fbpx

Jakie mleko dla kota? Niestety, żadne…


Koty kojarzą nam się z miską mleka. Stereotyp ten zakorzeniony jest przede wszystkim na wsiach. Niestety, dzisiejsza wiedza odnośnie dietetyki zwierzęcej dowodzi, że mleko dla kota nie jest dobrym sposobem zaspokajania kociego pragnienia. Jak dietetycy tłumaczą fakt, że mleko stanowiło niegdyś część kociej diety?

Mleko dla kota – o jakich konsekwencjach nie wiemy?

Młode kocięta już w 4 tygodniu swojego życia powoli odchodzą od mleka matki. Zamieniając płynny pokarm na mięsną karmę stopniowo tracą tolerancję na laktozę i kazeinę, które znajdują się w mleku. Po tym czasie podawane mleko dla kota, nawet bez laktozy robi się niebezpieczne.

Co ciekawe już nawet małe ilości mleka czy produktów mlecznych może wywoływać u kotów biegunki czy bóle brzucha.

W w artykule : „Zagrożenia płynące z prowadzenia ograniczonego żywienia surowcowego u psów i kotów”, z magazynu VET-Personel (1/2014) znajdziemy poniższy fragment:

„W przypadku kotów pojonych dużymi ilościami mleka krowiego (powyżej 30 ml – 2 łyżki dziennie) następuje zaburzenie proporcji składników mineralnych, co skutkuje obciążeniem układu wydalniczego, a w szczególności nerek (w wyniku karmienia nabiałem mlecznym z wysoką zawartością kazeiny w skrajnych przypadkach może dochodzić do mocznicy, a nawet niedoboru niezbędnej dla kotów argininy).
W wyniku słabej strawności cukrów prostych u kotów wzmagają się procesy fermentacji – w związku z czym zaburzona jest strawność i przyswajalność składników odżywczych z pokarmu. W okresach długich prowadzi to do niedoborów oraz osłabienia funkcji organów wewnętrznych i zwiększonej podatności na choroby z nimi związane.”

Fragment artykułu pochodzi z popularnego magazynu dla weterynarzy. Co za tym idzie nie każdy weterynarz, który nie powiązał biegunki czy złego samopoczucia kota z mlekiem może służyć radą w tej kwestii. O tym, dlaczego weterynarze mogą mylić się w kwestii żywienia zwierząt przeczytasz tutaj: Dlaczego weterynarze mogą polecać mleko i szkodliwe karmy?

Mleko dla kotów
Kocięta mogą pić mleko dopóki karmi je mama. W przypadku kociąt porzuconych bez mamy odstawianie mleka powoli zaczynamy w 4 tygodniu życia.

Dlaczego koty na wsiach piły mleko?

Każdy, kto spędził trochę czasu na wsi pamięta kolejki kotów, czekających na porę dojenia krów czy kóz. Mleko dla kotów było oczekiwanym przysmakiem, jednak gospodarze nie wiedzieli jakie są tego skutki. Mimo, iż mleczny napój smakuje kotom w dalszym ciągu jest dla nich szkodliwy.

Najłatwiej zauważalny objawem tego, że mleko szkodzi jest kocia biegunka. Na wsiach trudno było ją wykryć, ponieważ koty nie załatwiały się do kuwety. Wiejskie Mruczki nigdy nie były również poddawane badaniom, a co za tym idzie – nie było wiadomo na co konkretnie umierały. Karmienie mlekiem na pewno się do tego przyczyniło.

Jak już wyżej wspomnieliśmy – przykre skutki picia mleka przez koty to nie tylko biegunka. Chociaż i ta może prowadzić do odwodnienia, osłabienia i śmierci. Bardzo złym skutkiem picia mleka przez koty jest ból, obciążenie organów i układu pokarmowego. Dlatego więc krótka kocia przyjemność nie powinna być stawiana wyżej niż jego zdrowie. Mleko dla kotów powinno iść w odstawkę! Jeżeli chcesz sprawić przyjemność swojemu pupilowi kup mu naturalne mięsne przysmaki.

