fbpx

Jak prawidłowo wybrać karmę dla kota? Na co zwrócić uwagę? Czyli którą karmę wybrać, jeśli chcesz być świadomym opiekunem swojego kota.


W sytuacji gdy szukasz dobrej karmy dla swojego kota przede wszystkim powinieneś przeanalizować jej skład. Przy odrobinie wprawy jest to bardzo prosta czynność, która pozwoli Ci samodzielnie wybrać posiłek odpowiedni dla kota. Dzięki nauce odpowiedniego odczytywania składów przestaniesz być również podatny na opinie osób, które nie znają się na żywieniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak czytać skład karm
 • Jak interpretować poszczególne produkty widniejące w składzie
 • Jakich składników karmy unikać

Odczytywanie składu karmy dla kota

Mięso – najważniejszy składnik kociej i psiej diety

Mięso musi być podstawą diety kota i psa. Na etykiecie w dobrej karmie wyraźnie widzisz, z jakiego zwierzęcia wyprodukowany jest dany rodzaj karmy.

92% kurczak i tuńczyk, ( z czego 25% mięso tuńczyka, 19% serca kurczaka, 13% mięso kurczaka ze skórą, 14% szyja kurczaka, 9% wątróbka kurczaka, 5% żołądki kurczaka, 4,5% krew kurczaka) 5% cukinia, 1,8% drożdże piwowarskie, sól morska (0,4%), olej z łososia (0,2%), tauryna (0,15%) i naturalna mieszanina tokoferoli (witamina E)

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Meatlove – Kurczak i Tuńczyk

Uwaga!

Nie wybieraj karm, które posiadają napis ,,mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego„. Udział mięsa w takiej karmie może być minimalny, a tajemnicze produkty pochodzenia zwierzęcego to nic innego jak niejadalne części zwierząt (kopyta, pióra, rogi). Są to odpady z rzeźni, których cena jest znacznie niższa niż mięso. W takich karmach składniki odżywcze są uzupełniane sztucznie.

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65% w tym 4% kurczaka i 4% cielęciny), minerały, różne cukry.

Powyższy skład należy do karmy Sheba – cielęcina i drób. Zauważ ile owa karma posiada w sobie cielęciny (4%) i drobiu (4%). Jest to bardzo mała ilość, za którą zapłacisz zbyt dużo. Reszta to cukier, suplementy i odpady z rzeźni.

Podroby – jako dodatek do diety

Podroby nie mogą stanowić podstawy diety, a jedynie jej uzupełnienie. Karma w której procent podrobów przeważa nad procentem mięsa może powodować biegunki. Jednakże podroby w rozsądnych ilościach stanowią bardzo dobre źródło witamin i składników odżywczych. 

70% Wołowina (w tym ok. 2/3 mięso mięśni i serca, ok 1/3 wątroba, i płuca), 28,8% wywar własny z mięsa, 1% minerały, 0,2% olej z ostropestu

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Gussto – Fresh Beef

Bulion – nadaje wilgoci

Bulion jest wywarem powstałym w trakcie gotowania mięsa. To on tworzy galaretkę w karmie i sprawia, że koci posiłek będzie soczysty i pachnący. Aromat bulionu to cały zapach mięsa.

Cielęcina 72% (mięso, serca, wątroba), bulion z cielęciny 25%, pestki granatu 1%, olej z łososia 1%, minerały 1%

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Granatapet Delicatessen – Cielęcina

Tłuszcz zwierzęcy – nośnik smaku

W składnikach analitycznych zazwyczaj wynosi 6-8%. To on decyduje o smakowitości karmy, jednak to nie oznacza, że powinniśmy przekraczać jego normę w posiłkach naszego kota lub psa. Podstawę diety musi stanowić mięso.

Tauryna – konieczna w diecie mięsożercy

Tauryna jest aminokwasem niezbędnym m.in do prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu i siatkówki oka. Dobra karma zawsze powinna ją zawierać. Im jest jej więcej tym lepiej – nadmiar jest wypłukiwany z organizmu.

