fbpx

Czy Yorki i inne psy ras ozdobnych mogą jeść mięso?


Według wywiadu psy ras ozdobnych i do towarzystwa jak yorkshire terrier czy maltańczyk są błędnie karmione ryżem z kurczakiem i sucha karmą. Opiekunowie unikają prawidłowego, mięsnego żywienia obawiając się czy nie zaszkodzi ono ich delikatnemu pupilowi. Czy drobne psiaki mogą jeść posiłki składające się wyłącznie z mięsa? Oczywiście, że tak 🙂

Co mogą jeść „Yorki”?

Na początek przypominamy, iż kupując psa z pseudo hodowli, czyli hodowli niezarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) nabywamy pupila, którego zdrowie, także związane z żywieniem będzie bardziej kruche, niż przy zakupie psa z legalnej hodowli. Dzieje się tak, ponieważ w hodowlach „domowych” zwierzęta nie są dobierane w oparciu o odpowiednią wiedzę i szczegółowo badane pod kątem zdrowia.

Psy ras ozdobnych tak samo jak ich inni krewni są drapieżnikami. Mogłoby to wydawać się śmieszne, patrząc na mikroskopijne pyszczki naszych pupili, jednak małe rasy mimo swojej filigranowości nadal pozostają psami. Układ pokarmowy psa jest krotki – przystosowany do trawienia mięsa. Chociaż jest w stanie skorzystać również z roślin – to własnie mięso jest dla psiego organizmu najlepiej przyswajalne i wartościowe.
Nie bez przyczyny mikro psy mimo rozmiarów nadal posiadają ostre zęby – służyły one i służą nadal do rozdrabniania mięsa. Niestety fakt ten jest niesłusznie pomijany.

Maluchy również tak samo jak duże rasy zmagają się z alergiami. Jednak zwykle jest to alergia spowodowana podawaniem suchej przetworzonej karmy. Rzadziej, jak u innych psów – uczulenie na konkretny rodzaj białka np. kurczaka. Eliminując czynnik drażniący możemy zaplanować indywidualną dietę psa, która w co najmniej 60% powinna składać się z (naturalnie suplementowego) mięsa.

Czy yorki to takie same psiaki jak inne?
Chociaż jestem mały nadal jestem psem.

Kurczak z ryżem, czy ryż z kurczakiem?

Każdy żywy organizm potrzebuje określonej liczby składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Podczas gdy wielu niesłusznie uważa zdrowe żywienie za wymysł – dbanie o jakość i ilość spożywanego białka, węglowodanów, tłuszczy czy witamin jest kluczem nie tylko do zdrowia, ale i dobrej wagi oraz wyglądu.

O dobroczynnych skutkach pełnowartościowej diety, czyli takiej, która dostarcza organizmowi mnóstwa dobroci i trzyma nas w doskonałej kondycji przekonał się każdy, kto praktykuje taki sposób żywienia.

Nie inaczej jest z psami. Kurczak z ryżem i marchewką nie jest pełnowartościowym posiłkiem dla yorka. Tym bardziej, jeśli ryż stanowi większą część pożywienia psiaka, lub w roli kurczaka występuje chude mięso z fileta. Nie jest to odpowiednio skomponowany posiłek, nie wiemy jak wypada jego bilans odżywczy. Psia dieta zdecydowanie powinna być zbilansowana.

Pełnowartościowość, zbilansowanie obiecują nam także producenci suchych karm. Rzeczywiście, dobranie ilości składników odżywczych w karmie jest zwykle prawidłowa, jednak niestety, sucha karma ma inne wady. Nie jest to produkt jakby mogło się wielu wydawać delikatny. Wręcz przeciwnie – odwadniają one organizm. Chrupki są bardzo przetworzone. Pieczone w bardzo wysokiej temperaturze, a wiec wszystkie składniki odżywcze tracą swoją wartość. Dodatkowo skład suchych karm pozostawia wiele do życzenia.

