fbpx

Power of Nature – Natural Cat, opinia o karmie. Furtastyczna marka!


Przyjrzyjmy się bliżej zdrowym karmom dla kotów! Artykuł zawiera historię marki, ocenę składu oraz konsystencji karmy Power of Nature. Przybliżymy Ci sposób, w jaki przestawisz swojego kota z dotychczasowego fast fooda – na lepszą karmę. Dowiesz się również mnóstwo ciekawostek o karmach dla kotów. Uwaga! Poniższe treści kierowane są wyłącznie do świadomych opiekunów lub osób, które chcą się nimi stać 🙂

Kto produkuje karmę Power of Nature? – Historia Marki

Producent karmy Power of Nature informuje, że od roku 1997 aktywnie angażuje się w dobro domowych pupili. Wspomina o ponad 30-letnim doświadczeniu w żywieniu psów i kotów. Można więc zakładać, że produkcje karmy uprzedziło zgłębianie wiedzy o psio-kocim dobrostanie. Producent informuje na swojej stronie internetowej, że koty i psy są zwierzętami mięsożernymi, a patrząc chociażby na serię Power of Nature – Natural Cat – wie on, że 95% mięsa w karmie, bez „produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego” to dobra wizytówka dla jego słów.

Co jest złego w marketowych karmach? Dowiedz się tu!

Cat’s Country – bo tak nazywa się niemiecka firma produkująca Power of Nature – jest  sponsorem Światowego Towarzystwa Ochrony Zwierząt WSPA. Towarzystwo to jest potężną organizacją non-profit, polepszającą warunki życia zwierząt oraz stanowi federację ponad 900 organizacji o podobnej działalności, działających w ponad 150 krajach. Dobre imie firmy łączy się więc z dobrą misją.

Power of Nature produkuje nie tylko mokrą karmę. W ofercie jest również karma sucha i choć posiada ona mięso w składzie – jako sklep ze zdrową żywnością nie polecamy żadnej suchej karmy. Bez względu na skład, tzw. chrupki, to produkt wysokoprzetworzony, o którym pisaliśmy tu: Dlaczego w sklepie Furtastic.pl nie ma suchych karm?

Analiza karmy Power of Nature

Analizie poddamy serię Natural Cat. Gdy zagłębimy się w skład, zobaczymy rozpiskę produktów, które spełniają dzisiejsze oczekiwania względem kociej diety.

Dawniej ludziom wystarczył napis „karma dla kotów dobrej jakości”, aby dokonać zakupu produktu. Teraz coraz bardziej zgłębiany jest temat tego, co znajduje się w składzie karmy. To dobry krok, ponieważ dzięki temu polepszamy jakość życia naszych domowych pupili. Najważniejsze, co musimy wiedzieć o wybieranym przez nas produkcie dla kota – znajduje się na odwrocie puszki. Dzięki przeanalizowaniu składników karmy możemy niezależnie ocenić czy warto karmić nią nasze zwierzęta.

A co zawiera skład Power of Nature?

Power of Nature – Natural Cat

Power of Nature – Kurczak
Skład: Mięso kurcząt 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna, Sól morska, Minerały, Witaminy

Składniki analityczne: Białko 9,0%, Zawartość tłuszczu: 7,0%, Surowy błonnik 0,5%, Substancje nieorganiczne: 1,5%, Wilgotność 81%

Power of Nature – Wołowina
Skład: Wołowina 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna, Sól morska, Minerały, Witaminy

Składniki analityczne: Białko 8,0%, Zawartość tłuszczu: 8,0%, Surowy błonnik 0,5%, Substancje nieorganiczne: 1,5%, Wilgoć 80%

Power of Nature – Jagnięcina
Skład: Jagnięcina 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna, Sól morska, Minerały, Witaminy

Składniki analityczne: Białko 8,0%, Zawartość tłuszczu: 8,0%, Surowy błonnik 0,5%, Substancje nieorganiczne: 1,5%, Wilgoć 80%