Mięso królika 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna 2500 mg, Sól morska, Minerały, Witaminy

Skład: Mięsna mokra karma dla kota Power of Nature – Królik

Suplementy i witaminy – czy są naturalne?

Olej z łososia, drożdże browarnicze, pestki granatu, małże zielone, spirulina, skorupki jaj, sól morska czy witaminy to naturalne dodatki do karmy, który czyni ją odżywczą i pełnowartościowa. Takie same, naturalne suplementy używa się do suplementacji diety BARF.

Wołowina i mięso z kurczaka 72% (wołowina 36%: mięso, serca, płuca, wątroba, kurczak 36%: mięso, serca, żołądek, wątroba), bulion z wołowiny i kurczaka 25%, pestki granatu 1%olej z łososia 1%, minerały 1%

Skład: Mięsna mokra karma dla kotów GranataPet – Wołowina i Kurczak

Dodatki:

Niewielki procent warzyw (cukinia, marchew), owoce (żurawina, banan) i oleje (jak olej z ostropestu czy słonecznikowy) mogą stanowić niewielki procent karmy. W przypadku kotów jest to zbędny składnik, jednak w tak małym procencie nie jest szkodliwy, a samych karm, które go nie zawierają jest bardzo mało. O tym jak powinna wyglądać prawidłowa dieta psów i kotów piszę w podlinkowanym tutaj artykule.

Dobra karma dla kota nigdy nie zawiera (tego należny unikać):

Produkty pochodzenia zwierzęcego:

Karmy z tego typu zapisem na etykiecie zazwyczaj nie mają nic wspólnego z mięsem. Produkty pochodzenia zwierzęcego to jak już zostało wspomniane różnego typu niejadalne, zmielone odpady z produkcji mięsnej. Dodawane do karm ze względu na to, że są zwyczajnie bardziej opłacalne dla producentów niż świeże, dobrej jakości mięso.

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (min. 4% kurczaka), składniki mineralne, cukier, produkty uboczne pochodzenia roślinnego.

Skład karmy Gourmet o smaku kurczaka. Mamy nadzieję, że udało Ci się zauważyć inne szkodliwe składniki w owej karmie jak cukier czy zboża.

Białka pochodzenia roślinnego lub produkty uboczne pochodzenia roślinnego:

Znajdziesz je w składach wątpliwej jakości karm dla kotów czy psów, jednak nie są one potrzebne w ich diecie.

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, ryby i produkty uboczne pochodzenia rybnego (min. 4% tuńczyka), zboża, ekstrakty białka roślinnego, minerały, cukier.

Skład karmy Whiskas z tuńczykiem

Cukry i zboża:

Wbrew opinii niektórych producentów karm dla zwierząt, cukry i zboża nie są potrzebne w diecie mięsożerców. Nie stanowią dla nich żadnych wartości odżywczych, a wręcz mocno szkodzą i powodują rozmaite choroby oraz zaburzenia. Nawet, jeśli dany producent tłumaczy się, że cukier w karmie jest cukrem trzcinowym lub występującym naturalnie to nie zmienia to faktu, że jest on zwyczajnie dosypywany podczas produkcji tak, aby uzależnić zwierze od danej karmy. Tak, to właśnie sprawia, że Twój zwierzak lubuje się z złej karmie.

A co do zbóż, nie powinien zdziwić Cię fakt, że w przypadku nieuczciwych producentów są one tanim zapychaczem karmy.

ryż, białko drobiowe (suszone), pasza z glutenu pszennego*, pasza z glutenu kukurydzianego, lignoceluloza, białko zwierzęce (hydrolizowane), tłuszcz zwierzęcy, minerały, olej sojowy, suszone wysłodki buraka cukrowego, suszone jajo, olej rybny, drożdże, fruktooligosacharydy, psylium (ziarna i łupiny), hydrolizat drożdży (źródło mannanooligosacharydów), mączka z kwiatu aksamitki

Powyższy skład należy do karmy weterynaryjnej Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie Veterinary. Jak widać zawiera mnóstwo zbóż, 0% mięsa, a jedynie hydrolizowane białka oraz lignocelulozę, która jest uwaga – odpadem przemysłu drzewnego.

