fbpx

Wędka dla kota – dlaczego zabawa nią jest niezbędna?


Znudzone koty częściej zapadają w stany depresyjne i choroby wynikające z braku ruchu. Aby zapewnić dorosłemu podopiecznemu odpowiednie dawki zabawy nie wystarczy rzucenie na ziemie pluszowej myszy. Bywa, że starsze koty potrzebują większej stymulacji, aby mogły spełniać swoje potrzeby ruchowe.

Po tym artykule będziesz wiedział:

 • Dlaczego zabawa wędką jest ważna?
 • Jakie korzyści niesie za sobą zabawa wędką dla kota?
 • Jak wygląda naturalny cykl polowania kota?
 • Jaką wędkę z piórkami dla kota wybrać?

Na początek – jak to jest z zabawą u kotów?

Większość życia dzikich kotów upływa na polowaniu.

Koty przebywające w domowym zaciszu nie mają zmartwień dotyczących zdobycia obiadu czy ucieczki przed nieprzyjaciółmi. Z tego względu ich aktywność fizyczna jest zdecydowanie mniejsza, a dodatkowo wraz z wiekiem kota jeszcze bardziej spada.

Kocięta potrzebują zabawy

W młodszych latach zabawa pomaga kociakom poznawać świat i rozwijać motoryczne umiejętności, kształtuje mięśnie i uczy odpowiednich relacji z innymi kotami, a potem ludźmi.

Młode kocięta bardzo chętnie podejmują się zabawy nawet prostymi przedmiotami. Zdecydowanie wszystko może je rozbawić. Nawet kulka z papieru czy patyczek do uszu zachęca młodziaków do aktywności fizycznej. Niestety, ta zaleta z wiekiem gaśnie.

Dorosły kot także potrzebuje zabawy, ale musisz go do tego przekonać 🙂

Twój kot nie może polować.

Dlatego odpowiednia, codzienna dawka ruchu poprawia samopoczucie kota, poprawia apetyt, zapobiega kocim stanom depresyjnym (szczególnie, jeśli kot jest jedynakiem i fakt, że nie ma się z kim bawić jeszcze bardziej skłania go do całodniowego leżenia), sprzyja układowi pokarmowemu, jak i całemu organizmowi.

Ruch to także lepsze trawienie, profilaktyka przeciw kulom włosowym i zapobieganie otyłości.

Niestety, dorosłe koty widziały już wiele i byle nieruchomy pluszak czy piłka nie robi na nich wrażenia 🙂

Aby dosłownie chciało im się ruszyć potrzebują lepszego bodźca. Owszem, mogą być to nowe zabawki regularnie dostarczane do kocich łapek, jednak istnieje jeszcze lepszy sposób, któremu ulegają nawet najbardziej rozleniwione koty…

rozwiązaniem jest aktywna zabawa wędką dla kota z opiekunem.

Jak wygląda naturalny cykl polowania u kota i jak można połączyć go z zabawą wędką typu bird?

Instynkt łowiecki kota rozwija się stopniowo – pierwsze odruchy łapania ofiary pojawiają się ok. 3 tygodnia życia. Jest to sygnał dla kociej matki, aby przynosić do gniazda drobne gryzonie lub ptaki, które początkowo będzie zabijała sama pozwalając maluchom na oswojenie się z sytuacją i bezpieczną zabawę ofiarą.

Z czasem, młode kocięta coraz bardziej angażują się w swoje mięsożerstwo i rozwijają u siebie następujący schemat tj. Cykl łowiecki

Tropienie ofiary, polowanie na ofiarę

Kot tropi ofiarę i stara się podejść jak najbliżej niej, szacując opłacalność skoku i czekając na odpowiedni moment. Jeśli potrzebna jest pogoń kot z zapałem w oczach podejmuje się jej czerpiąc zaangażowanie z instynktu łowieckiego.

Złapanie ofiary

Gdy nadejdzie sprzyjająca temu chwila kot uderza swoją ofiarę i przyciąga ją do pyska, aby wykonać śmiertelny cios lub w przypadku mniejszego powodzenia ogłuszenie. Zabicie ofiary zazwyczaj odbywa się poprzez głębokie i bardzo dokładne ugryzienie w kark, przerywające rdzeń kręgowy. Niesprawni łowcy mogą mieć problem z zabiciem ofiary w konsekwencji czego dopuszczają się zabawy jeszcze przytomną, ale już zmęczoną ofiarą.

Zabawa

Podczas gdy zabawa u młodych kociąt służy jako trening umiejętności łowieckich – nie do końca jasny jest powód radosnego bawienia się posiłkiem u dorosłych kotów. Przypuszcza się, iż jest to sposób na rozładowanie emocji po polowaniu przeplatany z radością z upolowanej zdobyczy lub szlifowanie dotychczasowych umiejętności motorycznych. Niestety, koty doświadczające głodu pomijają tę rozrywkę i przechodzą do zjadania ofiary.

