fbpx

Jaka karma dla Maine coona?


Jakie są koty rasy Maine Coon? W jaki sposób ich żywienie powinno różnić się od żywienia kotów innych ras? Czy specyfika tych olbrzymów wymaga dodatkowej suplementacji lub specyficznych składników w karmie? Ten artykuł krok po kroku wyjaśni wszystko, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel niezwykle dużych kotów domowych. Jaka karma dla Maine Coona jest strzałem w dziesiątkę?

Historia rasy Main Coon – Jaka karma dla Maine Coona

Oficjalna historia rasy nie jest potwierdzona, jednak istnieją trzy główne założenia. Najciekawsze z nich mówi o tym, iż początek rasie dali skandynawscy wikingowie, którzy podczas wypraw do Ameryki przywozili ze sobą swoje rodzime norweskie koty leśne. Te z kolei miały krzyżować się z tamtejszymi kotami, o których opinia była podobna do dzisiejszej – duże, kudłate i piekielnie inteligentne. Połączenie rodzimych amerykańskich i skandynawskich mruczków miało dać początek rasie Maine Coon – olbrzymich, udomowionych kotów.

Kolejna historia zakłada, że koty o podobnej aparycji do dzisiejszych Maine Coonów występowały w Ameryce od zawsze. Miały one dziko zamieszkiwać Północną Amerykę, a konkretnie rejony stanu Maine, skąd zresztą wzięły swoją nazwę. Niektórzy twierdzą, że wyjątkowo puszysty ogon kota rasy Maine Coon ma nietypowe pochodzenie. Chodzi o skrzyżowanie kota z szopem praczem! Takie połączenie oczywiście nie jest możliwe, jednak trzeba przyznać, że puszystość ogonów szopów oraz ich inteligencja może równać się z cechami tej dużej, ulubionej przez wielu rasy kotów.

Jaka karma dla Maine Coona? Oczywiście wysokomięsna!

Ostatnia historia jest bardziej prawdopodobna niż opowieść o szopach praczach. Rodzime amerykańskie kocury miały łączyć się z kotami, które podczas pierwszych wypraw kolonistów dotarły do Ameryki z Anglii. W tym wypadku mówi się, że rasa Maine Coon powstała m.in. dzięki kotom rasy Angora oraz kotom rosyjskim.

Tak czy inaczej, Maine Coon został uznany za rasę narodową Kanady.  W 1860 r. pierwszy olbrzymi kot po raz pierwszy został pokazany publice na wystawie w Nowym Yorku.  Federation Internationale Féline (FIFe,Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) uznała tę rasę w 1983. Od tamtej pory mamy możliwość zakupienia kociaka w legalnych hodowlach zarejestrowanych w FIFe.

Specyfika rasy Maine Coon – Jaka karma dla Maine Coona

Jest to rasa dojrzewająca nieco później, niż inne koty. W wieku 3 lat osiąga ona dojrzałość płciową. Kocury osiągają wagę do 9 kg, mniejsze od nich samice od 4 do 6 kg. W ostatnich dekadach, poprzez ingerencję człowieka w rasę Maine Coony rozwinęły się wręcz niewiarygodnie i stały się znacznie większe niż ich pierwotna wersja. Aktualnym rekordzistą jest kot Samson.  Waży prawie 13 kg i ma około 120 cm długości. Jego właścicielem jest mieszkający w Nowym Jorku Jonathan Zurbel.

Maine coon to kot pół-długowłosy określany jako średniego typu orientalnego. Sierść kota, inaczej okrywa włosowa składa się z dwóch warstw – podszerstka i włosów okrywowych. Brzuch Maine Coona jest pokryty najgrubszą warstwą futra, a na szyi układa się ono w charakterystyczną kryzę. Najczęstrszym umaszczenie to typ tabby, jednak dopuszczalne są wszystkie rodzaje. Cechą zauważalną na pierwszy rzut oka są duże, trójkątne, wysoko osadzone uszy, zakończone, niczym u rysia, długimi pędzelkami.

Czy hodowca zawsze ma racje odnośnie żywienia?


Charakter kotów rasy Maine Coon

Maine coon należy do kotów zrównoważonych, przyjaznych i towarzyskich. Oczywiście, jeżeli tylko jego socjalizacja i dalszy wychowanie przebiegło prawidłowo – łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Mimo sporych gabarytów nie trzeba się go bać. Rasa ta cechuje się łagodnym podejściem do otoczenia. Łatwo adaptuje się do nowych warunków dzięki silnej psychice. Maine coon ze względu na to jak mocno jest w stanie przywiązać się do człowieka – czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie jest jego opiekun. Towarzyszy swojemu człowiekowi we wszystkich codziennych czynnościach i najchętniej wykonywałby z nim wszelkie obowiązki.

