, zauważalną gołym okiem różnicą w strukturze sierści psów jest obecność lub brak podszerstka. Psy niektórych ras nie posiadają podszerstka. Dzięki temu ich sierść wygląda bardziej „ludzko”, nigdy jednak nie jest takim samym włosem jakie posiadają ludzie.
Dlaczego mimo to należny skracać sierść yorków tak jak ludzkie włosy dowiesz się poniżej.

Czy rasy psów z włosem istnieją? Wyróżniamy poszczególne rodzaje okrywy włosowej psów:

Psy długowłose o gęstym podszerstku:

Szata psów składa się z warstwy zewnętrznej okrywowej i wewnętrznej puchowej. Puch, znajdujący się pod pierwszą warstwą sierści czyli podszerstek jest gęsty i miękki. Jest on głównym powodem ubrudzonych sierścią mebli czy ubrań, ponieważ jest on często wymieniany. Dłuższe włosy okrywowe są sztywne i mniej delikatne. Właścicielami takiej szaty są: Pomeranian, Alaskan Malamute, Samoyed.

Psy krótkowłose o gęstym podszerstku:

Również dwuwarstwowa, krótka, ale gęsta szata zdobi m.in psy rasy Labrador retriever. Wymaga ona częstego szczotkowania, aby usunąć martwy podszerstek, który przy braku pielęgnacji prędzej czy później znajdzie się na dywanie.

Psy długowłose o rzadkim podszerstku lub jego minimalnej ilości:

Właścicielami tej szaty są pupile, o które toczy się wojna, ze względu na nieprawidłowe nazywanie ich psami posiadającymi „ludzkie włosy”. Yorkshire terrier, Maltańczyk, Shih Tzu czy Pudel posiadają znikomą ilość podszerstka. Jednak ich pierwsza, widoczna warstwa sierści nadal posiada właściwości takie jak u każdego innego psa. Dodatkowo, wierzchnia okrywa włosowa u każdego psa wypada minimalnie, ponieważ to warstwa puchowa, czyli podszerstek stanowi problem linienia”kłaczków”. Przy psach z małą ilością podszerstka problem ten jest znacznie mniejszy.

Rasy psów z włosem to złe nazewnictwo. Zastąp je zwrotem „psy bez podszerstka”.

Psy krótkowłose o skąpym podszerstku:

Mops, Bulldog francuski czy Jamnik krótkowłosy nie wymagają codziennego szczotkowania. Ich sierść jest krótka i rzadka. Druga, wewnętrzna warstwa sierści, czyli podszerstek jest u nich znikomy natomiast zewnętrzna sierść jest sztywna w dotyku. Psy tych ras, tak samo jak popularne psy do towarzystwa typu Yorkshire terrier nie stanowią problemu w kwestii bałaganu. O ile ich zdrowie jest w dobrej kondycji unikniemy „sypania się” sierści.

Rasy psów z włosem czyli bez podszerstka to też mopsy!

Ostatnie, psy szorstkowłose:

Psy szorstkowłose jak m.in Jamniki szorstkowłose, Foksterier, Border terrier, Terrier walijski posiadają twarde, szorstkie włosy z tendencją do zwijania się. Ich sierść jest wysokoporowata i dla podtrzymania wzorowej szaty należy utrzymywać ją w jej specyficznej jakości. Psy te posiadają podszerstek, który dla dobrego wyglądu wymaga trymowania.

Czy sierść psa może uczulać?

Badania naukowe są jednoznaczne. Sierść psa nie uczula. Za reakcje alergiczne tj. kichanie, swędzenie oczu, wysypki, duszności i możliwy wstrząs anafilaktyczny odpowiadają przede wszystkim: złuszczający się naskórek zwierzęcia, ślina (a dokładniej zawarte w niej białka), mocz i kał zwierząt. Nie ma więc psów z hipoalergiczną sierścią lub takich, które nie gubią naskórka czy nie posiadają w ślinie uczulających białek.

Dlaczego więc nie mam objawów alergii przy psie „z włosem”?

