fbpx

Czy koty mogą jeść ryż?


Koty to mięsożercy z krwi i kości. Co to oznacza i czy fakt ten wyklucza spożywanie ryżu? Czy ryż może przynieść kotu korzyści żywieniowe, a może wręcz przeciwnie – szkodzi mu? Dowiedź się o tym, jaką rolę w kociej diecie ma ryż i czy w ogóle powinien w niej występować. O tym wszystkim dowiesz się w poniższym artykule.

Co daje ryż? – Czy koty mogą jeść ryż?

Ryż to dla ludzi pokarm będący cennym źródłem węglowodanów. Posiada witaminę E, PP, B1, B2, B6 oraz składniki mineralne takie jak m. in. : potas, cynk, miedź, magnez i fosfor. Dostarcza nam błonnika, a także niewielkiej ilości tłuszczów i białka. Ludzki organizm z łatwością trawi ryż. Wynika to z naszej wszystkożerności, a więc faktu, że trawimy i odżywiamy się składnikami zarówno roślinnymi, jak i zwierzęcymi.

Sprawa wygląda jednak całkowicie inaczej, jeżeli chodzi o koty. Są to zwierzęta mięsożerne, a więc przystosowanie do jedzenia mięsa nie daje im możliwości odpowiedniego trawienia ryżu, jako składnika odzwierzęcego. Różnica polega w ogólnej budowie układu pokarmowego, który u mięsożernych kotów jest m.in krótszy niż u zwierząt wszystkożernych.

Z tego względu, o ile ludzie czerpią z ryżu składniki odżywcze – w przypadku kotów jest to jedynie zapychacz. Poprzez to, że nie jest odpowiednio trawiony dodatkowo zwiększa masę kałową. W organizmie zostawia za sobą puste kalorie, mogące przyczynić się do otyłości.

Czym jest dieta wysokomięsna dla kota?

Ryż dla kota – Czy koty mogą jeść ryż?

Niektórzy widzą w ryżu źródło sytości. Nie do końca jednak jest to prawdą w przypadku naszych mięsożernych pupili. Białko i tłuszcze z mięsa równie dobrze sycą koci brzuch. Jeżeli kot je dobrą, mięsną karmę lub surową dietę BARF– najada się wystarczająco porządnie. Wyjątek stanowią koty z zaburzoną percepcją odżywiania. Mruczki te są w stanie jeść bardzo duże ilości pożywiania. Wieczne nienajedzenie nie wynika z za małej ilości węglowodanów w diecie, a z problemów behawioralnych. O tym jak pracować z łapczywym kotem pisaliśmy tu – Jak pracować z kotem, który chce zjeść wszystko?

Kot najedzony składnikami odżywczymi to oszukany organizm. Oszukany, ponieważ mimo uczucia sytości nie otrzyma on składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo, spożywanie nadmiernej ilości ryżu przez koty zmniejsza wchłanialność nawet wskazanych źródeł składników odżywczych.

Ryż dla kota, a biegunka

Czy koty mogą jeść ryż, gdy mają biegunkę? Ryż nie zastępuje wizyty u weterynarza z powodu biegunki i nie może być główną metodą radzenia sobie z problemami jelitowymi. Owszem, składnik ten może uformować kał, jednak duża ilość węglowodanów, w momencie gdy kot czuje się źle – nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo ryż może uczulać. Dlatego też nagłe podanie kotu ryżu jest rozwiązaniem mocno kontrowersyjnym.

Dużo lepszym rozwiązaniem na doraźną pomoc w biegunce jest glinka kaolinowa. Warto mieć ją zawsze wtedy, gdy pod opieką mamy kota.

Czy koty mogą jeść ryż? Podsumowanie?

Chociaż ryż nie jest produktem, który powoduje bezpośrednie zatrucie – nie jest potrzebny w kociej diecie. Poprzez puste kalorie może przyczynić się do nadwagi. Dodatkowo nie dostarcza kotu składników odżywczych, a w niektórych przypadkach nawet ogranicza ich przyjmowanie przez organizm.

Warto zastanowić się z jakiego powodu chcemy podać ryż kotu. Jesteśmy pewni, że zaistnieją dla tego lepsze rozwiązania!

Zobacz także:

Dlaczego warto zrezygnować z suchej karmy?
Czemu koty powinny jeść karmę bez zboża?
Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content