Power of Nature – Królik
Skład: Mięso królika 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna, Sól morska, Minerały, Witaminy

Składniki analityczne: Białko 8,0%, Zawartość tłuszczu: 6,0%, Surowy błonnik 0,5%, Substancje nieorganiczne: 2.0%, Wilgość 82%

Dodatki odżywcze Na 1kg karmy:
Witamina A: 3000 IU, Witamina D3: 350 IU, Witamina E: 40 mg; E1 (Żelazo): 6,5 mg, E4 (Miedź): 0,1 mg, E6 (Cynk): 16 mg; Aminokwas Tauryna 2500 mg

Plusy karmy Power of Nature:

 • Wysoki procent mięsa
 • Warianty Natural Cat są monobiałkowe
 • Duża ilość tauryny – 2500 mg/kg
 • Nie zawiera zboża
 • Nie zawiera mało jakościowych „produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego”
 • Brak barwników i konserwantów
 • Brak cukru
 • Brak hydrolizowanych białek i mączek
 • Brak lignocelulozy
 • Prosty, czytelny skład

Jak nauczyć się wybierać dobry skład karmy?

Minusy karmy Power of Nature

 • Oleje roślinne są zbędne w kociej diecie, na ich miejsce znacznie lepiej pasuje np. olej z łososia (tłuszcze roślinne).
 • Warzywa – nie są konieczne.
 • Wysoki stosunek wapnia do fostoru* (czytaj niżej: skład analityczny)

Skład bazowy karmy Power of Nature

Ocena zawartości mięsa i podrobów

Jak dużo mięsa znajduje się w karmie Power of Nature? Minimalna ilość, jaka powinna znajdować się w karmie dla kota to z założenia ok. 70%. Mowa tutaj o składnikach pod nazwą „mięso”, a nie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Czym różnią się te składniki?

 • Mięso (np. Mięso królika 95%) – jeżeli widzimy taką informację w składzie karmy, oznacza to, że producent użył konkretnego mięsa do produkcji karmy. Mięso to zostało lepiej wyselekcjonowane i jest lepszej jakości.
 • Uwaga! Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – taka informacja mówi nam, że karma zawiera słabej jakości odpady produkcyjne (UPPZ) i często sam producent nie wie dokładnie (lub nie chce sprecyzować), o jakie produkty zwierzęce chodzi. Warto zauważyć, że często taka informacja na karmie łączy się z tym, iż produkt zawiera także odpady pochodzenia roślinnego, cukry lub zboża.

Zaznaczmy tutaj, że mięso powinno znajdować się na pierwszym miejscu w składzie karmy. Składnik na początku składu przeważa swoją obecnością w karmie. Zobacz: Jak czytać skład karm?

Dlaczego warto postawić na mięso w składzie? Ponieważ koty, jako zwierzęta mięsożerne potrzebują mięsa jako główny składnik diety. To właśnie z niego są w stanie przyswajać wartości odżywcze – w odróżnieniu od roślin, które same w sobie nie odżywiają kota. Jeśli karma jest wysokomięsna – można stwierdzić, że jest dla kota naturalna, a większość witamin i minerałów pochodzi właśnie z mięsa.

Karma Power of Nature posiada aż 95% mięsa, a więc nie mamy do niej pod tym względem zastrzeżeń. Szukając wysokomięsnej karmy – nie można pominąć tego produktu. Więcej o mięsożerności kota przeczytasz tu *klik*.

Warzywa

Warzywa w kociej karmie to bardzo opcjonalna sprawa. Ich mały % jest dopuszczalny w produkcie, jednak podbija udział węglowodanów (warto na to uważać!).

