fbpx

BARF dla kota – jak zacząć? Wszystko o żywieniu surowym mięsem.


BARF jest dietą, która idealnie wpasowuje się w biologiczne potrzeby zwierząt mięsożernych. Polega ona na podawaniu pupilowi całkowicie surowego mięsa wraz z podrobami oraz naturalnymi suplementami. Ten, jak mogłoby się wydawać osobliwy sposób żywienia został opracowany przez lek. wet Dr Ian’a Billinghurst’a, który był przekonany, iż psy i koty, których dieta składa się m.in z surowego mięsa mniej chorują oraz są w lepszej kondycji. Ta obserwacja dała początek 10 letnim badaniom, w których doktor Billinghurst dowiódł, że BARF jest jedną z najlepszych diet dla mięsożerców.

Zapoznając się z artykułem doskonale zrozumiesz:

 • Co to jest dieta BARF?
 • Jakie są korzyści diety BARF?
 • Czy dieta BARF się opłaca?
 • Jak zacząć BARFowanie?
 • W jaki sposób zrobić swoją pierwszą mieszankę + czego dokładnie potrzebujesz?
 • Co jest mitem na temat diety BARF?
 • Czy koty chore mogą jeść BARF?

Co to jest dieta BARF?

Dieta BARF czyli Biologically Appropriate Raw Food to surowa dieta łącząca w sobie mięso, podroby i w pełni naturalne suplementy tak, aby stworzyły pełnowartościowy posiłek dla kota. Podawanie surowej karmy jest (zaraz po Whole Prey) najbardziej biologicznie odpowiednim sposobem żywienia, ponieważ w naturalnym środowisku koty od początków swojego życia jedzą surowe ofiary.
Mieszankę w zależności od preferencji przygotowujemy na zapas, mrożąc porcje.

Korzyści diety BARF dla kotów

Lepsze zdrowie i dłuższe życie

W erze karmienia kotów suchym granulatem zapomnieliśmy, jak powinna wyglądać dieta kota, który to na przekór składom, jakie posiadają marketowe karmy dla kotów – jest w pełni mięsożerny. Co idzie za tym faktem, tylko mięsna dieta w naturalny sposób stwarza mu najlepsze korzyści i gwarantuje dobrą przyswajalność składników odżywczych.
Koty, będące na odpowiednio zbilansowanej pod siebie diecie BARF żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i rzadziej cierpią na nadwagę – która negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie kota.
Warto również wspomnieć jakie korzyści płyną z całkowitej surowości diety. Mięso, które nie zostało poddane gotowaniu zatrzymało w sobie pełnię składników odżywczych.

Lśniąca sierść

Sierść kotów karmionych BARF’em jest w nieporównywalnie lepszej kondycji niż przy diecie składającej się z suchej czy zbożowej karmy. Odżywiona skóra wytwarza mocniejszą, bardziej lśniącą i nawilżoną sierść przy której problem wiecznie wypadającego podszerstka jest znacznie mniej problematyczny.

Dbałość o naturę kota

Zwolennikom natury i zdrowych sposobów odżywiania spodoba się fakt naturalności jaką niesie za sobą BARF. W naturze koty zaraz po mleku matki spożywają surowe ofiary wraz z ich podrobami, sierścią i kośćmi. Co prawda nie podajemy tutaj całego zwierzęcia jak przy diecie Whole Prey, ale staramy się skomponować biologicznie odpowiedni posiłek.

Dokładnie wiesz co je Twój kot

Masz możliwość samodzielnego wybrania mięsa dla swojego kota. Wiesz dokładnie co i jakiej jakości trafia do barfnej mieszanki. Dodatkowo, jeśli masz dostęp do sprawdzonej domowej hodowli zwierząt na mięso (które jest przebadane) i korzystasz z tego przywileju, dieta Twojego kota będzie jeszcze bardziej naturalna oraz przyjazna dla środowiska.

Możesz dobrać proporcje idealnie pod wyniki kota

Dietę BARF dobiera się po wykonaniu badań krwi – zgodnie z wynikami kota. Możesz dopasowywać odpowiednią ilość tłuszczu czy białka i sprawić, że posiłek będzie indywidualnie jak najlepszy dla rozwoju i zdrowia Twojego pupila.