Mleko dla kota wiejskiego
Układ pokarmowy kota wiejskiego jest taki sam jak układ kota domowego.

Woda czy mleko dla kota?

Co w przypadku, kiedy kot nie chce pić nic innego niż mleko? Tłusty napój faktycznie może być najbardziej atrakcyjny dla kota. Dlatego, jeżeli nasz kot odmawia wody możemy spróbować podać mu „rosół” po ugotowanym mięsie (bez przypraw i warzyw). Możemy również powstały mięsny bulion dolewać do karmy.

Dbając o odpowiednie nawodnienie kota pamiętajmy, aby karmić go wyłącznie mokrą karmą dla kotów z wysokim procentem mięsa. Karmy suche zawierają jedynie ok. 4% wody, co nie jest zdrowym rozwiązaniem nawet, gdyby kot piłby wodę osobno.

Najlepszy sposób na przyswajanie wody dla kotów to spożywanie jej w pokarmie. W naturze koty piją mało, ponieważ większość płynów przyjmują z upolowaną ofiarą.

Więcej o wodzie w kociej diecie przeczytaj tutaj: Czy pobieranie wody przez koty różni się od ludzkich nawyków? Zaskoczymy Cie!

jakie mleko dla kota?
Zamiast mleka wybierzmy zdrowsze rozwiązania!

Co zatem z mlekiem dedykowanym kotom lub mlekiem bez laktozy?

Mleko bez laktozy nadal zawiera kazeinę czyli białko kazeinowe szkodliwe dla kociego organizmu. W dalszym ciągu stanowi ono zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów i układu pokarmowego.

Natomiast sprawa z mlekami dedykowanymi kotom wygląda następująco. Mleka zastępcze dla porzuconych kociąt zawierają niezbędne im składniki do przeżycia. Pamiętajmy również, że maluchy nadal są przystosowane do picia mleka. Dorosły kot nie potrzebuje i nie trawi mleka, ponieważ składniki odżywcze czerpie ze stałego pokarmu, z mięsa – mięsnej diety dla kota.

Mleka w kartonikach i tubkach dedykowane kotom dorosłym również nie jest dobrym rozwiązaniem. Przeważnie zawierają laktozę (jej zredukowanie nigdy nie jest wystarczające), są pełne cukrów i nienaturalnych dla kota składników. Tak czy inaczej, lepiej zostać przy pojeniu wodą, jeżeli nasz kot zakończył już picie mleka matki.

Mleko dla kotów dorosłych – Tego typu produkty dla kotów są jedynie marketingową odpowiedzią na to, iż ludzie nie wiedzą jak szkodliwe jest mleko.

mleko dla kotów dorosłych
„Lepiej nie!”

Co z produktami z mleka i karmami z twarogiem?

Produkty z mleka nie tracą laktozy czy kazeiny. W dalszym ciągu mają dla kota te same szkodliwe cechy. Niezależnie czy jest to naturalny jogurt czy twarożek podawanie go kotu to to samo, co nalanie mu mleka do miski.

Powinniśmy również unikać wszelkich karm i przysmaków z dodatkiem produktów mlecznych czy mleka. Producenci nie zawsze grają czysto lub co gorsza nie wiedzą o szkodliwości takich produktów.

Jako podstawę kociej diety wybieraj zawsze wysokomięsne, mokre karmy dla kotów. W naszym sklepie znajdziesz wyłącznie mięsne karmy, wolne od zbóż, mleka, konserwantów i innych szkodliwych produktów! Kliknij: Sklep z najlepszymi karmami dla kotów – Furtastic.

Zobacz także:
Po czym poznać, że kot odczuwa ból?
Czym jest dieta wysokomięsna dla kota?
Czy sucha karma jest szkodliwa?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content