Dlaczego więc karma ta ma dopisek „Veterinary” skoro wygląda jak pasza dla kury, a nie dla mięsożernego zwierzęcia oraz dlaczego może być polecana przez weterynarza Twojego kota?

Skład karmy dla kota powinien być krótki i czytelny!

Podsumowując szukamy karmy, która zawiera:

 • jasno opisany udział i rodzaj mięsa oraz podrobów 
 • mały procent warzyw lub owoców 
 • taurynę – to bardzo ważny składni w kociej diecie
 • naturalne suplementy i witaminy
 • zawiera duży % mięsna tzw. wysokomięsna karma

Karmy, których powinniśmy unikać zwierają: 

 • produkty pochodzenia zwierzęcego (zamiast mięsa)
 • produkty uboczne pochodzenia roślinnego/ekstrakty białka roślinnego/pulpy
 • hydrolizowane białka zwierzęce
 • soje
 • zboża
 • cukry
 • LIGNOCELULOZĘ

Oszczędność – czy zdrowy sposób odżywiania zwierząt jest ekonomiczny?

Przeciętny kot potrzebuje około 200 g mokrej, mięsnej karmy na dzień.

Taka ilość dobrej jakości posiłku wystarczy, aby przyjął wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, zaspokoił głód oraz zachował dobrą wagę.

W przypadku karmy z małą zawartością mięsa kot musi zjeść jej więcej, ponieważ zbożowe wypełniacze czy zmielone pióra nie zaspakajają jego potrzeb. W konsekwencji kot domaga się większej ilości karmy, więc w dalszym ciągu wydajemy pieniądze na śmieciowy, szkodliwy produkt.

Cierpią na tym również sprawy „kuwetkowe”, ponieważ śmieciowe składniki karmy nie zostaną wykorzystane przez organizm i kot po prostu je wydali pozostawiając nam śmierdzącą, dużą niespodziankę. Koty karmione prawidłowo, zostawiają mniejsze odchody, których zapach nie jest aż tak odrzucający, a żwirek starcza na dłużej. 

Jeśli razem z Twoim kotem stałeś się ofiarą karmowego oszustwa serdecznie zachęcamy Cię do przeczytania artykułu o tym jak przestawić kota na dobrą karmę 🙂

Klaudia Borowa

Uważam, że wieloletnie doświadczenie ze zwierzętami to jeszcze nie wszystko- należy skrupulatnie i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i perspektywę na temat swoich podopiecznych. Do wiedzy praktycznej i teoretycznej warto także dodać szczyptę samodzielnej analizy i pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Content

link to Dlaczego whiskas jest zły?

Dlaczego whiskas jest zły?

Dlaczego tak właściwie karmy dostępne w markecie nie nadają się do spożycia przez koty? O stylu zdrowego żywienia zwierząt jest głośno już od paru lat. Ludzie, stopniowo poszerzają swoją wiedzę odnośnie zdrowia swoich podopiecznych i nie kierują się wyłącznie kolorowymi, zachęcającymi do zakupu opakowaniami karmy – zamiast tego czytają składy kupowanych przez siebie produktów i […]
link to Wędka dla kota - dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

Wędka dla kota - dlaczego zabawa nią jest niezbędna?

Znudzone koty częściej zapadają w stany depresyjne i choroby wynikające z braku ruchu. Aby zapewnić dorosłemu podopiecznemu odpowiedniej dawki zabawy nie wystarczy rzucenie na ziemie pluszowej myszy. Bywa, że starsze koty potrzebują większej stymulacji, aby mogły spełniać swoje potrzeby ruchowe. W tym artykule dowiesz się: Na początek – jak to jest z zabawą u kotów? […]