fbpx

Jaka karma dla kota brytyjskiego?


Zdrowie każdego kota zaczyna się przy misce, stąd każdy świadomy opiekun chce dbać o jak najlepszą dietę dla swojego pupila. Kot brytyjski to największy przedstawiciel kotów z krótką sierścią, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych kotów domowych. Jaka karma dla kota brytyjskiego będzie odpowiednia? Czy kot brytyjski ma szczególne wymagania, jeśli chodzi o jego żywienie?

Historia rasy kot brytyjski – Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Pierwszy, oficjalny przedstawiciel tej rasy pojawił się w Polsce w 1994 roku i tym samym rozpoczął rozpowszechnianie jej wyjątkowych cech. Oczywiście, światowa historia kotów brytyjskich trwała już o wiele wcześniej – ich dzieje sięgają czasów starożytnych. Jeżeli chodzi o rodzimy kraj tzw. brytyjczyków, czy brytków (potoczna nazwa kota brytyjskiego) to jest to oczywiście Anglia, w której pierwsze, sprecyzowane hodowle tej rasy miały swój początek w roku 1865.

Wędka dla kota – aż 10 korzyści, o jakich nie wiedziałeś!

Przodkowie tych kotów pojawili się na Wyspach Brytyjskich, sprowadzeni tam przez legiony rzymskie po kolonizacji Galii. Służyć miały – jak to koty w tamtych czasach – jako ochrona zapasów żywności w walce z gryzoniami. Duże, krągłe, krzepkiej budowy i doskonałego zdrowia koty pospolicie zamieszkiwały ludzkie osady. Cieszyły się przy tym dużą sympatią ze strony Brytyjczyków. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku, osoby zaangażowane w hodowlę kotów rozpoczęły próby utrwalania najlepszych cech kotów brytyjskich, tym samym tworząc z tej rasy bardzo sympatyczny symbol narodowy.

Charakter rasy kot brytyjski – Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Koty brytyjskie nie cechują się ogromną potrzebą wyjścia na zewnątrz – są domatorami (no, chyba że bardzo zaniedbamy ich domową rozrywkę ;)). Aby się nie nudzić, nie jest potrzebny im wielki dom. Będzie odpowiadać im kawalerka z osiatkowanym balkonem i opiekunem, który będzie się z nimi bawił.

Są to koty bardzo pogodne i towarzyskie – nie stronią od miejsc, w których coś się dzieje. Przybycie gości to dla nich zdecydowanie okazja do zaglądania do cudzych torebek, a nie czas na ukrycie się pod łóżkiem. Bardzo chętnie „pomagają” w sprzątaniu, czy odrabianiu lekcji, ponieważ zwykle są bardzo zainteresowane czynnościami, na które zwraca uwagę ich opiekun.

Szybko się uczą, a więc łatwo przychodzi im nauka sztuczek np. przychodzenie na zawołanie, komendy siad czy daj łapkę. Przy zaangażowaniu ze strony opiekuna – bez problemu odnajdują się w nowym miejscu i sprawnie przychodzi im socjalizacja z innymi zwierzętami.

Jak obciąć kotu pazury?

Brytyjczyki nie lubią samotności, ale mimo tego można zaliczyć ich do kotów niezależnych. Nie potrzebują ciągłej uwagi od opiekuna, ale mocno się do niego przywiązują. Stąd mocno przeżywają rozłąkę.

Specyfika rasy kot brytyjski – Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Przechodzimy w końcu do specyfiki odżywiania kotów brytyjskich. Są to duże zwierzaki, które nie mają nic przeciwko przysmakom. Łatwo uczą się skutecznego namawiania nas na częstowanie ich przysmakami dla kotów czy dzielenia się naszym posiłkiem. Z tego względu duża ilość kotów brytyjskich cierpi na otyłość. Dodatkowy brak ruchu nie działa na ich korzyść.

Z tego względu, karmiąc kota brytyjskiego, musimy skupić się na odpowiednim doborze ilości karmy na dzień. Karma dostarcza energii, a ta, jeżeli nie zostanie zużyta – nagromadzi się w postaci tłuszczu. Wnioskiem jest więc fakt, że kot brytyjski musi przyjmować taką ilość energii (pożywienia), jaką jest w stanie zużyć m.in. poprzez zabawę, ruch.

Dodatkowym aspektem jest to, żeby dostarczając kotu odpowiednich pokładów energii – dbać o jakość składników z niej płynących. To znaczy, że znacznie lepszym wyborem będzie karma o wysokiej zawartości mięsa (bardziej odżywcza dla kota), niż karma sucha czy zbożowa, która owszem, dostarcza energii, ale jednocześnie niewiele składników odżywczych.

Nie da się ukryć, że kot brytyjski, jak każdy inny kot – należy do drapieżników, zwierząt mięsożernych. Odpowiednia dieta dla mięsożercy bazuje na mięsie, a częstotliwość i porcja podawanej karmy powinna być zbliżona do naturalnych kocich preferencji. Będą to więc całe porcje mięsnego posiłku, podawane możliwie często.

