fbpx

Jak przestawić kota na dobrą mokrą karmę?


Przestawienie kota na dobrą, mokrą karmę może być długotrwałym procesem, który zawsze będzie wymagał dużej dozy cierpliwości. Pamiętaj jednak, że lepsza, mięsna karma znacząco poprawi dobrostan Twojego pupila. Wydłuży także jego życie i pozwoli uniknąć typowych, częstych chorób spowodowanych nieprawidłowym żywieniem.

Po skończeniu poniższego artykułu będziesz wiedział:

 • Jak przestawić kota na mokrą karmę – skutecznie i z głową
 • Jak odzwyczaić kota od suchej karmy?
 • W jaki sposób kot uzależnia się od szkodliwej karmy.
 • Od czego zależy powodzenie procesu przestawiania.

Sprawdzone sposoby na to, jak zmienić dietę swojego kota

Koty bardzo szybko mogą uzależnić się od swojego jedzenia. Przyczyną tego może być mieszanka podbijająca aromat, który znajduje się w składach kiepskich karm. Nie jest to jednak jedyny powód. 
Zdarza się, że koty preferują jedną, konkretną konsystencję posiłku. Najczęściej są to kawałki zanurzone w sosie czy galaretce, zdarza się także, że jedzą jedynie „mielonkę” lub suche chrupki.

Koty, niczym wybredne dzieci potrafią perfekcyjnie wybrać z talerzyka jedynie interesujące je składniki. Mogą też głodzić się, jeśli nie dostaną tego, czego chcą. 

Zatem, jak sprawić by nasz kot zaczął jeść lepszą karmę?

Wymieszaj nową karmę ze starą

Możemy próbować przestawić Mruczka na nową, zdrową karmę, stopniowo dodając ją do starej. Zaczynając nawet od 0,5 łyżeczki karmy – powoli zwiększamy jej ilość.

Jeśli kot wyczuwa “intruza w posiłku” i odchodzi obrażony, należy zabrać miskę i podać ją dopiero za ok. dwie godziny. Jeśli mimo tego kot odmawia jedzenia, możemy próbować zachęcić go poprzez dosmaczanie karmy. Używamy do tego karm uzupełniających, np. potrawki Moonlight. Opcją jest również odrobina roztopionego gęsiego smalcu lub suszone mięso pokrojonego w drobną kostkę.

Ważne! Koty nie są padlinożerne, dlatego nie zmuszaj ich do jedzenia całodniowej karmy.

Pamiętajmy, aby dosmaczać w miarę rozsądku. Drugą stroną medalu jest to, że kot może uzależnić się od dosmaczaczy. W tym przypadku, gdy zmiana karmy przebiegnie pomyślnie stopniowo dodajemy coraz mniej smaczków do karmy. Liczymy na to, że kot się nie zorientuje 🙂

Dosmaczacz to potoczna nazwa wyjątkowo atrakcyjnych dla kota produktów, które jednak nie mogą stanowić podstawy diety, ze względu na brak pełnowartościowości.

Głodówka

Wiele osób poleca całkowite przegłodzenie kota. Z oczywistych względów mamy opory przed tym drastycznym krokiem.

Szczególnie w sytuacji gdzie naszego kota nie obchodzi, że zbyt mało je. Z praktycznego punku widzenia, głodzenie kota dłużej niż ok. dwóch dni powoduje stłuszczenie wątroby ze względu na nagłe uwalnianie dużej ilości rezerw tłuszczowych z tkanki podskórnej. Może być to proces nieodwracalny i niebezpieczny.

Długa głodówka nie jest więc najlepszą metoda przestawiania kota na inną karmę. Poza tym, kto chciałby zmierzyć się z ogromnym kocim fochem spowodowanym nienakarmieniem swojego kociaka?

Głodówka to nie jest dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że kot może być uzależniony od poprzedniej karmy.

Druga miłość

Drugą opcją jest znalezienie tej drugiej idealnej karmy, którą zwierzak od razu zaakceptuje. Zdarza się, że trafimy na tą jedyną puszkę, której nowa dla kota zawartość zniknie w mgnieniu oka. Taki wygrany los na loterii zakańcza walkę z przestawianiem.

Dodatkowo jeśli Twój kot przepadał za sosikiem możesz spróbować podać sos z saszetek karmy marki Butchers. W asortymencie tej samej marki znajdziesz również puszki, które zawierają galaretkę.

