fbpx

Suplementy do BARF dla kota


suplementy do barf dla kota

BARF jest dietą, w której tworzymy karmę od podstaw, jednak w odróżnieniu od standardowej mokrej karmy – BARF podajemy niepoddany obróbce termicznej. A więc w surowej formie. Tak samo jak przy innej karmie dla kotów i ta dieta wymaga odpowiedniego zbilansowania, co osiągamy za pomocą suplementów. Jaką rolę spełniają suplementy do diety dla kota, gdzie je kupić i jakich suplementów szukać?

Czy suplementy do BARF dla kota są niezbędne?

Suplementy do diety BARF są niezbędne do tego, aby uniknąć niedoborów w diecie, oraz ich konsekwencji. Dlaczego bez suplementów dodanych do mięsa mogą pojawić się niedobory? W naturalnej diecie kota zjada on całą ofiarę wraz ze ścięgnami, błonami, całym pakietem organów wewnętrznych czy futrem. Mięso ludzkiej jakości, które wybieramy do produkcji BARF’a zwykle jest selekcjonowane i pozbawiane wszelkich dodatkowych „żyłek”. Nie da się również ukryć, że mięso zwierząt hodowlanych nieco różni się od naturalnych ofiar kota, które łowiłby w naturze. Przy standardowej kompozycji mięs podawanych kotom zwykle wymagana jest dodatkowa suplementacji m.in. tauryną.


Suplementy w diecie BARF – Jakie są niezbędne?


W zależności od stanu zdrowia kota (nie zapomnijmy, że dieta BARF może być również najlepszą opcją dla chorych zwierząt) będziemy potrzebowali różnych suplementów. Oczywiście są i takie, jakich nie zabraknie w żadnej BARFnej mieszance jak wyżej wspomniana tauryna czy suplementy żelaza – hemoglobina. Wśród najpopularniejszych suplementów wyróżniamy:


1. Tauryna

Z pewnością każdy dietetyk zwierzęcy wspomina o niej przynajmniej pięć razy dziennie. Tauryna jest aminokwasem siarkowym, którego endogenna synteza u kotów jest niewystarczająca. Aby nie doszło do skutków niedobory tauryny jak zwyrodnienie siatkówki czy  kardiomiopatii rozstrzeniowej tauryna musi być suplementowana w diecie kota.

Suplementy do barf dla kota


2. Mączka kostna

Jest ona suplementem wapnia i fosforu. Ponieważ w kociej mieszance zwykle nie występują kości musimy „odtworzyć” ich składniki odżywcze za pomocą naturalnej mączki.

mączka kostna barf

3. Mączka ze skorupek jaj

Gotowy proszek jest bardzo tani i starsza na długi okres czasu. Czasem mączka ze skorupek jaj jest zastępowana jest syntetycznym odpowiednikiem – węglanem wapnia. Innym suplementem wapnia w diecie BARF może być cytrynian wapnia.

mączka ze skorupek

4. Mączka z alg morskich

Suplement jodu, często łączony ze spiruliną i chlorellą – w rzeczywistości jednak nie jest tym samym. Chociaż ten suplement do BARF nie należy do ulubionych przez koty to jest on bardzo ważny.

algi morskie


5. Witamina E

Jeszcze niedawno, aby dodać witaminę E do BARF’a szliśmy po ten suplement do apteki. Teraz wersja witaminy E 'tokovit” dostępny jest w sklepie Furtastic, wraz z suplementem do diety BARF o nieco wygodniejszej formie – witamina e w proszku.

wit e


6. Tran z wątroby dorsza

Niech wyrazisty zapach was nie zwiedzie – tran w wątroby dorsza to świetny suplement witaminy D. Zwykle jego kompanem jest olej z dzikiego łososia, który jest potężnym źródłem kwasów omega 3.

olej z wątroby dorsza


7. Sól himalajska

Suplement do barf’a, który może wydawać się osobliwy – jest sól himalajska. Chociaż koty nie powinny jeść niekontrolowanych ilości soli, np. podkradając nasze wędliny to sól himalajska, morska czy kłodawska jest wyjątkiem. Odpowiednia ilość tego produktu jest wskazana w diecie.

sól himalajska8. Drożdże browarnicze

Wzbudzające poruszenie wśród kotów, drożdże browarnicze do diety BARF są fenomenalnym źródłem witamin z grupy B.

drożdże browarnicze


9. Suszona hemoglobina

Hemoglobina wołowa lub wieprzowa jest niezbędna, ponieważ mięso, jakie kupujemy dla naszych kotów, jest pozbawione krwi. Suplementem żelaza poza hemoglobiną może być oczywiście świeża krew, jednak dostęp do niej jest ograniczony.

Hemoglobina


10. Olej z łososia

Suplement kwasów Omega 3 to także olej z kryla czy mączka z kryla. To znakomite źródło tego składnika.

olej z łososia


Gdzie kupować suplementy?

W tym momencie suplementy do barf dla kota możemy zakupić praktycznie w każdym internetowym sklepie zoologicznym. Taka sytuacja niestety nie zdarza się jeszcze w sklepach stacjonarnych – zwykle jeżeli oferują one suplementy to są to gotowe mieszanki, nie koniecznie polecane przez nas. Natomiast gotowe zestawy suplementów możesz kupić w naszym sklepie ze zdrową żywnością dla zwierząt – Furtastic.pl.

Zobacz także:

Jak robić BARF dla kota?

Jakie są koszty diety BARF?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Content