Jedną z przyczyn dla których złuszczony naskórek psa odpada, jest to, że pies linieje. Jedną z przyczyn linienia jest posiadanie podszerstka. Dodatkowo to on w głównej mierze powoduje „zakłaczenie” domu sierścią (wypada warstwa wewnętrzna puchowa). Warstwa zewnętrzna okrywowa (czyli ulubiony przez niektórych „włos”, lub po prostu „ta dłuższa” warstwa sierści) wypada dużo rzadziej. Jeśli jesteśmy opiekunami psa „z włosem” wówczas na podłodze znajdujemy jedynie długie i stosunkowo grube włosie.

Zatem skoro pies z małą ilością podszerstka gubi go mniej, gubi także mniej uczulającego naskórka. Jeśli alergia nie jest bardzo agresywna możemy przy takim psie czuć się lepiej niż przy psie z pełnym podszerstkiem. Nie czyni to jednak psa hipoalergicznym. Alergia w dalszym ciągu może (ale nie musi) wystąpić.

Innym czynnikiem może być przekonanie, czyli po prostu efekt placebo, który oszukuje nasz organizm. Jesteśmy twardo przekonani, że skoro pies nie ma podszerstka to nas nie uczuli. Faktycznie w niektórych przypadkach nie robi tego mimo, że liże nas po twarzy – gdzie widząc psa ze „zwykłą” okrywą włosową zaczynamy automatycznie kichać.

Ważne!

Nie istnieją psy, które nie uczulą osób z silną alergią. Pamiętaj, że uczula przede wszystkim naskórek i ślina. Jeśli pies znajomej nie powoduje u Ciebie uczulenia, nie oznacza to, że gdy wprowadzisz do domu psa nawet i bez sierści to nie spowoduje on uczulenia. Powodem będzie stały, bliski kontakt z jego naskórkiem i śliną psa. Przed zaadoptowaniem psa koniecznie poddaj się dokładnym badaniom alergicznym.

Dlaczego niektóre rasy psów nie gubią sierści? – rasy psów z włosem

Tak jak wcześniej wspominaliśmy. Wszystkie psy gubią sierść. Jednak główną przyczyną sierści w kawie, na dywanie, na łóżku i generalnie – wszędzie, jest podszerstek, który to wypada w dużo większej mierze niż warstwa zewnętrzna okrywowa sierści. Co za tym idzie, im pies mniej ma podszerstka tym w mniejszej mierze sierści może roznosić się po domu.

Dlaczego futro psów „z włosem” rośnie stale – jak ludzkie włosy, a zwykła sierść tylko do pewnej długości?

Argument ten, może wydawać się słuszny jedynie jeżeli nie znamy cyklu wzrostu włosów w organizmie. Długość sierści, włosów ludzkich czy szczeciny określona jest genetycznie.

Włosy ludzkie nie rosną w nieskończoność, a do pewnego – określonego przez genetykę – momentu. Limit wzrostu włosa dotyczy każdego zwierzęcia, nie zależnie czy jest to człowiek, kot, pies czy szympans. Cykl życia włosa ma tu kluczową rolę.

Anagen, to faza stałego wzrostu włosów. Katagen, to faza przejściowa, kiedy ciało powiadamia włosy, aby te przestały rosnąć. Natomiast telogen to okres, gdy mieszek włosowy odpoczywa i żaden nowy wzrost nie występuje. Prowadzi to do ostatniej fazy – egzogen, podczas której owłosienie zaczyna wypadać, aby ponownie rozpocząć cykl wzrostu.

Podsumowując, okrywa włosowa rośnie do momentu, kiedy włos skończy cykl swojego wzrostu. Cykl wzrostu sierści psów rasowych bez podszerstka został zmodyfikowany tak, aby był on jak najdłuższy. Wielbiciele ras, których wzorzec ma posiadać długą sierść uwielbiają dbać o jej wygląd. Jednak długi cykl wzrostu sierści psa nie ma związku z jej rzekomą budową, taką samą jak budowa włosa człowieka.