Butchers to jedyna bezzbożowa karma, jaką znajdziesz w popularnych marketach. Jest to produkt o niebo lepszy od suchych lub typowo komercyjnych karm, jednak nadal posiada zbyt mało mięsa oraz tauryny. Z tego miejsca będziemy musieli pójść dalej.

Dla wielu kotów liczy się konsystencja ich karmy. Wynika to z nabytego nawyku, dlatego zawsze jest lepiej od początku karmić kota karmami wysokomięsnymi, które w większości przypadków są mielonką.

Dodatkowa pomoc

 • Jeżeli Twój Mruczek lubuje się w pasztecikach typu „Gourmet” koniecznie przestań wydawać pieniądze na takiego typu marki (posiadają tylko 4% produktów odzwierzęcych oraz cukier w składzie) i spróbuj podać kotu pasztecik z Power of Nature lub dokładnie zblenduj karmę, na którą zdecydowałeś się przestawiać pupila.  

  Więcej dowiesz się w artykule: Dlaczego marketowe karmy są szkodliwe?
 • Jeśli przestawiasz kota ze zwykłej mokrej karmy na lepszą poszukiwania „nowej ukochanej” zacznij od zakupu małych puszek i saszetek różnych marek i smaków karm.
 • Aby uniknąć rewolucji pokarmowych, podajemy małą porcję nowej karmy w odstępie pomiędzy karmieniem dotychczasową karmą (jeśli nie stosujemy metody łączenia karm). Jeżeli kot zjadł, obserwujemy czy nic złego się z nim nie dzieje (nie występują wymioty, biegunka, kot nie puchnie).

  Następną markę karmy również podajemy w racjonalnych odstępach czasowych.Ta metoda nie należy do najbardziej ekonomicznych, jeśli kot odmówi paru marek karm. Nie trzeba ich jednak od razu wyrzucać – możemy zabezpieczyć je pokrywką na puszki i spróbować następnego dnia. 

Próbując wielu puszek możemy trafić na tą, którą kot będzie jadł bez fochów i wybrzydzania. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój kot zaakceptuje daną karmę nie należy od razu kupować zapasu puszek na długi czas. Może okazać się, że kot po paru posiłkach po prostu się rozmyśli, a metoda z wróceniem do nowej karmy za parę dni może nie zadziałać. 

Jak przestawić kota na mokrą karmę – pomocne rady:

 • Koty potrafią być naprawdę wybredne, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ sukces zależy od Twojego nastawiania i samozaparcia. 
 • Niedopuszczalne jest również to, aby przy zmianie karmy kot miał pełną miskę suchej.  Podobnie w przypadku karmy mokrej – jeśli nie jest jedzona zabieramy ją. Nie przyzwyczajamy kota, że jedzenie zawsze na niego czeka. 
 • Na koci apetyt znacząco wpływa ruch. Postaraj się porządnie wybawić Twojego kota przed posiłkiem – w naturze posiłek poprzedza polowanie, a więc wysiłek fizyczny. Fakt ten może okazać się pomocny.

  Jak bawić się z kotem wędką i dlatego to takie ważne dowiesz się tu: Jak zabawa wpływa na apetyt kota?

Jak przestawić kota na mokrą karmę z karmy suchej?

W takim wypadku gratulujemy chęci tak dużej, pozytywnej zmiany – zdrowie Twojego kota na pewno Ci za to podziękuje. Tych, którzy jeszcze nie są przekonani zapraszamy do artykułu: Dlaczego sucha karma szkodzi zdrowiu?

Co jeśli Twój kot gardzi nawet karmą z sosikiem, a na widok galaretki widocznie się wzdryga – interesują go jedynie suche chrupki? Wtedy dotychczasową karmę możemy zmienić na taką, której skład zawiera więcej mięsa i nie ma zbóż (np. Wolf of Wilderness, Power of nature).  

Pamiętajmy jednak, że nie możemy zostać w tym miejscu. Sucha karma jest najbardziej przetworzoną żywnością dla zwierząt. Wielokrotnie gotowana i pieczona jest w ok. 300 stopni Celsjusza zawsze zawiera zbyt dużo zbóż, warzyw/owoców.

Dodatkowo poważnie odwadnia kota, a to m.in obciąża nerki i przyczynia się do powstawania dramatycznych chorób. Pamiętaj, że ostatecznym celem jest przejście na mięsne karmy.