Maine coon jest wesoły, tolerancyjny, cierpliwy i wyrozumiały, raczej unika konfliktów – sprawdzi się jako przyjaciel dla nieco starszych dzieci. Kot rasy maine coon jest też łasy na pieszczoty i uwielbia wspólne zabawy. Co prawda zwykle nie dopomina się o wspólną aktywność, ale bardzo potrzebuje jej tak, jak każdy kot. Wskazane dla niego są zabawy wędką, podczas których odtwarzany jest koci cykl polowań.

Wędka dla kota – aż 10 korzyści o jakich nie wiedziałeś!

Kot jako mięsożerca – Jaka karma dla Maine Coona

Maine Coony są zwierzętami mięsożernymi – tak jak wszystkie inne koty. Z tego względu karma podawana MCO musi składać się z mięsa w przynajmniej około 70%. Należy pamiętać, by produkt zawierał mięso, a nie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Przy wyborze karmy nie koniecznie musimy kierować się etykietą, na której widnieje napis „dla rasy Maine Coon”. Zwykle produkty dla kotów kategoryzowane w ten sposób mają słaby skład (zwierają zboża, cukry itd). A to właśnie skład karmy ważniejszy jest od tego, co napisane jest na jej opakowaniu!


A więc jaka karma dla Maine Coona będzie najzdrowsza? Oczywiście mokra karma wysokomięsna. Oprócz tego, w ramach dodatkowych witamin dobrze jest raz w tygodniu podać kotu surowe lub sproszkowane żółtko (bez obaw, jeżeli karmimy mięsną karmą – surowe jajko jest bezpieczne). Dobrze również, jeśli Maine Coon parę razy w tygodniu zje kawałki surowego mięsa. Doskonale wpływają one na oczyszczanie zębów z osadu – w przeciwieństwie do suchej karmy.

Wybierając karmę dla swojego pupila, warto skupić się na obecności mięsa w składzie i przede wszystkim… odpowiedniej dawce pokarmu. Dzienna ilość pokarmu musi być dostosowana do aktywności danego kota. Wtedy nadmiar niezużytej energii nie będzie magazynował się w postaci tkanki tłuszczowej. Oczywiście najlepiej, jeżeli karma nie będzie bogata w węglowodany – dlatego odpadają wszelkie karmy ze zbożem.

Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?

Odpowiednia karma dla Maine Coona

Konkretnie – jaka karma dla Maine Coona będzie najlepsza? Każda dobra karma wysokomięsna, bez dodatku zbóż sprawdzi się w żywieniu Twojego kota. Podsumowując, dobry produkt zawierał będzie:

  • Przynajmniej 70% mięsa (nie „produktów pochodzenia zwierzęcego”)
  • Dużą wilgotność. Warto wybierać karmy mokre zamiast suchych – dlaczego? Kliknij tu!
  • Brak zbóż i cukrów
  • Jeżeli występują warzywa – to tylko mała ilość
  • Wywarzona ilość podrobów
  • Odpowiednia ilość tauryny

Warunki te spełniają przykładowe karmy:

Czy kot może jeść surowe mięso? – odkrywamy fakty!

Czym różnią się karmy dla konkretnych ras – Jaka karma dla Maine Coona

Najważniejszy w karmie dla kotów jest skład. Zawsze od niego powinniśmy zacząć ocenianie karmy. Koty wszystkich ras i rozmiarów łączy wspólny czynnik – ich posiłki muszą składać się z mięsa. Dlatego bez względu czy jesteś opiekunem Maine Coona, czy dachowca koniecznie zwracaj na to uwagę, szukając odpowiedniego, kociego pożywienia.

Jeżeli spełniasz już podstawę diety Maine Coona – serwujesz mu wysokomięsne karmy – można przejść do dodatkowej suplementacji. Pełnowartościowa karma mokra zawiera wszystkie ważne dla kociego organizmu witaminy i minerały. Jeżeli decydujesz się na podanie od czasu do czasu jajka czy oleju z łososia – świetnie wpłynie to na odporność kota i jego sierść.

Jeżeli chodzi o futro Maine Coona to właśnie odpowiednie żywienie pozwoli mu na posiadanie nawilżonej, przyjemnej w dotyku szaty. Jeżeli Twój kot ma aktualnie problem w tym temacie to regeneracje jego skóry i sierści przyspieszą oleje rybne np. zawarte w karmie. Oczywiście należy pamiętać o tym, że rasa ta wymaga regularnego szczotkowania – wtedy oprócz usuwania martwej sierści pobudzane jest krążenie wokół mieszków włosowych, co dodatkowo je odżywia.

Czym jest dieta wysokomięsna? – Wysokomięsna karma dla kota

Zobacz także:

Czy koty mogą jeść ryż?

Jakie karmy dla kotów są najlepsze?

Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content