fbpx

Czy pies może jeść makaron?


Czy makaron powinien być częścią diety psa? Czy jest zdrowym uzupełnieniem do karmy? Ten produkt, wytwarzany na bazie mąki i wody jest tani i powszechnie dostępny. W diecie, ze względu na obecność skropi stanowi źródło węglowodanów. Czy w takim razie dodawanie go do psich posiłków ma sens? Czy pies może jeść makaron?

Domowe jedzenie – czy służy psu?

Domowe gotowanie czy gotowe karmy? Dawniej, przede wszystkim w biedniejszych rejonach, psiaki spożywały głównie posiłki składające się z tanich wypełniaczy jak kasza czy wspomniany wyżej makaron. Nikt jednak nie przejmował się ich psim zdrowiem na tyle, by obserwować skutki takiego żywienia. Dzięki dzisiejszej wiedzy odnośnie dietetyki zwierzęcej wiemy, że najzdrowszą dietą jest ta zbilansowana. Zarówno u ludzi, jak i u psów.

Czy można stworzyć zbilansowaną dietę w domu? Jeżeli posiadamy wiedzę na ten temat – jak najbardziej. Jednak wymaga to sporo wysiłku i nauki odnośnie diety RAW czy BARF. Właśnie te diety przygotowujemy własnoręcznie, nowymi sposobami – w alternatywie do starodawnego karmienia psa ryżem z marchewką 🙂 Dla wnikliwych: w dietach tych nie występuje makaron czy inne zbożowe produkty.

Czy pies moze jeśc makaron

Czy pies może jeść makaron?

Makaron, w związku z tym, że jest bogaty w węglowodany – kwalifikuje się do produktów o dużej kaloryczności. Nie wolno w żadnym wypadku zastępować nim mięsa. Pies, jako drapieżnik przede wszystkim potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego. Wysokomięsne karmy dla psa są tu najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy wzbogacić dietę pupila o składniki roślinne, znacznie lepiej jest wybrać niedużą ilość warzyw jak bataty czy marchewka.

Kolejną sprawą odnośnie makaronu jest to, że produkowany jest on ze zboża (coraz częściej również w wersji ze strączków). Żaden z tych składników nie jest wskazany dla psów. Większość psiaków ma problemy z trawieniem dużej ilości węglowodanów. Dodatkowo wspomniana już wyżej otyłość to główny problem zwierząt mięsożernych, które spożywają karmy ze zbożem.

Czy wiesz jak wybrać zdrową karmę dla psa? Kliknij tu!

Czy można poczęstować psa makaronem?

Czy pies może jeść makaron, zupełnie sporadycznie? I tutaj nie jest to kwestia jednoznaczna. Oczywiście nasz psiak nie przytyje od jednej rurki makaronu penne, podanego mu pomiędzy przygotowywaniem naszego posiłku. Nie mniej zboże może uczulać. Musimy więc mieć na uwadze to, czy nasz psiak nie cierpi np. na gazy po zjedzeniu pewnej ilości makaronu. W zależności czy występuje alergia i jak bardzo jest ona nasilona – po zjedzeniu makaronu nasz psiak może czuć się gorzej.

Na pewno należy również zwrócić uwagę na to, by nie częstować psa makaronem, który zamoczony jest w sosie. Większość sosów zawiera cebulę czy mleko – szkodliwe dla psów produkty. Warto również zwrócić uwagę na behawioralny czynnik karmienia psiaka makaronem. Jeżeli robimy to w pobliżu blatu kuchennego czy stołu, pies z pewnością będzie nasilał „żebranie” o jedzenie w tych miejscach.

czy pies moze jesc makaron

Zobacz także:

Ranking karm Furtastic dla psów!
Dlaczego sucha karma jest szkodliwa dla psa?
Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content