Zjedzenie ofiary

Kot w końcu spożywa upolowane zwierze. Zjada je oczywiście wraz z futrem, kośćmi czy piórami.

Toaleta i relaks

Po posiłku kot odpoczywa myjąc się. W ten sposób dostarcza sobie zasłużonego relaksu, a przy okazji zmywa z siebie zapach ofiary.

Co z tym zrobić?

Cykl ten możemy odtworzyć, by zaspokoić naturalną potrzebę kota oraz zapewnić mu w ten sposób dobre zdrowie i satysfakcjonujące życie. Nie zapominajmy, że koty są istotami czującymi, które tak jak my lubią rozrywkę 🙂 a ta przynosi im dodatkowo same korzyści!

Przynajmniej 30 minut dziennie aktywnej zabawy!

Jaką wędkę dla kota wybrać?

Bezpieczeństwo to podstawa , a więc wędka nie może zawierać agrafek czy elementów łatwych do oderwania i połknięcia. Kluczową role spełnia także opłacalność wędki – te bardziej wytrzymałe będą służyć Wam na długi czas.

Testowaliśmy już wiele wędek, lecz żadna nie przeżyła dłuższego starcia z naszymi kotami. Nauczeni doświadczeniem i obserwacją tego typu produktów postanowiliśmy własnoręcznie stworzyć idealnie wytrzymałą wędkę dla kota Furtastic, która oprócz trwałości kijka umożliwia wymianę zużytego sznurka wraz z piórkami!

Sam kijek jest bardzo trudny do złamania nawet przez dorosłego mężczyznę, więc możemy mieć pewność, że nawet kot dużej rasy, jak Maine Coon nie da jej rady. Włókno węglowe zapewnia 100% wytrzymałości.

Fryzia z Kot Warszawski testuje wytrzymałość naszej wędki 🙂

Wędka jest składana. Po zabawie można rozłożyć jej elementy i schować przed kotem, aby nie niszczył piórek czy nie przegryzł sznurka. Jednak i popsucie tych elementów nie będzie stanowić dużego problemu, ponieważ sznurek wraz z „kogucikiem” jest wymienny, możesz kupić zapas końcówek do wędki dla kota i wymieniać je w zależności od zużycia.

Jeszcze jednym plusem naszej wędki są jej piórka pochodzące z polskiej, sprawdzonej hodowli wybranej przez nas. Realistyczny kolor piórek bardziej podoba się kotom i bardziej cieszy oko właściciela, niż sztuczne piórka z Chińskich produkcji.

Dowiedz się więcej o naszej Wędce z Piórkami dla Kota.

Podsumowanie

 • Warto bawić się z kotem wędką przynajmniej 30 minut dziennie. Sprzyja to jego zdrowiu psychicznemu, poprawia apetyt, trawienie. Jest jednym ze sposobów profilaktyki przeciwko zbijaniu się kul włosowych w żołądku. A przy okazji zapewnia mu rozrywki i jest dla niego bardzo naturalne.
 • Koty nie są leniwe – ich brak ruchu, nazywane przez nas zupełnie niesłusznie lenistwem może wynikać z choroby fizycznej, a nawet psychicznej (stany depresyjne, przewlekłe otępienie). Zamiast oskarżać kota o obijanie się zapewnijmy mu odpowiedniej dawki rozrywki.

  Pamiętajmy o obowiązkowych badaniach co parę miesięcy.
 • Udomowiając koty sprawiliśmy, że są bezpieczne i najedzone w naszych domach, jednak musimy pamiętać, by dbając o naturę kota zapewniać im rozrywkę na miarę ich potrzeb – wędka dla kota, zabawki czy drapaki idealnie się do tego nadają.
 • Jeśli nie chcemy bawić się z naszym kotem dobrym rozwiązaniem jest dobranie mu kociego towarzysza z którym wspólne gonitwy i zabawowe bójki będą umilały mu czas 🙂

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

One thought on “Wędka dla kota – dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

 1. O, jest i Fryzia <3. Wędka od Was wspaniała, sprawdza się, jest wytrzymała i naprawdę ładna. Nawet nie wiedziałam, że można wymieniać końcówki, świetny pomysł!
  Zgadzam się w pełni ze wszystkim, zabawa z kotem jest bardzo ważnym elementem, którego nie wolno pomijać, bo można doprowadzić do powstania problemów behawioralnych (nie mówiąc już o gorszej formie, otyłości i kociej nudzie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content