„Ptysiak- mięsożerca” 😉

Czy dieta BARF się opłaca?

Cena mięsa

Dieta BARF jest stosunkowo tania. Największym wydatkiem są tutaj BARFne suplementy, jednak oczywiście nie zużyjemy ich opakowań jednorazowo. Natomiast jeśli chodzi o mięso – jego ceny są różne w zależności od wielu czynników. Zakładając, że nie będziemy wybierać najtańszego mięsa cena utrzymania jednego kota przez miesiąc to +- 50 zł (nie wliczając zużywanych suplementów). Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić możemy własnoręcznie przygotować niektóre suplementy, np. mielone skorupki jaj (suplement wapnia).

Czas

Dieta BARF wbrew pozorom nie zajmuje dużo czasu o ile posiadamy maszynkę do mielenia mięsa. Mieszanki przygotowuje się w ilości zależnej od preferencji. Plusem jest to, iż możemy wykonać posiłki na cały miesiąc, jak i na jeden tydzień. Warto ustalić sobie przykładowo „mięsną sobotę”, kiedy to poświęcamy (w zależności ile mieszanki potrzebuje nasz kot) od godziny do kilku godzin na zrobienie nowych porcji.

Jak zacząć przygotowanie diety BARF?

Zdobądź przepis

Dla pełnego bezpieczeństwa możemy skorzystać z usług zwierzęcego dietetyka *klik*, który dzięki swojemu doświadczeniu nauczy nas wszystkiego o surowej diecie oraz poprowadzi nasze działania. Możemy liczyć na pełną pomoc zarówno przy dopasowaniu przepisu pod kota, jak i późniejszą opiekę dietetyczną.

Jeśli sami chcemy wziąć na siebie tą odpowiedzialność musimy zdobyć wiedzę o diecie. Na rynku dostępne są BARFne kursy, oraz książki o BARFnej tematyce.

Tak czy inaczej, będziemy musieli wykonać ogóle badania kota (w celu sprawdzenia odstępstw od normy, możliwych niedoborów czy choroby). Właśnie na ich postawie powstanie przepis, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszego pupila.

Samodzielne zrobienie przepisu ułatwi nam BARFNY kalkulator, który możemy pobrać po zarejestrowaniu się na stronie BARFny Świat. Opłata za kalkulator to symboliczna kwota, która wspomoże fundację.

Kiedy mamy już kalkulator…

Mięso, które kupimy dodamy do kalkulatora, a on poda nam jego wartości odżywcze i minerały.

Co do wyboru mięsa mamy w miarę wolny wybór. Oczywiście nie warto kupować przykładowo wyłącznie piersi z kurczaka, ponieważ będziemy musieli zużyć bardzo dużą ilość suplementów. Jeśli stawiamy na drób możemy zakupić całego kurczaka i jego podroby np. serca, żołądki i wątroby. (Podroby powinny stanowić około 15% składu mieszanki, w zależności jak reaguje na nie kot – niektóre koty dostają biegunki od podrobów)
Oczywiście mieszanka może również zawierać wołowinę, wszystkie inne rodzaje drobiu, królika czy nawet wieprzowinę (jednak pamiętajmy, że ona jest tłusta i może zaburzyć nam naszą pełnowartościowość karmy w kalkulatorze.

Maszynka do mielenia, szarpak lub nóż – akcesoria do mieszanki BARF

Zakupując solidną maszynkę do mięsa mamy możliwość szybkiego przerobienia go na mielonkę, a także nie musimy ograniczać się do zakupu mięs tylko bez kości (lub nie musimy ręcznie oddzielać ich od mięsa).
Oczywiście, jeśli takie są nasze preferencje możemy także wybrać maszynkę ręczna, jednak ostrzegamy przed zakwasami 😉

Inną metodą przygotowania mięsa jest użycie szarpaka. Nasz BARF nie będzie wtedy mielonką, a poszarpanymi kawałkami mięsa.

Ostatnią opcją jest ostry nóż – jeśli nie jesteśmy w stanie nabyć maszynki możemy kroić mięso w kostki i mieszać z suplementami. Przy tej metodzie albo wybieramy mięso bez kości, albo samodzielnie je od niej oddzielamy.

