fbpx

Ile powinien jeść kot?


Orientacyjny wykres dziennego zapotrzebowania na kocie posiłki znajdziemy na odwrocie każdej puszki/saszetki. Liczba ta przeważnie określa ok. 200 g karmy dziennie na 3 kg kota. Zawsze jednak należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby danego osobnika, jego aktywność, oraz wiek.

Ile powinien jeść kot do 1 roku życia?

Kotom, które nie osiągnęły jeszcze 1 roku życia, nie ograniczamy jedzenia. Juniorzy jedzą więcej od dorosłych kotów, ponieważ ich organizm dłużej się rozwija. Ważne jest, aby kontrolować wagę kocięcia i mieć pewność, że regularnie przybiera na masie. Mamy wtedy pewność, że nasze maleństwo rośnie zdrowo i je wystarczająco dużo.

Dowiedz się: Jak prawidłowo karmić małego kota.

Ile powinien jeść kot dorosły?

W przypadku dorosłych kotów waga także powinna być kontrolowana, zwłaszcza jeżeli nasz podopieczny ma zbyt mały lub zbyt duży apetyt. Waga u dorosłego, zdrowego mruczka powinna stać w miejscu, przy czym jego sylwetka powinna uchodzić za opływową, bez wystających kości. Nie wskazane są również zaokrąglenia brzucha.

Przy dawkowaniu karmy dorosłemu kotu zwracamy uwagę na jego aktywność fizyczną. Bardzo aktywny kot może jeść ponad standardową ilość posiłku, ponieważ nadwyżkę kalorii spala w zabawie. Znaczenie ma również waga kota, a więc jeśli kot powinien schudnąć – dostarczamy mu tyle gram mokrej karmy ile powinien jeść kot o docelowej dla niego wadze.

Pamiętaj!

Koty po kastracji nie potrzebują specjalistycznych karm. Całe życie kota powinno przebiegać na wysokomięsnej, dobrej jakościowo diecie.

Kontrolowanie dawki pożywienia i dobranie jej do aktywności wykastrowanego kota daje gwarancje, że nasz pupil nie nabierze zbędnych kilogramów.

Dowiedz się: Więcej o kastracji i sterylizacji kotów.

Specyfika mokrej karmy dla kota

Karmienie jedynie mokrą, mięsną karmą jest najbardziej opłacalnym sposobem żywienia. W przypadku, gdy w składzie widnieje jedynie mięso i podroby kot potrzebuje owej karmy mniej niż jeśli karma zawiera zboża i inne wypełniacze.

Sprawdź jak prawidłowo czytać składy i jak wybrać dobrą karmę dla kota.

200 g karmy zwierającej zboża czy warzywa nie spełnia zapotrzebowania. Sprawia, ze kot nie czuje się nasycony przez co musi jeść więcej, by przyswoić jak najwięcej cennego dla siebie mięsa.

Dlatego zakupienie droższej, dobrej jakościowo puszki jest tańsze, od karmienia karmami tzw. „śmieciowymi” zawierającymi wypełniacze i tańsze zamienniki mięsa. 

Ile suchej karmy dla kota?

Karmienie suchą karmą jest coraz mniej polecanym sposobem żywienia kota, ze względu na rosnącą świadomość, iż sucha karma jest wyjątkowo mocno przetworzonym produktem.

Zwykle niezawierającym mięsa (lub zawierającym go bardzo mało). Zatem w rzeczywistości kot owej karmy zje bardzo dużo, co doprowadza do nadwagi, obciążenia organizmu i nerek.

Nie ma prawidłowej dawki suchej karmy dla kota, ponieważ sama sucha karma jest nieprawidłowym sposobem żywienia. To tak, jakby pytać ile chrupek śniadaniowych należy podawać kotu by spełnić jego zapotrzebowanie. 

Dlaczego nie warto karmić kota suchą karmą?

Podsumowując, odżywiajmy kota w oparciu o orientacyjne dawkowanie uwzględniając jego aktywność i wiek, oraz kontrolujmy jego wagę.

Należy również pamiętać, że prawidłowym sposobem karmienia kotów jest podawanie małych porcji w krótkich odstępach czasowych. Koci żołądek nie jest przystosowany do przyjmowania dużej ilości karmy za jednym razem. 

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

2 thoughts on “Ile powinien jeść kot?

 1. Bardzo ciekawy artykuł, a także cały blog! Cieszę się, że tutaj trafiłam. Mam jednak pytanie- związane z kastrowaną kotką; ” Koty po kastracji nie potrzebują specjalistycznych karm.” – w 100 % się z tym zgadzam.
  (…) życie kota powinno przebiegać na wysoko-mięsnej, dobrej jakościowo diecie” no i właśnie – moja prośba o wskazanie co powinna zawierać wysoko-mięsna, dobra jakościowo karma.?

  1. Dziękujemy za miłe słowa 🙂
   Artykuł odnośnie składu karmy zamieszczamy poniżej:
   https://furtastic.pl/blog/jakie-karmy-dla-kotow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content