Ciekawostka

Sam cykl wzrostu włosa jest zróżnicowany nie tylko u różnych ras psów czy gatunków zwierząt, ale także na różnych obszarach ich ciała. Dlatego też ludzkie brwi czy owłosienie nóg rośnie krócej (jest to okres od 30 do 45 dni) , niż włosy na głowie (od 2 do 7 lat)

Podsumowując wiadomości zawarte w artykule Rasy psów z włosem:

 • Okrywa włosowa ssaków posiada nazewnictwo, przypisane jedynie poszczególnym gatunkom zwierząt. Z góry nieprawidłowym stwierdzeniem jest nazwanie włosów człowieka szczeciną, czy sierści psa włosami.
 • Włosem prawidłowo nazwiemy jedynie sierść czy szczecinę w liczbie pojedynczej.
 • Sierść psów dzieli się na dwie warstwy: warstwę zewnętrzną okrywową i warstwę okrywową puchową. Psy ze znikomą ilością ostatniej warstwy nazywamy psami bez podszerstka – są to yorki, maltanczyki, dobermany itd.
 • Budowa łodygi sierści psa z podszerstkiem nie rożni się od budowy sierści psa bez podszerstka.
 • Nie istnieją psy hipoalergiczne, ponieważ uczula naskórek i ślina zwierzęcia. Nie istnieje pies, który nie gubi naskórka i nie posiada w ślinie typowym dla psów białek, mogących być przyczyną uczulenia.
 • Psy bez podszerstka tak samo jak psy z podszerstkiem gubią sierść, jednak (jeśli są w pełni zdrowia) w znacznie mniejszej ilości, ponieważ główną przyczyną linienia jest wypadanie podszerstka.
 • Długość sierści psów, których szata wymaga przycinania ma genetycznie uwarunkowany czas wzrostu. Faza życia włosa u niektórych ras jest dłuższa niż u innych, jednak nie czyni jej to włosami. Jeżeli mielibyśmy nazywać owłosienie ciała ze względu na ich genetycznie uwarunkowaną długość musielibyśmy nazywać nasze brwi czy owłosienie nóg sierścią 🙂

Zobacz także:
Czemu sucha karma NIE czyści zębów?
Czy psy raz ozdobnych mogą jeść mięso?
Dlaczego polecamy gryzaki dla psów?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

2 thoughts on “Rasy psów z włosem. Potężna dawka informacji.

 1. Skoro linienie to wypadanie puchowego podszerstka, nie samego włosa okrywowego (który wypada podobno w znikomej ilości), dlaczego, mając shih-tzu, nie znajdowałam na dywanie czy meblach puchu, ani włosów, a mając rottweilera (z podszerstkiem) czy bullterriera albo staffika, w całym domu jest pełno ich włosów okrywowych, nie podszerstka? Psy mam od kilkudziesięciu lat i o ile przy wyczesywaniu, rzeczywiście na grzebieniu czy szczotce zostaje większość podszerstka, o tyle przy sprzątaniu podłogi, zawsze jest kupka włosów okrywowych (poza shih-tzu, któremu ten włos faktycznie wypada w ilościach podobnych do włosa ludzkiego, a więc sporadycznie).

  1. Włosy ludzkie nie wypadają sporadycznie – codziennie gubimy ich w ilości, która odpowiada cyklowi życia naszych włosów. Natomiast najczęściej widzimy włosy wypadające jedynie z głowy, które niekoniecznie wypadają jedynie przy czesaniu 🙂 Odpowiadając na pytanie czemu znajduje Pani w domu więcej sierści rottka niż shih-tzu – począwszy od faktu, że rottek jest o wiele większym psem, a więc również i sierści ma więcej możemy rozciągać rozważania o sposób żywienia obydwu psów, który ma wpływ na wypadanie sierści. Dlaczego znajduje Pani więcej włosów okrywowych rottka niż jego podszerstka – trudno mi obiektywnie ocenić Pani obserwacje, sierść okrywowa również posiada cykl życia (wzrostu), a podszerstek jest dodatkowo lżejszy i mniej widoczny. Może na tym polega problem 🙂

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content