fbpx

Dlaczego podajemy psu gryzaki? Jak ważną rolę spełniają?


Czy zastanawiałeś się dlaczego psy uwielbiają gryzaki? Gryzienie to naturalna i bardzo ważna potrzeba psów już odkąd pojawią się u nich zęby. Szczeniaki gryząc poznają świat, uczą się granic bólowych i wyładowują emocje. Dobrze używane gryzaki mogą zapobiec gryzieniu mebli czy kapci. Jednak na tym nie kończą się korzyści tego typu zabawek dla psów.

Podstawy gryzienia

Dziecko, które poznaje świat bierze do rąk zabawki i przedmioty o rozmaitych teksturach i kształtach – w ten sposób poznaje to co go otacza. Nie inaczej jest z psim dzieckiem, które to od pewnego momentu życia większość czasu spędzi na memłaniu, podgryzaniu i żuciu zabawek, uszu rodzeństwa, nóg od krzeseł i nóg opiekunów.

Zła wiadomość jest taka, że pies nie może przestać gryźć. Niemoralnym byłoby zabronienie mu jego naturalnego odruchu, która oprócz walorów poznawczych i rozmaitych zalet sprawia psu sporo frajdy . Na szczęście potrzebę gryzienia możemy skutecznie przekierowywać na przedmiot, który niczym chusta na otarcie łez (tych od pogryzienia szczeniaka 😉 ) przychodzi nam z pomocą. Jest nim oczywiście gryzak dla psa.

Gryzak dobieramy do wielkości pyszczka 🙂

Rozładowywacz psich emocji

Psy są zwierzętami silnie odczuwającymi emocje. Wszelki stres, złość, smutek czy nawet ogromna radość jaka zachodzi w ich organizmie musi znaleźć ujście. Wylew emocji nie rzadko powoduje nagłe „wybuchnięcie” poduszki czy zupełnie przypadkowym pogryzieniem butów opiekuna.

Psy, których naturalne potrzeby są zaspokojone, a więc zwierzaki, których potrzeby fizyczne są zaspokojone, a także mogą zaspokoić potrzebę gryzienia rzadziej powodują szkody. Wybawiony pies staje się spokojniejszy i bardziej zrównoważony. Dodatkowo, gryzaki, a zwłaszcza te naturale kuszą psa bardziej niż kapcie. Przekierowując uwagę z przedmiotu, którego pies nie powinien gryźć na gryzak zapewniamy mu bardziej atrakcyjną zabawkę zastępczą.

Im więcej do gryzienia tym lepiej!

Sposób na lęki i fobie

Naturalny gryzak może być dobrym sposobem na wspomaganie leczenia psa z lęku separacyjnego. Bywa, że psy, które zostają same w domu bardzo cierpią z powodu samotności. Stan ten wywołuje u nich lęk, który może zbierać swoje żniwo w postaci przedmiotów zniszczonych pod naszą nieobecność. Psy, szukając zajęcia i ulgi w swoich emocjach mogą wyć, zakłócając spokój sąsiadów, ale również gryźć przedmioty nieprzeznaczone do tego celu.

Aby pokonać lęk separacyjny należy udać się po poradę do behawiorysty. Jednym z kroków podjętych w celu uspokojenia psiaka będzie oferowanie mu zajęcia w postaci gryzienia. Smaczny i trwały gryzak pozwoli na parę godzin zająć psa, a przy okazji uspokoić go i wyciszyć.

Gryzienie naturalnych gryzaków jest dla psa niezwykle angażujące.

Wyciszenie podczas podróży lub przed treningiem

Rozluźnienie przed wizyta u weterynarza czy podróż samochodem przebiegnie sprawniej, jeśli nasz pupil będzie miał do dyspozycji aromatyczny gryzak z twardego sera czy królicze ucho z futerkiem. Przysmak sprawdzi się również jako rozluźnienie po stresującym wydarzeniu czy podczas sylwestra.

Również w sytuacji, gdy w Twoim domu zawitali goście i nie masz czasu zajmować się psem możesz wręczyć mu w ramach rekompensaty trwały gryzak, na którym będzie mógł skupić swoją uwagę.

Pożeracz niejadalnego

Gryzaki dla psów sprawdzą się również w przypadku, gdy Twój pies zjada przypadkowe przedmioty czy pożera patyki (może to być niebezpieczne ze względu na drzazgi!). Zaspokojenie potrzeby gryzienia i zakomunikowanie psu, że ma do dyspozycji znacznie lepsze (i przede wszystkim bezpieczniejsze i pożywne) przedmioty do gryzienia jest komfortowe dla jego psychiki.

„Kości bez mięsa również są smaczne, ale nie zbyt bezpieczne. Lepiej kup mi gryzak przeznaczony do zjedzenia 🙂 „

Dlaczego gryzaki powinny być naturalne?

Naturalne gryzaki są przede wszystkim bardziej atrakcyjne dla psów, ponieważ z reguły są bardziej aromatyczne, jednak ich atrakcyjność nie wynika z sztucznych dodatków.

Warto zaznaczyć, że mowa tutaj o zdrowych gryzakach, które są przeciwieństwem tych najpopularniejszych – komercyjnych, pełnych zbóż i konserwantów jakie znajdziesz w marketach i niektórych sklepach zoologicznych (warto również uważać na gryzaki z prasowanej skóry – zwłaszcza wędzonej).

Zdrowy gryzak dla psa nie powinien zawierać produktów ubocznych pochodzenia roślinnego czy zboża, a jego skład powinien być jak najkrótszy.

Dodatkową korzyścią jest wartościowość naturalnych gryzaków. Zestaw witamin i minerałów zawartych np. w porożu jelenia będzie bardziej korzystny dla zdrowia psa niż gryzienie plastiku.

Przeczytaj również:

Czy sucha karma i gryzaki czyszczą zęby?
Dlaczego nie warto karmić psa suchą karmą?
Czy karmy dostępne w marketach są zdrowe?

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content

link to Czy sucha karma czyści zęby?

Czy sucha karma czyści zęby?

Czyszczenie zębów naszych pupili bywa pomijane co jest podstawowym błędem w pielęgnacji psów i kotów. Jej lekceważenie prowadzi do powstania kamienia nazębnego, a ten może powodować nieprzyjemne zmiany w organizmie, np. zaburzenia pracy nerek. Czy postępujemy słusznie kierując się opinią, jakoby zęby miały czyścić się poprzez suchą karmę, wszystkie gryzaki czy kości? Jaka jest prawda […]
link to Czy Yorki i inne psy ras ozdobnych mogą jeść mięso?

Czy Yorki i inne psy ras ozdobnych mogą jeść mięso?

Według wywiadu przeprowadzonego na psich grupach psy ras ozdobnych i do towarzystwa jak yorkshire terrier czy maltańczyk są przede wszystkim karmione gotowanym ryżem z kurczakiem i sucha karmą. Opiekunowie unikają prawidłowego, mięsnego żywienia z obawy o to, czy nie zaszkodzi on ich delikatnemu pupilowi. Czy obawy są słuszne? Czy drobne psiaki mogą jeść mięso? Oczywiście, […]