Waga jubilerska lub kuchenna

Waga jubilerska lub kuchenna jest tanim i bardzo przydatnym akcesorium, które pomoże nam odmierzyć odpowiednią ilość suplementów, jakie dodamy do naszej mieszanki oraz jednorazową porcję posiłku kota. Ważne, aby nasza waga była precyzyjna – najlepiej do dwóch miejsc po przecinku.

Miska

Do miski będziemy mielić nasze mięso, a następnie mieszać je z niezbędnymi suplementami. Aby było nam wygodnie dobrze jest wybrać głębokie naczynie.

Suplementy do diety BARF

Musimy uczynić naszą mieszankę pełnowartościową, dlatego bardzo ważnym etapem robienia BARFA jest jego suplementacja.

*grafika przedstawia bardzo ogólny rozpis suplementów. Ich rodzaj lub udział w mieszance zmienia się w zależności od zapotrzebowania, alergii czy nietolerancji pokarmowych. Do ustalenia z dietetykiem.

Wszystkie suplementy, które są potrzebne Twojemu kotu (wraz z solą i Tokovitem) możesz znaleźć tu. Możesz także zakupić podstawowe ZESTAW suplementów BARF. lub zestaw suplementów BARF z przepisem, który konsultuje się z Tobą dietetyk.

Worki do mrożenia, słoiki, lub pudełka

Aby komponować BARF na zapas musimy zaleźć sposób w jaki będziemy go mrozić. Możesz użyć do tego celu jednorazowych plastikowych worków do mrożenia, jednak jeśli zależny Ci na środowisku dobrze jest wybrać słoiki lub wielorazowe pudełka. Jednorazowa porcja BARFa będzie wynosiła +- 150 g, więc nie muszą być to duże opakowania.

Zamrażarka

Aby BARF zachował świeżość trzeba go zamrozić. Do tego niezbędne będzie miejsce z zamrażarce. Co wiąże się z zamrażaniem – BARF oczywiście przed podaniem kotu należy odmrozić i podać, gdy jego temperatura będzie zbliżona to temperatury pokojowej (podając zimną karmę możemy narazić naszego kota na choroby układu oddechowego).

Mity na temat diety BARF

Bywa, że mimo zalet BARF’a powstają na jego temat mity. Poniżej wyjaśniamy niektóre z nich. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że sprawy odnośnie żywienia konsultujemy ze zwierzęcymi dietetykami lub weterynarzami obeznanymi w temacie prawidłowego (mięsnego) karmienia kotów.

Mit #1 Czy chore koty mogą jeść BARF?

W większości przypadków chory kot będzie mógł jeść BARF, a nawet wyjdzie mu to na dobre. Dieta ta wychodzi taniej niż karmienie „specjalistycznymi karmami”, które często posiadają wątpliwe składy, jednak to nie jedyna zaleta żywienia BARFem kota z problemami.

Jako, że sami planujemy skład naszej karmy BARF jesteśmy w stanie dobrać jej składniki idealnie pod naszego kota. Pamiętajmy jednak, aby tą sprawę konsultować z dietetykiem zwierzęcym.

Czemu z dietetykiem zwierzęcym, a nie standardowym weterynarzem, który poleca suchy granulat?
My, jako ludzie możemy analogicznie pytać lekarza ogólnego o dietę, jednak jak wiadomo większą specjalizację w tym temacie posiada dietetyk. Nie należny robić z lekarza ogólnego, osoby, która wie wszystko w każdym temacie – to bardzo ważne. Sprawa jest na prawdę poważna jeśli chodzi o kwestie zwierzęce, ponieważ często weterynarze ze specjalizacją niekoniecznie w dietetyce polecają suche, zbożowe karmy, które będą jedynie maskować objawy, a nie leczyć.

Czemu Twój weterynarz poleca suchą karmę?

Mit #2 Czy od BARFa kot jest agresywny?

Ani ilość białka w diecie ani to, że kot je surowiznę nie wyzwala w nim dzikiej agresji. Jest to jak najbardziej mit, który nie jest poparty faktami. Koty na mięsnej, surowej diecie cieszą się dobrym samopoczuciem i standardowym zachowaniem.

