fbpx

Koszty kociej diety BARF


Osoby zainteresowane zdrowym, ale i ekonomicznym odżywianiem kota znajdą tu coś dla siebie. Wykonaliśmy przybliżone obliczenia kosztów surowego żywienia, opierając się na BARFowych mieszankach, wykonanych przez dietetyka zwierzęcego. Jak zobaczycie poniżej, BARF jest nie tylko zdrowy, ale i opłacalny!

Co to jest BARF?

Surowa dieta, znana już od roku 1980 nabiera coraz większego rozgłosu. Jej autor (wówczas młody weterynarz) Dr Ian Billinghurst poprzez dziesięcioletnie badania dowiódł, iż dieta bliska kociej i psiej naturze najlepiej wpływa na naszych udomowionych mięsożerców. Chodzi tu oczywiście o podawanie surowizny.

Badanie to zaowocowało wydaniem książki pt. “Daj psu kość” (1993). Możemy dowiedzieć się w niej m.in. iż dieta BARF jest najlepiej przyswajalnym i najmniej chorobogennym sposobem żywienia kotów i psów.

Więcej o surowej diecie poczytasz tu: BARF – dlaczego warto?

Jakie są koszty kociej diety BARF
Mielenie mięsa do BARFnej mieszanki

Koszty kociej diety BARF

Miesięczne koszty mięsa i suplementów na jednego kota mogą się wahać między 40 – 90 zł zależnie od użytego mięsa. Naturalnie, użycie samego kurczaka będzie tańsze, niż użycie wołowiny czy jagnięciny. Pamiętajmy jednak, aby mięso było świeże i pochodziło ze sprawdzonego źródła oraz oczywiście było przeznaczone do spożycia również dla ludzi!

Przechodząc do przybliżonych kosztów żywienia – poniższa tabelka dotyczy wyżywienia jednego zdrowego kota o wadze 4 kg na przestrzeni 12 miesięcy. Dla przypomnienia – kot musi zjeść mniej surowej diety, niż mięsnej karmy mokrej czy już na pewno karmy opartej o zboża.

Musimy dostarczyć pupilowi około 200-300g gotowej, przetworzonej karmy. Natomiast przy diecie surowej kot najada się oraz przyjmuje niezbędną ilość składników odżywczych już przy ok. 120 -140 g mięsnej mieszanki.

Uwzględniamy, iż pierwsze zakupy (w miesiącu I), przygotowywania do BARF’a wychodzą najdrożej. Musimy zakupić przede wszystkim suplementy do diety BARF, pojemniki (lub worki do mrożenia), oraz maszynkę do mięsa.

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXIIRazem
Mięso i podroby404040404040404040404040480
Suplementy diety24980329
Pojemniki 5050
Maszynka do mięsa250250
Pozostałe akcesoria5050
Razem [zł]639404040404040404012040401159


Jak możecie zauważyć – w miesiącu II wyżywienie kota uwzględniając tylko koszt mięsa wynosi 40 zł. Natomiast roczny koszt żywienia to 1159 zł uwzględniając początkowy zakup niezbędnych akcesoriów. Pomijając je byłoby to tylko 809 zł.

Sytuacja ta nie musi ulec zmianie (jeżeli nie użyjemy droższego mięsa), aż do przybliżonego czasu zużycia się któregoś z suplementów.

Uwzględnialiśmy przepisy z tanim gatunkiem mięsa jakim jest kurczak. Składniki użyte w przepisach znajdziesz poniżej:

Mięso z uda kurczaka bez skóry
Mięso z piersi kurczaka bez skóry
Serca kurczaka
Żołądki kurczaka
Wątróbka kurczaka
Smalec gęsi
Żółtka jaj kurzych

Na potrzeby wyliczenia kosztów i zużycia suplementów w pierwszym miesiącu przyjęliśmy zakup naszego Zestawu BARF OPTIMAL. W przypadku jednego, zdrowego kota, suplementy zaczną się kończyć mniej więcej w dziesiątym miesiącu od zakupu.

Wówczas (zależnie od Twojego przepisu – ale przyjmujemy standardowy przepis) będzie trzeba dokonać zakupu Hemoglobiny wołowej 500g, Mączki ze skorupek jaj 150g oraz Drożdży browarniczych 100g.


Kolejne suplementy zaczną się kończyć w ciągu kolejnych sześciu miesięcy i tak jak wyżej dokonujemy wówczas pojedynczych zakupów.

Zestaw BARF OPTIMAL

Koszty kociej diety BARF – czy są bardziej opłacalne niż przy gotowych karmach?

Żywienie BARF’em wychodzi nawet o połowę taniej niż przy zdrowej, wysokomięsnej karmie np. Gussto. Surowe żywienie ma również kolejną zaletę, jaką jest większe przyswajanie składników odżywczych oraz brak poddania obróbce termicznej, co pozwala zachować pełnię właściwości odżywcze użytych składników.

Odchodząc od zdrowego żywienia i patrząc w stronę karm zbożowych – dla uważnego właściciela kota nie są one docelowo tańsze, chociaż ich najgorsze wersje nie kosztują więcej niż 2 zł za puszkę 200 g… Brak mięsa i co za tym idzie suplementowanie oparte na sztucznych składnikach gorzej wpływa na zdrowie, co docelowo prowadzi do chorób, na których leczenie wydamy niemałe kwoty.

W kwestii karm zbożowych nie oszczędzamy również na żwirku. Odchody na BARFie są małe i nie występują tak często. Z tego względu koszty żwirku i naszej pracy przy kuwecie również są mniejsze. Warto również dodać, iż odchody na surowej diecie nie śmierdzą tak jak przy diecie zbożowej.

Dlaczego nie warto karmić suchą/zbożową karmą?

BARFna mieszanka

Jak jeszcze bardziej zaoszczędzić?

Koszty kociej diety BARF nadal są za wysokie? Jeżeli Twoja sytuacja finansowa nie jest łatwa, a mimo to dbasz o to, aby Twój kot jadł prawidłowo nalezą Ci się wielkie brawa! Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić i nie tracić przy tym zdrowia pupila pamiętaj, że:

  • Możesz zbierać umyte i wysuszone skorupki jaj (ze swoich posiłków), które za pomocą moździerza lub młynka do kawy zamienisz w mączkę ze skorupek jaj.
  • Używaj pojemników jednorazowych, dzięki czemu pomożesz środowisku i unikniesz ponownych zakupów opakowań do przechowywania BARF’a
  • Zamawiaj suplementy tak by kwota zamówienia przekraczała 99 zł (darmowa wysyłka) lub zamawiaj suplementy z innym kociarzem by dobić do minimalnej kwoty darmowej wysyłki.

Koszty kociej diety BARF – Ale jak zacząć działać?

Niskie koszty żywienia surową, mięsną dietą na pewno przekonały Cię do działania! Abyś wiedział jak zacząć przygotowaliśmy dla Ciebie kolejny artykuł o tym czego dokładnie potrzebujesz i jakie kroki musisz podjąć.


Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek pytania możesz napisać do nas lub napisać o swoim problemie na naszej grupie Świadomi Opiekunowie Kotów na Facebooku.

BARF – jak zacząć? – Podstawowa wiedza, dzięki której w końcu zrozumiesz o co chodzi!

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content