Zasadniczo, znacznie lepiej, jeżeli w kociej karmie są warzywa, niż zboża czy zagadkowe produkty uboczne pochodzenia roślinnego. Power of nature na szczęście wolna jest od tych składników dwóch składników. Stanowią one wypełniacz i są tańsze w przerobieniu na karmę. Z tego względu niektórzy producenci, decydują się na dodanie ich do karmy, aby obniżyć koszty jej produkcji.

Zobacz także: Czy koty mogą jeść ryż?

Oleje w karmie Power of Nature

Karma Power of nature zawiera olej rzepakowy. Jeżeli spożywają go ludzie – przynosi im korzyści. Jednak w przypadku mięsożernego kociego żołądka – jego udział nie ma dobrego uzasadnienia.  Koci organizm nie korzysta z podaży tłuszczów roślinnych. Jego mała ilość w karmie nie szkodzi, jednak także jej nie ulepsza.

Jeżeli wybieralibyśmy karmę perfekcyjną – zamiast olei roślinnych zawierałaby przyswajalne przez kota tłuszcze zwierzęce. Zaliczamy do nich ceniony wśród zoodietetyków olej omega 3. Produkt dobrej jakości podnosi walory odżywcze kociego posiłku.

Tauryna

Czy to nudny składnik, bez którego można się obejść? Nic bardziej mylnego! Tauryna jest niesamowicie ważnym składnikiem kociej diety. Jest ona aminokwasem, którego niedobór rzutuje na serce, wzrok czy nawet układ odpornościowy kota. Koty mają duże zapotrzebowanie na ten składnik.

W naturze największą wartości pod względem tauryny mają dla kotów gryzonie, a właściwie ich mięśnie prążkowane. Zawartość tauryny w mysich tuszach jest pięć razy większa niż w innych rodzajach mięsa. Dlatego karmiąc kota nawet samym mięsem od zwierząt hodowlanych – kotu może zabraknąć tauryny. Jej obecność, a właściwie ilość w karmie Power of Nature jest wzorowa.

2500 mg/kg w karmie to dobry wynik. Także pod tym względem marka stanowi wzór dla innych producentów.

Sól morska, minerały, witaminy

Chociaż najwięcej dobroci dla kotów płynie z mięsności karmy Power of Nature – to również wymaga ona uzupełnienia. Ta sytuacja może wydawać się dziwna: jak to? Przecież skoro karma ma dobry skład to po co jej dodatkowe suplementy? Zacznijmy od początku.

Karma dla kota komponowana jest ze względu na ogólnie przyjęte zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Określone zostały one przez naukowców, pracującymi nad wytycznymi odnośnie produkcji karm zwierzęcych (FEDIAF). W karmach dla kota praktycznie odtwarzamy naturę, starając się zapewnić określone przez naukowców zapotrzebowanie pupila na określone składniki – tak aby zapewnić kotu jak najlepszy dobrostan.

W przypadku, gdy karmimy kota dietą Whole Prey – a więc hodowlanymi gryzoniami i ptakami (podawanymi w całości) niemal nie potrzebujemy suplementacji. Jednak w przypadku produkcji karmy z większych zwierząt hodowlanych, których mięso dodatkowo jest gotowane – suplementacja jest wymagana, by zachować dobre zbilansowanie i pełnowartościowość karmy. Istnieją jednak pewne różnice:

 • Jeśli karma jest wysokomięsna, jak w przypadku Power of Nature – składniki odżywcze płyną głównie z mięsa i są wysokoprzyswajalne.
 • Jeśli karma dla kota produkowana jest ze zboża – nie ma ono właściwości odżywczych dla kota. Stąd w zbożowej/roślinnej karmie będzie znacznie więcej dodatków i suplementów. Wpływa to na przyswajalność karmy i jej jakość. Warto również zauważyć, że jeśli karma jest ze zboża lub z odpadków rzeźniczych – nie jest ona sama w sobie jadalna w oczach kota. Dlatego dodatkowym składnikiem w karmach zbożowych będą substancje, dodające zjadliwego zapachu produktowi.

