fbpx

Jak przestawić kota na dobrą mokrą karmę?


Przestawienie kota na dobra karmę może być długotrwałym procesem, który zawsze będzie wymagał dużej dozy cierpliwości. Musimy jednak pamiętać, że lepsza, mięsna karma znacząco poprawi dobrostan naszego pupila, wydłuży jego życie i pozwoli uniknąć typowych, częstych chorób spowodowanych nieprawidłowym żywieniem.

Sprawdzone sposoby na to, jak zmienić dietę swojego kota

Koty bardzo szybko mogą uzależnić się od swojego jedzenia. Przyczyną tego może być cukier, który znajduje się w składach kiepskich karm. Nie jest to jednak jedyny powód. Zdarza się, że koty preferują jedną, konkretną konsystencję posiłku. Najczęściej są to kawałki zanurzone w sosie czy galaretce, zdarza się także, że jedzą jedynie „mielonkę” lub suche chrupki. Niczym wybredne dzieci potrafią perfekcyjnie wybrać z talerzyka jedynie interesujące je składniki lub głodzić się, jeśli nie dostaną tego, czego chcą. 

Zatem, jak sprawić by nasz kot zaczął jeść lepszą karmę?

Wymieszaj nową karmę ze starą

Możemy próbować przestawić naszego mruczka na nową, zdrową karmę, stopniowo dodając ją do starej – zaczynając od 0,5 łyżeczki karmy, powoli zwiększamy jej ilość .Jeśli kot wyczuwa “intruza w posiłku” i odchodzi obrażony, należy zabrać miskę i podać ją dopiero za dwie godziny. Jeśli mimo tego kot odmawia jedzenia, możemy próbować zachęcić go poprzez dosmaczanie karmy. Używamy do tego smalcu gęsiego roztopionego na łyżce, rozdrobnionego tuńczyka lub suszonego mięsa pokrojonego w drobną kostkę. Pamiętajmy, aby dosmaczać w miarę rozsądku. Drugą stroną medalu jest to, że kot może uzależnić się od dosmaczaczy. W tym przypadku osiągając już swój cel (zmiana karmy na lepszą) stopniowo dodajemy coraz mniej smaczków do karmy licząc na to, że kot się nie zorientuje 🙂

Głodówka

Wiele osób poleca całkowite przegłodzenie kota. Z oczywistych względów mamy opory przed tym drastycznym krokiem. Szczególnie w sytuacji gdzie naszego kota nie obchodzi, że zbyt mało je. Z praktycznego punku widzenia, głodzenie kota dłużej niż ok. dwóch dni powoduje stłuszczenie wątroby ze względu na nagłe uwalnianie dużej ilości rezerw tłuszczowych z tkanki podskórnej – może być to proces nieodwracalny i niebezpieczny. Długa głodówka nie jest więc najlepszą metoda przestawiania kota na inną karmę. Poza tym, kto chciałby zmierzyć się z ogromnym kocim fochem spowodowanym nienakarmieniem swojego Mruczka?

Głodówka to nie jest dobre rozwiązanie

Druga miłość

Drugą opcją jest znalezienie tej drugiej idealnej karmy, którą zwierzak od razu zaakceptuje. Zdarza się, że trafimy na tą jedyną puszkę, której nowa dla kota zawartość zniknie w mgnieniu oka bez zmagania się z przestawianiem.  Dodatkowo jeśli Twój kot przepadał za sosikiem z marketowych saszetek możesz spróbować podać sos z saszetek karmy marki Butchers. W asortymencie tej samej marki znajdziesz również puszki, które zawierają galaretkę. Butchers to jedyna bezzbożowa karma, jaką znajdziesz w popularnych marketach, szukaj je w sieciach sklepów  Auchan, Makro, Tesco, Dino. Jest to produkt o niebo lepszy od suchych lub typowo komercyjnych karm, jednak nadal posiada zbyt mało mięsa oraz tauryny. Z tego miejsca będziemy musieli pójść dalej.

  • Jeżeli Twój Mruczek lubuje się w pasztecikach typu „Gourmet” to koniecznie przestań wydawać pieniądze na takiego typu marki (posiadają tylko 4% produktów odzwierzęcych oraz cukier w składzie) i spróbuj podać kotu pasztecik z Power of Nature lub dokładnie zblenduj karmę, na którą zdecydowałeś się przestawiać pupila.  
  • Jeśli przestawiasz kota ze zwykłej mokrej karmy na lepszą poszukiwania „nowej ukochanej” zacznij od zakupu małych puszek i saszetek różnych marek i smaków karm.
  • Aby uniknąć rewolucji pokarmowych, podajemy małą porcję nowej karmy w odstępie pomiędzy karmieniem dotychczasową karmą. Jeżeli kot zjadł, obserwujemy czy nic złego się z nim nie dzieje (nie występują wymioty, biegunka, kot nie puchnie). Następną markę karmy również podajemy w racjonalnych odstępach czasowych.Ta metoda nie należy do najbardziej ekonomicznych, jeśli kot odmówi paru marek karm. Nie trzeba ich jednak od razu wyrzucać – możemy zabezpieczyć je pokrywką na puszki i spróbować następnego dnia. 