Czego nie może jeść kot? Produkty szkodliwe dla kotów

Kot jako mięsożerca – Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Kot brytyjski najlepiej czuje się na diecie opartej na mięsie. Z tego względu karma podawana brytyjczykowi musi składać się z mięsa w przynajmniej około 70%. Uwaga! Należy pamiętać, by produkt stanowiący główne posiłki kota zawierał mięso, a nie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Drugi przypadek oznaczać będzie składniki gorszej jakości niż mięso mięśniowe i podroby.

Przy wyborze karmy nie koniecznie musimy kierować się karmą dedykowaną, na której widnieje napis „dla rasy kot brytyjski” czy też „karma na odchudzanie”. Zwykle produkty dla kotów kategoryzowane w ten sposób mają słaby skład (zwierają zboża, cukry itd.). A to właśnie skład karmy ważniejszy jest od tego, co napisane jest na jej opakowaniu!

Jak prawidłowo wybrać dobrą karmę dla kota? Samodzielne czytanie składu karm.


A więc jaka karma dla brytyjczyka będzie najzdrowsza? Jest to mokra karma wysokomięsna, która opisywana jest jako pełnowartościowa, tudzież bytowa (przeciwieństwo karmy uzupełniającej). Oprócz tego, w ramach dodatkowych witamin można raz w tygodniu podać kotu surowe lub sproszkowane żółtko (bez obaw, jeżeli karmimy mięsną karmą – surowe jajko jest bezpieczne).

Dobrze również, jeśli kot brytyjski parę razy w tygodniu zje kawałki surowego mięsa. Doskonale wpływają one na oczyszczanie zębów z osadu – w przeciwieństwie do suchej karmy.

Wybierając karmę dla swojego pupila, warto skupić się na obecności mięsa w składzie i przede wszystkim… odpowiedniej dawce pokarmu. Dzienna ilość spożytego produktu musi być dostosowana do aktywności danego kota. Wtedy nadmiar niezużytej energii nie będzie magazynował się w postaci tkanki tłuszczowej. Oczywiście najlepiej, jeżeli karma nie będzie bogata w węglowodany – dlatego odpadają wszelkie karmy ze zbożem.

Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?

Mięso w karmie dla brytyjczyka

Idealnie, jeżeli karma dla kota, w tym kota brytyjskiego zawiera mięso na pierwszym miejscu w składzie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że „mięso i produkty uboczne…” nie oznaczają tego samego co mięso, ponieważ zawierają w sobie niskiej jakości odpady z produkcji rzeźniczej. Szukając karmy dobrej jakości, kierujemy się tym, aby zawierała ona pełnowartościowe mięso.

Jeżeli chodzi o podroby – dobrze jeśli nie przeważają one w karmie. Ich zbyt duża ilość może prowadzić do biegunki. Niestety producencie nie zawsze zaznaczają dokładny udział podrobów w karmie. Zwykle, jeśli potrzebujemy dokładniej liczby – odpowiedzią służą dietetycy zwierzęcy.

Jaka karma dla kota po sterylizacji?

Warzywa

Warzywa w diecie kota brytyjskiego nie są koniecznie. W zasadzie profesjonalnie stosuje się je jedynie wtedy, gdy kot ma zwiększone zapotrzebowanie na błonnik z powodu choroby. Koci układ pokarmowy dostosowany jest do pobierania składników odżywczych z mięsa – jak to drapieżnicy. Stąd jeśli rośliny występują w naturalnej kociej diecie, to jest to moment, gdy upolowana ofiara zawiera je w żołądku. Rośliny te często zostają wydalone wraz z kałem, ponieważ koci, krótki układ pokarmowy nie jest w stanie zdążyć z jego trawieniem.

Zdarza się, że producenci nawet wysokomięsnych, najlepszych karm dodają do produktu mały procent warzyw. Ma to zachęcić do zakupu niedowiarków, którzy sceptycznie podchodzą do mięsożerności kota. Spokojnie – jeśli w karmie Twojego kota nie ma warzyw, nie ma żadnej potrzeby, byś je tam dodawał.

Jakie mleko dla kota? Niestety, żadne…

Jedyna roślina, o którą warto zabiegać w kociej diecie to trawa dla kota, dzięki której zmniejsza się prawdopodobieństwo powstawania kul włosowych – potocznie zwanych „kłaczków”, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia kota. Oczywiście wtedy, gdy ich przyrost spowoduje, że będą one ciężkie do wydalenia.

Zakłaczenie u kotów – solidna podstawa tematu. Jaką pastę odkłaczającą wybrać?


Zboża?