Minerały i witaminy omówimy w dalszych częściach składu.

A tak skład karmy komentuje inż. Marlena Stodolak – ZooDietetyka.

„Ocena zawartości komponentów

Na pierwszy rzut oka można śmiało stwierdzić, że jest to karma bardzo dobrej jakości – w składzie mamy mięso, warzywa, olej i dodatki, takie jak tauryna i minerały. Tak krótki skład nie przed klientem wiele do ukrycia.

Na uwagę – i ogromną pochwałę – zasługuje przede wszystkim bardzo duża zawartość mięsa – bo ponad 95%.

Krótki, prosty i czytelny skład sugeruje również brak konserwantów oraz zagęstników.  

Należy pamiętać, że idealny stosunek wapnia do fosforu w karmach wynosi około 1,15. W tej karmie niestety występuje on na poziomie 2, co jest zbyt wysokim wynikiem.

Również niekorzystny jest dodatek oleju rzepakowego, który jest nieprzyswajalny dla kota – jego obecność jest zbędna. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby podanie tłuszczu bogatego w kwasy omega 3 i 6.  

Warto także wspomnieć, że w składzie jest brak zbędnych wypełniaczy, jakim są zboża. Są one tanim wypełniaczem, na które wiele firm się decyduje. W przypadku Power Of Nature zdecydowanie uwzględnione zostały potrzeby kotów i nie ma zbóż w składzie. Występują jednak warzywa, które podnoszą poziom węglowodanów w składzie.”

– inż. Marlena Stodolak – Zoodietetyka

Skład analityczny

Cechy składu analitycznego karmy Power of Nature opracowała dla nas inż. Marlena Stodolak – ZooDietetyka.

Ocena wartości odżywczych – Power of Nature Natural Cat

Analizując składy karmy Power of Nature Natural Cat możemy zauważyć pewne różnice między poszczególnymi smakami. Zalecana ilość białka, obliczona w suchej masie (SM) – czyli nie uwzględniając wody – znajduje się w puszkach z królikiem i jagnięciną. Nadwyżka występująca w kurczaku i wołowinie nie jest jednak znacząca.

Koty dbające o linie muszą uważać na ilość tłuszczu zawartych w tych karmach – są one w górnych dopuszczalnych normach.

Niestety, podaż oleju roślinnego oraz warzyw spowodowała, że zawartość węglowodanów jest powyżej normy. Należy pamiętać, że koty to bezwzględni mięsożercy, a ich organizm jest przystosowany do diety bogatej w białko, umiarkowanej ilości tłuszczu i bardzo niskiej zawartości węglowodanów.

Podsumowując skład Power of Nature

Jak podaje producent – karmy Power of Nature mogą stanowić podstawę diety kota. Są karmami pełnowartościowymi, wysokomięsnymi i bez dodatków zbóż czy odpadów. Karma jest odpowiednio zbilansowana, jednak zawsze należy pamiętać o indywidualnych potrzebach naszego pupila. Co ok. pół roku warto wykonać badania kontrolne kota, w których badamy krew i mocz pupila. W ten sposób sprawdzamy, czy możemy dokonać ulepszeń diety kota – z jak największą korzyścią dla niego.

Według firmy Cat’s Country mięso użyte do produkcji karm nie pochodzi z typowych, przemysłowych hodowli, ponieważ jako sponsor Światowego Towarzystwa Ochrony Zwierząt WSPA nie wspiera wielkiego przemysłu mięsnego.

Marka Power of Nature stawia na kocią mięsożerność, jeśli chcesz dowiedzieć się, czemu jest ona ważna, kliknij tutaj: Wysokomięsna dieta dla kota

„Karmy Power of Nature Natural Cat to bardzo dobry wybór. Cechuje je wysoka zawartość mięsa oraz monobiałkowy skład, ułatwiający ułożenie diety dla alergików. Należy pamiętać, że to jednak sucha analiza składu – to organizm Twojego kota, jako indywidualny przypadek, powinien sam zadecydować, czy ta karma jest dla niego odpowiednia. Zamów i przekonaj(cie) się sam(i)!’ – inż. Marlena Stodolak – ZooDietetyka.