Sucha karma jest wysoce przetworzonym jedzeniem.

Co jeszcze możemy zrobić z suchą karmą: 

 • Suchą karmę możemy zacząć zalewać ciepłą wodą tak, aby namiękła. Proces namaczania także może być stopniowy. Jeśli karma przejdzie test dodajemy do namoczonej karmy karmę mokrą.
 • Inną opcją jest całkowite odstawienie karmy suchej i próby z sosikami, pasztecikami, dosmaczaczami. W takim wypadku należy całkowicie pozbyć się suchych chrupków z domu, ponieważ uzależniony kot wyczuje ich zapach z nawet najszczelniejszych pojemników i szafek. 
Koty nie pobierają tyle wody ile powinny, ponieważ są zwierzętami wywodzącymi się z pustyń. Główne źródło wody powinno znajdować się w ich pożywieniu.

Jak przestawić kota na mokrą karmę – Podsumowanie:

To, która metoda przestawiania kota na lepszą karmę zadziała najlepiej na Twojego kota to sprawa indywidualna.

Polecamy utworzenie planu działania. Najważniejszą rzeczą w całym procesie przestawiania jest to, aby uzbroić się w duży zasób cierpliwości. Czasem przestawianie na lepszą karmę może potrwać bardzo długi czas i kosztować nas dużo nerwów. Jest to duża lekcja spokoju, jednak opłaca się, jeśli tylko zależy nam na zdrowiu naszego pupila. 

Do czego możemy porównać przestawianie kota na lepszą karmę?

Wyobraź sobie, że na co dzień odżywiasz się chrupiącymi burgerami z McDonald. Posiadają one na tyle składników odżywczych, że mogą zapełnić Twoje zapotrzebowanie na energię. Wiesz jednak, że spowodują Twoją otyłość, problemy z krążeniem, cukrzyce, zły stan skóry i włosów oraz inne nieprzyjemne dolegliwości.

Postanawiasz, że zaczynasz odżywiać się zdrowo korzystając z pełnowartościowych, nieprzetworzonych posiłków. Naturalne jest, że musisz przyzwyczaić się do nowego typu odżywiania. Budując sobie dobre skojarzenia z np. z pełnowartościowymi obiadami. Stopniowe urozmaicanie posiłków pysznymi dodatkami sprawi, że w końcu pokochasz Twój nowy sposób odżywiania, a zdrowie i sylwetka Ci za to podziękują.

Podobnie jest z Twoim kotem. Powodzenia!

Karma Moonlight dla niejadków – sposób na to, jak przestawić kota na mokrą karmę

Zobacz również artykuł:
Dlaczego karma dla kotów NIGDY nie czyści zębów?
Najlepsze co możesz zrobić dla kota, czyli Jak robi się BARF?
Jak tanio i skutecznie zapobiegać kulom włosowym?

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

4 thoughts on “Jak przestawić kota na dobrą mokrą karmę?

 1. nie wiem nie wiem, mam kota który został skażony przez pierwszego właściciela karma śmieciową. Samo przestawienie go na Power of Nature suchą, zajęło mi kilka tygodni. O innych karmach mokrych, jak rybne nawet nie chce „słuchać”, a nie mówię o jedzeniu. Myślałem o kolejnym podejściu do odsunięcia go od suchej, ale boje się, że nie dam rady wytrwać w postanowieniu 🙂

  1. Przestawianie kota ze śmieciówek na mięsną karmę może zająć nawet i ponad kilka tygodni. To nic innego od odwyk od substancji uzależniających i przestawienie na ten rodzaj żywienia, który jest odpowiedni dla kota. Odstawiając kota z suchej karmy powinniśmy zacząć od przestawienia na suchą, mięsną bezzbożówkę, a następnie za jej pomocą przechodzić do mokrych karm.

   1. ale mój kto już je suchą bezzbożówke 🙂
    Postawiłem na jedną kartę, wyniosłem wszystkie suche karmy z domu i będziemy walczyć. Inne koty (dwa) jedzą w większości tylko mokre i na odstawienie im suchego, nawet nie zareagowały.

 2. „Po skończeniu poniższego artykułu będziesz wiedział” – najprawdopodobniej 90% osób czytających ten tekst to kobiety, ale oczywiście wszystkie treści muszą być adresowane tylko do mężczyzn. Dzięki, nie czytam dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content