fbpx

Czy koty piją wodę? Dlaczego kot mało pije?


czy koty piją wode?

Nie często zdarza się większości z nas zaobserwowanie kota pijącego wodę. Podłoże tej sytuacji znajduję się w pewnym nieco drastycznym, ale w pełni naturalnym fakcie. Skąd koty pobierają większość niezbędnej im wody? Jak dbać o odpowiednie nawodnienie naszego pupila? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Czy kot pije wodę? Mleko? A może rosół?

Woda i kot nie jest tak popularna w wyobrażeniach ludzi jak kot i mleko. W rzeczywistości sprawa powinna wyglądać odwrotnie. Mleczny napój mimo, iż zwykle smakuje kotom absolutnie nie jest dla nich odpowiedni i nie może zastępować wody. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Mleko jest najczęstszym kocim żywieniowym błędem.

Sprawa wygląda podobnie jeżeli chodzi o rosół. Nie możemy podawać kotu przyprawionego rosołu z warzywami, ponieważ przyprawy i większość rosołowych warzyw jest dla kota szkodliwa. Aby zachęcić kota do picia wody możemy podać mu ugotowany przez nas bulion mięsny. W skład takiego przysmaku powinno wchodzić po prostu mięso bez kości oraz woda.

Przejdźmy jednak do sedna problemu. Co sprawia, że koty rzadko piją wodę?

Czy koty piją wodę?

Woda – niezastąpiony składnik kociej diety

Wyjątkowość kotów to także ich odmienna specyfika. Są one zwierzętami mięsożernymi, które większość wody pobierają z organizmów zjedzonych przez siebie zwierząt. Koty nie skupiają się na poszukiwaniu wody, za to poświęcają wiele energii w upolowanie ptaka lub gryzonia. Taki sposób nawadniania organizmu zaspakaja ponad połowę kociego zapotrzebowania na wodę. Dlatego powinniśmy dbać o to, by dieta naszego podopiecznego była wilgotna.

Koty zwykle piją większą ilość wody przy suchej diecie prowadzonej na granulowanej karmie. Dzieje się tak z powodu bardzo niskiej wilgotności karmy suchej, która obciąża nerki i cały koci organizm. Niestety koty nie są w stanie wypić tyle wody ile odbiera im taki nieodpowiedni sposób żywienia. Idealną sytuacją jest stały dostęp do świeżej wody i mięsna, wilgotna dieta.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Dbając o odpowiednie nawodnienie naszego pupila możemy posłużyć się następującymi trikami.

  • Dodawanie wody do karmy – przy wilgotnej diecie nie musisz tego robić, jednak nieco bardziej wilgotna konsystencja posiłku sprawdzi się przede wszystkim w ciepłe, letnie dni.
  • Odpowiednia miska – koty uwielbiają pić wodę z filiżanek i przezroczystych naczyń.
  • Codzienna zmiana wody – koty doskonale czują świeżość wody i mogą odmawiać jej picia, jeżeli zbyt długo stoi ona w misce.
  • Woda ustawiona daleko jedzenia – niektóre koty nie lubią pić wody, która stoi blisko misek z jedzeniem.
  • Woda z kranu – bywa, że koty uwielbiają prosić o odkręcenie kranu – wtedy też chętnie piją chłodną, bieżącą wodę.

Zobacz także:
Recenzja mięsnej karmy Gussto
Pozycja bólowe u kotów
Ściąga opieki nad kotem!

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

3 thoughts on “Czy koty piją wodę? Dlaczego kot mało pije?

  1. Mój 5 letni sfinks przestał w ogóle pić wodę po przejściu na mokry tylko pokarm Gussto, co udało mi się przeprowadzić pół roku temu. Kiedy jadł suchy oraz mokry pił dużo wody, od pół roku NIC. Wszelkie zachęty nie działają, stara miska, nowe naczynie, dawne miejsce i nowe – nic. Puszczony jak najdelikatniej strumień wody z kranu – nic! Rozwodnionego pokarmu nie ruszy. Co mogę jeszcze jeszcze zrobić żeby ratować mu życie???

    1. Być może ilość wody zawarta w mokrej karmie po prostu mu wystarcza. Nie mniej jednak można co parę dni podać kotu np. mięsną karmę/przysmak Moonlight, który zawiera sosik, do którego dodatkowo można dolać nieco wody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content