fbpx

Dlaczego BARF? Czy ta dieta jest najlepsza dla psa i kota?


DLACZEGO BARF

BARF to sposób żywienia opierający się na samodzielnym przygotowywaniu karmy specjalnie dla naszego pupila. W odróżnieniu od gotowych puszek z karmą, BARF jest pokarmem w pełni surowym i najlepiej przyswajalnym. Dzięki temu zapewnia naszemu zwierzakowi konkretną porcję składników odżywczych. Dodatkowo BARF możemy dopierać indywidualnie pod potrzeby (także chorującego) pupila.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czy dieta BARF jest skomplikowana?
 • Jakie korzyści płyną z karmienia BARFem?
 • Czy BARF jest lepszy od karmy mokrej i suchej?
 • Jak zacząć przygotowywanie BARFa?

Czy warto zaczynać przygodę z dietą BARF?

Rynek zoologiczny oferuje wiele gotowych karm, dlaczego zatem powinniśmy zainteresować się BARFem? Przede wszystkim z powodu wysokiego przetworzenia karmy suchej, ale również i niektórych z mokrych. Pożywienie poddane długiej i intensywnej obróbce termicznej traci to co w nim najlepsze.

Niska przyswajalność posiłków zabiera jakość życia naszym pupilom. Zwierzaki są w gorszej kondycji zdrowotnej, mają mniejszą odporność, a ich sierść pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeżeli chodzi o linienie. Dodatkowo, zwierzęta karmione złą dietą mają większe skłonności do chorób.

Woda i natura

Kolejną bardzo ważną kwestią przy żywieniu BARFem jest to jak dużo wody dostarcza ta dieta oraz jak jedzenie surowizny wpływa na zwierzęcy organizm.

Przy pierwszej kwestii warto wspomnieć, że karmy suche praktycznie nie zawierają wody. W szybki sposób prowadzi to do odwodnienia organizmu, stresu oksydacyjnego i obciążania nerek oraz innych organów. Niestety nie do końca pomaga w tym picie wody poza posiłkami. Zwierzęta mięsożerne większość wody w diecie powinny spożywać wraz z posiłkiem, ponieważ jałowa woda m.in. rozcieńcza enzymy żołądkowe.

Jak jedzenie surowizny wpływa na organizm psa i kota?

Bywa, że przed dietą BARF powstrzymuje nad strach przed bakteriami. Sprawa wygląda jednak dużo lepiej niż może się wydawać. Psy i koty żywione surową dietą powracają do naturalnego dla nich niskiego pH żołądka odpowiedniego dla zwierząt mięsożernych. Z tego względu doskonale radzą sobie nie tylko z bakteriami z mięsa, ale i z brudem z podłóg i ziemi czy wodą wypitą z kałuży.

Surowe mięso posiada również właściwości uspokajające! Zawarty w mięsie tryptofan zwiększa poziom serotoniny – hormonu „szczęścia”, który prowadzi do większego rozluźnienia, a nawet ukojenia stanów lękowych.

Nie da się również ukryć, że zwierzaki prowadzone na diecie BARF zostawiają za sobą mniejsze odchody. Jest to znak, że pupil dobrze przyswaja pożywienie, przez co wydala mniej odpadów.

Czy surowa karma jest lepsza od gotowej?

Wysoka jakość kociej i psiej diety to pojęcie rozumiane bardzo szeroko. Dla producentów karmy suchej oznaczenie ich karmy jako karmy premium będzie oznaczało, że jest ona dobrze zbilansowana. Kwestie wysokiego przetworzenia czy dużej ilości zboża w składzie są tu pomijane.

Tymczasem najlepszą dietą dla zwierzęcia mięsożernego jest mięso, najlepiej surowe. Pod tym względem BARF wygrywa nawet z mokrą karmą. Chociaż wysokomięsne karmy premium posiadają odpowiednie zbilansowanie, dobry skład i często są przygotowywane w niskich temperaturach to nadal nie to samo.

BARF wygrywa dzięki swojej wysokiej przyswajalności gwarantowanej dzięki surowemu mięsu. Dodatkowo sami dbamy o to, aby każdy kawałek mięsa do tej diety był odpowiedniej jakości oraz dobieramy suplementy bezpośrednio pod indywidualny stan zdrowia naszego zwierzaka.

Zastanawiając się którą dietę wybrać wodzimy myślami po opłacalności, naszym komforcie podawania karmy i korzyściach dla naszego pupila. Dieta BARF na pewno wymaga więcej pracy niż nasypanie suchej karmy, ale za to jest dużo bardziej ekonomiczna.

Nie da się również ukryć, że większy nakład pracy zostaje nam wynagrodzony w postaci lepszego zdrowia i samopoczucia naszego podopiecznego!

Jeżeli mimo wszystko dieta BARF nie wydaje Ci się żywieniem na Twoje możliwości nie zapomnij, aby dieta Twojego podopiecznego składała się z wysokomięsnych karm najwyższej jakości!

Przeczytaj więcej o szkodliwości suchej karmy: Dlaczego sucha karma szkodzi zdrowiu zwierząt?

Jak wymagająca jest dieta BARF?

Dieta BARF wymaga od nas przede wszystkim poświęcenia przynajmniej jednego wieczoru w miesiącu na zmielenie i zamrożenie mieszanki. Czynności jakie musimy wykonać przy komponowaniu diety dzielą się na te które robimy rzadko: badania i wykonanie przepisu, kupno akcesoriów i suplementów oraz na częstsze przygotowywanie karmy.

Czynności wykonywane rzadko:

 • Pierwsze przygotowanie BARFa zaczynamy od kontrolnego badania naszego pupila. Zależy nam aby stworzyć karmę indywidualnie dobraną pod potrzeby zwierzęcia, a wyniki badań bardzo nam to ułatwią.

  Badania powtarzamy przynajmniej raz w roku
 • Kolejnym krokiem będzie zdobycie niezbędnych akcesoriów, takich jak maszynka do mielenia mięsa (w przypadku psów możemy pominąć ten krok), waga kuchenna i pojemniki lub woreczki na BARF.
 • Układamy przepis – możemy zrobić to samodzielnie używając ogólnodostępnych kalkulatorów BARF’owych, kupując zestaw suplementów z konsultacją i przepisem lub bezpośrednio skontaktować się z dietetykiem zwierzęcym.

Częstsze czynności:

 • Po ułożeniu przepisu, przystępujemy do kupna suplementów jakich wymaga. Wszystkie potrzebne produkty możecie kupić w jednym miejscu tu: Suplementy do diety BARF, Furtastic.
 • Na koniec zostaje już tylko kupno mięsa, które uzgodniliśmy z dietetykiem i zmielenie go z przygotowaną przez nas mieszanką suplementów. Gotowy produkt przekładamy do pojemników i gotowe!
BARFNY posiłek

Więcej info przeczytasz tu: BARF jak zacząć?

Najlepiej wytłumaczony poradnik BARF dla kotów.
Najlepiej wytłumaczony poradnik BARF dla psów.

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content