fbpx

Jak ważną rolę spełniają gryzaki dla psa?


Czy zastanawiałeś się dlaczego psy uwielbiają gryzaki? Gryzienie to naturalna i bardzo ważna potrzeba psów już odkąd pojawią się u nich zęby. Szczeniaki gryząc poznają świat, uczą się granic bólowych i wyładowują emocje. Dobrze używane gryzaki mogą zapobiec gryzieniu mebli czy kapci. Jednak na tym nie kończą się korzyści tego typu zabawek dla psów.

Podstawy gryzienia – gryzaki dla psów

Dlaczego psy gryzą? Odpowiedź można zobrazować sobie wyobrażając dziecko. Bierze ono do rąk rozmaite przedmioty, przez co uczy się świata. Nie inaczej jest ze szczeniakiem, który również bada nowe dla niego otoczenie. Rożnica polega na tym, iż dziecko używa do tego celu rąk, pies natomiast… pyszczka.

Zła wiadomość jest taka, że pies nie może przestać gryźć. Niemoralnym byłoby zabronienie mu jego naturalnego odruchu, która oprócz walorów poznawczych i rozmaitych zalet sprawia psu sporo frajdy .

Na szczęście potrzebę gryzienia możemy skutecznie przekierowywać na przedmioty, które przychodzą nam z pomocą. Są nimi oczywiście gryzaki dla psa.

Mały psiak ze sporą kością
Gryzaki dobieramy do wielkości pyszczka 🙂

Rozładowywacz psich emocji

Psy są zwierzętami silnie odczuwającymi emocje. Wszelki stres, złość, smutek czy nawet ogromna radość jaka zachodzi w ich organizmie musi znaleźć ujście. Wylew emocji nie rzadko powoduje nagłe „wybuchnięcie” poduszki czy „zupełnie przypadkowe” pogryzienie butów opiekuna.

Psy, których naturalne potrzeby są zaspokojone, a więc mogą gryźć rzadziej powodują szkody. Wybawiony pies staje się spokojniejszy i bardziej zrównoważony. Dodatkowo, gryzaki, a zwłaszcza te naturale kuszą psa bardziej niż kapcie. Przekierowując uwagę z przedmiotu, którego pies nie powinien gryźć na gryzak zapewniamy mu bardziej atrakcyjną zabawkę zastępczą.

Pies i gryzak
Im więcej do gryzienia tym lepiej!

Sposób na lęki i fobie

Naturalne gryzaki dla psa są być dobrym sposobem na wspomaganie leczenia psa z lęku separacyjnego. Bywa, że psy, które zostają same w domu bardzo cierpią z powodu samotności. Stan ten wywołuje u nich lęk, który może zbierać swoje żniwo w postaci przedmiotów zniszczonych pod naszą nieobecność. Psy, szukając zajęcia i ulgi w swoich emocjach mogą szczekać lub wyć, ale również gryźć przedmioty nieprzeznaczone do tego celu.

Aby pokonać lęk separacyjny należy udać się po poradę do behawiorysty. Jednym z kroków podjętych w celu uspokojenia psiaka będzie oferowanie mu zajęcia w postaci gryzienia. Smaczny i trwały gryzak pozwoli na parę godzin zająć psa, a przy okazji uspokoić go i wyciszyć.

Naturalne gryzaki dla psa
Gryzienie naturalnych gryzaków jest dla psa niezwykle angażujące.

Wyciszenie podczas podróży lub przed treningiem

Rozluźnienie przed wizyta u weterynarza czy podróż samochodem przebiegnie sprawniej, jeśli Twój pupil będzie miał do dyspozycji aromatyczny gryzak z twardego sera czy królicze ucho z futerkiem. Przysmak sprawdzi się również jako rozluźnienie po stresującym wydarzeniu czy podczas sylwestra.

Również w sytuacji, gdy masz gości i nie skupiasz się na psie możesz wręczyć mu trwały gryzak, na którym będzie mógł skupić swoją uwagę.

Pożeracz niejadalnego

Gryzaki dla psów sprawdzą się również w przypadku, gdy Twój pies zjada przypadkowe przedmioty. Zaspokojenie potrzeby gryzienia i zakomunikowanie psu, że ma do dyspozycji znacznie lepsze (i przede wszystkim bezpieczniejsze) przedmioty do gryzienia jest komfortowe dla jego psychiki.

Pies z mięsnym gryzakiem
„Kości bez mięsa również są smaczne, ale nie zbyt bezpieczne. Lepiej kup mi gryzak przeznaczony do zjedzenia 🙂 „

Dlaczego gryzaki dla psa powinny być naturalne?

Naturalne gryzaki są przede wszystkim bardziej atrakcyjne dla psów. Z reguły są bardziej aromatyczne, jednak ich atrakcyjność nie wynika z sztucznych dodatków.

Warto zaznaczyć, że mowa tutaj o zdrowych gryzakach, które są przeciwieństwem tych najpopularniejszych. Na gryzaki komercyjne, pełne zbóż i konserwantów trafisz w marketach i sklepach zoologicznych. Szczególnie szkodliwe są prasowanej skóry – zwłaszcza wędzonej – zawierają one mnóstwo chemii.

Zdrowy gryzak dla psa nie powinien zawierać produktów ubocznych pochodzenia roślinnego czy zboża, a jego skład powinien być jak najkrótszy.

Dodatkową korzyścią jest wartościowość naturalnych gryzaków. Zestaw witamin i minerałów zawartych np. w porożu jelenia będzie bardziej korzystny dla zdrowia psa niż gryzienie plastiku.

Przeczytaj również:

Czy sucha karma i gryzaki czyszczą zęby?
Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?
Czy karmy dostępne w marketach są zdrowe?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content