fbpx

Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?


Zdrowe żywienie kotów staje się coraz bardziej popularne. W związku z tym częściej interesujemy się tym, z czego powinna składać się dieta naszego kota i czy aktualna karma spełnia te wymagania. Wśród osób, które zainteresowały się prawidłowym odżywianiem pupili, jednym z najczęstszych pytań jest „Dlaczego karma bezzbożowa dla kota jest lepsza od tej zbożowej?” To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź na nie pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć kocią naturę!

Dla kogo są zboża? – Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?

Zboża to przede wszystkim idealny pokarm dla ptasich ziarnojadów – bażantów, kuropatw, kur czy gołębi. Główną dietą dużej części ptaków są właśnie zboża. Do niedawna twierdziło się, że powinny być one również główną częścią diety wszystkich hodowlanych gryzoni. O ile organizm ptaków czy gryzoni jest przystosowany do trawienia zbóż, tak organizmy kotów znacznie lepiej trawią… ptaki oraz gryzonie 🙂

Odpowiednie trawienie i przyjmowanie składników odżywczych zależy od sposobu funkcjonowania konkretnego gatunku. Ptasi roślinożerny układ pokarmowy radzi sobie ze zbożowym pokarmem nieco inaczej niż układ typowego mięsożercy – kota.

Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?

Czy koty potrzebują zboża w diecie? – Dlaczego karma bezzbożowa dla kota

„Koty są mięsożerne, ale chyba mały dodatek zboża nie zaszkodzi?” – Koty mają okazję zjeść nieco zboża jedynie w momencie, gdy ich ofiara ma je w swoim układzie pokarmowym… i są to minimalne ilości. W przypadku karm niskich jakości, tłumaczenie obecności zbóż w ich składzie po prostu zakrywa główny cel ich obecności. Koty nie potrzebują zbóż w diecie, ale obniżają one koszty produkcji karmy. Takie produkty (niezależnie co napisane jest opakowaniu) dostarczają kotom za dużo węglowodanów, a zdecydowanie za mało białek i tłuszczy zwierzęcych.

Podstawowym składem karmy dla kota, oraz jego główną dietą powinno być mięso. Trawienie zboża – chociażby podawanego co jakiś czas – jest wyzwaniem dla kociego organizmu. Dodatkowo, zboża mogą działać alergizująco.

A co z kotami na diecie wegańskiej? – Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?

Jeżeli kot nie powinien jeść zbóż – jak w takim razie karmić naszego kota, jeżeli jesteśmy na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej? Karmy wegetariańskie składają się często wyłącznie ze zbóż, a na pewno zawsze są w pełni roślinne. Tak samo jak w przypadku mięsnych karm ze zbożem – taka dieta działa na niekorzyść kota. Aby karmić swojego mruczka bez udziału w przemysłowej produkcji karm, lepiej jest wybrać dietę BARF, gdzie sami kupujemy mięsożernemu zwierzęciu potrzebne mu mięso. Drugim rozwiązaniem jest dieta Whole Prey, przy której zwierzęta są humanitarnie usypiane.

Zobacz nasz zbiór wysokomięsnych karm! – Furtastic

Karma bezzbożowa dla kotów

W poszukiwaniu karmy bezzbożowej dla kota kierujemy się składnikami zawartymi w jej składzie. Pierwsze miejsce musi zawierać mięso. Warto unikać „produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego”, ponieważ wbrew pozorom nie są to wartościowe podroby, a pozostałości po rozbiórce mięsa. W szablony zdrowej diety dla kotów nie wpisuje się również sucha karma (nawet ta bezzbożowa), ze względu na swoje maksymalne przetworzenie.

Mięsny, mokry produkt, opcjonalnie z minimalną ilością warzyw jest najlepiej przyswajalnym i lekkim pokarmem, jaki możesz podać swojemu kotu.

https://furtastic.pl


Zobacz także:
Kocie pozycje oznaczające ból
Czy warto karmić kota suchą karmą?
Jak karmić kota, który nie ma apetytu?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content