Konsystencja i zapach karmy

Po otwarciu puszki Power of Nature czujemy mięsny zapach karmy. Nie jest to typowy, wzmocniony aromat karm z marketu. Tutaj, zamiast czegoś w rodzaju sosu pieczeniowego… czujemy zapach konserwowego mięsa i galaretki. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że mięsne karmy nie potrzebują sztucznego wzmacniacza smaku. Pachną więc naturalniej, bo chemiczny zapach potrzebny jest kotom tylko w momencie, gdy karma składa się ze zbóż – które nie pachnie jadalnie dla zdrowych kotów.

Jak sprawnie przestawić kota na lepszą karmę?

Charakterystyczne dla mięsnych karm jest również to, że zwykle mają one konsystencje zmielonego mięsa. Formowanie karmy w kostki czy mięsopodobne włókna wymaga dużej ilości zagęstników w ich składzie. Na ten moment, wysokomięsne karmy bytowe (pełnowartościowe) raczej spotykamy jako mielonka.

Taka sytuacja może nie spodobać się kotom, które przywykły do spożywania kawałków w sosie czy dużej ilości galaretki w karmie. To jest jeden z powodów, dla których kot nie je nowej karmy. Aby kot zmienił nawyki żywieniowe i przestawił się na lepsze żywienie – musimy przyzwyczaić kota najpierw do zapachu karmy, później do jej konsystencji oraz smaku.

Dowiedz się, jak wyglądają zdrowe nawyki żywieniowe kota: 5 zdrowych nawyków diety kota

Cena karmy Power of Nature

Cena karmy Power of Nature to aktualnie ok. 8,50 zł za puszkę 200g. Czy cena jest adekwatna do jakości? Jak najbardziej! Biorąc pod uwagę to, że kot potrzebuje mniej karmy mięsnej niż karmy zbożowo-odpadowej oraz patrząc na większą przyswajalność naturalnych składników odżywczych, to karma Power of Nature góruje pod względem opłacalności.

U nas możesz kupić zestaw puszek Power of Nature, jak i pojedyncze sztuki produktu: Power of Nature w Furtastic.pl

Certyfikat Furtastic – Furtastyczna Marka!

Jako sklep ze zdrową żywnością – skupiamy się na tym, by w swojej ofercie zebrać wyłącznie odpowiednie karmy. Z tego względu, aby produkt mógł trafić na nasze półki, musi spełniać określone (i surowe :)) wymagania. Certyfikat jakości Furtastic przyznajemy tam, gdzie marka pasuje do idei sklepu, troszczącego się o zdrowy skład karmy.

Zostaw komentarz!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Więcej o nas przeczytasz na naszej stronie Furtastic.pl.

beenhere

Dołącz do Świadomych Kocich Opiekunów!

Oprócz naszego instagrama czy podcastów – zapraszamy Cię także na naszą facebookową grupę, w której tworzymy świadomą społeczność kociarzy! Grupa ta nosi dumną nazwę – Świadomi Opiekunowie Kotów 🙂


Facebook

Instagram

Spotify

YouTube

Zobacz także:

Czy koty mogą jeść ryż?
Dlaczego karma bezzbożowa dla kota?
Karma dla kota, który nie chce jeść

Zespół Furtastic.pl

Jesteśmy pierwszym w Polsce, sklepem zoologicznym ze zdrową żywnością dla zwierząt. Od standardowych sklepów wyróżniamy się brakiem przetworzonych karm. Oferujemy produkty z dokładnie przeanalizowanym składem, we wsparciu zoodietetyków. Znajdziesz u nas wyłącznie naturalne, wysokomięsne produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Content