Więcej na temat suchych karm przeczytasz w artykule: Dlaczego karmienie suchą karmą jest nieopłacalne?

W suchych karmach zamiast mięsa znajdziemy mnóstwo zbóż i pulp mącznych. Oprócz tego hydrolizowane białka i inne mało apetyczne produkty, które nieświadomie podajemy swojemu psu. To wszystko powoduje niską przyswajalność karmy, czego niektóre konsekwencje bardzo szybko możemy samodzielnie zaobserwować już podczas sprzątania po naszych pupilach. Odchody zwierząt źle karmionych są większe i znacznie bardziej śmierdzące.

Czy yorki mogą jeść suchą karmę?
Moje zdrowie jest bardzo ważne!

Jeśli nie sucha karma to co?

Znacznie bardziej delikatnym i przede wszystkim prawidłowym sposobem żywienia, a zarazem bardziej wartościowym niż ryż z kurczakiem jest podawanie wysokomięsnej mokrej karmy lub diety BARF. O tym, czym jest BARF dla psów przeczytasz tu: BARF dla psów to łatwizna.

Zalety podawania wysokomięsnych, mokrych karm z puszki

  • wygoda w podawaniu karmy
  • puszki można magazynować poza zamrażarką
  • zamówienie puszek zajmuje chwilę
  • dobrej jakości mokra karma zawierająca mięso doskonale wpływa na rozwój i zdrowie zwierzaka

Zalety diety BARF

  • dieta cud – BARF należy przechowywać w zamrażalce, a więc mamy mniej miejsca na mrożone pizze i lody 🙂
  • posiłki przygotowujemy sami – sami wybieramy mięso dla psa, sami wybieramy suplementy itp.
  • dieta BARF może okazać się skuteczna przy psach chorych – przepisy na mieszanki dopiera się indywidualnie
  • surowa dieta dla psów jest znacznie lepiej przyswajalna i korzystna, dlatego przyniesie naszemu pupilowi jeszcze większe korzyści zdrowotne, piękniejszą sierść i mniejsze odchody

Wskazówka!

Jeśli Twój pies uzależnił się od śmieciowej karmy może naturalnie odmawiać mięsnych puszek czy surowego mięsa. W przestawieniu psa na dobrą karmę może pomóc Ci dietetyk zwierzęcy.

Czy york powinien chodzić do dietetyka
Dietetyk zwierzęcy poświęca żywieniu całe lata studiowania. Weterynarz skupia się natomiast na leczeniu ogólnym – często w żywieniu jest na bakier.

Podsumowując

Psiaki raz ozdobnych i do towarzystwa jak najbardziej mogą spożywać mięso, zarówno te z puszki, jak i surowe. Wyjątek stanowić mogą alergie na mięso, jednak czy takie występują konsultujemy z dietetykiem zwierzęcym lub weterynarzem obeznanym w żywieniu. Zawsze należy pamiętać o tym, aby podstawą diety były posiłki pełnowartościowe.

Mięso niesuplementowane, czyli po prostu kawałek wołowiny czy kurczaka możemy podawać yorkowi parę razy w tygodniu jako smakołyk. Pamiętajmy o tym, aby nie przekroczyć zapotrzebowania psiaka (nie chcemy dopuścić do nadmiernego tycia).

Dodatkowo mięso może służyć jako szczoteczka do zębów, ponieważ świetnie radzi sobie ona z czyszczeniem osadu nazębnego. Więcej przeczytasz tu: Czy sucha karma czyści zęby? Jak najlepiej dbać o zęby zwierzęcia?

Nic nie zastąpi szczoteczki do zębów, jednak jedynym pokarmem, który czyści ząbki jest surowe mięso – nie gryzaki, nie sucha karma, nie karma mokra.

Zapoznaj się również z artykułem:
Weterynarz może polecać zły sposób żywienia. Dlaczego?
Czy w markecie znajdziemy dobrą karmę?
Czy psy mogą posiadać włosy?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content