Próbując wielu puszek możemy trafić na tą, którą kot będzie jadł bez fochów i wybrzydzania. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój kot zaakceptuje daną karmę nie należy od razu kupować zapasu puszek na długi czas, ponieważ może okazać się, że kot po paru posiłkach po prostu się rozmyśli, a metoda z wróceniem do nowej karmy za parę dni może nie zadziałać. 

Pomocne rady w przestawianiu kota na inną lepszą karmę:

  • Koty potrafią być naprawdę wybredne, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ sukces zależy od Twojego nastawiania i samozaparcia. 
  • Niedopuszczalne jest również to, aby przy zmianie karmy kot miał pełną miskę suchej.  Podobnie w przypadku karmy mokrej – jeśli nie jest jedzona zabieramy ją. Nie przyzwyczajamy kota, że jedzenie zawsze na niego czeka. 
  • Na koci apetyt znacząco wpływa ruch. Postaraj się porządnie wybawić Twojego kota przed posiłkiem – w naturze posiłek poprzedza polowanie, a więc wysiłek fizyczny. Fakt ten może okazać się pomocny.

Przestawianie kota z suchej karmy na mokrą

W takim wypadku gratulujemy chęci tak dużej, pozytywnej zmiany – zdrowie Twojego kota na pewno Ci za to podziękuje.

Jeżeli Twój kot gardzi nawet karmą z sosikiem, a na widok galaretki widocznie się wzdryga, co najgorzej – interesują go jedynie suche chrupki, wtedy dotychczasową karmę możemy zmienić na taką, której skład zawiera więcej mięsa i nie ma zbóż (np. Wolf of Wilderness).  Pamiętajmy jednak, że nie możemy zostać w tym miejscu. Sucha karma jest najbardziej przetworzoną żywnością dla zwierząt. Pieczona jest w ok. 300 stopni Celsjusza i zawsze zawiera zbyt dużo warzyw/owoców. Dodatkowo poważnie odwadnia kota, a to m.in obciąża nerki i przyczynia się do powstawania dramatycznych chorób. 

Co jeszcze możemy zrobić z suchą karmą: 

  • Suchą karmę możemy zacząć zalewać ciepłą wodą tak, aby namiękła. Proces namaczania także może być stopniowy. Jeśli karma przejdzie test dodajemy do namoczonej karmy karmę mokrą.
  • Inną opcją jest całkowite odstawienie karmy suchej i próby z sosikami, pasztecikami, dosmaczaczami. W takim wypadku należy całkowicie pozbyć się suchych chrupków, ponieważ uzależniony kot wyczuje ich zapach z nawet najszczelniejszych pojemników i szafek. 

Podsumowanie:

To, która metoda przestawiania kota na lepszą karmę zadziała najlepiej na Twojego kota to sprawa czysto indywidualna. Polecamy utworzenie planu działania. Najważniejszą rzeczą w całym procesie przestawiania jest to, aby uzbroić się w duży zasób cierpliwości – czasem przestawianie na lepszą karmę może potrwać bardzo długi czas i kosztować nas dużo nerwów. Jest to duża lekcja spokoju, jednak opłaca się, jeśli tylko zależy nam na zdrowiu naszego pupila. 

Do czego możemy porównać przestawianie na lepszą karmę? Wyobraź sobie, że na co dzień odżywiasz się chrupiącymi burgerami z McDonald, posiadają one na tyle składników odżywczych, że mogą zapełnić Twoje zapotrzebowanie na energię, jednak wiesz, że na dłuższą metę spowodują Twoją otyłość, problemy z krążeniem, cukrzyce, zły stan skóry i włosów oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Postanawiasz, że zaczynasz odżywiać się zdrowo korzystając z pełnowartościowych, nieprzetworzonych posiłków – naturalne jest, że musisz przyzwyczaić się do nowego typu odżywiania budując sobie dobre skojarzenia z sałatkami. Stopniowe urozmaicanie ich pysznymi dodatkami sprawi, że w końcu pokochasz Twój nowy sposób odżywiania. Podobnie jest z Twoim kotem. 

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content

link to Dlaczego whiskas jest zły?

Dlaczego whiskas jest zły?

Dlaczego tak właściwie karmy dostępne w markecie nie nadają się do spożycia przez koty? O stylu zdrowego żywienia zwierząt jest głośno już od paru lat. Ludzie, stopniowo poszerzają swoją wiedzę odnośnie zdrowia swoich podopiecznych i nie kierują się wyłącznie kolorowymi, zachęcającymi do zakupu opakowaniami karmy – zamiast tego czytają składy kupowanych przez siebie produktów i […]
link to Wędka dla kota - dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

Wędka dla kota - dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

Znudzone koty częściej zapadają w stany depresyjne i choroby wynikające z braku ruchu. Aby zapewnić dorosłemu podopiecznemu odpowiedniej dawki zabawy nie wystarczy rzucenie na ziemie pluszowej myszy. Bywa, że starsze koty potrzebują większej stymulacji, aby mogły spełniać swoje potrzeby ruchowe. W tym artykule dowiesz się: Na początek – jak to jest z zabawą u kotów? […]