W sytuacji gdy szukasz dobrej karmy dla swojego kota przede wszystkim powinieneś przeanalizować jej skład. Dzięki nauce odpowiedniego odczytywania zawartości etykiet będziesz mógł samodzielnie rozpatrywać jakość karmy oraz przestaniesz być podatny na mity żywieniowe.
Po tym artykule będziesz umiał:
- Samodzielnie interpretować poszczególne produkty widniejące w składzie.
- Samodzielnie czytać skład karm.
- Zdobędziesz wiedzę jakich składników karmy unikać.
Odczytywanie składu karmy dla kota
Mięso – najważniejszy składnik kociej i psiej diety
Mięso musi być podstawą diety kota i psa. (O tym czym jest mięsożerność dowiesz się tu) Na etykiecie dobrego produktu wyraźnie widzisz, z jakiego zwierzęcia wyprodukowany jest dana karma.
92% kurczak i tuńczyk, ( z czego 25% mięso tuńczyka, 19% serca kurczaka, 13% mięso kurczaka ze skórą, 14% szyja kurczaka, 9% wątróbka kurczaka, 5% żołądki kurczaka, 4,5% krew kurczaka) 5% cukinia, 1,8% drożdże piwowarskie, sól morska (0,4%), olej z łososia (0,2%), tauryna (0,15%) i naturalna mieszanina tokoferoli (witamina E)
Skład: Mięsna mokra karma dla kota Meatlove – Kurczak i Tuńczyk
Uwaga!
Nie wybieraj karm, które posiadają napis ,,mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego„. Udział mięsa w takiej karmie może być minimalny, a tajemnicze produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być niejadalnymi częściami zwierząt (kopyta, pióra, rogi). Są to odpady z rzeźni, których cena jest znacznie niższa niż mięso. W takich karmach składniki odżywcze są uzupełniane sztucznymi suplementami.
mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (65% w tym 4% kurczaka i 4% cielęciny), minerały, różne cukry.
Powyższy skład należy do karmy Sheba – cielęcina i drób. Zauważ ile owa karma posiada w sobie cielęciny (4%) i drobiu (4%). Jest to bardzo mała ilość, za którą zapłacisz zdecydowanie zbyt dużo. Reszta składu to cukier, suplementy i odpady z rzeźni.

Podroby – jako dodatek do diety
Podroby nie mogą stanowić podstawy diety, a jedynie jej uzupełnienie (w tym należy uważać na wątróbkę, dzięki której łatwo przedawkować witaminę A).
Karma w której procent podrobów przeważa nad procentem mięsa może powodować biegunki. Jednakże podroby w rozsądnych ilościach stanowią bardzo dobre źródło witamin i składników odżywczych.
70% Wołowina (w tym ok. 2/3 mięso mięśni i serca, ok 1/3 wątroba, i płuca), 28,8% wywar własny z mięsa (bulion), 1% minerały, 0,2% olej z ostropestu
Skład: Mięsna mokra karma dla kota Gussto – Fresh Beef

Bulion – nadaje wilgoci
Bulion jest wywarem powstałym w trakcie gotowania mięsa. To on tworzy galaretkę w karmie i sprawia, że koci posiłek jest soczysty i pachnący. Bez bulionu karma nie miałaby odpowiedniej wilgotności, a jest ona kluczowa przy wyborze karmy dla kota.
Cielęcina 72% (mięso, serca, wątroba), bulion z cielęciny 25%, pestki granatu 1%, olej z łososia 1%, minerały 1%
Skład: Mięsna mokra karma dla kota Granatapet Delicatessen – Cielęcina
Tłuszcz zwierzęcy – nośnik smaku
W składnikach analitycznych zazwyczaj wynosi 6-8%. To on decyduje o smakowitości karmy, jednak to nie oznacza, że powinniśmy przekraczać jego normę w posiłkach naszego kota. Podstawę diety musi stanowić mięso.
Tauryna – konieczna w diecie mięsożercy
Tauryna jest aminokwasem niezbędnym m.in do prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu i siatkówki oka. Dobra karma zawsze powinna ją zawierać. Im jest jej więcej tym lepiej – nadmiar jest wypłukiwany z organizmu.
Istnieją karmy, które maja zbyt małą ilość tauryny. W takich przypadkach należy ją suplementować. Uwaga! Podawanie samego mięsa mięśniowego nie dostarcza odpowiedniej ilości tego produktu, dlatego nawet karmiąc dietą BARF należy uzupełniać jego braki.
Mięso królika 95%, Warzywa (Cukinia, Brokuł, Marchew) 4%, Olej rzepakowy, Tauryna 2500 mg, Sól morska, Minerały, Witaminy
Skład: Mięsna mokra karma dla kota Power of Nature – Królik

Suplementy i witaminy – czy są naturalne?
Olej z łososia, drożdże browarnicze, pestki granatu, małże zielone, spirulina, skorupki jaj, sól morska czy witaminy to naturalne dodatki do karmy, który czyni ją odżywczą i pełnowartościowa. Takie same, naturalne suplementy używa się do suplementacji diety BARF.
Wołowina i mięso z kurczaka 72% (wołowina 36%: mięso, serca, płuca, wątroba, kurczak 36%: mięso, serca, żołądek, wątroba), bulion z wołowiny i kurczaka 25%, pestki granatu 1%, olej z łososia 1%, minerały 1%
Skład: Mięsna mokra karma dla kotów GranataPet – Wołowina i Kurczak
Dodatki:
Niewielki procent warzyw (cukinia, marchew), owoce (żurawina, banan) i oleje (jak olej z ostropestu czy słonecznikowy) mogą stanowić niewielki procent karmy. W przypadku kotów nie jest to niezbędny składnik, jednak w tak małym procencie nie jest szkodliwy, a samych karm, które go nie zawierają jest bardzo mało.