Hasan i jego mięsny posiłek

Mit #3 Dieta BARF to wyłącznie mięso, więc nie może być dietą kota

BARF składa się z :

Podawanie kotu wyłącznie mięsa mięśniowego lub wyłącznie mięsa z podrobami nie jest dietą pełnowartościową i prowadzi do niedoborów. Nie można w ten sposób karmić kota, jak i nie można takiej diety nazwać BARF’em.
Natomiast jeśli chodzi o niepokój właścicieli kotów, iż dieta ich kota nie składa się dodatkowo z ryżu czy warzyw „dla urozmaicenia”, przypominamy – kot jest istotą mięsożerną, a to oznacza, ze nie potrzebuje w swojej diecie zbóż i owoców/warzyw. Jeśli chcemy urozmaicić dietę kota urozmaicajmy ją o gatunki mięs.

Mit #4 Kości są niebezpieczne?

Kości mogą być niebezpieczne, szczególnie te gotowane, jednak w diecie BARF podajemy je surowe i bardzo drobno zmielone.

Mit #5 BARF ma za dużo białka

Nasza mieszanka będzie mieć tyle białka, ile ustalimy uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie naszego kota. Poza tym mięso na całe szczęście nie składa się z samego białka.

Czy w mięsie są bakterie?

W mięsie są bakterie. Jednak żołądek mięsożercy m.in ze względu na pH kwasu żołądkowego (bliskie pH 1 – kwaśne) doskonale radzi sobie z bakteriami zawartymi w mięsie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 71696847_743111726153978_352125303239213056_n-1.jpg

Podsumowanie

 • Dieta BARF to surowa dieta składająca się z mięsa, podrobów i suplementów.
 • Kot na diecie BARF jest lepiej odżywiony, żyje dłużej, cieszy się lepszym samopoczuciem i zdrowiem.
 • Żywienie zwierząt ustalamy ze zwierzęcym dietetykiem lub weterynarzem specjalizującym się w żywieniu.
 • Akcesoria, jakie przydadzą nam się przy BARFie to : maszynka do mięsa, nóż, waga jubilerska, głęboka miska, pojemniki/worki na BARF, zamrażarka.
 • Aby skomponować BARF niezbędny jest Barfny Kalkullator lub pomoc dietetyka.

Zobacz także:

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

2 thoughts on “BARF dla kota – jak zacząć? Wszystko o żywieniu surowym mięsem.

 1. Skoro autor tekstu napisał, że poszerza swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych, to niech poszerza też swoją wiedzę na temat języka polskiego. Chyba, że jest mi w stanie pokazać zdjęcie urządzenia zwanego „zamrażarką”, i wtedy porównał bym sobie różnice że swoją zamrażarką.

  1. A ja proponuje poszerzanie wiedzy na temat tego jak zachować kulturę osobistą, nawet w takich okropnych, niewybaczalnych okolicznościach jak „dostrzeżenie” błędu ortograficznego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content

link to Dlaczego podajemy psu gryzaki? Jak ważną rolę spełniają?

Dlaczego podajemy psu gryzaki? Jak ważną rolę spełniają?

Czy zastanawiałeś się dlaczego psy uwielbiają gryzaki? Gryzienie to naturalna i bardzo ważna potrzeba psów już odkąd pojawią się u nich zęby. Szczeniaki gryząc poznają świat, uczą się granic bólowych i wyładowują emocje. Dobrze używane gryzaki mogą zapobiec gryzieniu mebli czy kapci. Jednak na tym nie kończą się korzyści tego typu zabawek dla psów. Podstawy […]
link to Czy sucha karma czyści zęby?

Czy sucha karma czyści zęby?

Czyszczenie zębów naszych pupili bywa pomijane co jest podstawowym błędem w pielęgnacji psów i kotów. Jej lekceważenie prowadzi do powstania kamienia nazębnego, a ten może powodować nieprzyjemne zmiany w organizmie, np. zaburzenia pracy nerek. Czy postępujemy słusznie kierując się opinią, jakoby zęby miały czyścić się poprzez suchą karmę, wszystkie gryzaki czy kości? Jaka jest prawda […]