fbpx

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?


Szczeniak załatwia się nawet kilkanaście razy na dobę i to w krótkim odstępie czasowym. Jako, że jest jeszcze maluchem jego pęcherz nie jest w stanie wytrzymać z brakiem wypróżniania tak długo, jak to jest możliwe u dorosłego psa. W jaki sposób opiekun może pomóc swojemu pupilowi zbudować dobre nawyki związane z załatwianiem?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na podkłady higieniczne – pierwszy etap nauki

Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasz szczeniak nabrudził w domu. Zanim nauczymy się rozpoznawać sygnały, że maleństwo chce się załatwić prawdopodobnie zdarzy się mu kilka wpadek. Aby opanować sytuację (dopóki maluch nie nauczy się komunikować, iż chce wyjść) zaopatrujemy się w podkłady higieniczne.

Dawniej przy szczenięcej nauce załatwiania się ludzie posługiwali się gazetami rozłożonymi na ziemi. My polecamy jednak znacznie bardziej komfortowe podkłady higieniczne dla zwierząt, które m.in. pochłaniają nieprzyjemny zapach odchodów.

Podkłady rozkładamy w pomieszczeniach do których nasz szczeniak będzie miał dostęp. Gdy wydaje nam się, że psiak potrzebuje się załatwić (kręci się, popiskuje, węszy) stawiamy go na podkład chłonny. Najlepiej, jeśli będziemy odkładać malucha na podkład w tym samym miejscu.

Z czasem gdy zauważymy, że szczeniak wybiera tylko parę lub jedną z mat możemy posprzątać pozostałe.

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się
Szczeniaki są bardzo skore do nauki!


Ważne! Szczeniaka nagradzamy za każdy sukces – to bardzo ważny krok, który przyspiesza naukę prawidłowego załatwiania się. Niedopuszczalne jest natomiast karanie psa za załatwienie się w nieodpowiednim miejscu. Postrzeganie rzeczywistości i analiza faktów szczeniaka znacząco różni się od naszego rozumowania.

Sprawdź najlepsze przysmaki treningowe dla szczeniąt: Mięsne przysmaki Furtastic

Bicie, wkładanie pyska w odchody (które jest swoją drogą bardzo prymitywną karą) czy stosowanie innego rodzaju przemocy jest odbierane przez malucha jako: „Załatwianie się denerwuje Panią i sprawia, że mnie bije, lepiej się nie załatwiać.” w związku z czym cały proces nauki spowalnia. Wystraszony psiak boi się załatwić, nie jest w stanie zrozumieć, że chodziło nam o nieodpowiednie miejsce. W skrajnych przypadkach zacznie zjadać swoje odchody, a tego oczywiście nie chcemy…

Jak nauczyc szczeniaka czystości
„Większość ludzkich kar jest dla nie niezrozumiała.”

Nauka załatwiania się na zewnątrz

Chęć posiadania szczeniaka niestety wiąże się z potrzebą wychodzenia z nim na zewnątrz co godzinę lub dwie (najlepiej w stałych odstępach czasowych). Ten okres na szczęście minie, gdy pęcherz malucha urośnie wraz z nim – jednak do tego czasu właściciel musi okazać się dużą cierpliwością. Tak czy inaczej, jeśli nasz szczeniak zaczął już panować nad załatwianiem się w wyznaczonym miejscu możemy przejść do następnego kroku.

Szczeniak będzie potrzebował załatwić się po każdej przerwie na drzemkę, a także po posiłku i zabawie. Po wyniesieniu malucha na dwór zachęcamy go do załatwienia się tak samo jak w przypadku oddawania moczu na maty. Jeśli psiak załatwi się chwalimy go i nagradzamy przysmakiem.

Jeżeli naszemu psiakowi udaje się już załatwić na dworze poczekajmy jeszcze chwilę ze sprzątnięciem podkładów. Pozwoli nam to uniknąć brudnej wpadki w nocy, gdy śpimy i nie możemy wyjść z psem.

Jak nauczyc szczeniaka zalatwiac sie na dworze
Trochę cierpliwości i po krzyku!

Ile trwa nauka czystości szczeniaka?

Okres ten jest bardzo indywidualny i zależy od Twoich zdolności prowadzenia psa oraz cierpliwości. Zdarzają się psiaki, które bardzo szybko opanowują komunikację i już po miesiącu lub dwóch będą kręcić się w pobliżu drzwi, gdy zachce im się siku.

Niestety, u niektórych szczeniąt okres nauki będzie trwać nieco dłużej. Nie zniechęcajmy się jednak, ponieważ przy dobrym prowadzeniu pies prędzej czy później nauczy się, iż należy załatwiać się na dworze.

Ważne! Pamiętaj, że psie dziecko musi czuć się bezpiecznie, aby naturalnie się załatwić. Z tego względu, jeśli maluch odmawia wypróżniania na dworze zapytaj rekomendowanego behawiorystę o to, jak pozytywnie wspierać psa i budować u niego poczucie bezpieczeństwa!

Powodzenia!

Zobacz także:
Czego nie powie Ci lekarz weterynarii?
Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?
Dlaczego szczeniak gryzie?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content