Zboża w diecie kotów (chodzi tutaj o ryż, pszenice, ale i zahaczmy przy okazji za nasiona strączkowe) pojawiły się w diecie kotów tylko za sprawą człowieka. W rozwijającym się rynku karm dla zwierząt stanowią one dużo tańszy w obróbce składnik, niż mięso. Z tego względu, w celu zmniejszenia kosztów produkcji stosuje się je jako wypełniacz – wyłącznie w karmach niskiej jakości.

Suplementy dla kota rasy kot brytyjski

Kot brytyjski ma predyspozycję do wystąpienia kardiomiopatii przerostowej, a więc choroby serca. Polega na patologicznym przeroście ściany lewej komory serca, niekiedy też przegrody międzykomorowej. Z tego względu bardzo ważne jest, aby wchłanialność składników odżywczych, mogących pomóc kotu była na jak najwyższym poziomie.

Najmniejszą przyswajalność mają karmy suche i zbożowe, natomiast najlepszą wysokomięsna karma dla kota. Jednak zdecydowanym królem przyswajalności jest dieta BARF, oparta na surowiźnie.

W karmie nie może zabraknąć tauryny, która jest kluczowa dla metabolizmu mięśnia sercowego, poprzez to, iż reguluje poziom wapnia.

Brytyjczyki są również narażone na PKD, czyli policystowatość nerek, określana także torbielowatością nerek. Z tego względu kluczowym elementem diety jest woda. Najlepiej, jeżeli będzie ona przyjmowana wraz z posiłkiem. Oczywiście umożliwia nam to karma mokra, jednak dodatkową pomocą będą miski ze świeżą wodą, ustawione w różnych częściach domu.

Czy koty piją wodę? Dlaczego kot mało pije?

Odpowiednia karma dla kota brytyjskiego

Jaka jest nasza propozycja, jeśli chodzi o zdrowe żywienie kota brytyjskiego? Wybrane przez nas produkty spełniają wymagania:

  • Przynajmniej 70% mięsa (nie „produktów pochodzenia zwierzęcego”)
  • Dużą wilgotność. Warto wybierać karmy mokre zamiast suchych – dlaczego? Kliknij tu!
  • Brak zbóż i cukrów
  • Jeżeli występują warzywa – to tylko wskazana ilość
  • Wywarzona ilość podrobów
  • Odpowiednia ilość tauryny

Czym różnią się karmy dla konkretnych ras – Jaka karma dla kota brytyjskiego?

Czym różnią się karmy dedykowane od karm wysokomięsnych, bez oznaczenia konkretnej rasy? Na pierwszy rzut oka możemy zakładać, że karmy dedykowane będą zawierały korzystniejszą suplementację dla konkretnej rasy kota. Niestety, dzisiejszy rynek karm dla zwierząt jest nieco bardziej skomplikowany.

Na tę chwilę najpopularniejszymi karmami dedykowanymi np. kotom brytyjskich są przetworzone karmy suche lub/i takie, których skład nie jest dobrej jakości. Nie przypominają one składu mięsnej karmy dla mięsożercy. To właśnie skład karmy jest najważniejszym kryterium wyboru diety dla kota. Dlatego mając do wyboru wysokomięsne karmy dobrej jakości, a zbożowo-odpadową karmę, ale z podwyższoną zawartością tauryny „dla kotów brytyjskich” – zawsze wybierz karmę mięsną lepszej jakości, z korzystnym składem, ponieważ finalnie lepiej wpływa ona na kota.

Jakie karmy dla kotów są najlepsze?

Jeżeli Twój kot (odpukać) zachoruje lub chcesz wprowadzić do jego diety dodatkową pomoc w postaci suplementu – najlepiej jeżeli zrobisz to mając już solidną bazę – wysokomięsną karmę lub dietę BARF (a dla odważnych Whole Prey).

Dodatkowo – profesjonalnych rad odnośnie suplementacji, jak i podstaw diety udzieli Ci zoodietetyk.

Uwaga!

To samo tyczy się kotów otyłych. To, że Twój kot cierpi na otyłość – nie oznacza, że musisz karmić go karmą na odchudzanie. Pamiętaj, że odchudza deficyt kaloryczny, czyli ograniczenie ilości kalorii tak, aby wpasowały się w spalanie, zużywanie energii na co dzień. Świetnie, jeśli karmisz mięsną karmą bogatą w składniki odżywcze, a jednocześnie zmniejszasz dzienną dawkę karmy tak, by kot zrzucał zbędną tkankę tłuszczową. Dobrze, jeśli zawartość węglowodanów w tej karmie jest bardzo niska, a więc z założenia odpadają wszelkie karmy zbożowe.

To zdecydowanie wystarczy, aby Twój kot schudnął.

Czym jest dieta wysokomięsna? – Wysokomięsna karma dla kota

Zobacz także:

Czy koty mogą jeść ryż?

Jakie karmy dla kotów są najlepsze?

Zdrowe nawyki żywieniowe kotów – 5 zasad

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content