fbpx

Alergie pokarmowe u kotów: przyczyny, objawy i jak je kontrolować


Czy Twój kot cierpi na alergię pokarmową? Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia alergii pokarmowych u kotów. Dowiedz się, jak przeprowadzić dietę eliminacyjną krok po kroku oraz jak wybrać zdrową karmę dla swojego kota. Dbaj o zdrowie swojego kota i korzystaj z fachowego doradztwa w sklepie Furtastic.pl!

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Przyczyny alergii pokarmowych u kotów
 3. Objawy alergii pokarmowej
 4. Kontrolowanie alergii pokarmowych u kotów
 5. Dieta eliminacyjna: krok po kroku
 6. Jak wybrać karmę dla kota z alergią pokarmową?

Wstęp

Alergie pokarmowe u kotów są coraz bardziej powszechnym problemem. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość na temat tego, jak ważna jest odpowiednia dieta dla zdrowia kotów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom, objawom oraz sposobom kontrolowania alergii pokarmowych u kotów. Na koniec przedstawimy również, jak wybrać najlepszą karmę dla Twojego kota w sklepie Furtastic.pl.

Alergie pokarmowe u kotów: przyczyny

Alergie pokarmowe występują, gdy układ odpornościowy kota reaguje na białko zawarte w pożywieniu. Najczęstszymi alergenami są białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak drób, wołowina, ryby czy jaja, ale również te roślinne, jak soja czy gluten. Alergie pokarmowe mogą pojawić się w każdym wieku, niezależnie od rasy czy płci.

Objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa może objawiać się różnorodnie, jednak najczęstszymi objawami są:

 1. Problemy skórne – świąd, rumień, łysienie, wypryski czy nadmierne linienie.
 2. Problemy żołądkowo-jelitowe – biegunka, wymioty, wzdęcia czy nadmierne gazy.
 3. Problemy behawioralne – nadpobudliwość, zmęczenie, lęk czy drażliwość.

Jak kontrolować alergie pokarmowe u kotów?

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma alergię pokarmową, kluczowe jest zdiagnozowanie, na który składnik jest uczulony. Najlepiej udać się do weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i pomoże stworzyć plan leczenia. W leczeniu alergii pokarmowych, głównym celem jest eliminacja alergenu z diety kota. Oto kilka sposobów kontrolowania alergii:

 1. Dieta eliminacyjna – polega na podawaniu kota ściśle kontrolowanej diety, która eliminuje potencjalne alergeny. Następnie, po ustąpieniu objawów, wprowadza się stopniowo kolejne składniki, aby zidentyfikować przyczynę alergii.
 2. Karmy hipoalergiczne – specjalistyczne karmy dla kotów z alergią pokarmową, zawierające białka hydrolizowane lub jedno źródło białka, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznej.
 3. Suplementy diety – mogą wspomóc proces leczenia, przede wszystkim suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które mają działanie przeciwzapalne i pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry kota. Inne suplementy, takie jak probiotyki czy witaminy, mogą również wspierać zdrowie układu pokarmowego.
 1. Leczenie objawowe – w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów czy antybiotyków, aby złagodzić objawy alergii i uniknąć powikłań.
 2. Cierpliwość i konsekwencja – leczenie alergii pokarmowej może być długotrwałe i wymagać cierpliwości oraz konsekwentnego stosowania zaleceń weterynarza.

Jak wybrać karmę dla kota z alergią pokarmową?

Wybór odpowiedniej karmy dla kota z alergią pokarmową może być kluczowy dla poprawy jego samopoczucia. Sklep Furtastic.pl oferuje szeroką gamę karm dla kotów, w tym karmy hipoalergiczne, bezzbożowe czy monobiałkowe, które są odpowiednie dla kotów z alergią pokarmową. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszą karmę:

 1. Skonsultuj się z weterynarzem – przed wyborem karmy, warto skonsultować się z weterynarzem, który zna historię zdrowia Twojego kota i może doradzić odpowiednią dietę.
 2. Szukaj karmy hipoalergicznej – takie karmy zawierają białka hydrolizowane lub jedno źródło białka, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznej.
 3. Sprawdź etykiety – ważne jest, aby sprawdzić skład karmy, aby upewnić się, że nie zawiera alergenów, na które Twój kot jest uczulony.
 4. Wybierz karmę wysokiej jakości – karmy o wyższej jakości mają lepszy skład, mniej sztucznych dodatków i lepszą przyswajalność, co przekłada się na zdrowie Twojego kota.
 5. Obserwuj reakcje kota – po wprowadzeniu nowej karmy, obserwuj reakcje swojego kota i monitoruj ewentualne zmiany w jego samopoczuciu czy wyglądzie.

Dieta eliminacyjna: krok po kroku

Dieta eliminacyjna to kluczowy element w diagnozowaniu i leczeniu alergii pokarmowych u kotów. Poniżej przedstawiamy propozycję, jak przeprowadzić taką dietę krok po kroku:

 1. Konsultacja z dietetykiem: Przed przeprowadzeniem diety eliminacyjnej, skonsultuj się ze swoim dietetykiem, który oceni stan zdrowia kota i wskaże, jakie alergeny są najbardziej prawdopodobne oraz jak prawidłowo żywić Twojego kota.
 2. Wybór odpowiedniej karmy eliminacyjnej: Na podstawie zaleceń weterynarza, wybierz karmę eliminacyjną, która nie zawiera potencjalnych alergenów dla Twojego kota. Zazwyczaj taka karma powinna zawierać jedno źródło białka, które nie było wcześniej podawane kotu (np. dziczyzna, królik, kaczka), oraz jedno źródło węglowodanów (np. ryż, ziemniaki).
 3. Stopniowe wprowadzenie karmy eliminacyjnej: Przez okres około 5-7 dni stopniowo zmieniaj proporcje starej i nowej karmy, zwiększając udział karmy eliminacyjnej, aż w końcu będzie to jedyny pokarm podawany kotu.
 4. Okres eliminacyjny: Kot powinien być na diecie eliminacyjnej przez około 8-12 tygodni, aby dać wystarczająco czasu na ustąpienie objawów alergicznych. W tym czasie nie podawaj żadnych przekąsek, suplementów ani innych pokarmów, które mogą zakłócić wyniki diety eliminacyjnej.
 5. Wprowadzanie potencjalnych alergenów: Po ustąpieniu objawów alergicznych, stopniowo wprowadzaj do diety kota pojedyncze źródła białka, które były wcześniej wyeliminowane. Podawaj każdy nowy składnik przez 7-14 dni i obserwuj, czy objawy alergii powracają. Jeśli objawy powrócą, możemy uznać, że dany składnik jest przyczyną alergii.
 6. Ustalenie długoterminowej diety: Na podstawie wyników diety eliminacyjnej, ustal długoterminową dietę dla swojego kota, unikając alergenów, które wywołują reakcje alergiczne. Może to obejmować wybór karmy hipoalergicznej lub bezzbożowej, które są dostępne w sklepie Furtastic.pl.

Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Furtastic.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór karm i suplementów dla kotów z alergią pokarmową. Nasz zespół ekspertów z chęcią pomoże Ci wybrać najlepszą dietę dla Twojego futrzanego przyjaciela. Dbaj o zdrowie swojego kota i korzystaj z fachowego doradztwa w Furtastic.pl!

Zobacz także:

Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?
Jakie karmy dla kotów są najlepsze?
Sucha karma dla kota – dlaczego nie?

Filip Pradella

Jestem pasjonatem psów i kotów oraz świadomej opieki nad nimi. Wierzę, że nasze działania edukacyjne pozwolą poprawić dobrostan zwierząt domowych w Polsce i nie tylko. Szczególną wagę przykładamy do ich prawidłowego żywienia, bo wszyscy jesteśmy tym, co jemy. Zwracając uwagę na to co ląduje w misce naszego pupila wykonujemy najważniejszą pracę w trosce o ich długie życie w zdrowiu i szczęściu. Za pozostałą część sukcesu odpowiada spełnianie we właściwy sposób ich potrzeb behawioralnych i ruchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content