Dobra karma dla kota nigdy nie zawiera (tego należny unikać):
Produkty pochodzenia zwierzęcego:
Karmy z tego typu zapisem na etykiecie zazwyczaj nie mają nic wspólnego z mięsem. Produkty pochodzenia zwierzęcego to jak już zostało wspomniane różnego typu niejadalne, zmielone odpady z produkcji mięsnej. Są dodawane do karm ze względu na to, że są zwyczajnie bardziej opłacalne dla producentów niż świeże, dobrej jakości mięso.
mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (min. 4% kurczaka), składniki mineralne, cukier, produkty uboczne pochodzenia roślinnego.
Skład karmy Gourmet o smaku kurczaka. Mamy nadzieję, że udało Ci się zauważyć inne szkodliwe składniki w owej karmie jak cukier czy zboża.
Białka pochodzenia roślinnego lub produkty uboczne pochodzenia roślinnego:
Znajdziesz je w składach wątpliwej jakości karm dla kotów czy psów, jednak nie są one potrzebne w ich diecie.
mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, ryby i produkty uboczne pochodzenia rybnego (min. 4% tuńczyka), zboża, ekstrakty białka roślinnego, minerały, cukier.
Skład karmy Whiskas z tuńczykiem

Cukry i zboża:
Wbrew opinii niektórych producentów karm dla zwierząt, cukry i zboża nie są potrzebne w diecie mięsożerców. Nie stanowią dla nich wartości odżywczych, a wręcz mocno szkodzą i powodują rozmaite choroby oraz zaburzenia.
Nawet, jeśli producent tłumaczy, że cukier w karmie jest cukrem trzcinowym to nie zmienia to faktu, że jest on zwyczajnie dosypywany podczas produkcji tak, aby uzależnić zwierze od danej karmy. To własnie przez to szkodliwa, zbożowa karma tak smakuje Twojemu mięsożercy.
A co do zbóż, nie powinien zdziwić Cię fakt, że w przypadku nieuczciwych producentów są one tanim zapychaczem karmy.
ryż, białko drobiowe (suszone), pasza z glutenu pszennego*, pasza z glutenu kukurydzianego, lignoceluloza, białko zwierzęce (hydrolizowane), tłuszcz zwierzęcy, minerały, olej sojowy, suszone wysłodki buraka cukrowego, suszone jajo, olej rybny, drożdże, fruktooligosacharydy, psylium (ziarna i łupiny), hydrolizat drożdży (źródło mannanooligosacharydów), mączka z kwiatu aksamitki
Powyższy skład należy do karmy weterynaryjnej Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie Veterinary. Jak widać zawiera mnóstwo zbóż, 0% mięsa, a jedynie hydrolizowane białka oraz lignocelulozę, która jest uwaga – odpadem przemysłu drzewnego.
Dlaczego więc karma ta ma dopisek „Veterinary” skoro jej skład przypomina paszę, a nie karmę dla mięsożernego zwierzęcia? Dowiedź się tu: Dlaczego zdarza się, że weterynarze polecają szkodliwą karmę?

Skład karmy dla kota powinien być krótki i czytelny!
Podsumowując szukamy karmy, która zawiera:
- jasno opisany udział i rodzaj mięsa oraz podrobów
- mały procent warzyw lub owoców
- taurynę – to bardzo ważny składnik w kociej diecie
- naturalne suplementy i witaminy
- zawiera duży % mięsna tzw. wysokomięsna karma
Karmy, których powinniśmy unikać zwierają:
- produkty pochodzenia zwierzęcego (zamiast mięsa)
- produkty uboczne pochodzenia roślinnego/ekstrakty białka roślinnego/pulpy
- hydrolizowane białka zwierzęce
- soje
- zboża
- cukry
- LIGNOCELULOZĘ
Oszczędność – czy zdrowy sposób odżywiania zwierząt jest ekonomiczny?
Przeciętny kot potrzebuje około 200 g mokrej, mięsnej karmy na dzień.
Taka ilość dobrej jakości posiłku wystarczy, aby przyjął wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, zaspokoił głód oraz zachował dobrą wagę.
W przypadku karmy z małą zawartością mięsa kot ma ochotę zjeść jej więcej, ponieważ zbożowe wypełniacze czy zmielone pióra nie zaspakajają jego potrzeb. W konsekwencji kot domaga się większej ilości jedzenia, a my kupujemy znacznie więcej śmieciowej karmy, podczas gdy przy wysokomięsnej nie byłoby takiego problemu.
Cierpią na tym również sprawy „kuwetkowe”, ponieważ śmieciowe składniki karmy nie zostaną wykorzystane przez organizm i kot po prostu wydali je pozostawiając nam śmierdzącą, dużą niespodziankę. Koty karmione prawidłowo, zostawiają mniejsze odchody, których zapach nie jest aż tak odrzucający. Dodatkowo koci żwirek starcza na dłużej.

Jeśli razem z Twoim kotem stałeś się ofiarą karmowego oszustwa serdecznie zachęcamy Cię do przeczytania artykułu o tym jak przestawić kota na dobrą karmę 🙂
Zobacz także:
Jak prawidłowo czyścić zęby zwierzakom?
Dlaczego sucha karma szkodzi kotom?
Dlaczego lepiej nie karmić psa suchą karmą?